Odzież medyczna dla pacjentów – jaką wybrać i kiedy stosować?

Odzież medyczna dla pacjentów to niezbędny element podczas wielu zabiegów, ale nie tylko. Aby zachować maksimum higieny warto stosować ją także podczas badań diagnostycznych. Zwłaszcza, jeśli wymagają one bliskiego kontaktu z pacjentem. Jaką odzież ochronną wybrać, aby ta zapewniała pacjentowi komfort i jednocześnie pozwalała lekarzowi swobodnie przeprowadzić badanie?

Spis treści

  Odzież medyczna dla pacjentów

  Są takie zabiegi, przy których odzież ochronną powinien nosić nie tylko personel medyczny, ale także pacjent. To pozwala zachować na sali operacyjnej, czy też w gabinecie lekarskim, maksimum higieny i zapobiec przenoszeniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. W zależności od tego jakiej części ciała dotyczy zabieg, pacjent powinien mieć na sobie koszulę operacyjną, czepek chirurgiczny lub maseczkę chirurgiczną.

  Koszule operacyjne

  Koszule operacyjne chronią tułów pacjenta, a także częściowo kończyny. To w dużej mierze zależy jednak od tego, czy mają rękawy czy też nie. Koszule operacyjne z krótkim rękawem idealnie sprawdzają się przy różnego rodzaju badaniach. Ponieważ okrywają większą część ciała, pozwalają pacjentowi czuć się swobodnie. Okrycie tego typu często stosowane jest przy zabiegach ginekologicznych, a także przy badaniach takich jak kolonoskopia. Jeśli koszula operacyjna ma wycięcie z przodu, lekarz swobodnie może przeprowadzać badania nawet w pobliżu klatki piersiowej.

  Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o stosowaniu koszul zabiegowych dla pacjenta w gabinecie lekarskim.

  Czepki chirurgiczne

  Czepek chirurgiczny to niezbędny element w przypadku, kiedy lekarz wykonuje zabieg w okolicach głowy. Dzięki odzieży ochronnej, zminimalizowane zostaje ryzyko przedostania się w okolice pola operacyjnego włosów i martwego naskórka. To szczególnie ważne w kontekście zapobiegania powikłaniom pooperacyjnym.

  Czepki chirurgiczne tak samo jak koszule operacyjne mogą mieć różny krój. Jaki czepek medyczny wybrać dla pacjenta? Wygodę na pewno zapewnią czepki uniwersalne, zakładane na gumkę.

  Maseczki chirurgiczne

  Obecnie maseczki chirurgiczne są rekomendowane przy każdym zabiegu. Dzięki nim można zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą kropelkową.

  Którą maskę chirurgiczną wybrać dla optymalnej ochrony? Aby maseczka właściwie chroniła i jednocześnie zapewniała pacjentowi komfort, musi być wykonana z materiału, który ma wysoką skuteczność filtracji, ale jednocześnie umożliwia swobodne oddychanie. Przy zwykłych zabiegach na pewno sprawdzi się maska medyczna wykonana z trzech warstw włókniny polipropylenowej.

  • maska maseczka chirurgiczna na troki niebieska
   Maska (maseczka) chirurgiczna jednorazowa, ochronna na troki (50 szt.)
   Jednorazowa maseczka chirurgiczna, medyczna, ochronna na troki. Zapewnia skuteczną ochronę podczas zabiegu i wygodę użytkowania. Maseczki typu II, spełniające normę EN 14683, filtracja bakteryjna powyżej 98%. Wyrób medyczny. Mocowanie na troki oraz drucik usztywniający na nosie pozwalają na idealne dopasowanie maski do twarzy dla maksymalnej ochrony. Opakowanie zawiera 50 sztuk zapakowanych w foliowe opakowanie i tekturowe pudełko.
   Cena:13,99
  • maska maseczka chirurgiczna na gumkę
   Maska (maseczka) chirurgiczna jednorazowa, ochronna, na gumkę (50 szt.)
   Maseczka ochronna typu II na gumkę o uniwersalnym zastosowaniu. Zwiększa higienę zabiegu i zapewnia skuteczną ochronę. Spełnia normę EN14683, filtracja bakteryjna (BFE) ≥ 98%. Wyrób medyczny. Mocowanie na gumki oraz drucik usztywniający na nosie pozwalają na idealne dopasowanie maski do twarzy dla maksymalnej ochrony. Rozmiar maski: 17,5 x 9,5 cm. Opakowanie zawiera 50 sztuk zapakowanych w foliowe opakowanie i tekturowe pudełko..
   Cena:11,99

  Jaka powinna być odzież medyczna dla pacjentów?

  Odzież medyczna dla pacjentów musi spełniać normy bezpieczeństwa i być wygodna. Przede wszystkim powinna być wykonana z materiału, który jest przepuszczalny, co zapewni pacjentowi komfort nawet podczas długotrwałego zabiegu. Jeżeli chodzi o koszulę operacyjną, najlepiej kiedy ta jest wykonana z materiału o podwyższonej gramaturze. Wtedy też odzież nie prześwituje a pacjent nie czuje się skrępowany.

  W przypadku ochrony pacjentów, najlepszym wyborem jest odzież medyczna jednorazowa. Po zakończeniu zabiegu należy zadbać o to, aby pacjent właściwie ją zdjął, a następnie wyrzucił do odpowiedniego pojemnika. W ten sposób ryzyko przeniesienia wirusów i innych drobnoustrojów zostaje ograniczone do minimum.

  Na co zwracać uwagę wybierając koszule operacyjne?

  Lekarz, podczas wyboru koszuli zabiegowych dla swoich pacjentów powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważne jest bowiem, aby pacjent podczas wizyty w jego gabinecie czuł się jak najlepiej.

  Materiał wykonania ubrania

  Wspomnieliśmy już, że odzież medyczna dla pacjentów powinna być przepuszczalna. Wtedy też z powierzchni skóry odprowadzany jest nadmiar wilgoci, co zapewnia użytkownikowi pełen komfort. Na sali zabiegowej idealnie sprawdza się odzież ochronna z włókniny polipropylenowej. Materiał ten jest przewiewny, dzięki czemu pozwala skórze oddychać. Podczas zabiegów z duża ilością płynów warto jednak postawić na koszule operacyjne z włókniny o podwyższonej gramaturze np. 45 g/m². Odzież wykonana z takiego materiału jest o wiele bardziej wytrzymała a jednocześnie wciąż lekka.

  Sposób zakładania koszuli

  Podczas wyboru odzieży ochronnej dla pacjenta warto zwrócić też uwagę na to, jak należy ją zakładać. Najlepiej wybrać taką, którą użytkownik bez problemu będzie mógł ubrać samodzielnie. W naszym sklepie koszule operacyjne dostępne są w wersji zakładanej przez głowę lub wiązanej na troki. Obie można ubrać równie szybko. Koszule wiązane na troki pacjenci łatwiej mogą jednak dopasować do sylwetki.

  Podczas każdego badania warto zadbać o to, aby pacjent czuł się komfortowo (fot. Pixabay.com, autor: Bokskapet)
  Podczas każdego badania warto zadbać o to, aby pacjent czuł się komfortowo (fot. Pixabay.com, autor: Bokskapet)

  Rozmiar ubrania

  Odzież medyczna dla pacjentów powinna być w miarę dobrze dopasowana. Żeby użytkownik mógł się w niej swobodnie poruszać, nie powinna zbyt mocno przylegać do sylwetki. Lekarz, który nie chce kupować odzieży ochronnej w wielu rozmiarach, lecz tylko w jednym, powinien postawić na koszule wiązane. Jak już wspomnieliśmy, te można idealnie dopasować do sylwetki i każdy pacjent czuje się w nich dobrze.

  Krój koszuli

  Jeżeli chodzi o odzież operacyjną, tak samo jak rozmiar, ważny jest krój. Aby zapewnić pacjentom maksimum komfortu, najlepiej jest wybrać fartuchy, które zasłaniają ciało, ale jednocześnie zapewniają dobry dostęp. Takie też są koszule z wycięciem na klatce piersiowej oraz koszule z krótkim rękawem i bez rękawów. Aby pacjent nie czuł skrepowania podczas zabiegu czy badania, fartuch powinien być też na tyle długi, aby zakrywał przynajmniej część ud. Optymalnym wyborem będzie koszula o minimalnej długości całkowitej 115 cm.

  Odzież medyczna dla pacjentów – zastosowanie

  Odzież medyczna dla pacjentów pozwala zachować maksimum higieny. To niezwykle ważne w gabinecie lekarskim, gdzie trzeba stosować szczególne środki ostrożności w związku z COVID-19. Przy jakich badaniach i zabiegach lekarz czy też jego asystent powinien zadbać o odzież ochronną dla pacjentów?

  Komfort podczas badania

  Pacjent powinien otrzymać odzież medyczną przede wszystkim przy badaniach, które wymagają zdjęcia ubrań. Mowa tutaj m.in. o kolonoskopii, mammografii, badaniu cytologicznym, USG transwaginalnym czy rentgenie kręgosłupa. Mając na sobie koszulę zabiegową, pacjent jest mniej skrępowany, co wpływa na jego komfort psychiczny, ale także sprawia, że lekarzowi o wiele łatwiej jest przeprowadzić badanie.

  Bezpieczeństwo podczas zabiegu

  Odzież medyczna jednorazowa ma wiele zalet, które determinują jej zastosowanie w gabinecie lekarskim. Wpływa nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo pacjenta i zespołu medycznego. Z tego względu bezwzględnie należy używać jej podczas zabiegów chirurgicznych. Mowa tutaj zarówno o mało skomplikowanych zabiegach, jak i rozległych operacjach. Dla przykładu, pacjentki powinny mieć na sobie koszulę ochronną podczas porodu.

  Odzież ochronna dla pacjentów powinna być dostępna w każdej klinice i renomowanych gabinetach. Dzięki niej ryzyko przenoszenia chorób jest o wiele niższe, a pacjenci nie czują się skrępowani. To bardzo ważne zwłaszcza przy badaniach, które wymagają zdjęcia własnych ubrań. Warto pamiętać, że pacjent, który czuje, że się nim zaopiekowano, przychodzi na ponowną wizytę zadowolony.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×