Czepek chirurgiczny – jaki wybrać? – Sklep Medyczny Madens

Czepek chirurgiczny – jaki wybrać?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, personel medyczny musi dbać o higienę. Każda osoba przed wejściem na salę zabiegową powinna ubrać odzież ochronną. Jednorazowy czepek chirurgiczny, maseczka i fartuch pozwalają zapobiec przenoszeniu drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń w okolice pola operacyjnego. To jaką odzież noszą lekarze nie jest obojętne. Zarówno chirurdzy, jak i pozostali członkowie personelu medycznego, w trakcie każdego zabiegu muszą czuć się komfortowo. Jaki jednorazowy czepek chirurgiczny powinien wybrać lekarz, żeby móc w pełni skoncentrować się na zabiegu?

Sprawdź produkty

Krój czepka

Jednorazowe czepki chirurgiczne występują w kilku krojach. Od ich kształtu i sposobu zakładania zależy to jak dopasowują się do głowy. Lekarz może wybierać spośród czepków w typie beretu, w typie furażerki oraz w kształcie hełmu. Pierwsze z nich bardzo łatwo się zakłada, natomiast drugie w razie potrzeby można poszerzyć lub zwęzić. Czepki w kształcie hełmu, osłaniają nie tylko głowę, ale także szyję, przez co zapewniają dobrą ochronę przed przenoszeniem bakterii i innych drobnoustrojów. Trzeba jednak wspomnieć, że zarówno ich zakładanie, jak i samo noszenie jest dość niewygodne.

źródło: https://commons.wikimedia.org, autor: Staff Sgt. Shejal Pulivarti

Czepek chirurgiczny typu beret

Wszystkie osoby będące na sali operacyjnej podczas trwania zabiegu powinny mieć ubrany jednorazowy czepek chirurgiczny. Ubranie ochronne pozwala zapobiec przeniesieniu w okolice pola operacyjnego włosów, potu i chorobotwórczych drobnoustrojów. Podczas zabiegu z małą ilością płynów świetnie sprawdzi się czepek chirurgiczny typu beret z wszytą gumką. Ponieważ łatwo się go zakłada, personel medyczny jest w stanie szybko przygotować się do operacji. Czepek z wszytą gumką bardzo dobrze trzyma się na głowie i co najważniejsze, nie zsuwa się nawet, kiedy lekarz wykonuje gwałtowne ruchy. Jednorazowe berety nadają się zarówno dla pielęgniarek, jak i chirurgów. Co ciekawe, doskonale sprawdzają się dla osób mających długie włosy. Wybierając beret warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Chirurg zawsze powinien stawiać na ubranie ochronne dobrego gatunku. Aby podczas zabiegu lekarzowi było komfortowo, czepek musi być wykonany z materiału, który przepuszcza powietrze.

Czepek chirurgiczny typu furażerka

Furażerki wiązane z tyłu na troki pozwalają na regulowanie szerokości materiału, przez co można idealnie dopasować je do kształtu głowy. Czepki medyczne tego typu to doskonałe rozwiązanie dla każdego chirurga, chociaż częściej wybierają je mężczyźni (kobiety z długimi włosami miewają kłopoty z wiązaniem troków). Podczas zabiegu, lekarz nie musi martwić się o to, że materiał zacznie się zsuwać, co przekłada się na wygodę użytkowania. Czepki chirurgiczne w typie furażerki w każdej chwili można poszerzyć lub zwęzić, w związku z tym lekarze często sięgają po nie przy długotrwałych zabiegach. Żeby zwiększyć komfort w trakcie operacji, chirurg może zdecydować się na furażerkę ze specjalną wkładką przeciwpotną.Wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo zapewniają czepki medyczne z włókniny PP typu Spunbon, wiązane na troki, z dodatkową warstwą przewiewną na tyle i czubku głowy. Wkładki wykonane z wiskozy o właściwościach hydrofilowych pozwalają skórze oddychać. W związku z tym chirurg nosząc czepek, nawet podczas wielogodzinnej operacji, nie odczuwa dyskomfortu. Warto dodać, że furażerki występują również w wersji z gumką. Czepki tego typu na całym obwodzie obszywane są elastyczną lamówką. Dzięki gumce lekarz może założyć furażerkę samodzielnie, przez co na przygotowania do zabiegu poświęca mniej czasu.

Materiał wykonania czepka

Podczas wyboru czepka czy maseczki chirurgicznej warto zwrócić uwagę nie tylko na krój, ale także na materiał wykonania. Odzież medyczna musi przepuszczać powietrze. Dlatego też chirurdzy powinni wybierać jednorazowe czepki chirurgiczne wykonane z oddychającego materiału. W trakcie wielogodzinnych zabiegów na pewno sprawdzi się furażerka lub beret wykonany wiskozy. Materiał ten jest przewiewny i co istotne, przyjazny dla skóry. W przypadku długotrwałego zabiegu dobrym wyborem będzie czepek ze wzmocnieniem pochłaniającym pot, wykonanym z włókniny typu Spunlace. Taśma wszyta w okolicach czoła świetnie chłonie wilgoć, więc chirurg podczas zabiegu nie musi przecierać czoła. Dla alergików idealnym wyborem będzie czepek wykonany z włókniny polipropylenowej. Materiał ten ma właściwości hipoalergiczne, a na dodatek jest przepuszczalny dla pary wodnej.

By zmniejszyć ryzyko przeniesienia drobnoustrojów i zanieczyszczeń w okolice pola operacyjnego, chirurg podczas zabiegu musi mieć na sobie nie tylko czepek chirurgiczny, ale także fartuch i maseczkę. Jednorazowa odzież ochronna pozwala zachować na sali operacyjnej sterylne warunki, pod warunkiem jednak, że jest odpowiednio dobrana. Maseczki chirurgiczne, podobnie jak czepki występują w wersji z wszytą gumką lub są wiązane na troki.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×