Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy!

Spis treści

  Jak wygląda pęseta anatomiczna?

  Pęseta anatomiczna, podobnie jak chirurgiczna, jest złożona z dwóch ramion, które w dolnej części są ze sobą połączone w taki sposób, aby sprężynowały. Uchwyty w tym przypadku bardzo często nie są jednak proste, a np. zakrzywione. Chirurdzy chętnie sięgają także po pęsety anatomiczne o bagnetowatym kształcie.

  Aby łatwiej było je trzymać, pęsety anatomiczne na ramionach z reguły są karbowane. W zależności od kształtu bransz, żłobienia mogą znajdować się nieco niżej, czyli bliżej łączenia ramion, lub wyżej, czyli w pobliżu szczęk.

  Pęseta anatomiczna nie posiada w części zaciskającej ząbków. Z tego względu są one używane w zupełnie innej potrzebie, aniżeli chirurgiczne, które je posiadają.

  Mimo że w części zaciskającej pęseta anatomiczna nie posiada ząbków, nie oznacza to, że powierzchnie szczęk od wewnętrznej strony są płaskie. Zazwyczaj posiadają one dość głębokie, poprzeczne żłobienia. W ten sposób, mimo braku ząbków, są w stanie skutecznie przytrzymać tkankę.

  Peseta chirurgiczna w części zaciskającej posiada ząbki, natomiast anatomiczna poprzeczne żłobienia (Źródło: Pixabay.com, Autor: HeungSoon)

  Warto zwrócić uwagę na to, że końce tego typu pincet są zaokrąglone. Mogą być szersze lub węższe. Część chwytająca jest bardzo wąska zwłaszcza w przypadku pincet naczyniowych, które są ich szczególnym rodzajem. Te mogą być dodatkowo zakrzywione.

  Pęseta anatomiczna – zastosowanie

  Kiedy chirurg operuje na nieco mniej spoistych tkankach, które są delikatne, przy chwytaniu powinien sięgnąć właśnie po pincetę anatomiczną. Narzędzie to sprawdza się również do preparowania.

  Pinceta anatomiczna może być wykorzystywana do podtrzymywania:

  • naczyń krwionośnych,
  • błon śluzowych,
  • jelit.

  Można nią chwytać niewielkie przedmioty np. materiały opatrunkowe. Z racji na swoją funkcjonalność, jest wykorzystywana często także w zupełnie innych dziedzinach, a w tym w modelarstwie czy gastronomi.

  W tym miejscu warto wspomnieć, że pinceta może służyć również do przejmowania wkłutej igły. Z reguły służy temu igłotrzymacz, natomiast jeśli lekarz nie ma go pod ręką, narzędziem tym jak najbardziej można go zastąpić.

  W przypadku jakich zabiegów niezbędne jest użycie pincet? Właściwie w przypadku każdego szycia chirurgicznego. Dodatkowo mogą być konieczne m.in. przy cewnikowaniu, tracheostomii oraz usuwaniu martwych tkanek.

  Pęseta anatomiczna – jednorazowa czy wielorazowa?

  Żeby pincety anatomiczne były w stanie spełniać swoją rolę, muszą być dobrej jakości. Na co koniecznie trzeba zwracać uwagę przy wyborze tychże instrumentów medycznych? Przede wszystkim na to, czy mają odpowiednio sprężyste ramiona. Na giętkość pęsety wpływa m.in. rodzaj wykorzystanego materiału, a także jakość łączenia.

  W przypadku pęset anatomicznych, wybór chirurgów najczęściej pada na narzędzia wielorazowego użytku wykonane ze stali. Jest to materiał nierdzewny, który może być poddawany wielokrotnej sterylizacji. To rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne. Im wyższa jakość tego materiału, tym dłuższa żywotność pincety.

  Czym pęseta anatomiczna różni się od chirurgicznej?

  Oprócz pęset anatomicznych, chirurdzy podczas zabiegów używają też pęset chirurgicznych. Te różnią się od nich budową w części zaciskającej. Kiedy dokładniej chirurdzy sięgają po pęsety chirurgiczne? O tym przeczytasz w artykule o zastosowaniu pincet chirurgicznych.

  Podsumowanie

  Do chwytania tkanek podczas zabiegów chirurgicznych bardzo przydatna jest pęseta, nazywana inaczej pincetą albo pensetą. Spośród tychże narzędzi można wyróżnić pęsety anatomiczne. Ze względu na brak ząbków w części zaciskającej, nadają się one do chwytania tkanek, które są delikatne. Z uwagi na dużą wygodę i oszczędności, najczęstszym wyborem są narzędzia wielorazowe, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

  Źródła:

  • Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
  • pl.wikipedia.org/wiki/P%C4%99seta_chirurgiczna,
  • pl.wikipedia.org/wiki/P%C4%99seta_anatomiczna,
  • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
  • Chirurgia.; Wojciech Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
  • Podstawy szycia chirurgicznego; M. Trybus, MP Wydawnictwo, Kraków 2006, wyd.3.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  Rozmiar L XL
  Długość rękawa 57cm 60cm
  Długość całkowita 110cm 120cm
  Szerokość ramion 62cm 70cm
  Szerokosć na dole 130cm 150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
  Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

  Ubrania chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
  Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
  Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
  Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×