Gaziki dla noworodka

Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie z zaleceniami, młodzi rodzice muszą zwracać szczególną uwagę na higienę kikuta pępowinowego, ale na tym pielęgnacja się nie kończy. W tracie kąpieli, jak i toalety dziecka, niezwykle przydatne są włókninowe gaziki. Z łatwością można przemywać nimi niewielkie obszary ciała, ograniczając ryzyko przenoszenia infekcji. Jakie powinny być gaziki dla noworodka i do czego warto ich używać? Odpowiadamy.

Spis treści

    Jakie gaziki dla noworodka?

    Niemalże na każdej liście z wyprawką dla noworodka można znaleźć gaziki. Są one polecane do pielęgnacji kikuta pępowinowego, a także twarzy i okolic pieluszkowych. Wielu przyszłych rodziców nie wie jednak, jakie gaziki dla noworodka kupić, a trzeba przyznać, że wybór jest spory. Mogą być to kompresy jałowe lub niejałowe. Ponadto są one dostępne w różnych rozmiarach i składają się z różnej liczby warstw. Najczęściej mają ich cztery, osiem lub dwanaście, chociaż mogą być też grubsze. Ponadto, dostępne są kompresy o różnej nitkowości (m.in. 17- i 20-nitkowe).

    Ponieważ można używać ich zarówno do higieny mniejszych obszarów ciała, takich jak okolice kikuta pępowinowego, jak i przy zmianie pieluszki, gaziki dla noworodka warto kupić w dwóch rozmiarach. Najbardziej przydatne będą takie o wymiarach 5×5 cm. Należy używać ich przy pielęgnacji pępka, a także do przemywania oczu. Oprócz nich warto zainwestować także w gaziki w rozmiarze 10×10 cm albo 10×20 cm. Te sprawdzą się do mycia okolic narządów płciowych, a także między pośladkami. We wszystkich tych rozmiarach są dostępne 4-warstwowe kompresy z włókniny Medicomp®.

    Gaziki jałowe czy niejałowe dla noworodka

    Przyszli rodzice często mają dylemat czy kupić gaziki jałowe czy niejałowe. Dla noworodka najlepszym wyborem będą te pierwsze. Gaziki jałowe są bowiem w pełni sterylne, co oznacza, że w drodze sterylizacji zostały pozbawione wszelkich drobnoustrojów. Są one pakowane pojedynczo lub po 3-5 sztuk w specjalne, sterylne opakowania.

    Stosowanie takich kompresów w opiece nad noworodkiem pozwala w największym stopniu zapobiec zakażeniu mikrobiologicznemu. W wielu przypadkach można je jednak zastąpić tańszymi, gazikami niejałowymi. Ważne jest natomiast, by w opiece nad noworodkiem zawsze zachowywać najwyższe standardy higieny i przed przystąpieniem do przemywania okolic oczu czy przecierania kikuta pępowinowego, dokładnie umyć ręce.

    W opiece nad noworodkiem sprawdzają się zarówno gaziki jałowe, jak i niejałowe (Źródło: materiały własne).
    W opiece nad noworodkiem sprawdzają się zarówno gaziki jałowe, jak i niejałowe (Źródło: materiały własne).

    Gaziki jałowe dla noworodka

    W jakich przypadkach nie warto rezygnować z zakupu jałowych kompresów, mimo że są one droższe? Przede wszystkim do przemywania i przecierania tych miejsc, które są szczególnie narażone na infekcje. Z tego względu gaziki jałowe dla noworodka są niezbędne przy pielęgnacji kikuta pępowinowego, który w pierwszych dniach życia dziecka jest obszarem najbardziej podatnym na zakażenia.

    W celu zapobiegania pojawienia się zapalenia okołopępkowego oraz innych powikłań procesu gojenia kikuta pępowinowego, należy utrzymywać go w czystości i suchości. Zarówno do oczyszczania pępka, jak i jego osuszania, najlepiej używać niewielkich, jałowych gazików. Najnowsze wytyczne wskazują, aby nie stosować przy tym środków odkażających. Jeśli nie ma objawów zakażenia, pielęgnacja powinna ograniczyć się jedynie do delikatnego przemywania kikuta gazikiem nasączonym wodą z mydłem, a następnie najdokładniejszego osuszenia go kolejnym gazikiem. Te w rozmiarze 5×5 cm, sprawdzają się do tego doskonale.

    Gaziki niejałowe dla noworodka

    Gaziki niejałowe dla noworodka również mogą być bardzo przydatne. Przede wszystkim będą one świetnie zastępować nawilżane chusteczki podczas zmiany pieluszek. Można namoczyć je delikatnie w ciepłej wodzie, a następnie przemyć nimi okolice cewki moczowej oraz pośladków. Po gaziki niejałowe można sięgnąć także podczas mycia buźki oraz zewnętrznej części uszu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie są one sterylne, dlatego też należy używać ich tylko i wyłącznie do pielęgnacji tych okolic, gdzie skóra noworodka w żaden sposób nie jest uszkodzona. Jeśli w danym miejscu znajdują się jakieś zadrapania, o wiele lepiej sięgnąć po gaziki jałowe.

    Gaziki do przemywania oczu noworodka

    Do pielęgnacji kikuta pępowinowego, oczu, a także uszkodzonej skóry noworodka, najlepszym wyborem są gaziki jałowe (Źródło: materiały własne).

    Niezbędnym elementem wyprawki są gaziki do przemywania oczu noworodka. Czy te muszą być jałowe? Zdania na ten temat są podzielone. Zdecydowanie bezpieczniej jest jednak używać do tego gazików jałowych, zwłaszcza jeśli oczy niemowlęcia są ropiejące. To pozwoli zapobiec rozwojowi ewentualnej infekcji.

    Co istotne, do przecierania każdego oka, należy stosować osobnego gazika. W przeciwnym razie mogłoby dojść do przeniesienia bakterii z jednego worka spojówkowego do drugiego. Za każdym razem trzeba przy tym kierować się od zewnętrznego kącika oka, do wewnętrznego, ruchem ku nosowi.

    Źródła:

    1. Zalecenia w zakresie pielęgnacji noworodka; Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie, dostęp internetowy: https://szpitalpleszew.pl/wp-content/uploads/2022/11/Zalecenia-w-zakresie-pielegnacji-noworodka_noworodkowy.pdf
    2. https://forumleczeniaran.pl/kikut-pepowiny-noworodka-jak-pielegnowac-i-jakie-moga-byc-jego-powiklania/
    3. http://xn--poona-l7a12b.sosnowiec.pl/warto-wiedziec-2/kapiel-noworodka/
    4. https://www.doz.pl/czytelnia/a117-Higieniczna_wyprawka_dla_noworodka
    5. https://hellomama.pl/niemowle/gaziki-jalowe-dla-niemowlat

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×