Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia – Sklep Medyczny Madens

Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na narzędzie jednorazowe czy lepiej na wielorazowe? Podpowiadamy!

Jak wygląda pęseta chirurgiczna?

Każda pęseta chirurgiczna posiada dwa ramiona, nazywane branszami. Są one połączone z jednej strony, tworząc dźwignię. To właśnie dzięki temu narzędzie jest sprężyste i można swobodnie chwytać nim różnego rodzaju tkanki. Miejsce łączenia nazywa się częścią sprężynującą. Musi być ono możliwie jak najbardziej giętkie.

Każde ramię pęsety chirurgicznej posiada ząbki. Są one ułożone naprzemiennie w taki sposób, aby mogły się zazębiać. Najczęściej pęsety chirurgiczne mają na jednym ramieniu jeden ząbek, natomiast na drugim dwa. Niekiedy zastosowanie znajdują również narzędzia posiadające 2 na 3 ząbki.

Bransze pęset chirurgicznych z reguły są karbowane. W ten sposób o wiele łatwiej się je trzyma, nawet jeśli ma się założone rękawiczki ochronne. Powierzchnie rękojeści mogą mieć na sobie symbol producenta, numer serii, a także oznaczenie rozmiaru.

Standardowe modele pęset chirurgicznych są proste. Na rynku dostępne są także narzędzia o bagnetowatym kształcie, z bardzo szerokimi branszami.

Pęseta chirurgiczna – zastosowanie

Co do zasady przyjmuje się, że pęseta chirurgiczna służy głównie chwytaniu oraz podtrzymywaniu tkanek, które są mało wrażliwe. W przypadku bardziej delikatnych struktur, ze względu na obecność ząbków, mogłoby dojść do ich uszkodzenia.

Pinceta chirurgiczna sprawdzi się więc do podtrzymywania:

 • mięśni,
 • powięzi,
 • tkanki podskórnej,
 • skóry.

Można także chwytać nią niewielkie przedmioty takie jak materiały opatrunkowe. To narzędzie niezbędne właściwie w przypadku każdej operacji i zabiegu chirurgicznego. Może być przydatna m.in. przy tracheostomii, cewnikowaniu czy usuwaniu martwych tkanek.

Pęseta chirurgiczna – jednorazowa czy wielorazowa?

Ponieważ pęseta chirurgiczna jest używana podczas zabiegów operacyjnych, musi być narzędziem sterylnym. To nie oznacza jednak, że musi być jednorazowa. Wiele osób preferuje narzędzia wielorazowe wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, bowiem bez żadnego problemu można poddawać je dezynfekcji i wielokrotnej sterylizacji. Nie da się ukryć jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne.

Wielu chirurgów stawia na wielorazowe pęsety chirurgiczne, a także inne narzędzia niezbędne na sali operacyjnej, wykonane ze stali nierdzewnej. (Źródło: Pixabay.com, Autor: k-e-k-u-l-é)
Wielu chirurgów stawia na wielorazowe pęsety chirurgiczne, a także inne narzędzia niezbędne na sali operacyjnej, wykonane ze stali nierdzewnej. (Źródło: Pixabay.com, Autor: k-e-k-u-l-é)

Zastanawiasz się nad tym, czy lepiej postawić na narzędzia chirurgiczne jedno- czy wielorazowe? O zaletach i wadach jednych i drugich przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Podsumowanie

Pęseta chirurgiczna na wysokości szczęk posiada ząbki, przez co można używać jej do chwytania tkanek, które mają bardziej zwartą strukturę. Ze względu na dużą wygodę i oszczędności wielu chirurgów stawia na narzędzia wielorazowe. Żeby te zdały egzamin, niezbędne jest jednak wybranie produktu wykonanego z materiału najwyższej jakości.

Źródła:

 • Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
 • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
 • Chirurgia.; Wojciech Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
 • Podstawy szycia chirurgicznego; M. Trybus, MP Wydawnictwo, Kraków 2006, wyd.3.
 • pl.wikipedia.org/wiki/P%C4%99seta_chirurgiczna.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

 • O tym jak zakładać rękawiczki chirurgiczne, aby zachować ich aseptykę, powinien pamiętać każdy, kto przygotowuje się do procedur medycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: Ewa Urban)

  Jak zakładać rękawiczki chirurgiczne sterylne?

  Marcin Lewicki
  Przed wykonaniem jakichkolwiek procedur medycznych, lekarz, a także pozostałe osoby biorące udział w zabiegu, muszą zadbać o prawidłowe założenie rękawiczek chirurgicznych. Tylko i wyłącznie wtedy będą dawać one im i…
 • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

  Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

  Marcin Lewicki
  Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
 • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

  Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

  Marcin Lewicki
  Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
 • Nożyczki opatrunkowe typu Lister mają bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza na sali zabiegowej (Źródło: commons.wikimedia.org, Autor: Saltanat ebli)

  Nożyczki opatrunkowe Lister – jakie mają zastosowanie?

  Marcin Lewicki
  Żeby opatrunek mógł prawidłowo chronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zakażenie drobnoustrojami, musi zostać odpowiednio założony. Niezbędne jest do tego prawidłowe docięcie gazy, opaski czy plastra. Służą temu nożyczki…
 • Pęseta anatomiczna to podstawowe narzędzie na sali operacyjnej, dzięki któremu można m.in. chwytać oraz podtrzymywać tkanki. (Źródło: Pixabay.com, Autor: newarta)

  Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

  Marcin Lewicki
  Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy! (więcej…)
 • Jednorazowa odzież medyczna, a w tym fartuchy, maseczki oraz czepki chirurgiczne, to niezbędne indywidualne środki ochrony na sali operacyjnej (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)

  Jakie zalety ma jednorazowa odzież medyczna?

  Marcin Lewicki
  Każdy członek personelu medycznego musi mieć na sobie odzież ochronną. To pozwala zminimalizować ryzyko przenoszenia drobnoustrojów i drobnych zanieczyszczeń, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zarówno medyków, jak i pacjentów.…

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×