Plecione nici chirurgiczne – mocne i słabe strony

Na to, czy operacja zakończy się sukcesem, ma wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest zaopatrywanie ran odpowiednimi materiałami szewnymi. Właściwy dobór nici czy siatek przepuklinowych pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji zapalnej i innych powikłań pooperacyjnych. Na rynku dostępnych jest wiele szwów chirurgicznych. Można podzielić je na szwy mono- i multifilamentowe. Czym charakteryzują się te drugie i kiedy warto je wybrać?

Spis treści

  Sprawdź produkty

  Co to są multifilamentowe szwy chirurgiczne?

  Multifilamenty to nici chirurgiczne, które są złożone z kilku odrębnych włókien. Z tego powodu, ich cechą charakterystyczną jest nierównomierna powierzchnia. Chirurdzy bardzo często decydują się na zastosowanie nici multifilamentowych, gdy potrzeba jest duża stabilność węzła lub konkretny rodzaj szwu. W każdej sytuacji wybór właściwych nici chirurgicznych podyktowany jest doświadczeniem chirurga i rodzajem zabiegu.

  W zależności od techniki wykonania, szwy wielowłóknowe można podzielić na nici skręcone i splecione.

  • Nici skręcone – szew tworzą włókna skręcane spiralnie wokół siebie. Przeważnie metodą prawoskrętną. Ze względu na specyficzną strukturę szwów, możliwe jest występowanie niewielkich różnic w wielkości średnicy, w obrębie tej samej nici. Skręcane nici wykonywane są między innymi z lnu (np. LINEN).
  • Nici splecione – pojedyncze włókna szwów są ze sobą splatane, dlatego też struktura nici przypomina kształt warkocza. Należą do nich między innymi materiały OPTIME® opracowane przez firmę Péters Surgical.

  Jakie zalety mają plecionki?

  Plecione nici chirurgiczne są częstym wyborem chirurgów podczas szycia powłok skórnych, a także w ginekologii. Na rynku dostępne są plecionki wykonywane z kwasu poliglikolowego (PGA), poliestru czy też naturalnego jedwabiu. Jakie zalety mają multifilamenty i dlaczego lekarze je wybierają?

  Łatwe wiązanie

  Jedną z najmocniejszych stron nici wielowłóknowych jest fakt, iż szwy nie są zbyt sztywne i nie mają pamięci skrętu, więc ich wiązanie nie jest problematyczne. Plecionki wykonane z niektórych włókien są dość giętkie (np. te z kwasu poliglikolowego czy poliestru). W związku z tym, podczas zabiegu chirurgicznego lekarz nie ma trudności z operowaniem, co znacznie przyśpiesza przebieg operacji. Warto dodać, że sztywność nici zależy nie tylko od materiału, ale także od ich średnicy.

  Trwały węzeł

  Cechą odznaczającą zarówno plecione, jak i skręcane nici chirurgiczne, jest ich nierówna powierzchnia (zwłaszcza, kiedy szwy nie mają dodatkowego powleczenia). Dzięki szorstkiej fakturze, węzły zakładane przez chirurga się nie rozwiązują. Gdy chirurg zdecyduje się na plecionkę, istnieje małe prawdopodobieństwo, że szew się rozwiąże. Z tego powodu, wielu lekarzy stosuje je w zabiegach z zakresu ortopedii czy chirurgii ogólnej.

  Wytrzymałość

  Większość nici multifilamentowych charakteryzuje się dużą wytrzymałością. W przeciwieństwie do monofilamentów, szwy wielowłóknowe są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystywanie plecionek do zaopatrywania rozległych ran gwarantuje długotrwałe podtrzymywanie tkanek. Ponadto, multifilamenty są odporne na rozciąganie, co znacznie zwiększa ich poręczność.

  Są też wady…

  Niestety, nie wynaleziono jeszcze idealnej nici chirurgicznej. W związku z tym, zarówno multi- jak i monofilamenty mają wiele mankamentów. Oczywiście, właściwości każdego szwu są uwarunkowanie nie tylko jego strukturą, ale także materiałem wykonania. Niemniej jednak, znaczna część plecionek charakteryzuje się podobną specyfiką.

  Nierówna powierzchnia

  Szorstka powierzchnia szwów sprawia, że szwy tworzą stabilne węzły, jednak cecha ta ma także swoje minusy. Nierówności utrudniają pasaż, ale nie tylko. Złożona struktura nici sprawia, że szycie powoduje także traumatyzację tkanek. Mechaniczne tarcie szwu zwiększa ryzyko występowania niepożądanych powikłań pooperacyjnych, które są dla pacjenta szczególnie niebezpieczne. Co więcej, nadmierna traumatyzacja przyczynia się do powstawania nieestetycznych blizn.

  (źródło: commons.wikimedia.org, autor: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Eddie Harrison)

  Pochłanianie płynów tkankowych

  Ze względu na strukturę szwów, multifilamenty są podatne na pochłanianie wody. Co więcej, wielowłóknowa budowa plecionek sprawia, iż płyny tkankowe mogą przemieszczać się wzdłuż nici. Kapilarność szwów multifilamentowych stanowi duży problem, zwłaszcza, gdy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń. Warto dodać, że plecionki sprawdzają się w przypadku nieskomplikowanych zabiegów z małą ilością płynów.

  Zwiększone ryzyko kolonizacji bakteryjnej

  Wielowłóknowe materiały szewne łatwo nasiąkają. Specjaliści uważają, iż właśnie ta cecha jest ich największą wadą. Dlaczego? Przede wszystkim, pochłanianie wody zwiększa ryzyko kolonizacji bakteryjnej. W związku z tym, stosowanie plecionek niskiej jakości może doprowadzić do wielu powikłań. Ponadto, drobnoustroje wywołują większy odczyn zapalny tkanek, przez co nawet niewielka rana goi się znacznie dłużej.

  Jak widzisz, szwy multifilamentowe mają swoje wady i zalety. Jak jednak ten stosunek wypada w przypadku szwów jednowłóknowych? Zapraszamy do przeczytania artykułu porównującego właściwości monofilamentów i multifilamentów.

  Plecionki powlekane – nowy standard

  Wielu lekarzy decyduje się na zakup materiałów wielowłóknowych, które są dodatkowo powlekane. Powleczenie nici silikonem czy polikaprolaktonem i stearynianem wapnia pokrywa nić warstwą ochronną i sprawia, że powierzchnia szwu staje się gładka.

  W związku z tym, innowacyjne plecionki są mniej podatne na pochłanianie płynów tkankowych. Co więcej, specjalne powleczenie sprawia, iż podczas pasażu nie dochodzi do nadmiernej traumatyzacji tkanek. Powlekane nici chirurgiczne, takie jak OPTIME®, są mniej kapilarne, dzięki czemu ich stosowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych.

  Zastosowanie plecionych nici chirurgicznych

  Ze względu na to, iż szwy wielowłóknowe są wytrzymałe, chirurdzy używają ich do zaopatrywania powłok jamy brzusznej, w szczególności do szycia otrzewnej ściennej, powięzi i tłuszczu. Ponieważ plecionki są także bardzo poręczne, idealnie nadają się do zabiegów ginekologicznych i urologicznych. Ponadto, powlekane nici wielowłóknowe są pierwszorzędnym rozwiązaniem dla stomatologów (np. w trakcie szycia dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej).

  Lekarze decydują się również na zastosowanie plecionek w trakcie zabiegów, w których pole operacyjne jest znacznie ograniczone (np. w otolaryngologii i chirurgii naczyniowej). Podczas wyboru nici chirurgicznych należy pamiętać, iż multifilamenty nie są polecane do zaopatrywania narządów wystawionych na światło. Co więcej, plecionki nie powinny być stosowane w sytuacji podwyższonego ryzyka zakażenia.

  Plecione nici chirurgiczne – czy warto?

  Multifilamenty to nici chirurgiczne złożone z wielu pojedynczych włókien. Ze względu na ich złożoną strukturę, szwy odznaczają się nierówną powierzchnią, która przekłada się na duże właściwości kapilarne. Warto dodać, że plecionki mają większą tendencję do pochłaniania płynów niż nici jednowłóknowe. Plecione szwy bez powleczenia są dość szorstkie, co w większości przypadków, podczas pasażu powoduje nadmierną traumatyzację tkanek. Niemniej jednak, taka budowa nici sprawia, że zakładane węzły są bardzo stabilne.

  Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych reakcji tkankowych, warto używać plecionek, które zostały powleczone silikonem lub polikaprolaktonem i stearynianem wapnia.

  Źródła:

  1. Surgery Tribune Poland 1, 2016,
  2. Szwy chirurgiczne, S. Zapalski, P. Chęciński, a-medicapress, Bielsko-Biała 1999,
  3. https://mnocon.github.io/poradnik-chirurgiczny/rozdzial_3_b.html,
  4. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011,
  5. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,

  Zdjęcia:

  1. 1 (źródło: commons.wikimedia.org, autor: U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 2nd Class Milosz Reterski)
  2. 2 (źródło: commons.wikimedia.org, autor: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Eddie Harrison)

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

   Stripy chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…
  • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

   Plastry chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…
  • Siatka po operacji przepukliny może wrastać się w różnym okresie, w zależności od swojej struktury

   Jak długo wrasta siatka po operacji przepukliny?

   Marcin Lewicki
   Leczenie przepuklin za pomocą siatek chirurgicznych to obecnie najskuteczniejsza technika w hernioplastyce. Zapewnia mniejszy odsetek nawrotów, a także ogranicza prawdopodobieństwo występowania przewlekłych dolegliwości bólowych. Czy siatka po operacji przepukliny zanika,…
  • Podkłady medyczne na łóżko to specjalne pokrycia, które chronią materac przed zmoczeniem i zabrudzeniem, zwiększając higienę pracy (Źródło: materiały własne).

   Podkłady medyczne – typy i rozmiary

   Marcin Lewicki
   Podkłady medyczne na łóżko pozwalają na zwiększenie higieny i komfortu pacjentów, a do tego chronią materac. Są one wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również gabinetach zabiegowych. Podkład medyczny na…
  • Wysięk z rany może mieć różną barwę i konsystencję i świadczyć o różnych procesach (Źródło: canva.com)

   Wysięk z rany

   Marcin Lewicki
   Pojawienie się przezroczystego wysięku z rany w trakcie fazy ziarninowania czy naskórkowania jest sytuacją jak najbardziej normalną. Niemniej jednak w momencie, w którym wysięk z rany pooperacyjnej zaczyna być mętny,…
  • Apteczka pierwszej pomocy musi być wyposażona w taki sposób, aby umożliwić zaopatrzenie rany, zabezpieczenie złamania czy zatamowanie krwawienia (Źródło: canva.com)

   Apteczka pierwszej pomocy

   Sklep Medyczny Madens
   Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy może nawet uratować życie. Bez niej trudno zaopatrzyć nagły uraz czy zatamować krwawienie, w związku z czym warto mieć ją w domu, samochodzie, a także…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  Rozmiar L XL
  Długość rękawa 57cm 60cm
  Długość całkowita 110cm 120cm
  Szerokość ramion 62cm 70cm
  Szerokosć na dole 130cm 150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
  Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

  Ubrania chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
  Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
  Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
  Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×