Podczas każdej operacji chirurg musi wybrać nici o optymalnej grubości. Najważniejsze jest, aby wybierać możliwie jak najcieńsze szwy. Jednocześnie muszą być na tyle wytrzymałe, żeby były w stanie utrzymywać brzegi rany w niezmienionym stanie, podczas procesu gojenia. Im mniejszy rozmiar nici chirurgicznych, tym niższa wytrzymałość szwu na rozciąganie, ale też i mniej widoczne ślady w postaci blizny. Do zadania chirurga należy, więc dobór nici w taki sposób, aby powodowały jak najmniejszy odczyn tkanek i były wystarczająco mocne. Jaki rozmiar nici ma zastosowanie w chirurgii plastycznej, a jaki w chirurgii ogólnej? Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Grubość i rodzaje nici chirurgicznych – systemy miar
Na rynku dostępne są różne rozmiary nici chirurgicznych. Jaki z nich wybrać przy doborze szwów do różnego rodzaju zabiegów? Grubość nici chirurgicznych na jaką chirurdzy decydują się przy danej operacji zależy od wielu czynników, do czego wrócimy za chwilę.
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że producenci w zakresie rozmiarów nici posługują się różnymi standardami. Jedni wprost podają grubość nici mierzoną w milimetrach, inni umieszczają na opakowaniach rozmiary według standardów EP, czy USP.
- Grubość nici – najczęściej podawana w dziesiątych częściach milimetra. Jest metodą przyjętą w farmakopei europejskiej i amerykańskiej. Określa faktyczną średnicę nici.
- Standard EP – European Pharmacopoeia jest systemem popularnym wśród niektórych producentów europejskich. Jest oparty o siłę, jaką można przyłożyć do nici zanim ulegnie przerwaniu, czyli o wytrzymałość na rozciąganie. Im większa cyfra, tym grubsze nici.
- Standard USP – United States Pharmacopoeia, jest najczęściej stosowanym systemem miar nici chirurgicznych. Potocznie nazywa się go skalą zerówkową. Rozmiar materiałów szewnych jest określany przez jedną lub dwie cyfry arabskie. Najmniejsze rozmiary są określane kodem, w którym im większa pierwsza cyfra tym cieńsze nici. Drugą cyfrą kodu (zapisywaną po średniku lub myślniku) zawsze jest zero np. 9/0 lub 11-0. Rozmiary większe od 0 są określane przez pojedyncze cyfry np. 6 USP. Im większa cyfra, tym większa średnica nici.
Poszczególne rozmiary nici chirurgicznych
Rozmiary szwów chirurgicznych możemy podzielić na trzy kategorie: nici cienkie, te o średniej grubości i grube. Każde z nich mają inne zastosowania. Jakie rozmiary nici chirurgicznych zalicza się do nici cienkich, a jakie do tych o średniej grubości i grubych? Jaka grubość nici chirurgicznych jest stosowana w chirurgii ogólnej, a jaka w chirurgii plastycznej i mikrochirurgii?
Nici cienkie
Są to najcieńsze materiały szewne o grubości od 11/0 do 3/0 w systemie USP i średnicy od 0,01 mm do 0,24 mm. Głownie stosowane do zabiegów okulistycznych, w których wymagany jest minimalny uraz tkanki podczas pasażu (operacje zaćmy, jaskry), w chirurgii plastycznej (korekcja powiek) i mikrochirurgii. Przykładem nici, które są dostępne w małym rozmiarze są monofilamenty NYLON BLACK.
Nici o średniej grubości
Należą do nich szwy o rozmiarach od 2/0 do 2 USP i średnicy od 0,25 mm do 0,5 mm. Używa się ich do zaopatrywania ran o dużym napięciu. Są rekomendowane do zabiegów chirurgii skóry, a także w położnictwie. Szwami o takiej grubości są np. lniane nici chirurgiczne LINEN, które są dedykowane do przygotowywania pola operacyjnego.
Nici grube
Według standardów USP zaliczamy do nich szwy o rozmiarach od 3 do 7, co odpowiada średnicy od 0,6 do 1,09 mm. Są bardzo wytrzymałe na rozciąganie, ale zazwyczaj powodują duży uraz tkanki podczas pasażu. Chirurdzy stosują je do przyszywania dużych struktur m. in. w chirurgii ortopedycznej. Materiałem tego typu są ortopedyczne druty stalowe ACIER – odpowiednie do zespoleń ortopedycznych w obrębie kości (w tym mostka).
