Chirurgia weterynaryjna, czyli jakie nici wybiera weterynarz?

Wybór odpowiedniej nici chirurgicznej jest priorytetem nie tylko w chirurgii ogólnej. Podczas szycia rany zwierzęcia, niezwykle istotne jest, aby czas zabiegu był jak najkrótszy. Dobór właściwych nici weterynaryjnych skraca proces szycia tkanki i wpływa na estetykę rany. Materiały szewne muszą być wybierane osobno, dla każdego zwierzęcia. Jakie nici powinny być najlepsze w danym przypadku? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Spis treści

    Sprawdź produkty

    Szwy chirurgiczne powlekane

    W wielu przypadkach plecione nici chirurgiczne są powlekane w celu wygładzenia ich powierzchni. Powleczenie może być wykonane m.in. z resolaktonu (mieszanina polikaprolaktonu i stearynianu wapnia), czy glikonatu. Dzięki niemu, traumatyzacja tkanki podczas pasażu zostaje zminimalizowana.

    Zastosowanie materiałów szewnych o gładkiej powierzchni w chirurgii weterynaryjnej jest szczególnie ważne w sytuacji szycia skóry, zakładania szwów podskórnych, czy zespalania jamy brzusznej. W przypadku skóry, nić nie powinna powodować zjawiska włoskowatości (przenikania cieczy ze środowiska do tkanki podskórnej). Właśnie dlatego, podczas takich zabiegów najczęściej używa się materiałów pokrytych specjalną powłoką.

    Minimalny odczyn tkanki

    Biokompatybilność nici jest jedną z najważniejszych cech przy doborze optymalnych nici chirurgicznych do zabiegu, istotną w każdym przypadku. Minimalizuje ryzyko reakcji zapalnej tkanki i zapewnia sprawne gojenie się rany zwierzęcia.

    Najbezpieczniejsze są nici monofilamentowe, które dzięki gładkiej powierzchni powodują niewielki odczyn tkankowy. Rekomenduje się ich użycie w przypadku szycia tkanek zakażonych lub objętych procesem zapalnym (np. do zamykania ran tłuczonych albo ropiejących).

    Jednym z materiałów biokompatybilnych używanych do produkcji plecionych nici chirurgicznych jest kwas poliglikolowy (PGA), powlekany polikaprolaktonem i stearynianem wapnia. Wśród szwów polifilamentowych, weterynaryjnych, które zmniejszają odczyn tkanki wyróżniamy syntetyczne nici PGA, o krótkim przewidywanym okresie absorpcji. Zastosowanie tego typu szwów redukuję liczbę powikłań pooperacyjnych do minimum.

    • nici PGA opakowanie
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA
      Plecionka PGA o średnim czasie wchłaniania 60-90 dni. Wysoka wytrzymałość, poręczność i regularna absorpcja determinuje jej szerokie zastosowanie w chirurgii ogólnej i weterynarii. Wysoka poręczność użytkowania i łatwe sprowadzenie węzła dzięki miękkiej strukturze plecionki. Powleczenie i wysoka biokompatybilność szwu minimalizuje odczyn tkanki. Doskonały stosunek ceny do jakości. Opakowanie zawiera 12 saszetek.
      Cena:od 71,70
    • nici chirurgiczne wchłanialne plecionka PGA OPTIME
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA OPTIME®
      Nici syntetyczne, plecione, o średnim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego (PGA) ze specjalnym powleczeniem dla lepszego pasażu przez tkankę. Zapewniają wysoką początkową siłą podtrzymywania i regularne wchłanianie. Dzięki wysokiej poręczności i regularnej absorpcji znajdują szerokie zastosowanie w chirurgii ogólnej. 36 saszetek w opakowaniu.  (z wyjątkiem podwiązek na rolce pakowanych po 24 saszetki).
      Cena:od 256,09

    Czy wiesz, że właściwości szwów o różnej strukturze są fundamentalne różne? Przeczytasz o tym więcej w artykule poświęconym różnicom miedzy monofilamentem a multifilamentem.

    Wysoka wytrzymałość szwów…

    … jest szczególnie ważna w przypadku zaopatrywania ran o długim okresie gojenia. Przy zbliżaniu brzegów ran, które podlegają dużym naprężeniom, powinny być stosowane szwy elastyczne. Wtedy istotne jest też to, aby wybierać materiały o długim okresie podtrzymywania, które nie dopuszczą do rozejścia się brzegów rany. Do zaopatrywania tkanek, które szybko się goją nie ma potrzeby stosowania tak wytrzymałych nici, co pozwoli na zmniejszenie kosztów zabiegu.

    Znikome zjawisko włoskowatości – monofilamenty

    Zastosowanie szwów jednowłóknowych ogranicza zajście zjawiska włoskowatości. Taka właściwość monofilamentów jest szczególnie istotna w sytuacji szycia narządów rurowych, jakimi są żołądek, czy jelita. Użycie jednowłóknowych materiałów szewnych sprawia, że treść pokarmowa nie przedostaje się wzdłuż szwu do jamy otrzewnej.

    Nici o ciemnej barwie – dobra widoczność w obrębie pola operacyjnego

    Aby zapewnić sobie wystarczającą widoczność w polu operacyjnym, najlepiej wybierać nici, które mają intensywny, ciemny kolor. Do zaopatrywania ran śródskórnych można używać fioletowych materiałów OPTIME®, , które są dedykowane zarówno dla chirurgii ogólnej, jak i weterynaryjnej. W przypadku ran skóry, czy powięzi często wybieranymi są niewchłanialne nici nylon, barwione na kolor czarny.

    Do szycia skóry u psów najlepiej wybrać szwy nylonowe (fot. flickr.com/Violet’s Suture)

    Jednolita powierzchnia szwu – minimalny uraz tkanek

    Warto wybierać nici, które nie powodują traumatyzacji tkanki. Najczęściej zalicza się do nich nici monofilamentowe i powlekane multifilamentowe. Mają gładką powierzchnię, co sprawia, że z łatwością przechodzą przez tkanki. Przykładem materiałów szewnych tego rodzaju są jednowłóknowe nici PDS. Ze względu na długi okres podtrzymywania tkankowego są polecane do zaopatrywania ran o długim okresie gojenia.

    Brak pamięci skrętu, czyli wygoda operowania

    Najbardziej poręczne nici to takie, które wcale nie posiadają pamięci skrętu lub posiadają minimalną początkową pamięć. Te drugie ze względu na plastyczność dają się łatwo wyprostować. Powinny mieć też miękką strukturę. Takie właściwości ułatwiają wiązanie szwów i zakładanie podwiązek.

    Brak pamięci skrętu jest charakterystyczny dla syntetycznych plecionek i zwiększa trwałość wiązania. Ze względu na dużą wytrzymałość węzłów polifilamentowych, stosuje się je m. in. w metodach zewnątrztorebkowych przy rekonstrukcji zerwanego więzadła krzyżowego. Do materiałów szewnych tego typu zaliczają się szwy weterynaryjne PGA, rekomendowane m. in. do podwiązywania.

    Szwy wchłanialne czy niewchłanialne?

    Nici niewchłanialne są bardzo często używane do szycia skóry i powięzi zwierząt. Powodują niewielki odczyn zapalny tkanki, przez co są bezpieczne. Należą do nich nylonowe nici chirurgiczne AMIFIL® polskiej marki, które gwarantują stałe zbliżenie brzegów rany.

    Wchłanialne szwy weterynaryjne, głownie znajdują zastosowanie do zespoleń tkanek wewnątrz organizmu. Są dobrym rozwiązaniem, m. in. z powodu braku konieczności ich usuwania. Można w ten sposób oszczędzić stresu zwierzętom, które są mniej skore do współpracy. W zależności od długości okresu gojenia się rany, nici wchłanialne dzieli się na takie o krótkim i długim okresie absorpcji.

    Zagadnienie wyboru nici rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych jest wieloaspektowe. Czym jeszcze różnią się nici resorbowalne od tych nieresorbowalnych? Zapraszamy do przeczytania artykułu o różnicach i zastosowaniach nici wchłanialnych i niewchłanialnych.

    Szwy o krótkim okresie wchłaniania, czy długim?

    Jeżeli decydujemy się na zakładanie szwów wchłanialnych, musimy zastanowić się jak długo muszą podtrzymywać brzegi rany. Nici o krótkim czasie wchłaniania powinny być zastosowane w przypadku ran, które goją się szybko, np. w chirurgii stomatologicznej.

    Materiały szewne o okresie wchłaniania od 60 do 90 dni będą odpowiednie do zbliżania tkanek miękkich w zamknięciach podskórnych i śródskórnych. Dodatkowo, mogą być używane do zakładania podwiązek.

    Wolnowchłanialne szwy są wykorzystywane m. in. do zaopatrywania struktur powięziowych powłok brzucha. Powięź jest najmocniejszą powłoką ściany brzucha i podlega dużym obciążeniom, dlatego ważne jest, aby rana była wspierana szwem przed długi czas. Są wskazane także w sytuacjach, w których gojenie rany jest upośledzone, ze względu na wiek lub zły stan zdrowia.

    Igły atraumatyczne to podstawa

    Bardzo ważne jest, aby podczas pasażu nie uszkodzić zszywanych tkanek. Jest to możliwe, pod warunkiem, że zdecydujemy się na nici połączone z igłą. Dzięki łagodnemu przejściu pomiędzy igłą i nicią uraz tkanek jest zminimalizowany. W przypadku zastosowania igieł z uszkiem dochodzi do nadmiernego dziurawienia tkanki. Dodatkowo, jeżeli weterynarz decyduje się na nici bezpiecznie połączone z igłą nie musi ich przewlekać, dzięki czemu zaoszczędzi trochę cennego czasu.

    Więcej o tym piszemy w artykule o konstrukcji igieł chirurgicznych.

    Szwy papuga
    Chirurgia małych zwierząt wymaga dużej precyzji (fot. flickr.com/Mariposa Veterinary Wellness Center in Lenexa, KS ).

    Rozmiar nici w chirurgii małych zwierząt

    Oprócz mechanicznych i chemicznych właściwości nici weterynaryjnych istotne jest też stosowanie odpowiedniego rozmiaru szwu. Najczęściej wykorzystywanymi nićmi weterynaryjnymi do zbliżania brzegów ran małych zwierząt, takich jak koty, są nici o średnicy pomiędzy 4–0 a 0 USP.  Do zaopatrywania ran skóry zazwyczaj używa się nici o rozmiarze 4–0. Jeżeli zszywamy jelita, powinniśmy wybrać materiały o średnicy 3–0 lub 4–0 USP. Do zamykania linii białej należy użyć takich, o większej średnicy (np. 0 lub 2). Natomiast do zabiegów odtwarzania zerwanego więzadła krzyżowego musimy wybrać o wiele grubszą nic. Najlepsza będzie taka o średnicy 6 USP.

    Pamiętajmy, że zarówno igła, jak i nić weterynaryjna zawsze powinna być dobierana do rodzaju szytej tkanki. Od jakości materiałów szewnych zależy bezpieczeństwo operowanego pupila i stabilność zakładanego szwu.

    Źródła:

    • Braun Chirurgia weterynaryjna, Materiały szewne i produkty specjalistyczne
    • https://magwet.pl/25217,dobor-materialow-do-szycia-w-chirurgii-malych-zwierzat?page=2

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

      Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

      Sklep Medyczny Madens
      Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
    • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

      Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

      Sklep Medyczny Madens
      Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
    • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

      Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
    • Pęseta anatomiczna to podstawowe narzędzie na sali operacyjnej, dzięki któremu można m.in. chwytać oraz podtrzymywać tkanki. (Źródło: Pixabay.com, Autor: newarta)

      Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy! (więcej…)

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×