Proste zeszycie rany skóry – jak je wykonać?

Od techniki szycia skóry zależy efekt estetyczny, który jest szczególnie ważny w przypadku ran twarzy, szyi czy dłoni. Proste zeszycie rany skóry należy do mało skomplikowanych metod zamykania. Niemniej jednak, wymaga dużej wiedzy i wielu umiejętności. Na co podczas zabiegu powinien zwrócić uwagę chirurg, a także jego asystent?

Zaopatrywanie rany

Do zaopatrywania ran skóry chirurdzy najczęściej stosują szew węzełkowy zwykły, szew materacowy poziomy lub materacowy pionowy. Od techniki szycia zależy nie tylko efekt estetyczny, ale także prawidłowy przebieg procesu gojenia. Proste zeszycie rany skóry pozwala na zrośnięcie się tkanek w stosunkowo krótkim czasie. Niemniej jednak, podczas zaopatrywania należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Wkłuwanie

Przede wszystkim, podczas szycia chirurg musi trzymać igłę w imadle. (najlepiej w połowie jej krzywizny). Aby nie dopuścić do przemieszczania się brzegów rany, na ich końce należy założyć haczyki skórne, które później będzie rozciągał asystent. Proste zeszycie skóry wymaga wkłuwania igły prostopadle do powierzchni skóry. Co więcej, w trakcie wkłuwania, brzegi rany powinny być wywinięte w taki sposób, by żywe komórki mogły się stykać. Kiedy rana znajduje się w płaszczyźnie strzałkowej, chirurg musi wkłuwać igłę od strony ręki dominującej i kierować ją do ręki niedominującej. Natomiast, gdy rana położona jest w płaszczyźnie poprzecznej, lekarz powinien wkłuwać się od strony ręki niedominującej, tak by zakładanie szwów było wygodne.

Optymalna odległość szwów

Aby nici chirurgiczne były w stanie utrzymywać brzegi rany w niezmienionym stanie, szwy muszą być zakładane w odpowiedniej odległości. Podczas szycia skóry chirurg powinien wkłuwać się co 2-3 mm. W zależności od umiejscowienia i wielkości rany głębokość wkłuć może być różna – średnio wynosi 2-3 mm. Co więcej, odległość szwów od brzegów rany także powinna być nie mniejsza niż 2-3 mm.

Wiązanie

Podczas zaopatrywania rany, chirurg musi pamiętać, by nie wiązać węzłów za mocno. Zbyt ciasne wiązanie może doprowadzić do obrzęku tkanek. Ponadto, skutkuje powstaniem nieestetycznej blizny. Najlepszym rozwiązaniem jest wiązanie węzłów w taki sposób, by jedynie zbliżały wolne brzegi skóry. Warto dodać, iż każdy węzeł powinien znaleźć się po jednej stronie zaopatrywanej rany.

źródło: pl.wikipedia.org, autor: Olek Remesz

Dobór odpowiedniej nici chirurgicznej

Bardzo ważnym elementem każdego zabiegu jest wybór nici chirurgicznych. Proste zeszycie rany skóry wymaga używania szwów, które nie będą wywoływać reakcji zapalnej tkanek. Zwłaszcza, kiedy zabieg dotyczy widocznych części ciała.

Szwy niewchłanialne

Do prostego zeszycia rany skóry rekomenduje się stosowanie nici niewchłanialnych. Pierwszorzędnym wyborem są nici poliamidowe, a także polipropylenowe. Pierwsze odznaczają się dużą wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu ryzyko zerwania szwu jest bardzo małe. Drugie zaś zapewniają wysoki efekt estetyczny. Przykładem materiałów szewnych wykonanych z poliamidu są monofilamenty AMIFIL®, które podczas prostego szycia rany gwarantują płynny pasaż przez tkankę. Do nici polipropylenowych należą jednowłóknowe Corolene® o idealnie gładkiej powierzchni. Podczas zaopatrywania ran skóry w okolicach twarzy specjaliści rekomendują stosowanie nici nylonowych o małej hydrofilności (np. Filapeau®). Niemniej jednak, kiedy rana położona jest w mało widocznym miejscu chirurdzy mogą zdecydować się na szwy wykonane z naturalnych włókien jedwabiu (SILK).

Jakie właściwości mają multifilamenty i jak odróżnić je od monofilamentów? Zapraszamy do przeczytania innego artykułu na temat szwów chirurgicznych.

Szwy wchłanialne

Wielu lekarzy woli zaopatrywać rany nićmi resorbowalnymi. Skóra charakteryzuje się bardzo krótkim okresem gojenia. Dlatego też chirurdzy muszą wybierać takie szwy, które ulegną absorpcji już po kilku dniach od zabiegu. Optymalnym wyborem są bezbarwne nici Optime® R wykonane z kwasu poliglikolowego. Lekarze decydują się na nie zwłaszcza w przypadku zaopatrywania ran skóry w chirurgii dziecięcej. Dzięki wysokiej biokompatybilności, zastosowanie tego typu szwów zapewnia szybkie gojenie się rany, a także zadowalający efekt estetyczny.

Wybór nici chirurgicznej jest istotnym elementem operacji. Proste zeszycia rany skóry wymaga użycia szwów, które zapewnią wysoki efekt estetyczny. (źródło: https://www.airforcemedicine.af.mil/ autor: Airman 1st Class Andrew D. Sarver

Rozmiar nici

Podczas zaopatrywania rany skóry w obrębie twarzy i szyi rekomenduje się używanie nici o małej lub średniej grubości. Dobrym wyborem są szwy chirurgiczne w rozmiarze 6/0 lub 5/0 USP. Do szycia skóry w obrębie tułowia i torsu, chirurdzy wybierają nieco większe rozmiary – 4/0, 3/0, a także 2/0 USP. Do prostego zeszycia rany skóry o dużym napięciu powinno stosować się nici o dużej wytrzymałości. Pierwszorzędnym rozwiązaniem są te w rozmiarach od 2/0 do 2 USP.

W kolejnym artykule przeczytasz kilka innych wskazówek, na temat doboru optymalnych nici chirurgicznych.

Wybór właściwej igły chirurgicznej

Bardzo istotnym elementem każdego zabiegu jest dobór igły chirurgicznej o odpowiednim kształcie. Najlepiej wybierać modele z wtopioną nicią (igły atraumatyczne), które zapobiegają nadmiernej traumatyzacji tkanki. Co więcej, podczas operacji niezwykle ważne jest zastosowanie igły o średnicy, która umożliwi swobodny pasaż przez tkankę.

Kształt igły

Do prostego zeszycia rany skóry lekarze powinni wybierać zakrzywione igły o profilu tnącym. Wielu chirurgów decyduje się na zastosowanie igieł odwrotnie tnących. Taki wybór zapewnia swobodny pasaż przez tkanki, a także wysoki efekt estetyczny zabiegu. Co ważne, igły odwrotnie tnące zostały skonstruowane tak, by były wytrzymałe i odporne na zginanie. W przypadku szycia skóry w okolicach twarzy czy rąk lekarz może użyć także igły konwencjonalnie tnącej.

Grubość igły

Oprócz kształtu, bardzo istotna jest także grubość igły chirurgicznej. Proste zeszycie rany skóry wymaga użycia igły o średnicy takiej samej lub nieco większej od średnicy nici. Należy pamiętać, iż wybór narzędzia o nieodpowiedniej grubości może wywołać nadmierną traumatyzację tkanek, a także poważne powikłania pooperacyjne.

Usuwanie szwów chirurgicznych

Na długość okresu, po którym powinno się usuwać szwy chirurgiczne ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest umiejscowienie ranyobrębie twarzy i szyinici można usunąć już kilka dni po zabiegu (optymalnie 3-4 dni). Natomiast, w przypadku prostego zeszycia rany brzucha czy pleców szwy powinny podtrzymywać brzegi rany co najmniej przez 7 dni. Rekomendowany okres, po którym należy je usunąć wynosi od 7 do 10 dni.

Proste zeszycie rany skóry – podsumowanie

Podczas zaopatrywania ran skóry ważne jest zachowanie ostrożności i pewności siebie. Niemniej jednak, by otrzymać wysoki efekt estetyczny to nie wystarczy. Proste zeszycie rany wymaga również odpowiednio dobranych nici oraz igieł chirurgicznych. Co więcej, na efekty zabiegu wpływ ma doświadczenie lekarza oraz technika szycia chirurgicznego. Nie wolno zapominać, iż w trakcie zabiegu chirurg musi zakładać szwy co 2-3 mm tak, by brzegi rany nie rozeszły się, a blizna wyglądała estetycznie.

Źródła:

  1. ETHICON INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004
  2. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2
  3. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
  4. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011,