Nici chirurgiczne – rozmiary według zastosowań
W zależności od rodzaju rany powinniśmy decydować się na szwy o odpowiedniej wielkości. Ważne jest, aby dobierać możliwie jak najmniejsze nici, w celu ograniczenia urazu tkanki podczas pasażu i odczynu w tkankach głębszych. Przyjrzyjmy się zastosowaniom materiałów szewnych o najczęściej wybieranych rozmiarach w systemie USP.
Kiedy chirurdzy decydują się na najcieńsze nici chirurgiczne? Rozmiary od 11/0 do 3/0 szczególnie często są wykorzystywane w mikrochirurgii i okulistyce. Kiedy z kolei chirurdzy decydują się na grubsze nici chirurgiczne? Rozmiary powyżej 3/0 znajdują zastosowanie w chirurgii ogólnej, a w tym w chirurgii skóry, w chirurgii ortopedycznej czy w weterynarii.
Małe rozmiary:
11/0 – mikrochirurgia, okulistyka (przeszczep rogówki), chirurgia plastyczna.
10/0 – mikrochirurgia, okulistyka (zaopatrywanie tęczówki, twardówki), chirurgia plastyczna.
9/0 – okulistyka (zaopatrywanie tęczówki, twardówki i rogówki) i mikrochirurgia.
8/0 – okulistyka (szycie rogówki) i mikrochirurgia, chirurgia plastyczna i naczyniowa.
7/0 – precyzyjne zabiegi twarzy, plastyka, chirurgia oka (szycie spojówki i mięśni gałki ocznej), chirurgia naczyniowa.
6/0– szwy skórne w obrębie twarzy i rąk, chirurgia estetyczna, naczynia krwionośne, okulistyka (szycie mięśni gałki ocznej).
5/0 – szwy skórne w obrębie twarzy, szyi i rąk, chirurgia estetyczna (korekcja powiek) i naczyniowa, urologia (szycie pęcherza moczowego).
Średnie rozmiary:
4/0 – chirurgia skóry tułowia, kończyn, estetyczna, szycie śluzówki, ścięgien i naczyń krwionośnych, położnictwo, weterynaria (rany skóry i szycie jelit).
3/0 – chirurgia skóry torsu i całego tułowia, kończyn, szycie jelit i naczyń krwionośnych, chirurgia estetyczna, położnictwo, weterynaria (zaopatrywanie jelit), urologia (szycie pęcherza moczowego i miąższu nerkowego).
2/0 – chirurgia skóry torsu, całego tułowia i kończyn przy znacznym napięciu skóry, chirurgia estetyczna i ginekologiczna, szycie powięzi, tkanki tłuszczowej i naczyń krwionośnych, urologia (szycie miąższu nerkowego).
0 – chirurgia skóry tułowia i kończyn przy znacznym napięciu skóry, zamknięcie powłok jamy brzusznej (w tym powięzi i otrzewnej ściennej), chirurgia ginekologiczna i położnictwo.
1 – chirurgia skóry tułowia i kończyn przy znacznym napięciu skóry, szycie powłok jamy brzusznej (głównie powięzi) w położnictwie, chirurgia ginekologiczna, zamykanie linii białej w weterynarii
Duże rozmiary:
2 – zamknięcie ściany brzucha (głównie powięzi), chirurgia ortopedyczna, położnictwo, zabiegi ginekologiczne, zamykanie linii białej w weterynarii.
3 i 4 – zamknięcie ran brzucha, ortopedia, zamknięcie ściany brzucha, ortopedia.
5 i 7- zamknięcie ściany brzucha, ortopedia.
6 – zamknięcie ściany brzucha, weterynaria (odtwarzanie zerwanego więzadła krzyżowego), ortopedia (zespolenia ortopedyczne w obrębie kości).
Skutki źle dobranych szwów chirurgicznych
Niewłaściwie dobrany materiał szewny może być powodem zakażeń pooperacyjnych i nieestetycznie wyglądającej blizny. Użycie zbyt cienkich nici może spowodować efekt cięcia tkanek podczas pasażu i rozejście się brzegów rany w okresie gojenia. Ostateczna decyzja, co do wyboru zawsze należy do operującego chirurga. W każdym przypadku musi być dokładnie przemyślana.
Źródła:
- ETHICON INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004,
- Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
- Szwy chirurgiczne, S. Zapalski, P. Chęciński, a-medicapress, Bielsko-Biała 1999
- Chirurgia plastyczna, wyd. 1, J. Holle, Warszawa 2013
- Chih-Chang Chu, J. Anthony von Fraunhofer, Howard P. Greisler, Wound Closure Biomaterials and Devices, page 39, CRC Press LLC 1997
- https://www.echirurgia.pl/technika/nici.htm
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy