Naturalne nici chirurgiczne – dlaczego warto je wybrać?

Wybór naturalnych nici chirurgicznych może być podyktowany wieloma kwestiami. Naturalne materiały szewne posiadają wiele wyjątkowych właściwości, które predestynują je do określonych zabiegów. Zbliżanie brzegów rany przy pomocy naturalnych nici może być podyktowane także kwestiami ekonomicznymi. Obecnie używa się ich coraz rzadziej, a nierzadko ich miejsce zastępują produkty syntetyczne. Warto jednak wiedzieć, z jakimi zaletami wiąże się ich wybór i z jakiego powodu wielu chirurgów wciąż z nich korzysta. Jaki potencjał kryje się w szwach z lnu, jedwabiu oraz stali nierdzewnej? O tym w kolejnych akapitach.

Spis treści

    Sprawdź produkty

    Wchłanialne i niewchłanialne materiały naturalne

    Podstawowy podział naturalnych szwów chirurgicznych związany jest ze strukturą nici, która może być wchłanialna lub niewchłanialna. Druga opcja wiąże się jednak z koniecznością usunięcia materiału wykorzystanego do zaopatrzenia rany. Można tego natomiast dokonać dopiero w momencie odzyskania przez tkanki odpowiedniej siły podtrzymywania. Z tego względu stosuje się różnego rodzaju monofilamenty i multifilamenty naturalne, do grona których należą:

    Wchłanialne nici naturalne

    • włókna kolagenowe – produkowane z owczych i wołowych jelit,
    • katgut – całkowicie absorbowane przez ciało pacjenta podczas gojenia się rany, pierwotna elastyczność utrzymuje się w tym przypadku przez 7-10 dni, natomiast całkowite wchłonięcie szwu następuje po ok. 70 dniach,
    • katgut chromowany – podobnie jak zwykły katgut utrzymuje swoją rozciągliwość przez 7-10 dni, jednak budowa tego rodzaju nici ogranicza czas podtrzymania tkanek maksymalnie do 21 dni.

    Niewchłanialne szwy naturalne

    • jedwab – nici multifilamentowe, które impregnuje się woskiem ułatwiającym pasaż przez tkanki. Nie posiadają pamięci skrętu i są jednymi z najbardziej poręcznych nici chirurgicznych. Ich maksymalna wytrzymałość waha się pomiędzy 3 a 6 miesiącami. Mogą powodować nikłe odczyny zapalne we wczesnej fazie gojenia rany. Stosowane w chirurgii stomatologicznej, sercowo-naczyniowej, chirurgii oka oraz neurochirurgii.
    • len – utworzone na podstawie takich nici węzły są bardzo wytrzymałe, a sam materiał posiada minimalną pamięć skrętu. Stosowane w przypadku zbliżania tkanek miękkich oraz do preparacji warunków umożliwiających przeprowadzenie operacji, czyli w roli tzw. podwiązki do zatrzymywania krwawienia,
    • stalowe szwy chirurgiczne (drut stalowy) – jednowłóknowy materiał szewny, wykonany ze stali nierdzewnej. Stosowany w przypadku urazów ortopedycznych, zszywania kości, ścięgien i mostka.
    • szwy metalowe Acier opakowanie
      Nici, szwy chirurgiczne metalowe, drut stalowy, ortopedyczny ACIER
      Drut chirurgiczny wykonany ze stali nierdzewnej o ponadprzeciętnej plastyczności i wytrzymałości. Umożliwia łatwe sprowadzenie węzła w operacjach zespolenia mostka i innych kości bez ryzyka pęknięcia szwu. Dostępny w różnych wariantach pakowania.
      Cena:od 335,11
    • Silk Peters nici chirurgiczne niewchłanialne jedwab opakowanie
      Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne jedwabne – SILK
      Szwy naturalne z jedwabiu, impregnowane woskiem dla ulepszonej tolerancji w tkance. Wyznaczają standard poręczności, są miękkie i przez to łatwe w wiązaniu. Materiał szewny o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, dzięki czemu ryzyko zerwania szwu chirurgicznego jest bardzo ograniczone. Polecane do stosowania w stomatologii i otolaryngologii. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek nici chirurgicznych  (z wyjątkiem podwiązek na rolce i odcinków bez igły pakowanych po 24 sasz
      Cena:od 207,36
    • Nici chirurgiczne niewchłanialne okulistyczne jedwab Black Silk opakowanie
      Nici, szwy niewchłanialne jedwabne, mikrochirurgiczne, okulistyczne Black SILK
      Szwy niewchłanialne, plecione z jedwabiu. Niezwykle poręczne i delikatne, są bardzo wygodne w operowaniu. Impregnowane woskiem dla płynnego przechodzenia przez tkanki. Polecane do zabiegów mikrochirurgicznych i okulistycznych.
      Cena:od 153,96

    Rodzaje nici naturalnych

    Jedwab

    To naturalny materiał szewny, z którego produkowane są wielowłóknowe, plecione, niewchłanialne nici chirurgiczne. Nazywany również surowym jedwabiem. Powstaje dzięki odpowiedniemu przetworzeniu naturalnych włókien jedwabiu, co ma na celu pozbycie się z nich gumy serinowej i naturalnych wosków. Kolejnym etapem przygotowania jedwabnych włókien do użytku przez chirurga jest skręcenie, barwienie, pranie i rozciąganie. Dzięki temu nici jedwabne są delikatne w dotyku i pozbawione pamięci skrętu. Ze względu na doskonałą poręczność wyznaczają standard w tej dziedzinie. Warto o tym pamiętać, ponieważ poręczność dla wielu chirurgów jest ważnym kryterium doboru optymalnej nici chirurgicznej do zabiegu.

    Dla nadania lepszego poślizgu impregnowane są specjalną mieszaniną wosku osłaniającego splot nici. Wywołują minimalne początkowe odczyny zapalne w tkankach. Z upływem czasu po zaimplementowaniu jedwabne nici chirurgiczne stopniowo tracą wytrzymałość, a jej całkowita utrata następuje po 3 do 6 miesiącach. Nici z jedwabiu są barwione kolorem czarnym. Stosowane są do zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich, jak również w chirurgii sercowo-naczyniowej, chirurgii okulistycznej i mikrochirurgii, neurochirurgii i stomatologii.

    Pigułka informacyjna nici jedwabnych:

    • Bardzo poręczne nici chirurgiczne,
    • Najlepsze parametry wytrzymałości osiąga w suchym środowisku operacyjnym,
    • Delikatne w dotyku, pozbawione pamięci skrętu i łatwe w wiązaniu,
    • Impregnowane specjalną mieszaniną wosku dla nadania lepszego poślizgu,
    • Po zaimplementowaniu z czasem stopniowo tracą wytrzymałość.

    Przykładowe marki szwów z jedwabiu:

    • SILK®, Black SILK – Péters Surgical
    • Mersilk™ – Ethicon
    • Sofsilk™ – Medtronic
    • Silkam®, Virgin Silk – Braun

    Len

    To naturalny materiał szewny wykorzystywany do produkcji wielowłóknowych, skręcanych nici chirurgicznych niewchłanialnych. Len charakteryzuje wysoka poręczność, minimalna pamięć skrętu i wysoka wytrzymałość węzła. Jest podatny na działanie płynów z otoczenia, co może prowadzić do osłabienia początkowej wytrzymałości materiału i biofragmentacji. Najlepsze parametry wytrzymałości nici lniane osiągają w suchym środowisku operacyjnym. Służą do zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich oraz przygotowywania pola operacyjnego.

    Pigułka informacyjna nici lnianych:

    • wysoka poręczność i wytrzymałość węzła,
    • używane głównie jako podwiązki do przygotowywania pola operacyjnego.

    Przykładowe marki szwów z lnu:

    • LINEN – Péters Surgical
    • Linatrix® – Braun

    Szwy stalowe

    To materiał szewny używany w produkcji jednowłóknowych, niewchłanialnych szwów chirurgicznych ze stali nierdzewnej. Szwy stalowe charakteryzuje wysoka wytrzymałość na zginanie i plastyczność dla zminimalizowania ryzyka pęknięcia szwu w trakcie wiązania. W kontakcie z tkanką stal wykazuje bardzo niską odczynowość. Używane są najczęściej w chirurgii urazowo-ortopedycznej, do łączenia odłamów kostnych, szycia ścięgien, zamykania ran brzusznych i mostka w sternotomii oraz zabiegów przepuklinowych.

    Pigułka informacyjna szwów stalowych:

    • duża plastyczność, nawet przy dużym rozciąganiu drut stalowy jest odporny na pękanie podczas wiązania,
    • brak toksycznych substancji oraz drobna struktura ułatwiająca posługiwanie się nimi w różnym środowisku zabiegowym,
    • użycie stopu stali 316L (niskowęglowego) zapewnia w tym wypadku kompatybilność z implantami i protezami ze stali nierdzewnej,
    • używane nierzadko jako podwiązki do przygotowywania pola operacyjnego.

    Przykładowe marki drutów stalowych:

    • ACIER – Péters Surgical
    • Steelex® – Braun

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×