Nici chirurgiczne – grubość a zastosowanie

Podczas każdej operacji chirurg musi wybrać nici o optymalnej grubości. Najważniejsze jest, aby wybierać możliwie jak najcieńsze szwy. Jednocześnie muszą być na tyle wytrzymałe, żeby były w stanie utrzymywać brzegi rany w niezmienionym stanie, podczas procesu gojenia. Im mniejszy rozmiar nici chirurgicznych, tym niższa wytrzymałość szwu na rozciąganie, ale też i mniej widoczne ślady w postaci blizny. Do zadania chirurga należy, więc dobór nici w taki sposób, aby powodowały jak najmniejszy odczyn tkanek i były wystarczająco mocne. Jaki rozmiar nici ma zastosowanie w chirurgii plastycznej, a jaki w chirurgii ogólnej? Zapraszamy do lektury.

Spis treści

    Sprawdź produkty

    Grubość i rodzaje nici chirurgicznych – systemy miar

    Na rynku dostępne są różne rozmiary nici chirurgicznych. Jaki z nich wybrać przy doborze szwów do różnego rodzaju zabiegów? Grubość nici chirurgicznych na jaką chirurdzy decydują się przy danej operacji zależy od wielu czynników, do czego wrócimy za chwilę.

    W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że producenci w zakresie rozmiarów nici posługują się różnymi standardami. Jedni wprost podają grubość nici mierzoną w milimetrach, inni umieszczają na opakowaniach rozmiary według standardów EP, czy USP.

    • Grubość nici – najczęściej podawana w dziesiątych częściach milimetra. Jest metodą przyjętą w farmakopei europejskiej i amerykańskiej. Określa faktyczną średnicę nici.
    • Standard EP – European Pharmacopoeia jest systemem popularnym wśród niektórych producentów europejskich. Jest oparty o siłę, jaką można przyłożyć do nici zanim ulegnie przerwaniu, czyli o wytrzymałość na rozciąganie. Im większa cyfra, tym grubsze nici.
    • Standard USP – United States Pharmacopoeia, jest najczęściej stosowanym systemem miar nici chirurgicznych. Potocznie nazywa się go skalą zerówkową. Rozmiar materiałów szewnych jest określany przez jedną lub dwie cyfry arabskie. Najmniejsze rozmiary są określane kodem, w którym im większa pierwsza cyfra tym cieńsze nici. Drugą cyfrą kodu (zapisywaną po średniku lub myślniku) zawsze jest zero np. 9/0 lub 11-0. Rozmiary większe od 0 są określane przez pojedyncze cyfry np. 6 USP. Im większa cyfra, tym większa średnica nici.
    Tabela rozmiarów nici chirurgicznych USP i EP.
    Tabela rozmiarów nici chirurgicznych USP i EP (Metric).

    Poszczególne rozmiary nici chirurgicznych

    Rozmiary szwów chirurgicznych możemy podzielić na trzy kategorie: nici cienkie, te o średniej grubości i grube. Każde z nich mają inne zastosowania. Jakie rozmiary nici chirurgicznych zalicza się do nici cienkich, a jakie do tych o średniej grubości i grubych? Jaka grubość nici chirurgicznych jest stosowana w chirurgii ogólnej, a jaka w chirurgii plastycznej i mikrochirurgii?

    Nici cienkie

    Są to najcieńsze materiały szewne o grubości od 11/0 do 3/0 w systemie USP i średnicy od 0,01 mm do 0,24 mm. Głownie stosowane do zabiegów okulistycznych, w których wymagany jest minimalny uraz tkanki podczas pasażu (operacje zaćmy, jaskry), w chirurgii plastycznej (korekcja powiek) i mikrochirurgii. Przykładem nici, które są dostępne w małym rozmiarze są monofilamenty NYLON BLACK.

    Nici o średniej grubości

    Należą do nich szwy o rozmiarach od 2/0 do 2 USP i średnicy od 0,25 mm do 0,5 mm. Używa się ich do zaopatrywania ran o dużym napięciu. Są rekomendowane do zabiegów chirurgii skóry, a także w położnictwie. Szwami o takiej grubości są np. lniane nici chirurgiczne LINEN, które są dedykowane do przygotowywania pola operacyjnego.

    W precyzyjnych zabiegach chirurgii skóry powinno się używać nici cienkie (fot. Wikipedia)

    Nici grube

    Według standardów USP zaliczamy do nich szwy o rozmiarach od 3 do 7, co odpowiada średnicy od 0,6 do 1,09 mm. Są bardzo wytrzymałe na rozciąganie, ale zazwyczaj powodują duży uraz tkanki podczas pasażu. Chirurdzy stosują je do przyszywania dużych struktur m. in. w chirurgii ortopedycznej. Materiałem tego typu są ortopedyczne druty stalowe ACIER – odpowiednie do zespoleń ortopedycznych w obrębie kości (w tym mostka).

    Nici chirurgiczne – rozmiary według zastosowań

    W zależności od rodzaju rany powinniśmy decydować się na szwy o odpowiedniej wielkości. Ważne jest, aby dobierać możliwie jak najmniejsze nici, w celu ograniczenia urazu tkanki podczas pasażu i odczynu w tkankach głębszych. Przyjrzyjmy się zastosowaniom materiałów szewnych o najczęściej wybieranych rozmiarach w systemie USP.

    Kiedy chirurdzy decydują się na najcieńsze nici chirurgiczne? Rozmiary od 11/0 do 3/0 szczególnie często są wykorzystywane w mikrochirurgii i okulistyce. Kiedy z kolei chirurdzy decydują się na grubsze nici chirurgiczne? Rozmiary powyżej 3/0 znajdują zastosowanie w chirurgii ogólnej, a w tym w chirurgii skóry, w chirurgii ortopedycznej czy w weterynarii.

    Małe rozmiary:

    11/0 – mikrochirurgia, okulistyka (przeszczep rogówki), chirurgia plastyczna.

    10/0mikrochirurgia, okulistyka (zaopatrywanie tęczówki, twardówki), chirurgia plastyczna.

    9/0 – okulistyka (zaopatrywanie tęczówki, twardówki i rogówki) i mikrochirurgia.

    8/0 – okulistyka (szycie rogówki) i mikrochirurgia, chirurgia plastyczna i naczyniowa.

    7/0 – precyzyjne zabiegi twarzy, plastyka, chirurgia oka (szycie spojówki i mięśni gałki ocznej), chirurgia naczyniowa.

    6/0– szwy skórne w obrębie twarzy i rąk, chirurgia estetyczna, naczynia krwionośne, okulistyka (szycie mięśni gałki ocznej).

    5/0 – szwy skórne w obrębie twarzy, szyi i rąk, chirurgia estetyczna (korekcja powiek) i naczyniowa, urologia (szycie pęcherza moczowego).

    Średnie rozmiary:

    4/0 – chirurgia skóry tułowia, kończyn, estetyczna, szycie śluzówki, ścięgien i naczyń krwionośnych, położnictwo, weterynaria (rany skóry i szycie jelit).

    3/0 – chirurgia skóry torsu i całego tułowia, kończyn, szycie jelit i naczyń krwionośnych, chirurgia estetyczna, położnictwo, weterynaria (zaopatrywanie jelit), urologia (szycie pęcherza moczowego i miąższu nerkowego).

    2/0 – chirurgia skóry torsu, całego tułowia i kończyn przy znacznym napięciu skóry, chirurgia estetyczna i ginekologiczna, szycie powięzi, tkanki tłuszczowej i naczyń krwionośnych, urologia (szycie miąższu nerkowego).

    0 – chirurgia skóry tułowia i kończyn przy znacznym napięciu skóry, zamknięcie powłok jamy brzusznej (w tym powięzi i otrzewnej ściennej), chirurgia ginekologiczna i położnictwo.

    1 – chirurgia skóry tułowia i kończyn przy znacznym napięciu skóry, szycie powłok jamy brzusznej (głównie powięzi) w położnictwie, chirurgia ginekologiczna, zamykanie linii białej w weterynarii

    Podczas zabiegów położniczych, w których konieczne jest zamknięcie powięzi, można stosować nici o większych rozmiarach. (pixabay.com/drcisneros)

    Duże rozmiary:

    2 – zamknięcie ściany brzucha (głównie powięzi), chirurgia ortopedyczna, położnictwo, zabiegi ginekologiczne, zamykanie linii białej w weterynarii.

    3 i 4 – zamknięcie ran brzucha, ortopedia, zamknięcie ściany brzucha, ortopedia.

    5 i 7- zamknięcie ściany brzucha, ortopedia.

    6 – zamknięcie ściany brzucha, weterynaria (odtwarzanie zerwanego więzadła krzyżowego), ortopedia (zespolenia ortopedyczne w obrębie kości).

    Skutki źle dobranych szwów chirurgicznych

    Niewłaściwie dobrany materiał szewny może być powodem zakażeń pooperacyjnych i nieestetycznie wyglądającej blizny. Użycie zbyt cienkich nici może spowodować efekt cięcia tkanek podczas pasażu i rozejście się brzegów rany w okresie gojenia. Ostateczna decyzja, co do wyboru zawsze należy do operującego chirurga. W każdym przypadku musi być dokładnie przemyślana.

    Źródła:

    1. ETHICON INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004,
    2. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
    3. Szwy chirurgiczne, S. Zapalski, P. Chęciński, a-medicapress, Bielsko-Biała 1999
    4. Chirurgia plastyczna, wyd. 1, J. Holle, Warszawa 2013
    5. Chih-Chang Chu, J. Anthony von Fraunhofer, Howard P. Greisler, Wound Closure Biomaterials and Devices, page 39, CRC Press LLC 1997
    6. https://www.echirurgia.pl/technika/nici.htm

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×