Czepek chirurgiczny – jaki wybrać?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, personel medyczny musi dbać o higienę. Każda osoba przed wejściem na salę zabiegową powinna ubrać odzież ochronną. Jednorazowy czepek chirurgiczny, maseczka i fartuch pozwalają zapobiec przenoszeniu drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń w okolice pola operacyjnego. To jaką odzież noszą lekarze nie jest obojętne. Zarówno chirurdzy, jak i pozostali członkowie personelu medycznego, w trakcie każdego zabiegu muszą czuć się komfortowo. Jaki jednorazowy czepek chirurgiczny powinien wybrać lekarz, żeby móc w pełni skoncentrować się na zabiegu?

Spis treści

    Sprawdź produkty

    Jaki krój czepka medycznego wybrać?

    Jednorazowe czepki chirurgiczne występują w kilku krojach. Od ich kształtu i sposobu zakładania zależy to jak dopasowują się do głowy. Lekarz może wybierać spośród czepków w typie beretu, furażerki oraz w kształcie hełmu.

    Pierwsze z nich bardzo łatwo się zakłada, natomiast furażerkę i hełm w razie potrzeby można poszerzyć lub zwęzić. Czepki w kształcie hełmu osłaniają nie tylko głowę, ale także szyję, przez co zapewniają dobrą ochronę przed przenoszeniem bakterii i innych drobnoustrojów. Trzeba jednak wspomnieć, że zarówno ich zakładanie, jak i samo noszenie bywa dość niewygodne.

    źródło: https://commons.wikimedia.org, autor: Staff Sgt. Shejal Pulivarti

    Czepek chirurgiczny typu beret

    Wszystkie osoby będące na sali operacyjnej podczas trwania zabiegu powinny mieć ubrany jednorazowy czepek chirurgiczny. Ubranie ochronne jednorazowe pełni wiele pozytywnych funkcji, m. in. zapobiega przeniesieniu w okolice pola operacyjnego włosów, potu i chorobotwórczych drobnoustrojów.

    Podczas zabiegu z małą ilością płynów świetnie sprawdzi się czepek chirurgiczny typu beret z wszytą gumką. Ponieważ łatwo się go zakłada, personel medyczny jest w stanie szybko przygotować się do operacji. Czepek z wszytą gumką bardzo dobrze trzyma się na głowie i co najważniejsze, nie zsuwa się nawet, kiedy lekarz wykonuje gwałtowne ruchy.

    Jednorazowe berety nadają się zarówno dla pielęgniarek, jak i chirurgów. Są stosowane także jako jednorazowa odzież zabiegowa dla pacjentów. Co ciekawe, doskonale sprawdzają się dla osób mających długie włosy. Wybierając czepek medyczny warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Chirurg zawsze powinien stawiać na ubranie ochronne dobrego gatunku. Aby podczas zabiegu lekarzowi było komfortowo, czepek musi być wykonany z materiału, który przepuszcza powietrze.

    Czepek chirurgiczny typu furażerka

    Furażerki wiązane z tyłu na troki pozwalają na regulowanie szerokości materiału, przez co można idealnie dopasować je do kształtu głowy. Czepki medyczne tego typu to doskonałe rozwiązanie dla każdego chirurga, chociaż częściej wybierają je mężczyźni (kobiety z długimi włosami miewają kłopoty z wiązaniem troków).

    Podczas zabiegu, lekarz nie musi martwić się o to, że czepek zacznie się zsuwać, co przekłada się na wygodę użytkowania. Czepki chirurgiczne w typie furażerki w każdej chwili można poszerzyć lub zwęzić, w związku z tym lekarze często sięgają po nie przy długotrwałych zabiegach.

    Żeby zwiększyć komfort w trakcie operacji, chirurg może zdecydować się na furażerkę ze specjalną wkładką przeciwpotną. Wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo zapewniają czepki medyczne z włókniny PP typu Spunbon, wiązane na troki, z dodatkową warstwą przewiewną na tyle i czubku głowy. Wkładki wykonane z wiskozy o właściwościach hydrofilowych pozwalają skórze oddychać. W związku z tym chirurg nosząc czepek, nawet podczas wielogodzinnej operacji, nie odczuwa dyskomfortu.

    Warto dodać, że furażerki występują również w wersji z gumką. Czepki tego typu na całym obwodzie obszywane są elastyczną lamówką. Dzięki gumce lekarz może założyć furażerkę samodzielnie, przez co na przygotowania do zabiegu poświęca mniej czasu.

    Materiał wykonania czepka

    Podczas wyboru czepka czy maseczki chirurgicznej warto zwrócić uwagę nie tylko na krój, ale także na materiał wykonania. Odzież medyczna musi przepuszczać powietrze. Dlatego też chirurdzy powinni wybierać jednorazowe czepki chirurgiczne wykonane z oddychającego materiału.

    W trakcie wielogodzinnych zabiegów na pewno sprawdzi się furażerka lub beret wykonany wiskozy. Materiał ten jest przewiewny i co istotne, przyjazny dla skóry. W przypadku długotrwałego zabiegu dobrym wyborem będzie czepek ze wzmocnieniem pochłaniającym pot, wykonanym z włókniny typu Spunlace. Taśma wszyta w okolicach czoła świetnie chłonie wilgoć, więc chirurg podczas zabiegu nie musi przecierać czoła. Dla alergików idealnym wyborem będzie czepek wykonany z włókniny polipropylenowej. Materiał ten ma właściwości hipoalergiczne, a na dodatek jest przepuszczalny dla pary wodnej.

    By zmniejszyć ryzyko przeniesienia drobnoustrojów i zanieczyszczeń w okolice pola operacyjnego, chirurg podczas zabiegu musi mieć na sobie nie tylko czepek chirurgiczny, ale także fartuch i maseczkę. Jednorazowa odzież ochronna pozwala zachować na sali operacyjnej sterylne warunki, pod warunkiem jednak, że jest odpowiednio dobrana. Maseczki chirurgiczne chronią przed przenoszeniem drobnoustrojów i podobnie jak czepki, występują w wersji z wszytą gumką lub są wiązane na troki.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

      Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

      Sklep Medyczny Madens
      Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
    • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

      Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

      Sklep Medyczny Madens
      Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
    • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

      Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
    • Pęseta anatomiczna to podstawowe narzędzie na sali operacyjnej, dzięki któremu można m.in. chwytać oraz podtrzymywać tkanki. (Źródło: Pixabay.com, Autor: newarta)

      Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy! (więcej…)

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×