Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić ze względu na stopień resorpcji, materiał wykonania czy rozmiar oczek. Dodatkowo rozróżniamy siatki płaskie i przestrzenne. W poniższym artykule postaramy się w jasny sposób przedstawić szczegółową klasyfikację siatek chirurgicznych ze względu na kształt.
Spis treści
Jaką siatkę wybrać planując wszycie siatki przepuklinowej?
Producenci oferują nam siatki różnych rozmiarów i kształtów. Mogą być one płaskie albo przestrzenne, a także kwadratowe, prostokątne, owalne albo w kształcie odwróconego skrzydła. Każde z nich są dostępne w wielu rozmiarach. Z tego powodu chirurg planując wszycie siatki przepuklinowej zawsze może wybrać taką odpowiednią do rozmiarów zaopatrywanej rany, bez potrzeby jej docinania.
Dzięki możliwości dopasowania rozmiaru i kształtu, wykonanie zabiegu jest o wiele łatwiejsze. Jakie konkretnie siatki są dostępne na rynku i które z nich sprawdzają się przy poszczególnych metodach hernioplastyki?
Siatka przepuklinowa płaska
Popularnymi siatkami wykorzystywanymi w leczeniu przepuklin są siatki przepuklinowe płaskie. W zależności od tego z jakiego są materiału, mogą być resorbowalne lub nie. Występują również takie, które są jedynie częściowo wchłanialne. Nadają się do zaopatrywania wszystkich typów przepuklin. Są szczególnie rekomendowane przy zastosowaniu metody kratkowej lub metody Lichtensteina.
Do siatek dwuwymiarowych zalicza się Promesh® SURG LI. Dzięki temu, że jest wykonana z polipropylenu o zmniejszonej gramaturze, ma wyjątkową poręczność, co jest szczególnie ważne w zabiegach naprawczych wykonywanych techniką laparoskopową. Inną siatką przepuklinową płaską jest Promesh® SURG ABSO VENT. Ze względu na to, że jest wykonana z częściowo-wchłanialnego kompozytu, jej gramatura z czasem ulega zmniejszeniu, co sprawia z kolei, że staje się o wiele bardziej elastyczna.
Większość siatek tego typu jest dostępna w kształcie kwadratu, prostokąta, owalu lub koła.
-
Wyprzedany
Uniwersalna siatka chirurgiczna (przepuklinowa) polipropylenowa PROMESH® SURG ST
Cena:od 117,87zł
Uniwersalna, niewchłanialna siatka chirurgiczna z wysokiej jakości polipropylenu. Wykonana w standardowej gramaturze 100 g/m2 Odpowiednia do leczenia przepuklin wszystkimi metodami chirurgicznymi....Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
Siatka chirurgiczna przycięta
Żeby chirurgowi łatwiej było umieścić siatkę, może zdecydować się na zastosowanie siatki chirurgicznej w wersji pre-cut design, czyli takiej, która została już wstępnie przycięta. To znacznie ułatwi odpowiednie ułożenie protezy i usprawni jego pracę.
Siatki chirurgiczne przycięte są szczególnie cenione w leczeniu przepuklin pachwinowych. Idealnie nadają się do techniki Lichtensteina. Dzięki otworowi na powrózek nasienny, o wiele łatwiej umieszcza się je w dnie kanału pachwinowego. Mogą być niewchłanialne (przykładem jest polipropylenowa siatka Promesh® SURG LI) lub częściowo wchłanialne (jak Promesh® SURG ABSO wykonana z kompozytu polipropylenu i PLLA).
Siatki przycięte mogą mieć klapki lub nie. Występują w szerokim zakresie rozmiarów.
-
Wyprzedany
Lekka siatka chirurgiczna (przepuklinowa) częściowo wchłanialna, kompozytowa PROMESH® ABSO
Cena:od 676,03zł
Wyjątkowo poręczna, plecionka siatka przepuklinowa (chirurgiczna) częściowo wchłanialna, zaprojektowana z pomocą chirurgów. Kompozyt PLLA i polipropylenu. Dostępna w wielu kształtach i rozmiarach, w tym wersji anatomicznej. Rekomendowana do zaopatrywania przepuklin brzusznych i pachwinowych....Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
-
Wyprzedany
Ultralekka siatka chirurgiczna (przepuklinowa) polipropylenowa PROMESH® SURG LI
Cena:od 158,67zł
Niezwykle lekka, polipropylenowa siatka chirurgiczna o strukturze siatki z dużymi porami. Występuje w wielu rozmiarach i kształtach, w tym wersji anatomicznej i modelu Pre-cut. Dedykowana do leczenia przepuklin z dostępu pozaotrzewnowego. Można używać jej zarówno przy operacjach metodą otwartą, jak i metodą laparoskopową...Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
Siatka przepuklinowa 3D anatomiczna
Przełomem w hernioplastyce było opracowanie siatek przepuklinowych anatomicznych. Te dzięki swojej trójwymiarowości zapewniają o wiele lepsze efekty zabiegów. Mają zastosowanie w leczeniu przepuklin pachwinowych prostych i skośnych metodą laparoskopową. Niektórzy chirurdzy stosują je w operowaniu małych przepuklin brzusznych. Charakteryzuje je nie tylko idealne dopasowanie, ale również doskonała pamięć kształtu, która pozwala na szybkie rozmieszczenie w leczonym obszarze.
Siatka przepuklinowa 3D będzie idealnie dopasowywać się do struktur anatomicznych, dlatego też po jej wszyciu pacjent nie będzie odczuwał dyskomfortu. W zależności od materiału wykonania, siatka przepuklinowa anatomiczna może być niewchłanialna lub częściowo wchłanialna. Przykładem jest wykonana z częściowo wchłanialnego kompozytu PROMESH® ABSO ANAT. To siatka przepuklinowa 3D dostępna w wersji prawostronnej i lewostronnej. Dedykowana do operacji naprawczych przepuklin pachwinowych.
Siatki anatomiczne o trójwymiarowej strukturze są dostępne w różnych rozmiarach. Mogą mieć falisty kształt, dostosowany do kształtu powrózka nasiennego.
-
Wyprzedany
Siatka chirurgiczna (przepuklinowa) anatomiczna, częściowo wchłanialna, kompozytowa PROMESH® ABSO ANAT
Cena:od 832,03zł
Wyjątkowo poręczna, plecionka siatka przepuklinowa (chirurgiczna) anatomiczna, częściowo wchłanialna, zaprojektowana z pomocą chirurgów. Kompozyt PLLA i polipropylenu. Dostępna w trzech rozmiarach, w wersji anatomicznej prawostronnej i lewostronnej. Rekomendowana do zaopatrywania przepuklin pachwinowych....Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
Siatka chirurgiczna dwustronna
Coraz częstszym wyborem w przypadku leczenia przepuklin brzusznych, a w szczególności przepuklin pępkowych i w bliźnie pooperacyjnej z dostępu pozaotrzewnowego są siatki przepuklinowe dwustronne. Z jednej strony posiadają one warstwę zapobiegającą tworzeniu się zrostów wewnątrzotrzewnowych. Dzięki takiej konstrukcji pacjent może liczyć na szybszy powrót do zdrowia, a także mniejsze ryzyko nawrotów.
Protezy tego typu z jednej strony bardzo często są wykonane z polipropylenu, który tworzy makroporowatą powierzchnię. Taka struktura zapewnia bardzo dobrą integrację tkanek. Z drugiej strony mogą być natomiast wykonane z ePTFE. Materiał ten tworzy z kolei gładką, antyadhezyjną powierzchnię, dzięki której w przypadku leczenia przepuklin brzusznych zostaje ograniczona przyczepność po stronie trzewi.
Na rynku dostępne są tradycyjne siatki dwustronne, takie jak Promesh® SURG INTRA, a także dwustronne siatki przepuklinowe małoinwazyjne Promesh® SURG UMB – sprzedawane w zestawie poduszeczką powietrzną i specjalną strzykawką.
-
Promocja!
Dwustronna siatka chirurgiczna (przepuklinowa) polipropylenowa PROMESH® SURG INTRA
Cena:od 1525,48zł
Dwustronna siatka chirurgiczna o makroporowatej powierzchni polipropylenowej i gładkiej powierzchni ePTFE. Zapewnia lekarzowi dużą wygodę operowania. Przeznaczona do wewnątrzotrzewnowych metod leczenia przepuklin brzusznych i pachwinowych....Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
Jakie ceny mają siatki przepuklinowe?
Wśród producentów materiałów szewnych, do których należą siatki przepuklinowe, możemy zauważyć duże zróżnicowanie cen. Najtańsze z nich kosztują poniżej 100 zł, natomiast najdroższe powyżej 1000 zł. Od czego zależy cena siatki przepuklinowej?
Cena siatki przepuklinowej będzie różnić się w zależności od jej kształtu, wielkości i materiału z jakiego została wykonana. Ponadto, wpływają na nią także cechy szczególne, jakimi mogą być unikalna struktura, małoinwazyjność czy też wstępne przycięcie.
Z jakich materiałów są produkowane siatki przepuklinowe? O tym przeczytasz w artykule o rodzajach siatek ze względu na materiał.
Najtańsze siatki chirurgiczne
Im większy rozmiar, tym wyższa cena siatki przepuklinowej. Najniższą ceną charakteryzują się uniwersalne płaskie lub wstępnie przycięte siatki z plecionego polipropylenu w standardowej gramaturze, a także te lżejsze w rozmiarze 6 cm x 13 cm czy też 7 cm x 15 cm. Niską cenę mają również protezy poliestrowe.
Droższe siatki chirurgiczne
Ze względu na doskonałe dopasowanie, wyższą ceną charakteryzują się siatki anatomiczne, zwłaszcza te kompozytowe, których innowacyjna konstrukcja, ułatwia umieszczenie w przestrzeni zaotrzewnowej.
Zdecydowanie najwyższą cenę mają siatki separujące, w szczególności te małoinwazyjne – w zestawie z poduszeczką powietrzną i strzykawką. Zbudowane są z dwóch warstw – polipropylenowej i antyadhezyjnej, którą może stanowić ePTFE. Innowacyjna konstrukcja z jednej strony zapewnia przerost tkanki, a z drugiej zapobiega tworzeniu się zrostów wewnątrzotrzewnowych, co w efekcie zapewnia doskonały efekt zabiegu.
Wszycie siatki przepuklinowej – którą z nich wybrać?
Podczas każdego zabiegu należy pamiętać jak ważne jest dobranie siatki o rozmiarze i kształcie dopasowanym do miejsca i wielkości przepukliny. W każdym przypadku zastosowane materiały szewne powinny być wytrzymałe i sterylne. Nigdy nie powinny wywoływać reakcji zapalnej organizmu.
Poniżej przedstawiamy przykładowe formy siatek chirurgicznych, rozmiary i metody ich wykorzystywania:
- Płaskie:
- Kwadratowe: 15 cm x 15 cm, 30 cm x 30 cm, chirurgia laparoskopowa lub otwarta.
- Prostokątne: 7 cm x 15 cm, 15 cm x 30 cm, np. metoda laparoskopowa lub otwarta.
- Owalne: 10 cm x 15 cm, 15 cm x 20 cm, np. chirurgia laparoskopowa.
- Okrągłe: średnica 5 cm i 12 cm, np. metoda korkowa, chirurgia laparoskopowa.
- Przycięte: 5 cm x 10 cm, 6 cm x 11 cm, 6 cm x 13 cm, 8 cm x 12 cm np. leczenie przepuklin pachwinowych metodą otwartą.
- Anatomiczne: 12 cm x 14 cm, 12 cm x 16 cm, np. leczenie przepuklin pachwinowych metodą laparoskopową.
- Dwustronne: średnica: 5 cm, 9 cm, np. leczenie przepuklin brzusznych wewnątrzotrzewnowo, chirurgia laparoskopowa lub otwarta.
Po więcej szczegółowych informacji, dotyczących różnych rodzajów siatek chirurgicznych Péters Surgical, zapraszamy na strony internetowe naszych produktów.
Źródła:
- http://www.przepukliny.com.pl/jak-leczyc/materialy-syntetyczne-czyli-siatki.html
- https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/techniki-leczenia-przepuklin/
- Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki
- Siatki chirurgiczne, Ethicon – Johnson & Johnson
- ABC produktów, Ethicon Sutures
- Katalogi siatek chirurgicznych, Péters Surgical
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy