Szycie skóry jest niezbędne przy zamykaniu ran pooperacyjnych, a także przy równego rodzaju urazach. Od tego, gdzie rana jest umiejscowiona i jak jest rozległa, zależy to jakie chirurg powinien wybrać materiały szewne i metodę szycia. Jak wybrać nici chirurgiczne do szycia skóry? Najważniejsze wskazówki na ten temat przedstawiamy w artykule poniżej.
Spis treści
Jak wybrać nici chirurgiczne do szycia skóry?
W chirurgii niezwykle ważna jest metoda szycia, ale także wybór samej nici chirurgicznej. Te mogą różnić się materiałem wykonania, strukturą fizyczną i rozmiarem. Na rynku dostępne są m.in. nici chirurgiczne z polipropylenu, naturalnych włókien jedwabiu, naturalnych włókien lnu, kwasu poliglikolowego i nylonu. Jeśli chodzi o rozmiary nici chirurgicznych, można wyróżnić szwy cienkie (od 11/0 do 3/0 w systemie USP), o średniej grubości (od 2/0 do 2 USP) i grube (od 3 do 7 USP). J
ak wybrać nici chirurgiczne do szycia skóry, żeby uzyskać jak najlepsze efekty zabiegu? Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak umiejscowienie rany, czas gojenia i oczekiwany efekt estetyczny.
Umiejscowienie rany
To jaką nić chirurgiczną powinien wybrać chirurg, zależy przede wszystkim od grubości operowanej tkanki. Innej nici powinien użyć, kiedy będzie operował skórę na powiekach czy szyi, a innej kiedy będzie przeprowadzał zabieg w okolicy brzucha czy kończyn dolnych.
W przypadku zabiegów w okolicy twarzy, takich jak korekcja powiek, dobrym wyborem będą nici chirurgiczne z polipropylenu COROLENE®. Ponieważ są to monofilamenty, ich powierzchnia jest idealnie gładka, co zapewnia płynny pasaż i minimalizuje uraz nawet w przypadku tak delikatnej tkanki. Do zamknięcia rany skóry w okolicach brzucha dobrym wyborem będą nici chirurgiczne z polipropylenu COROLENE®, a także z nylonu – najlepiej o dużej wytrzymałości, jaką zapewniają nici FILAPEAU®.
-
Wyprzedany
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne nylon FILAPEAU®
Cena:od 235,30zł
Nici syntetyczne, monofilamentowe z nylonu (poliamid 6.6). Bardzo delikatne i odporne na zerwania – gwarantują bezpieczeństwo i doskonały efekt estetyczny. Występują w kolorze granatowym lub bezbarwnym. Zaopatrzone w plastyczną i wytrzymałą atraumatyczną igłę chirurgiczną. Rekomendowane do zbliżania brzegów skóry i w zabiegach chirurgii plastycznej. 36 saszetek w opakowaniu....Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
-
Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, polipropylen COROLENE®
Cena:od 438,10zł
Szwy syntetyczne, monofilamentowe, niewchłanialne. Wykonane z polipropylenu. Bardzo miękkie i gładkie – zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Innowacyjne pakowanie “na prosto” zwiększa poręczność użytkowania. Wysoka wytrzymałość na rozciąganie umożliwia stosowanie szwu we wszystkich technikach szycia chirurgicznego. Rekomendowane do chirurgii sercowo-naczyniowej oraz chirurgii kosmetycznej. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek....Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
Tak jak już wspomnieliśmy, oprócz materiału wykonania, ważny jest także rozmiar nici. Szwy cienkie, czyli w rozmiarze od 11/0 do 3/0 USP będą najlepszym wyborem przy szyciu skóry w okolicach twarzy, szyi i rąk. Nici chirurgiczne o średniej grubości, czyli w rozmiarze od 2/0 do 2 USP sprawdzają się przy zabiegach w chirurgii skóry torsu, tułowia i kończyn. Nici grube, a więc te w rozmiarze od 3 do 7 USP wybierane są przez lekarzy głównie przy zabiegach przeprowadzanych w okolicy brzucha. Warto zwrócić uwagę na to, że im cieńsza nić, tym mniejsze ślady na skórze.
Czas gojenia rany
Kolejną ważną kwestią, jaką chirurg musi brać pod uwagę wybierając nici chirurgiczne do szycia skóry, jest czas gojenia rany. To szczególnie istotne, jeśli preferuje stosowanie nici wchłanialnych, czyli takich, które z czasem ulegają resorpcji, dzięki czemu nie trzeba ich usuwać.
Nici chirurgiczne wchłanialne odznaczają się różnym czasem podtrzymywania tkanki i rożnym czasem wchłaniania szwu. Skóra jest jedną z tych tkanek, które charakteryzują się bardzo krótkim okresem gojenia, dlatego też do szycia ran skóry lekarz powinien wybierać nici wchłanialne o krótkim przewidywalnym czasie absorpcji.
W przypadku ran, które goją się szybko, właściwym wyborem są nici chirurgiczne OPTIME®R, które odznaczają się krótkim okresem podtrzymywania rany i szybkim wchłanianiem. Są to szwy wykonane z kwasu poliglikolowego o specjalnym powleczeniu, co zapewnia wysoką biokompatybilność i świetne wyniki gojenia się ran. W przypadku ran o krótkim czasie gojenia dobrym wyborem są też nici chirurgiczne AMIFIL®, które dzięki temu, że są wykonane z nylonu i są monofilamentami, gwarantują płynny pasaż przez tkankę.
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA rapid – OPTIME® R
Cena:od 372,31zł
Szwy syntetyczne, plecione o szybkim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego o specjalnym powleczeniu (PGA Rapid). Zapewniają doskonałe wyniki leczenia ran. Rekomendowane w sytuacjach, w których potrzebny jest krótki czas podtrzymywania rany. Nici bezbarwne, nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. 36 saszetek w opakowaniu....Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
Oczekiwany efekt estetyczny
Wybierając nici chirurgiczne do szycia skóry lekarze często kierują się oczekiwanym efektem estetycznym. To dotyczy głównie zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i chirurgii twarzy. Żeby zapewnić odpowiednie warunki gojenia się rany, szwy chirurgiczne muszą przez odpowiedni czas utrzymać tkanki w taki sposób, żeby doszło do naturalnego procesu naprawczego. To właśnie dlatego chirurdzy plastyczni najczęściej sięgają po szwy o elastycznej strukturze i dużej wytrzymałości na rozciąganie.
Idealnym wyborem dla chirurgów, którym zależy na wysokim efekcie estetycznym są nici FILAPEAU®. To niewchłanialne monofilamenty wykonane z poliamidu 6.6. Miękka i lekko elastyczna struktura tego materiału sprawia, że są niezwykle poręczne i łatwo sprowadzić nimi węzeł. Szwy są dostępne z igłami atraumatycznymi wykonanymi z wysokiej jakości stali chirurgicznej, dzięki czemu są pierwszorzędnym wyborem w chirurgii plastycznej i do każdego innego zabiegu, który wymaga uzyskania wysokiego efektu estetycznego.
Jakie szwy są optymalne do szycia skóry?
Do szycia skóry nadaje się wiele nici chirurgicznych, natomiast to, jakie szwy lekarz powinien wybrać w konkretnym przypadku, zależy od tego, jakiego obszaru ciała ma dotyczyć zabieg, w jakiej kondycji jest tkanka, ile czasu będzie się goić i jaki jest oczekiwany efekt estetyczny. Wielu lekarzy wybierając nici chirurgiczne do szycia skóry kieruje się również własnymi preferencjami. Mimo że do prostego zeszycia rany skóry rekomenduje się nici niewchłanialne, są chirurdzy, którzy wolą zaopatrywać rany nićmi wchłanialnymi.
Nici niewchłanialne
Jeśli chodzi o nici niewchłanialne, najczęstszym wyborem lekarzy do szycia skóry są niewchłanialne nici syntetyczne wykonane z poliamidu, inaczej nazywanego nylonem. W chirurgii skóry sprawdzają się także szwy z polipropylenu, a nawet z naturalnych włókien jedwabiu (o ile rana położona jest w mało widocznym miejscu).
Wielu lekarzy przy zamykaniu ran skóry stawia na nici niewchłanialne o strukturze monofilamentu. Nici jednowłóknowe są gładkie, co zapewnia płynny pasaż przez tkankę, a w dodatku wykazują lepszą tolerancję i rzadziej wywołują stany zapalne. Warto zwrócić uwagę na to, że monofilamenty trudniej się układają, dlatego też najlepszym wyborem są monofilamenty wykonane z nylonu, który jest plastyczny i zapewnia wysoką poręczność.
Nici wchłanialne
Wspomnieliśmy już, że do szycia skóry lekarze powinni wybierać nici wchłanialne o krótkim czasie wchłaniania. Optymalnym wyborem są nici z kwasu poliglikolowego, pokryte ε-kaprolaktonem i stearynianem wapnia lub poli(laktyd-ko-glikolidem) i stearynianem wapnia. Materiał ten ma niską masę cząsteczkową, dzięki czemu nici bardzo szybko się wchłaniają.
W chirurgii skóry, a zwłaszcza w chirurgii plastycznej, oprócz krótkiego czasu wchłaniania, liczy się efekt estetyczny, dlatego też chirurdzy muszą zwracać uwagę na to, czy szwy są biokompatybilne, co zapewni szybkie i prawidłowe gojenie się rany.
Źródła:
- Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
- Chirurgia Plastyczna, A. Jundziłł, H. Witmanowski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019
- Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2,
- Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011.
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy