Nici wchłanialne – porównanie

Zdolność podtrzymywania tkanek, czas wchłaniania i parametry techniczne różnicują zastosowanie nici wchłanialnych. Właściwości te zależą głównie od materiału zastosowanego do ich produkcji. Nowoczesne nici rozpuszczalne produkowane są z materiałów syntetycznych, choć występują także w wersji naturalnej, jako katgut lub włókna kolagenowe. Jako, że nie ma jednego idealnego szwu na każdą sytuację, istnieje przynajmniej kilka głównych rodzajów materiałów wchłanialnych rekomendowanych do poszczególnych zabiegów. W tym artykule przedstawiamy porównanie właściwości wiodących nici chirurgicznych wchłanialnych i ich dokładną charakterystykę.

Spis treści

  Syntetyczne nici chirurgiczne wchłanialne

  Wśród różnych rodzajów nici chirurgicznych, szwy rozpuszczalne są obecnie w zdecydowanej większości produkowane z materiałów syntetycznych. Nici wchłanialne używane są do zespoleń chirurgicznych w obrębie tkanek wewnątrz organizmu, gdzie po zaimplementowaniu stopniowo ulegają rozpadowi w czasie gojenia rany. Mają za zadanie zapewnić czasowe podtrzymywanie tkanek aż do czasu ich wyleczenia i odzyskania możliwości wytrzymywania normalnych naprężeń. Z czasem nici wchłanialne tracą wytrzymałość i ulegają absorpcji, dzięki czemu nie ma potrzeby ich usuwania.

  Stopniowa absorpcja szwu w czasie to podstawowa różnica pomiędzy szwami resorbowanymi i nieresorbowanymi. Głównymi argumentami za stosowaniem syntetycznych szwów wchłanialnych są przewidywalność czasu podtrzymywania tkanek i stosunkowo niska odczynowość.

  Można je podzielić na nici chirurgiczne:

  • o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego – kwas poliglikolowy (OPTIME® R) i poliglaktyna (Vicryl® Rapid) z powleczeniem przyśpieszającym wchłanianie w drodze hydrolizy
  • o średnim okresie podtrzymywania tkankowego – kwas poliglikolowy (OPTIME®, Sinusorb®, Dexon®), poliglaktyna (GLACTIME®, Vicryl®), poliglekapron 25 (ADVANTIME®, Monocryl®)
  • o długim okresie podtrzymywania tkankowego – polidioksanon (MONOTIME®, PDS® II), poliglikonat (Maxon®)

  Nici wchłanialne o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego

  Kwas poliglikolowy (PGA) o szybkim czasie wchłaniania

  Kwas poliglikolowy o szybkim okresie absorpcji (PGA Rapid) to syntetyczny, wchłanialny, pleciony materiał szewny wykonany z homopolimeru kwasu glikolowego, pokryty ε-kaprolaktonem oraz stearynianem wapnia lub poli(laktyd-ko-glikolidem) i stearynianem wapnia. Zastosowany polimer jest podobny do stosowanego w zwykłych niciach PGA, jednak cechuje go niższa masa cząsteczkowa umożliwiająca szybkie wchłanianie. PGA Rapid zachowuje 40% początkowego napięcia w tkance po 7 dniach, a podtrzymywanie tkankowe jest zapewnione jeszcze do 10-14 dnia od zaimplementowania. Całkowite wchłonięcie szwów następuje po 42 dniach. Dzięki szybkiej absorpcji nie ma konieczności zdejmowania szwu, dlatego wskazane są dla pacjentów, którzy mogą mieć problem z powrotem do lekarza w celu zdjęcia szwów.

  Wysoka biokompatybilność PGA Rapid zapewnia także bardzo dobre wyniki gojenia się ran. Pozostałe cechy nici PGA Rapid pokrywają się z PGA. Polecane są wszędzie tam, gdzie wymagany jest krótki okres podtrzymywania rany lub szybka absorpcja szwu. Stosowane w szczególności w stomatologii, urologii, ginekologii i chirurgii dziecięcej, w szczególności do szycia skóry, zakładania szwów pod opatrunek gipsowy, zamykania nacięcia krocza i błon śluzowych jamy ustnej.

  Pigułka informacyjna szwu PGA Rapid:

  • Całkowity czas wchłaniania: do 42 dni,
  • Specjalny polimer kwasu glikolowego o niższej masie cząsteczkowej umożliwia szybkie wchłanianie,
  • Szybka absorpcja wyłącza konieczność zdejmowania szwu,
  • Polecane tam, gdzie wymagany jest krótki okres podtrzymywania rany.

  Nici wchłanialne o średnim okresie podtrzymywania tkankowego

  Poliglekapron 25 (PGCL)

  Poliglekapron to syntetyczny i wchłanialny materiał szewny o strukturze monofilamentu, zbudowany z kopolimeru glikolidu i ε-kaprolaktonu. Wynalazcą nici wchłanialnych PGCL występujących pod marką Monocryl jest firma Ethicon. Poliklekapron charakteryzuje bardzo wysoka początkowa siła podtrzymywania szwu, która zmniejsza się o 40% po 7-14 dniach i dalej o 50-60% po okresie 3-4 tygodni od zaimplementowania. Progresywna utrata siły podtrzymywania i ostateczna absorpcja nici chirurgicznej następuje w drodze hydrolizy. Całkowity okres wchłaniania wynosi około 3-4 miesiące.

  Nić chirurgiczna PGCL nie posiada właściwości pirogennych i antygennych i powoduje jedynie minimalną odpowiedź zapalną tkanki. Jednolita struktura i gładka powierzchnia monofilamentu zmniejsza traumatyzację tkanki podczas szycia chirurgicznego i zapobiega osadzaniu się bakterii. Po wyjęciu z saszetki można dostrzec „pamięć” nici, a jej struktura podobna jest do nylonu. Jednakże mimo struktury monofilamentu nici chirurgiczne PGCL są bardzo miękkie w dotyku, plastyczne i poręczne w użytkowaniu, co pozwala na łatwe sprowadzenie węzła o dużej wytrzymałości, szczególnie w technice szwu ciągłego. Występują w wersji barwionej (koloru fioletowego) lub bezbarwnej.

  Poliglekapron stosowany jest przede wszystkim w chirurgii kosmetycznej i rekonstrukcyjnej, w szczególności przy podskórnych zamknięciach skóry twarzy. Znajduje także zastosowanie w chirurgii przewodu pokarmowego, otrzewnej, zespoleniach chirurgicznych w urologii i ginekologii oraz chirurgii dziecięcej. PGCL nie jest przeznaczony do chirurgii sercowo-naczyniowej, okulistycznej i mikrochirurgii. Nie zaleca się jego stosowania w miejscach narażonych na wysokie naprężenia, a także mogą okazać się nieodpowiedni u pacjentów starszych, niedożywionych, osłabionych lub takich, których stan zdrowia może opóźnić gojenie się rany.

  Pigułka informacyjna nici z poliglekapronu:

  • Całkowity czas wchłaniania: 90 – 120 dni,
  • Bardzo wysoka początkowa siła podtrzymywania tkanki i wysoka retencja siły podtrzymywania in vivo,
  • Wysoce plastyczny monofilament zapewnia płynny pasaż przez tkankę i ogranicza ryzyko infekcji,
  • Polecane w chirurgii kosmetycznej i rekonstrukcyjnej, w szczególności przy podskórnych zamknięciach skóry twarzy.

  Kwas poliglikolowy (PGA)

  PGA to syntetyczny, wchłanialny, pleciony (monofilament w rozmiarze 9/0-10-/0 – Sinusorb®) materiał szewny wykonany z homopolimeru kwasu glikolowego, pokryty polikaprolaktonem i stearynianem wapnia. PGA został użyty do wyrobu pierwszych syntetycznych nici wchłanialnych, wprowadzonych do obrotu pod marką DEXON przez Davis & Geck w latach ‘70. Cechy takie jak wysoka początkowa wytrzymałość podtrzymywania i przewidywalna absorpcja masy szwu zyskały niciom chirurgicznym PGA uznanie wśród lekarzy stosujących wówczas nici pochodzenia zwierzęcego catgut i doprowadziły do upowszechnienia stosowania PGA na świecie.

  PGA charakteryzuje się powtarzalną i regularną kinetyką wchłaniania w drodze hydrolizy. Szew utrzymuje napięcie w tkance przez około 4 tygodnie – około 75% początkowej siły w pierwszych 2 tygodniach i 45% po upływie 4 tygodni. Całkowity czas wchłaniania nici chirurgicznych PGA wynosi 2-3 miesiące i następuje w procesie hydrolizy. Z początku szew traci napięcie, a następnie wchłania się na całej swej długości.

  Nić PGA nie posiada właściwości pirogennych i antygennych oraz wywołuje jedynie minimalną odpowiedź zapalną tkanki. Miękka struktura plecionki gwarantuje wysoką poręczność użytkowania i łatwe sprowadzenie węzła. Ze względu na niejednolitą powierzchnię plecionki stosuje się powleczenie szwu, które ułatwia pasaż i minimalizuje traumę szytej tkanki.

  Nici wchłanialne PGA są barwione (koloru fioletowego) lub bezbarwne i dostępne w rozmiarach. Stosowane są do zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich w zamknięciach podskórnych i śródskórnych w chirurgii ogólnej, chirurgii przewodu pokarmowego, klatki piersiowej, ginekologii, urologii, ortopedii, a także okulistyce. Nie zaleca się ich stosowania w chirurgii sercowo-naczyniowej i neurochirurgii.

  Pigułka informacyjna nici PGA:

  • Całkowity czas wchłaniania: 60 – 90 dni,
  • Wysoka biokompatybilność minimalizuje odpowiedź zapalną tkanki,
  • Delikatnie powleczenie szwu dla lepszego poślizgu,
  • Struktura plecionki zapewnia wysoką poręczność szwu.

  Nici wchłanialne o długim okresie podtrzymywania tkankowego

  Polidioksanon (PDS)

  Polidioksanon to syntetyczny, wchłanialny, jednowłóknowy materiał szewny zbudowany z poliestru poli (p-dioksanonu). Polidioksanon był pierwszym materiałem szewnym, z którego wyprodukowano wchłanialne nici chirurgiczne o strukturze monofilamentu, wprowadzone do obrotu pod marką PDS przez Ethicon. Polidioksanon utrzymują napięcie w tkance przez około 6 tygodni – około 75% początkowej siły w pierwszych 2 tygodniach, 60% po upływie 4 tygodni oraz 50% po 6 tygodniach od zaimplementowania. Polidioksanon wchłania się w sposób regularny i powtarzalny w drodze hydrolizy. Charakterystyczną cechą PDS jest wysoka biozgodność i odporność na działanie agresywnych płynów ustrojowych, co zapewnia stabilność szwu w długim okresie. Proces absorpcji nici chirurgicznych PDS zakończony jest zwykle w okresie 6-7 miesięcy. Stwierdzono, że polimer polidwuoksanu jest apirogenny, nieantygenowy i wywołuje jedynie niewielki odczyn tkanek podczas wchłaniania.

  Nić chirurgiczna PDS jest elastyczna i wytrzymała na rozciąganie, a jednolita i gładka struktura monofilamentu zapewnia płynną penetrację i minimalną traumatyzację tkanki. Ta sama struktura determinuje jednak „pamięć” nici, przez co nie jest ona tak poręczna, jak chociażby monofilamentowy poliglekapron lub nici chirurgiczne plecione. Nici wchłanialne PDS są barwione kolorem fioletowym. Ze względu na wydłużony okres podtrzymywania tkankowego szwy chirurgiczne PDS zalecane są do zaopatrywania ran i tkanek o długim okresie gojenia. Stosowane są przede wszystkim w chirurgii ortopedycznej, chirurgii układu sercowo-naczyniowego u dzieci oraz do szycia mięśni brzucha, jelita, trzustki, dróg żółciowych, torebki stawowej, ścięgien, więzadeł i menisków. Są także wskazane dla pacjentów o podwyższonym stopniu ryzyka: otyłych, starszych, diabetyków, chorych na raka i o obniżonej odporności.

  Pigułka informacyjna nici PDS:

  • całkowity czas wchłaniania: 180 – 210 dni,
  • długi okres podtrzymywania tkankowego i wysoka stabilność szwu – zalecane do zaopatrywania ran o długim okresie gojenia,
  • jednolita i gładka struktura monofilamentu,
  • elastyczna i odporna na rozciąganie nić.

  Naturalne nici wchłanialne

  Do czasu wynalezienia syntetycznych materiałów wchłanialnych opisanych powyżej to właśnie nici naturalne były w powszechnym zastosowaniu. Obecnie są już rzadko stosowane, głównie przez stosunkowo wysoką reakcję zapalną, jaką wywołują w tkance i nieprzewidywalną w porównaniu do nici syntetycznych absorpcję.

  Nici kolagenowe

  Szwy tego typu otrzymuje się dzięki specjalnemu przetworzeniu kolagenu pochodzenia zwierzęcego. W pierwszej fazie zostaje on poddany rozpuszczeniu, by następnie uformować z niego włókna. Jest to typ nici jednowłóknowych, które ulegają absorpcji w podobnym czasie co katgut. Ze względu na możliwość wyboru alternatywnych szwów syntetycznych, nici kolagenowe stosuje się obecnie bardzo rzadko.

  Zwykły katgut

  Ten rodzaj naturalnych szwów wchłanialnych jest najbardziej powszechny. Wytwarzany z baranich i wołowych jelit (konkretnie z błony surowiczej i tkanki podśluzowej) zaliczany jest do materiałów jednowłóknowych. Jego absorpcja zależna jest od stopnia intensywności tzw. protelizy enzymatycznej. Już zaledwie po kilku dniach traci on część swojej wytrzymałości, choć całkowite wchłonięcie następuje tu po paru tygodniach. Szwy tego rodzaju są aktualnie wycofywane z użycia, gdyż posiadają niewystarczające parametry mechanicznego podtrzymania tkanek oraz przyczyniają się do zbyt silnej reakcji odczynnikowej zaopatrywanego nimi miejsca. Ich miejsce zastępują dziś monopolimery i dwupolimery kwasu glikolowego.

  Katgut chromowany

  Podobnie jak w przypadku zwykłego katgutu jest tylko kwestią czasu, kiedy materiał ten zostanie wyparty przez syntetyczny odpowiednik o tożsamych właściwościach. Szwy tego typu posiadają przede wszystkim zwiększony czas absorpcji (od 40 do 90 dni). Zalicza się je również do grona monofilamentów o średnim czasie wchłaniania – ze względu na stosowaną impregnacje preparatami chromowymi. Nigdy jednak nie można precyzyjnie określić czasu, w jakim nić ulegnie biodegradacji, dlatego chirurdzy klasyfikują ją jako trudną do kontroli w środowisku pooperacyjnym.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
  • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

   Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…
  • Opatrunki hydrożelowe oraz hydrokolowidowe to nowoczesne opatrunki aktywne (Źródło: canva.com)

   Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy. Różnice, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   W leczeniu różnego rodzaju ran szczególnie cenione są opatrunki aktywne, do których zalicza się te hydrożelowe oraz hydrokoloidowe. Pozwalają one zabezpieczyć ranę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a do tego umożliwiają…
  • Opatrunki hemostatyczne w każdym momencie dają możliwość szybkiego zatrzymania krwawienia (Źródło: canva.com)

   Opatrunki hemostatyczne. Skuteczne narzędzie w kontroli krwawienia

   Sklep Medyczny Madens
   W każdej apteczce, oprócz plastrów, bandaży, kompresów jałowych i środków do dezynfekcji, powinny znaleźć się opatrunki hemostatyczne. Pozwalają one na zahamowanie krwawienia, nawet w przypadku dużych ran. Wszystko dzięki temu,…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  Rozmiar L XL
  Długość rękawa 57cm 60cm
  Długość całkowita 110cm 120cm
  Szerokość ramion 62cm 70cm
  Szerokosć na dole 130cm 150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
  Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

  Ubrania chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
  Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
  Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
  Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×