Materiałów, które służą w dzisiejszej chirurgii do zbliżania brzegów rany, jest bardzo dużo. Postęp technologiczny pozwala lekarzom na użycie podczas operacji nici chirurgicznych o różnym czasie wchłaniania, szwów nieulegających absorpcji, a nawet ułatwiających niejeden zabieg zszywek i klipsów. To, co finalnie zostanie zastosowane, ma bardzo duży związek z rodzajem tkanek, miejscem szycia oraz indywidualnymi potrzebami danego pacjenta, gdyż środowisko zabiegowe stawia przed chirurgiem wiele wyzwań.
Nici chirurgiczne dzielą się współcześnie na naturalne i syntetyczne. Mogą mieć różną liczbę włókien. Zastanówmy się więc – z perspektywy postępu, jaki osiągnęliśmy w dziedzinie materiałów szewnych – dlaczego nici niewchłanialne o syntetycznej strukturze wciąż są w powszechnym użyciu? Jakie cechy charakterystyczne zdecydowały o tym stanie rzeczy? Jakie zastosowanie potwierdza dziś ich przydatność podczas operacji chirurgicznych? O tym w kolejnych akapitach.
Spis treści
Nici i szwy niewchłanialne
Dlaczego wciąż stosuje się szwy niewchłanialne?
Można by pomyśleć, że opracowanie wielu rodzajów wchłanialnych nici chirurgicznych będzie początkiem wyparcia szwów nieulegających absorpcji. Tak się jednak nie stało i jest ku temu kilka bardzo ważnych powodów. Poza tym, że środowisko zabiegowe, tkanki i obciążenia, jakim ulegają zbliżone brzegi rany, są bardzo różne i wymagają różnych rodzajów materiałów szewnych, warto tu również wspomnieć o:
- potrzebie stworzenia mocnego, stabilnego i trwałego połączenia tkanek (np. w przypadku tętnic),
- różnym czasie gojenia się ran, czemu w dłuższej perspektywie nie są w stanie podołać dostępne dziś nici wchłanialne,
- tworzeniu szwów, które podczas rehabilitacji pooperacyjnej i gojenia będą bardzo obciążone, a tym samym muszą otrzymać odpowiednie wsparcie od spalającej je nici chirurgicznej,
- ekonomicznej stronie użycia nici niewchłanialnych, gdyż są one w wielu przypadkach tańszą alternatywą o równie dużej skuteczności, co szwy wchłanialne.
Specyficzne cechy nici niewchłanialnych
Niewchłanialne nici chirurgiczne to przede wszystkim możliwość wyboru pomiędzy szwami naturalnymi a syntetycznymi. Z uwagi na swoją strukturę mogą być one wykorzystywane podczas zabiegów, w których usunięcie szwu w określonym odstępie czasowy od ich założenia jest absolutnie konieczne. Ich cechy pozwalają również na permanentną i bezpieczną aplikację w ciele pacjenta.
Warto przy tej okazji wiedzieć, że niektóre rany, nawet po zakończeniu procesu gojenia, nie są w stanie odzyskać pełni autonomicznych sił podtrzymywania. Z tego względu wybór nici niewchłanialnych jest nierzadko koniecznością dla zakładającego je chirurga. Wszystko to natomiast szwy nieulegające absorpcji zawdzięczają monofilamentowym i multifilamentowym materiałom szewnym, do których należą poliamid, polipropylen, poliester, polifluorek winylidenu, jedwab, len czy stal nierdzewna.
Po więcej szczegółów odsyłamy do artykułu o różnicach między szwami rozpuszczalnymi i nierozpuszczalnymi.
Zastosowanie nici niewchłanialnych
Chcąc wymienić zastosowanie niewchłanialnych nici chirurgicznych, nie można pominąć takich zabiegów i operacji, jak między innymi:
- szycie skóry, powięzi, mikrochirurgia i szycie okulistyczne (nici z poliamidu),
- chirurgia plastyczna, sercowo-naczyniowa, okulistyczna, wszczepy, neurochirurgia (nici z polipropylenu),
- kardiochirurgia dziecięca, chirurgia estetyczna, szwy okulistyczne (nici z polifluorku winylidenu),
- szycie skóry i podnaskórkowe,
- zaopatrywanie tkanek pęcherza, żołądka, a także do wykonywania tzw. podwiązek do zatrzymywania krwawienia, które umożliwiają przygotowanie pola operacyjnego.
