Jakie nici chirurgiczne powinien wybrać stomatolog?

Wiele zabiegów stomatologicznych wymaga założenia szwów chirurgicznych. Są to między innymi ekstrakcja zęba (po którym zostaje duży zębodół), czy przeszczep dziąsła w chirurgii plastycznej. Szycie chirurgiczne zbliża brzegi rany i umożliwia jej prawidłowe zrośnięcie. Ułatwia utrzymanie materiałów hemostatycznych. Minimalizuje ryzyko infekcji, a także redukuje liczbę powikłań. Producenci oferują wiele rodzajów nici. Podział na wchłanialne i niewchłanialne jest jednym z najważniejszych. Zarówno te pierwsze, jak i drugie mogą być pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Wśród stomatologów coraz bardziej popularne są nici wchłanialne. Jednak które z nich są najlepszym rozwiązaniem? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

Spis treści

  Sprawdź produkty

  Idealna nić stomatologiczna

  Jakie cechy powinna mieć perfekcyjna nić stomatologiczna? Przede wszystkim musi być wytrzymała, żeby przez długi czas mogła podtrzymywać brzegi rany w niezmienionym stanie. Niedopuszczalne jest, żeby używana przez dobrego stomatologa nić była toksyczna i drażniąca. Mogłoby to spowodować poważną infekcję pooperacyjną.

  Ważną właściwością przy wyborze nici chirurgicznych jest łatwość wiązania węzłów. Wspomaga to szybką pracę dentysty. To bardzo ważne, ponieważ pozycja zajmowana przez pacjenta podczas zabiegu jest często niewygodna. Ostatnim, lecz niemniej ważnym parametrem jest wytrzymałość nici. W przypadku jej uszkodzenia należy ponownie rozpocząć procedurę zszywania rany. Spowoduje to wydłużenie czasu zabiegu, przez co pacjent będzie odczuwał większy dyskomfort. Nie zapominajmy, że każde dodatkowe wkucie powoduje traumatyzację błony śluzowej.

  Dobór nici stomatologicznych podyktowany jest rodzajem zabiegu i indywidualnymi preferencjami chirurga (fot. Japan. U.S. Navy photo by Photographer’s Mate Airman Benjamin Dennis, Pacific Ocean, May 22, 2006, 060522-N-9389D-149)

  Wchłanialne czy niewchłanialne?

  Jeżeli wymagany okres podtrzymywania rany jest krótki, tak jak w przypadku szycia błon śluzowych jamy ustnej, warto postawić na szwy wchłanialne o odpowiednich właściwościach. Nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany, dzięki czemu pacjent nie będzie musiał umawiać się na kolejną wizytę. Pierwszorzędnym wyborem będą nici OPTIME®. W zależności od rozmiaru cięcia, zdecyduj się na te o szybszym całkowitym czasie resorpcji, lub późniejszym.

  W przypadku głębszych ran (np. po resekcji wierzchołka korzenia) zastosuj nici niewchłanialne, które zapewnią stałą siłę podtrzymywania. Taki wybór zagwarantuje minimalną reakcję tkanek na ciało obce. Nici nieresorbowalne tworzą mocny szew, co minimalizuje ryzyko rozejścia się rany.

  Więcej dowiesz się w artykule o różnicach miedzy nićmi wchłanianymi i niewchłanianymi.

  Materiał wykonania

  Początkowo nici chirurgiczne były wykonywane z naturalnych surowców (np. jelit). Niestety, często dochodziło do infekcji ran i powstania zakażenia. Wraz z rozwojem medycyny zaczęto produkować nici syntetyczne. Wywołują niewielką reakcje organizmu i z tego powodu stały się bardzo popularne. Dzięki tej właściwości nawet syntetyczne nici niewchłanialne (w konkretnych przypadkach) mogą zostać w ciele pacjenta. W stomatologii używa się ich regularnie – właśnie ze względu na niskie właściwości odczynowe.

  Najbezpieczniejsze okazują się być nici syntetyczne wykonane głównie z kwasu poliglikolowego. Równie dobre są nici wykonane z poliglekapronu, nylonu czy polipropylenu.

