Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru są rękawiczki chirurgiczne sterylne, diagnostyczne i proceduralne. Jakie są między nimi różnice?

Spis treści:

  Normy i rodzaje rękawiczek medycznych

  Zanim przejdziemy do tego, czym różnią się rękawiczki chirurgiczne sterylne i diagnostyczne, warto zwrócić uwagę na to, że wyróżnia się ich kilka rodzajów. W każdej placówce medycznej wykonuje się szereg czynności. Mowa tutaj zarówno o procedurach medycznych, do których należą diagnostyka oraz zabiegi ambulatoryjne i operacyjne, jak i o procedurach niemedycznych takich jak dezynfekcja czy utylizacja sprzętu.

  Bez względu na to czy dana czynność wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentem czy z jego materiałem biologicznym, lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy i wszyscy inni członkowie personelu medycznego, muszą mieć na sobie rękawiczki ochronne. Te przede wszystkim muszą być oznaczone znakiem CE i spełniać normy 1 środka ochrony indywidualnej według dyrektywy 89/686 WE oraz I wyrobu medycznego według Dyrektywy o Wyrobach Medycznych 93/42 WE. Jeśli mowa o rękawiczkach chirurgicznych, zgodnie z tą dyrektywą, powinny spełniać przynajmniej normę II a.


  Rękawiczki chirurgiczne sterylne zapewniają użytkownikowi wyższy stopień ochrony, dlatego też spełniają wyższe normy (Źródło: pixabay.com, Autor: Catalina Rojas)

  Rękawiczki medyczne muszą spełniać normę EN 455. Dzieli się ją na cztery części od 1 do 4. Tylko i wyłącznie te produkty, które spełniają każdą z nich dają najwyższą gwarancję bezpieczeństwa. Mogą być oznaczone symbolem EN 455-1, -2, -3, -4. Takie oznaczenie świadczy o zgodności z Dyrektywą o Wyrobach Medycznych 93/42 WE.

  Ze względu na normy i zastosowanie, wyróżnia się ich kilka rodzajów. Główny podział wskazuje na rękawiczki chirurgiczne oraz rękawiczki diagnostyczne, nazywane inaczej proceduralnymi.

  Spośród różnych rodzajów rękawiczek chirurgicznych można wyróżnić rękawice chirurgiczne zwykłe, do procedur wysokiego ryzyka, mikrochirurgiczne, ortopedyczne, ochronne do przygotowywania cytostatyków, a także do ochrony radiologicznej (chroniące przed promieniowaniem rentgenowskim, muszą spełniać normę EN 421).

  Wśród rękawiczek diagnostycznych również wyróżnia się rękawiczki zwykłe, do procedur wysokiego ryzyka i ochronne, przeznaczone do kontaktu z cytostatykami. W przeciwieństwie do chirurgicznych nie są one jednak sterylne.

  Czym charakteryzują się rękawiczki chirurgiczne?

  Do wykonywania zabiegów chirurgicznych, przeznaczone są rękawiczki chirurgiczne jałowe. Zapewniają one o wiele wyższy stopień ochrony aniżeli diagnostyczne, dlatego też spełniają inne normy. Oprócz tego bardzo często mają anatomiczny kształt, dzięki czemu lepiej dopasowują się do dłoni, co ma z kolei ogromny wpływ na wyczucie dotyku. Ponieważ wyróżniają się o wiele lepszą jakością wykonania, lekarz nie musi zmieniać ich tak często podczas zabiegów, co pozwala zaoszczędzić czas. Ze względu na wyższą jakość, są droższe, natomiast jest to inwestycja w bezpieczeństwo swoje i pacjentów.

  Muszą być sterylne

  W kwestii tego, czym różnią się rękawiczki chirurgiczne od diagnostycznych, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że są one sterylne. Tylko i wyłącznie takie rękawiczki nadają się do przeprowadzania zabiegów. To jedyny słuszny wybór dla osób przebywających na bloku operacyjnym. Zapobiegają przenoszeniu patogenów z i w okolice pola operacyjnego. Rękawiczki diagnostyczne również są skuteczną barierą, natomiast nie są sterylne. Z tego względu można stosować je jedynie poza salą operacyjną.

  Rękawice chirurgiczne sterylne są pakowane parami. W ten sposób po otworzeniu opakowania zbiorczego, można przechowywać je bez obaw o to, że stracą jałowość. Diagnostyczne są z reguły pakowane w kartoniki po 100 sztuk i nie mają żadnych dodatkowych zabezpieczeń.


  Rękawiczki chirurgiczne jednorazowe są pakowane parami, co zapewnia sterylność podczas przechowywania

  Lekarz powinien wiedzieć jak zakładać rękawiczki chirurgiczne, żeby zachowały swoją sterylność aż do momentu zabiegu. Istotne jest, aby wcześniej dokładnie umył ręce, a także należycie je zdezynfekował.

  Rękawiczki chirurgiczne sterylne spełniają inne normy

  Rękawiczki chirurgiczne jednorazowe zapewniają użytkownikowi wyższy stopień ochrony, dlatego też spełniają inne normy. Tak jak już to zaznaczyliśmy na wstępie, według dyrektywy 93/42 WE (EWG), są one klasyfikowane przynajmniej jako wyrób medyczny kategorii IIa. Przykładem są Sempermed® Classic oraz Sempermed® Derma PF. Rękawiczki diagnostyczne muszą z kolei spełniać jedynie normy I wyrobu.

  Jeśli chodzi o kategorie ochrony, ważne jest, żeby przed zakupem rękawiczek sprawdzić, czy producent podaje je na pewno w odniesieniu do tej dyrektywy. Podobna klasyfikacja występuje także w przypadku rękawiczek ochronnych, które nie są wyrobami medycznymi.

  Jeśli rękawiczki są zgodne z Dyrektywą o Wyrobach Medycznych, powinny też spełniać normę EN 455 1-4. Z tego względu oznaczenia te często są stosowane zamiennie. Norma ta zapewnia ochronę przed patogenami, a w szczególności bakteriami i wirusami, odpowiednią rozciągliwość, odporność na rozrywanie, a także pozytywną ocenę biologiczną.

  Mają anatomiczny kształt

  Z racji tego, że rękawice chirurgiczne jałowe, są najczęściej wykorzystywane przez operujących, muszą zapewniać idealne wyczucie dotyku. Żeby tak było, większość z nich ma anatomiczny kształt. Są zróżnicowane na prawą i lewą dłoń, dlatego też nie bez znaczenia jest to jak zakładać rękawiczki chirurgiczne. Zawsze należy robić to prawidłowo. Uwzględniając zarówno to, żeby każda z nich trafiła na odpowiednią dłoń, jak i to, żeby zrobić to zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny.

  Można w nich o wiele dłużej pracować

  Rękawice chirurgiczne sterylne dają większy stopień ochrony aniżeli rękawice diagnostyczne, dlatego też można w nich dłużej pracować. Zalecany czas pracy wynosi dla nich około 90 minut. Po tym czasie na skutek kontaktu z potem i ciepłotą ciała, mogą się rozluźniać. To negatywnie wpływa na wyczucie dotyku i może prowadzić do ich pęknięcia. Warto wiedzieć, że w przypadku rękawic diagnostycznych, zalecany czas pracy jest dwa razy krótszy i wynosi do 45 minut.

  Czym kierować się podczas wyboru rękawic medycznych? O tym przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów.

  Rękawiczki chirurgiczne sterylne są droższe

  Rękawiczki chirurgiczne jednorazowe są sterylne, posiadają odpowiednią rozciągliwość i ocenę biologiczną, a do tego zapewniają wyższy stopień ochrony. Mają anatomiczny kształt, przez co zapewniają większy komfort pracy. Producenci sprzedają je w opakowaniach zbiorczych, natomiast każdą parę i tak pakują osobno. Wszystkie te kwestie wpływają na cenę. W rezultacie trzeba liczyć się z tym, że są droższe.

  Podsumowanie

  W gabinecie zabiegowym i na sali operacyjnej lekarz musi mieć na sobie rękawice chirurgiczne jałowe. Tylko w ten sposób jest w stanie sobie i pacjentowi zapewnić najlepszy poziom ochrony. Te w przeciwieństwie do rękawiczek diagnostycznych stanowią lepszą barierę. Są sterylne, mają anatomiczny kształt, można w nich dłużej pracować i spełniają też inne normy.

  Źródła:

  • skamex.com.pl/edukacja/rekawice/jak-wlasciwie-interpretowac-oznakowania-rekawic-ochronnych-stosowanych-w-placowkach-medycznych,
  • aptekaszpitalna.pl/aktualnosci/rekawiczki-medyczne-normy-i-wymagania/2020-04-09/,
  • Specyfikacje produktów doman-med.pl/produkty/rekawice-firmy-doman/,
  • dezynfekcja24.com/Rekawice-medyczne-jak-je-wybrac-do-wlasnych-potrzeb-chelp-pol-76.html,
  • piech-pol.eu/strona/klasy-rekawic-ochronnych,
  • Ulotka informacyjna rękawiczek chirurgicznych marki Sempermed®.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *