Nici wchłanialne a niewchłanialne – czym się różnią? – Sklep Medyczny Madens

Nici wchłanialne a niewchłanialne – czym się różnią?

Nici chirurgiczne używane są do zakładania szwów, czy też podwiązek chirurgicznych. Ze względu na to, że różne tkanki naszego organizmu inaczej reagują przy zetknięciu się z materiałami szewnymi, producenci zapewniają nam ich szeroką gamę. Wszystko po to, aby zapobiegać reakcji zapalnej, czy też uczuleniowej. W wielu przypadkach kluczową rolę odgrywają także aspekty estetyczne. Podstawową i najważniejszą klasyfikacją materiałów chirurgicznych jest podział ze względu na ich wchłanialność – wyróżniamy nici wchłanialne i niewchłanialne. Kiedy wybrać te ulegające biodegradacji? Czy w każdym wypadku są one lepsze? Jakimi różnicami kierować się w wyborze najlepszych nici chirurgicznych? Na te i inne nurtujące pytania staramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Sprawdź produkty

Podstawowe różnice

Zróżnicowany czas pozbycia się szwu

W zależności od rodzaju założonego szwu wchłanialnego w tkance zaczyna się proces hydrolizy lub rozpadu enzymatycznego. Ten pierwszy ma miejsce przy zastosowaniu materiałów syntetycznych, a drugi w przypadku użycia szwów białkowych. Zanim jednak dojdzie do całkowitego wchłonięcia nici tracą one swoją wytrzymałość. Przy niektórych rodzajach już po trzech tygodniach stanowi ona 20 % wytrzymałości początkowej. Całkowity czas rozpadu trwa około dwa, do trzech miesięcy. Sytuacja ma się inaczej w przypadku nici chirurgicznych niewchłanialnych. Przy niektórych ranach ich usunięcie może nastąpić już po 5-7 dniach. Jest to mniej wygodne, ponieważ pacjent musi udać się do chirurga i poddać krótkiemu zabiegowi, ale zazwyczaj przekłada się to na jego większy komfort.

Różny czas efektywnego podtrzymywania tkanek

Rozpuszczalne szwy chirurgiczne ulegają stopniowej resorpcji w tkankach, co oznacza, że z czasem mimo, że nie uległy rozpadowi, nie są w stanie efektywnie podtrzymywać rany. W związku z tym do szycia ran, które wymagają długiego okresu podtrzymywania (np. rany skóry) używa się szwów niewchłanialnych. Utrzymują one tkankę w praktycznie niezmienionym stanie przez długi czas, zapewniając nieustanne poczucie bezpieczeństwa pacjentowi.

nisi niewchłanialne niebieskie
Do szycia tkanek skórnych najczęściej używane są nici niewchłanialne koloru niebieskiego (fot. Wikipedia/Wikip2011)

Materiał wykonania a właściwości

Zarówno jedne i drugie szwy mogą być produkowane z elementów pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wchłanialne niesyntetyczne mogą między innymi powodować działanie podtrzymujące zakażenie w ranie. Właśnie dlatego Catgut (produkowany z jelit zwierząt m.in. cieląt), który jest przedstawicielem tej grupy jest coraz rzadziej używany, a w niektórych krajach został już wycofany z powodu przenoszenia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE).

O tym, z jakiego powodu jednak czasami lepiej wybrać nici naturalne piszemy w innym artykule.

Dlaczego nici chirurgiczne wchłanialne nie mogą całkowicie zastąpić niewchłanialnych?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego nie można wyeliminować nici nierozpuszczalnych? Do takich myśli skłania fakt, że w przypadku nici ulegających samorozpadowi nie jest konieczna ingerencja w tkankę w celu usunięcia szwów.

Czas pokazał, że nie jest to możliwe, bo chirurgiczne nici biodegradowalne, choć były niewątpliwie rewolucją, nie wyparły i w najbliższym czasie z pewnością nie wyprą tradycyjnych nici niewchłanialnych. Ich stosowanie wiąże się głownie z potrzebą stworzenia mocnego i trwałego połączenia tkanek (np. w przypadku chirurgii ortopedycznej, czy naczyniowej). Istotne jest, że są one odporne na obciążenia, co jest konieczne w przypadku rehabilitacji. W wyniku postępu technologicznego produkowane są coraz nowocześniejsze nici niewchłanialne, których nie trzeba usuwać z organizmu, ponieważ nie wywołują jego reakcji obronnej. Nie należy zapominać, że sklepy z nićmi chirurgicznymi sprzedają je znacznie taniej niż te, które ulegają szybkiej biodegradacji, a w wielu przypadkach nie ma potrzeby używania tych droższych.

Do zabiegów chirurgii estetycznej zalecane jest używanie nici chirurgicznych wchłanialnych, które gwarantują estetyczny efekt zabiegu. (fot. Wikipedia/Paravis (talk) – Michael S. Schwartz, M.D. (Terms of Use))

Główne zastosowania nici wchłanialnych

 • Urologia – nie stanowią pożywki dla drobnoustrojów, a po okresie wymaganego podtrzymywania tkanek ulegają wsiąknięciu;
 • Chirurgia plastyczna – nie pozostawiają one po sobie nieestetycznych śladów, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektów satysfakcjonujących dla pacjenta;
 • Ginekologia – dzięki niciom wchłanialnym szew jest szczelny, a blizna minimalna i estetyczna, polecane są tu szczególnie nici o przewidywanej absorpcji jak OPTIME®,  które są dostępne w rozmiarach USP 6/0 – 2;
 • Stomatologia – okres podtrzymywania rany jest krótki, więc sprawdzą się tu nawet te nici, które szybko tracą wytrzymałość początkową;
 • Chirurgia dziecięca – stosuje się je w celu unikania usuwania szwów, które u dzieci często jest problematyczne.

O tym, jakie nici resorbowalne stosować w konkretnym przypadku przeczytasz tutaj.

Podstawowe zastosowania nici niewchłanianych ze względu na ich cechy

 • Chirurgia skóry – w obawie przed reakcjami zapalnymi większość chirurgów w tym przypadku decyduje się właśnie na ten typ szwów, dla innych istotna w tym przypadku jest też ich niska cena.
 • Chirurgia sercowo-naczyniowa – te nici gwarantują stałe podtrzymanie tkanki, są bioobojętne, delikatne i nie nasiąkają płynami. Najczęściej stosowane są nici monofilamentowe, które są specjalnie pakowane „na prosto”, co zmniejsza pamięć skrętu i sprawia, że są poręczne.
 • Chirurgia urazowo-ortopedyczna – stosuje się tu głównie nici stalowe, o monofilamentowej strukturze szwu, które są bardzo wytrzymałe na zginanie, co jest kluczowe przy rehabilitacji pooperacyjnej pacjenta. Dodatkowo są bardzo plastyczne, co minimalizuje ryzyko pęknięcia podczas wiązania.
 • Szycie okulistyczne – pozwalają na precyzyjne wiązanie, co jest istotne przy tak małym polu do manewrowania (np. monofilamentowe nici okulistyczne NYLON Black, które występują w rozmiarach USP 11/0-5/0 – są bardzo wytrzymałe na rozciąganie).

W jakich jeszcze przypadkach zastosować szwy niewchłanialne? Na to pytanie odpowiadamy w tym tekście.

Cechy charakterystyczne wchłanialnych materiałów szewnych

 • Syntetyczne – wywołują niewielką reakcje na ciało obce przez organizm, natomiast naturalne mogą wykazywać silne właściwości odczynowe.
 • W zależności od materiału wykonania nici różny jest czas podtrzymywania tkanki – od 10 dni dla tych wykonanych z kwasu poliglikolowego, aż do 90 dni dla wyprodukowanych z polidioksanonu.
 • Zróżnicowany czas wchłaniania od 42 dni (dla tych o małej masie cząsteczkowej) do 210 dni (nici monofilamentowe).
 • O szybkości rozpadu szwu oprócz rodzaju decyduje jego umiejscowienie w organizmie i stan zdrowia pacjenta.

Cechy charakterystyczne nici chirurgicznych niewchłanialnych

 • Najczęściej są to nici syntetyczne i wywołują minimalną reakcję tkanek na ciało obce. Naturalne nici są miękkie, dzięki czemu łatwo się je formuje i wiąże.
 • Stalowe wykazują całkowity brak oddziaływania odczynowego na tkanki.
 • Im większa średnica nici, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji zapalnej.
 • Mocno i trwale zbliżają tkanki tworząc mocny szew, co minimalizuje ryzyko rozejścia się rany.
 • Zazwyczaj mają kolor niebieski, dzięki czemu są dobrze widoczne dla chirurga podczas szycia skóry, wyjmowania, czy kolejnych operacji.
 • Mogą stać się pożywką dla bakterii, co będzie źródłem zakażenia i powikłań pooperacyjnych (zwłaszcza nici naturalne),
 • Nowoczesne materiały powodują znikomą reakcję tkankową, więc mimo tego, że nie ulegają rozpuszczeniu, w niektórych przypadkach można je pozostawić w ciele pacjenta.

Źródła:

 1. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011

 2. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015

 3. ETHICON, INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

 • O tym jak zakładać rękawiczki chirurgiczne, aby zachować ich aseptykę, powinien pamiętać każdy, kto przygotowuje się do procedur medycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: Ewa Urban)

  Jak zakładać rękawiczki chirurgiczne sterylne?

  Marcin Lewicki
  Przed wykonaniem jakichkolwiek procedur medycznych, lekarz, a także pozostałe osoby biorące udział w zabiegu, muszą zadbać o prawidłowe założenie rękawiczek chirurgicznych. Tylko i wyłącznie wtedy będą dawać one im i…
 • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

  Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

  Marcin Lewicki
  W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
 • Nożyczki opatrunkowe typu Lister mają bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza na sali zabiegowej (Źródło: commons.wikimedia.org, Autor: Saltanat ebli)

  Nożyczki opatrunkowe Lister – jakie mają zastosowanie?

  Marcin Lewicki
  Żeby opatrunek mógł prawidłowo chronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zakażenie drobnoustrojami, musi zostać odpowiednio założony. Niezbędne jest do tego prawidłowe docięcie gazy, opaski czy plastra. Służą temu nożyczki…
 • Kleszczyki chirurgiczne obok igłotrzymaczy i nożyczek chirurgicznych są jednymi z najczęściej wykorzystywanych instrumentów w takcie zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej i nie tylko (Źródło: Pixabay.com, Autor: Mériele Oliveira Méri)

  Kleszczyki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

  Marcin Lewicki
  Nawet w przypadku prostych zabiegów chirurgicznych, niezbędne jest zastosowanie wielu instrumentów chirurgicznych. Jednymi z najczęściej używanych narzędzi są kleszczyki chirurgiczne, które są niezwykle przydatne zwłaszcza przy konieczności zatrzymania krwawienia. Jakie…
 • Nożyczki chirurgiczne mogą mieć różny kształt, dlatego też wyróżnia się nożyczki proste i zagięte (Źródło: pixabay.com, Autor: Ahmad Ardity)

  Nożyczki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

  Marcin Lewicki
  Pośród narzędzi, które są niezbędne do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, są nożyczki chirurgiczne. W zależności od kształtu i zakończenia ostrzy, można wyróżnić ich różne rodzaje. Po jakie nożyczki chirurgiczne chirurdzy sięgają…
 • narzędzia chirurgiczne na sali operacyjnej

  Podstawowe narzędzia (instrumenty) chirurgiczne na sali operacyjnej

  Marcin Lewicki
  Spośród narzędzi chirurgicznych można wyróżnić takie, które na sali operacyjnej stosuje się najczęściej. Jednym z nich jest nóż chirurgiczny, który służy głównie nacinaniu tkanek. Po jakie narzędzia chirurgiczne oprócz skalpela…

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×