  Co z nićmi naturalnymi?

  Nici wykonane z naturalnych surowców także mają swoich zwolenników. Nici jedwabnych stomatolodzy używają głównie do zaopatrywania ran o krótkim okresie gojenia. Jest to spowodowane osadzaniem się płytki bakteryjnej. Pleciony jedwab jest pozbawiony pamięci skrętu, więc jest wygodny w operowaniu. Surowiec ten jest wyjątkowo delikatny i miękki. Szew nie drażni tkanki tak jak w przypadku nici nylonowych. Dodatkowa impregnacja specjalną mieszaniną wosku osłania splot szwu. Pozwala to na wygładzenie nierównej powierzchni splotu i obniżenie traumatyzacji przy przechodzeniu przez tkanki. Naturalny jedwab w kontakcie z tkanką wykazuje początkową odczynowość. Powleczenie zmniejsza te właściwości i minimalizuje zminimalizowanie ryzyka infekcji.

  W niektórych wypadkach warto wybrać naturalne nici chirurgiczne. Do takich nici należą w szczególności jedwabne szwy BLACK Silk oraz SILK. Występują w kolorze czarnym, w rozmiarach USP 6/0-2.

  Właściwa barwa szwów

  Istotne jest, aby wybrać szwy o takim kolorze, żeby były widoczne dla lekarza. Pole operacyjne stomatologa jest ograniczone. Właśnie dlatego należy wybierać takie nici, które ułatwią nam precyzyjne zszycie rany. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów szwów. W gingiwektomii do najbardziej popularnych należą szwy czarne, np. nylonowe nici FILAPEAU. Nierzadko używa się też szwów zielonych, czy fioletowych. Coraz częściej spotyka się też szwy bezbarwne. Te zazwyczaj odradzane są w stomatologii, ze względu na ich słabą widoczność.

  Monofilament czy multifilament?

  Najlepszym wyborem dla początkującego stomatologa będą szwy o strukturze plecionej. Przeważnie są powleczone substancjami (np. poliglikonatem), dzięki którym posiadają gładką powierzchnię i nie wywołują zakażeń. Umożliwiają sprawne przejście przez tkanki nie powodując traumatyzacji i efektu cięcia tkanki. Mają mniejsze właściwości kapilarne niż nici plecione.

  Monofilamenty i multifilamenty różnią się od siebie. Najczęściej używanymi nićmi niewchłanialnymi są właśnie monofilamenty (szwy jednowłóknowe). Stosując ten typ nici należy pamiętać, aby nie wiązać szwu zbyt luźno. Mają bardzo gładką powierzchnię i posiadają pamięć skrętu, przez co szwy łatwo się rozwiązują. Ich ogromną zaleta jest to, że powodują mniejszy odczyn tkanek, ponieważ mają mniejszą powierzchnię kontaktu.

  Najbardziej popularne wśród nich są nici nylonowe. Mają gładką i strukturę i niską sprężystość, przez co pozwalają utrzymać stałe napięcie brzegów rany. Do innych nici monofilamentowych wysokiej jakości należą te wykonane z polipropylenu i PVDF. Są miękkie, bioobojętne i elastyczne, a dzięki temu bardzo wytrzymałe. Musisz liczyć się z tym, że za szwy dobrego gatunku zapłacisz więcej.

  Zdecydowanie wybieraj szwy powlekane

  Dziąsła i błony śluzowe jamy ustnej to delikatne tkanki. Łatwo uszkodzić je nieodpowiednio dobranymi nićmi chirurgicznymi. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nadszarpnięcia rany wybieraj szwy powlekane. Takie mają wygładzoną powierzchnię i obniżają traumatyzacje tkanki. Powleczenie poliglikonatem ułatwia szycie i eliminuje efekt cięcia tkanek. Dostępne są także szwy antybakteryjne. Dzięki powleczeniu triklosanem zapewniają efektywną ochronę przed kolonizacją bakteryjną przez szczepy odporne na metycylinę.

  Szwy ran poekstrakcyjnych

  Rana po usunięciu zęba jest głęboka i najczęściej sięga aż do kości. Aby nie podrażniać zakończeń nerwowych, które narażone są na różne bodźce, dentysta powinien zszyć ranę. Podczas zabiegu często dochodzi do zerwania nici. Zdarza się tak z powodu użycia zbyt dużej siły podczas wiązania węzła. Innym powodem może być użycie niewystarczająco wytrzymałej nici. Optymalnym wyborem do tego typu ran są te o grubości 2.0 i 3.0. Równocześnie są one najczęściej wybierane przez doświadczonych stomatologów. Odpowiednim rozwiązaniem są wchłanialne nici ADVANTIME®. Mają bardzo wysoką początkową siłą podtrzymywania, co zapobiegnie otwarciu rany. Ich cechą szczególną jest to, że dzięki miękkiej strukturze są bardzo poręczne i łatwo nimi manewrować.

  Igła ma ogromne znaczenie

  Dla idealnego efektu szycia rany ważna jest igła, jaką zastosujemy. Doskonałym wyborem będzie atraumatyczna igła wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Jest wytrzymała i plastyczna. Ogranicza to ryzyko wygięcia lub złamania. Wybrana przez Ciebie igła powinna być odporna na korozję i sterylna. Wszystko w celu wykluczenia przenoszenia mikroorganizmów podczas zakładania szwu. Średnica igły musi być równa, lub nieznacznie większa od średnicy szwu, żeby nie powodować oporu podczas jego zakładania. W innym wypadku narażamy tkankę na większą traumatyzację. Dobrym rozwiązaniem jest zakup igły fabrycznie wtopionej w nić. Nie wymaga to nawlekania igły, co znacznie ułatwia pracę chirurga.

  Dobranie odpowiedniej igły chirurgicznej wymaga wiedzy o konstrukcji igły i doświadczenia. Zdecydowanie najczęściej stosowana w stomatologii jest igła odwrotnie tnąca 3/8 koła w rozmiarze od 10 – 25mm. Popularne igły okrągłe powodują wprawdzie mniejsze uszkodzenia, jednak nie posiadają wystarczającej siły penetracji tkanki. Optymalnym wyborem jest igła okrągło-tnąca, która łączy cechy igieł okrągłych i odwrotnie tnących. Zapewnia lepszą penetrację tkanki przy zachowaniu minimalnych uszkodzeń. Możesz ją kupić w zestawie ze szwami PVDF i polipropylenowymi np. COROLENE ®

  Podsumowanie

  Każdy stomatolog indywidualnie wybiera nici biorąc pod uwagę technikę chirurgiczną i wielkość rany. Jedni są zwolennikami nieresorbowalnych nici chirurgicznych, inni wybierają te wchłanialne. Wraz ze zdobyciem doświadczenia będziesz w stanie wyznaczyć te, które są najkorzystniejsze w danym przypadku. Przy wyborze nie zapomnij, że oprócz spełniania swoich funkcji musza być też wygodne dla pacjenta. Każdy zabieg, który zakończy się szyciem rany powoduje uczucie dyskomfortu przez najbliższe dni. Warto poradzić naszemu pacjentowi, że oprócz przyjmowania leków przeciwbólowych może stosować zimne okłady. To z pewnością ukoi jego ból.

  Źródła:

  1. Materiały szewne, Szwy chirurgiczne, materiały biochirurgiczne, B.Braun;
  2. Szwy stomatologiczne, Péters Surgical;
  3. Porównanie wytrzymałości mechanicznej wybranych nici stosowanych w chirurgii stomatologicznej, Piotr Wesołowski, Paulina Bakuniak, Kamil Iwanowski, Igor Kresa, Andrzej Wojtowicz

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  Rozmiar L XL
  Długość rękawa 57cm 60cm
  Długość całkowita 110cm 120cm
  Szerokość ramion 62cm 70cm
  Szerokosć na dole 130cm 150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
  Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

  Ubrania chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
  Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
  Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
  Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×