Rodzaje syntetycznych nici niewchłanialnych
Nylon
Jest to syntetyczny i niewchłanialny materiał szewny wykonany z poliamidu 6.6. Monofilamentowy nylon ma jednolitą, gładką powierzchnię, która zapewnia płynny pasaż podczas szycia i minimalną reakcję zapalną tkanki. Z kolei pleciony nylon jest bardziej poręczny i wytrzymały. Ze względu na niejednorodną powierzchnię stosuje się w nim powleczenie dla zmniejszenia kapilarności i większej gładkości.
Po wyjęciu z saszetki nić nylonowa posiada “pamięć” skrętu oraz bywa stosunkowo sztywna. Zależy to jednak od marki i jakości wykonania szwu. Duża wytrzymałość na rozciąganie i mała sprężystość zapobiegają zerwaniu szwu oraz pozwalają utrzymać stałe napięcie brzegów rany po ich zbliżeniu. Raz założony węzeł jest bardzo wytrzymały.
Nici poliamidowe znajdują szerokie zastosowanie do szycia skóry i powięzi, a małe rozmiary znajdują zastosowanie także w mikrochirurgii i chirurgii oka. Choć poliamid jest materiałem niewchłanialnym, to w długim okresie czasu stopniowo traci swoją wytrzymałość na rozciąganie. Nie nadaje się zatem do wszywania sztucznych wszczepów oraz zespalania tkanek wymagających stałego wsparcia.
Pigułka informacyjna szwów nylon:
- Najpopularniejszy monofilament, który ma jednolitą i gładką powierzchnię,
- Wysoka wytrzymałość na rozciąganie i mała sprężystość,
- Średnia poręczność użytkowania ze względu na pamięć skrętu i małą plastyczność nici,
- Szerokie zastosowanie do szycia skóry u ludzi i zwierząt.
-
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, nylon AMIFIL®Znane nici poliamidowe, niewchłanialne, polskiej produkcji. Delikatne i wytrzymałe – płynnie przechodzą przez tkankę i zapewniają stałe zaspolenie rany. Dostępne z igłami kosmetycznymi XFLEX do zabiegów chirurgii plastycznej. Rekomendowane w chirurgii skóry.Cena:od 54,90zł
-
Nici, szwy niewchłanialne nylon, mikrochirurgiczne, okulistyczne NYLON BlackNici syntetyczne, monofilamentowe z nylonu. Bardzo delikatne i odporne na zerwania – gwarantują wysokie bezpieczeństwo podczas zabiegu. Rekomendowane w zabiegach okulistycznych i mikrochirurgicznych.Cena:od 133,63zł
-
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne nylon FILAPEAU®Nici syntetyczne, monofilamentowe z nylonu (poliamid 6.6). Bardzo delikatne i odporne na zerwania – gwarantują bezpieczeństwo i doskonały efekt estetyczny. Występują w kolorze granatowym lub bezbarwnym. Zaopatrzone w plastyczną i wytrzymałą atraumatyczną igłę chirurgiczną. Rekomendowane do zbliżania brzegów skóry i w zabiegach chirurgii plastycznej. 36 saszetek w opakowaniu.Cena:od 209,30zł
Przykładowe marki nici poliamidowych:
- Amifil® – Sinpo Poznań
- Filapeau®, Nylon Black, Cardionyl® – Péters Surgical
- Ethilon™, Nurulon™ – Ethicon
- Surgilon™, Surgilon™ Braided – Medtronic
- Dafilon®, Trelon®, Supramid – Braun
Polipropylen
Jest to syntetyczny, rzeczywiście niewchłanialny (nie ulega biodegradacji w środowisku organizmu) materiał szewny złożony z izotaktycznego polipropylenu o strukturze monofilamentu. Szczególną cechą polipropylenu jest wysoka biostabilność, dzięki czemu szew nie ulega niszczącemu działaniu enzymów tkankowych i zachowuje niezmienną pierwotną wytrzymałość mechaniczną w trakcie i po zaimplementowaniu. Z tego względu nici chirurgiczne z polipropylenu zalecane są do zabiegów, w których niezbędne jest permanentne wsparcie tkanek, w szczególności do wszywania sztucznych wszczepów i w chirurgii sercowo-naczyniowej.
