Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na narzędzie jednorazowe czy lepiej na wielorazowe? Podpowiadamy!

Spis treści

    Jak wygląda pęseta chirurgiczna?

    Każda pęseta chirurgiczna posiada dwa ramiona, nazywane branszami. Są one połączone z jednej strony, tworząc dźwignię. To właśnie dzięki temu narzędzie jest sprężyste i można swobodnie chwytać nim różnego rodzaju tkanki. Miejsce łączenia nazywa się częścią sprężynującą. Musi być ono możliwie jak najbardziej giętkie.

    Każde ramię pęsety chirurgicznej posiada ząbki. Są one ułożone naprzemiennie w taki sposób, aby mogły się zazębiać. Najczęściej pęsety chirurgiczne mają na jednym ramieniu jeden ząbek, natomiast na drugim dwa. Niekiedy zastosowanie znajdują również narzędzia posiadające 2 na 3 ząbki.

    Bransze pęset chirurgicznych z reguły są karbowane. W ten sposób o wiele łatwiej się je trzyma, nawet jeśli ma się założone rękawiczki ochronne. Powierzchnie rękojeści mogą mieć na sobie symbol producenta, numer serii, a także oznaczenie rozmiaru.

    Standardowe modele pęset chirurgicznych są proste. Na rynku dostępne są także narzędzia o bagnetowatym kształcie, z bardzo szerokimi branszami.

    Kiedy warto wybrać pęsetę chirurgiczną, a kiedy anatomiczną? O tym przeczytasz w artykule na temat różnic między pincetą anatomiczną a chirurgiczną.

    Pęseta chirurgiczna – zastosowanie

    Co do zasady przyjmuje się, że pęseta chirurgiczna służy głównie chwytaniu oraz podtrzymywaniu tkanek, które są mało wrażliwe. W przypadku bardziej delikatnych struktur, ze względu na obecność ząbków, mogłoby dojść do ich uszkodzenia.

    Pinceta chirurgiczna sprawdzi się więc do podtrzymywania:

    • mięśni,
    • powięzi,
    • tkanki podskórnej,
    • skóry.

    Można także chwytać nią niewielkie przedmioty takie jak materiały opatrunkowe. To narzędzie niezbędne właściwie w przypadku każdej operacji i zabiegu chirurgicznego. Może być przydatna m.in. przy tracheostomii, cewnikowaniu czy usuwaniu martwych tkanek.

    Pęseta chirurgiczna – jednorazowa czy wielorazowa?

    Ponieważ pęseta chirurgiczna jest używana podczas zabiegów operacyjnych, musi być narzędziem sterylnym. To nie oznacza jednak, że musi być jednorazowa. Wiele osób preferuje narzędzia wielorazowe wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, bowiem bez żadnego problemu można poddawać je dezynfekcji i wielokrotnej sterylizacji. Nie da się ukryć jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne.

    Wielu chirurgów stawia na wielorazowe pęsety chirurgiczne, a także inne narzędzia niezbędne na sali operacyjnej, wykonane ze stali nierdzewnej. (Źródło: Pixabay.com, Autor: k-e-k-u-l-é)
    Wielu chirurgów stawia na wielorazowe pęsety chirurgiczne, a także inne narzędzia niezbędne na sali operacyjnej, wykonane ze stali nierdzewnej. (Źródło: Pixabay.com, Autor: k-e-k-u-l-é)

    Zastanawiasz się nad tym, czy lepiej postawić na narzędzia chirurgiczne jedno- czy wielorazowe? O tym przeczytasz w naszym artykule o zaletach i wadach narzędzi jedno- i wielorazowych.

    Podsumowanie

    Pęseta chirurgiczna na wysokości szczęk posiada ząbki, przez co można używać jej do chwytania tkanek, które mają bardziej zwartą strukturę. Ze względu na dużą wygodę i oszczędności wielu chirurgów stawia na narzędzia wielorazowe. Żeby te zdały egzamin, niezbędne jest jednak wybranie produktu wykonanego z materiału najwyższej jakości.

    Źródła:

    • Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
    • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
    • Chirurgia.; Wojciech Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
    • Podstawy szycia chirurgicznego; M. Trybus, MP Wydawnictwo, Kraków 2006, wyd.3.
    • pl.wikipedia.org/wiki/P%C4%99seta_chirurgiczna.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

      Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

      Sklep Medyczny Madens
      Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
    • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

      Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

      Sklep Medyczny Madens
      Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
    • Pęseta anatomiczna to podstawowe narzędzie na sali operacyjnej, dzięki któremu można m.in. chwytać oraz podtrzymywać tkanki. (Źródło: Pixabay.com, Autor: newarta)

      Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy! (więcej…)
    • Jednorazowa odzież medyczna, a w tym fartuchy, maseczki oraz czepki chirurgiczne, to niezbędne indywidualne środki ochrony na sali operacyjnej (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)

      Jakie zalety ma jednorazowa odzież medyczna?

      Sklep Medyczny Madens
      Każdy członek personelu medycznego musi mieć na sobie odzież ochronną. To pozwala zminimalizować ryzyko przenoszenia drobnoustrojów i drobnych zanieczyszczeń, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zarówno medyków, jak i pacjentów.…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×