Nici chirurgiczne z polipropylenu mają idealnie gładką i delikatną powierzchnię, dzięki której podczas szycia minimalnie traumatyzują tkankę. Jednolita struktura włókna szwu uniemożliwia także zasiedlenie włókna szwu przez bakterie. Jednocześnie szew jest plastyczny oraz bardzo odporny na rozciąganie, co zapobiega nieumyślnemu zerwaniu szwu oraz rozwiązaniu się węzła. Dla zwiększenia poręczności użytkowania stosuje się specjalne sposoby pakowania w celu zmniejszenia pamięci skrętu nici, np. pakowanie na prosto, pakowanie na plastikowej tacce.
Oprócz chirurgii sercowo-naczyniowej, polipropylen znajduje zastosowanie także jako szew skórny, szczególnie ceniony w zabiegach chirurgii plastycznej ze względu na swoje właściwości: polipropylen jako materiał szewny jest praktycznie obojętny dla organizmu oraz hydrofobowy. Dzięki temu polipropylen powoduje znikomy odczyn tkankowy, a nić chirurgiczna nie nasiąka płynami i nie wrasta w tkanki, więc po spełnieniu swojego zadania daje się łatwo z nich usunąć, pozostawiając minimalną bliznę.
Dzięki swoim właściwościom szew polipropylenowy jest wręcz zalecany do chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz wszędzie tam, gdzie pożądana jest minimalna reakcja tkankowa i znakomity efekt kosmetyczny. Znajduje także zastosowanie w chirurgii oka i neurochirurgii.
Pigułka informacyjna nici polipropylenowych:
- Delikatne i plastyczne nici chirurgiczne, cenione w chirurgii kosmetycznej,
- Niezmienna pierwotna wytrzymałość mechaniczną w trakcie i po zaimplementowaniu,
- Odporne na rozciąganie w celu utrzymania stabilności szwu,
- Wysoka poręczność użytkowania i stosowanie technik pakowania zmniejszających pamięć skrętu,
- Zalecane do zabiegów, w których niezbędne jest permanentne wsparcie tkanek i znakomity efekt kosmetyczny.
-
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, polipropylen COROLENE®Szwy syntetyczne, monofilamentowe, niewchłanialne. Wykonane z polipropylenu. Bardzo miękkie i gładkie – zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Innowacyjne pakowanie “na prosto” zwiększa poręczność użytkowania. Wysoka wytrzymałość na rozciąganie umożliwia stosowanie szwu we wszystkich technikach szycia chirurgicznego. Rekomendowane do chirurgii sercowo-naczyniowej oraz chirurgii kosmetycznej. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek.Cena:od 390,67zł
-
Nici, szwy niewchłanialne polipropylen, mikrochirurgiczne, okulistyczne POLYPROPYLEN BlueNici syntetyczne, monofilamentowe, niewchłanialne, wykonane z polipropylenu. Delikatne i wytrzymałe – zapewniają duże bezpieczeństwo zabiegu. Zaopatrzone w igły mikrochirurgiczne najwyższej jakości. Rekomendowane w okulistyce i mikrochirurgii.Cena:od 153,23zł
Przykładowe marki szwów z polipropylenu:
- Corolene®, Polypropylene Blue – Péters Surgical
- Prolene™ – Ethicon
- Surgipro™, Surgipro™ II – Medtronic
- Premilene® – Braun
Polifluorek winylidenu (PVDF)
Szwy PVDF dzielą wiele cech z polipropylenem, w szczególności biostabilność, idealną gładkość i wysoką odporność na rozciąganie. PVDF cechuje jeszcze większa niż w przypadku szwów polipropylenowych wytrzymałość węzła w długim okresie czasu, co zapewnia długotrwałą stabilność i bezpieczeństwo szwu po zaimplementowaniu. PVDF jest także wyraźnie gładszy i bardziej elastyczny niż polipropylen. Prowadzi to do mniejszej pamięci skrętu nici, ułatwionego założenia i wysokiego bezpieczeństwa węzła.
Zalecane są do zabiegów, w których niezbędne jest permanentne wsparcie tkanek, w szczególności do wszywania sztucznych wszczepów, w chirurgii sercowo-naczyniowej, kardiochirurgii dziecięcej oraz zespoleniach w obrębie dużych naczyń. Polecane są także do chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, ponieważ ze względu na biozgodność nici PVDF zapewniają satysfakcjonujący efekt kosmetyczny. Znajdują także zastosowanie w chirurgii oka i neurochirurgii.
Pigułka informacyjna nici PVDF:
- Wysoka stabilność szwu w długim okresie czasu,
- Idealna gładkość i wysoka odporność na rozciąganie,
- Zalecane do zabiegów, w których niezbędne jest permanentne wsparcie tkanek.
-
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne PVDF PREMIO®Szwy nieresorbowalne wykonane z polifluorku winyldenu (PVDF), o długotrwałej stabilności węzła. Biokompatybilność i delikatna struktura nici pozwala osiągnąć ponadprzeciętny efekt estetyczny i komfort pacjenta po zabiegu. Rekomendowane do kardiochirurgii, stomatologii i chirurgii plastycznej. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek nici chirurgicznych z wyjątkiem szwów nawiniętych na krążek z pianki, które pakowane są po 12 saszetek.Cena:od 366,95zł
Przykładowe marki szwów PVDF
- Premio® – Péters Surgical
- Seralene® – Serag Wiessner
Poliester
Choć istnieje wiele rodzajów poliestru, do produkcji nici chirurgicznych wykorzystywany jest polietylen tereflatanu (PET). Nici poliestrowe mają strukturę multifilamentu, który jest w całości powlekany silikonem dla zwiększenia poślizgu i zminimalizowania odczynu tkanki. Poliester jest odporny na ścieranie oraz działanie kwasów i zasad, dzięki czemu zachowuje długotrwałą pierwotną wytrzymałość szwu. Nić chirurgiczna z poliestru jest lekko błyszcząca, elastyczna, odporna na rozciąganie i bardzo poręczna w użytkowaniu. Jako wady podaje się dużą miękkość szwu i podatność na uszkodzenia.
Znajdują zastosowanie w ogólnych przypadkach zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich, w szczególności w chirurgii sercowo-naczyniowej, neurochirurgii i chirurgii okulistycznej, jak również są stosowane w zabiegach ortopedycznych do mocowania tkanek miękkich do tkanki kostnej.
Pigułka informacyjna nici poliestrowych:
- odporność na ścieranie i działanie substancji zapewniają długotrwałą wytrzymałość szwu
- powleczenie silikonem dla zwiększenia poślizgu i minimalnej traumatyzacji tkanki
- poręczna, lekko błyszcząca, elastyczna i odporna na rozciąganie nić chirurgiczna
-
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, poliester POLYTRESSE®Szwy nieresorbowalne, plecione z poliestru. Poręczne i bardzo wytrzymałe – zapewniają trwałe zbliżenie brzegów rany. Dostępne z igłami OrtoSHape® do chirurgii ortopedycznej. Szerokie zastosowanie w ogólnych przypadkach zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich.Cena:od 176,36zł
Przykładowe marki szwów z poliestru:
- Polytresse®, Polyester Green, Cardioxyl®, Cardioflon® Evolution- Péters Surgical
- Ethibond™ Excel – Ethicon
- Premicron®, Dagrofil® – Braun
Źródła:
- Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy