Jakie zalety ma jednorazowa odzież medyczna?

Każdy członek personelu medycznego musi mieć na sobie odzież ochronną. To pozwala zminimalizować ryzyko przenoszenia drobnoustrojów i drobnych zanieczyszczeń, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zarówno medyków, jak i pacjentów. Jaką przewagę pod tym względem ma jednorazowa odzież medyczna? Podpowiadamy!

Spis treści:

  Jednorazowa odzież medyczna zapewnia wyższy poziom higieny

  W każdym szpitalu, a także w mniejszych klinikach czy gabinetach medycznych, należy stosować indywidualne środki ochrony. To samo dotyczy innych placówek, w których istotne jest zachowanie wysokiej higieny, a w tym w laboratoriach, instytutach badawczych, a nawet w salonach kosmetycznych i kosmetologicznych. Pod tym względem wyborem wielu medyków, laborantów czy kosmetologów jest jednorazowa odzież medyczna, bowiem ta zapewnia dużo wyższy poziom higieny.

  Fartuchy chirurgiczne oraz komplety jednorazowego użytku najczęściej są produkowane z włókniny polipropylenowej albo z włókniny SMS. Oba materiały sprawdzają się w produkcji odzieży ochronnej, ale warto zwrócić uwagę na to, że mają nieco inne właściwości jeśli chodzi o przepuszczalność powietrza czy też wodoodporność.

  Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia jednorazowa odzież medyczna wykonana z trójwarstwowej włókniny SMS. Fartuchy chirurgiczne tego typu są pełnobarierowe. Niektóre modele na froncie i rękawach posiadają dodatkowo nieprzemakalne wstawki wykonane z materiału, jakim jest laminat PP + PE. To oznacza w praktyce, że bez problemu można stosować je nawet przy zabiegach z dużą ilością płynów.

  W przypadku zabiegów chirurgicznych najlepiej sprawdza się jednorazowa odzież medyczna z włókniny SMS o podwyższonej gramaturze (Źródło: pixabay.com, Autor: Ahmad Ardity)

  Chociaż włóknina SMS jest materiałem wyższej jakości, dużą popularnością cieszą się fartuchy, a także koszule, czepki i maseczki chirurgiczne wykonane z włókniny polipropylenowej. Materiał ten jest lżejszy, więc zapewnia tylko podstawową ochronę, ale za to produkowana z niego odzież jest dużo tańsza. Można używać jej do krótkich zabiegów z małą ilością płynów, jak i poza salą operacyjną. Poza tym jest świetnym wyborem dla obserwatorów i odwiedzających.

  Kiedy warto wybrać fartuch z włókniny polipropylenowej, a kiedy z trójwarstwowej włókniny SMS? O tym przeczytasz w tym artykule.

  Jej cena jest dużo niższa

  Jeśli chodzi o zalety jednorazowej odzieży medycznej, nie sposób nie wspomnieć o cenie. Ta jest dużo niższa niż w przypadku fartuchów i kompletów materiałowych z bawełny, poliestru czy spandexu. Oczywiście odzież z włókniny polipropylenowej albo z włókniny SMS po jednokrotnym użyciu należy wyrzucić. Niemniej jednak ubrania dla lekarzy i pielęgniarek szyte ze wspomnianych tkanin również nie są wieczne.

  Odzież wielokrotnego użytku to spory wydatek. Część osób woli jednak zainwestować raz a dobrze, aniżeli za każdym razem kupować tańszą odzież jednorazową. Trzeba jednak pamiętać, że kosztem w przypadku użytkowania indywidualnych środków ochrony tego typu jest nie tylko zakup, ale również pranie. Tych nie należy wrzucać do pralki razem z ubraniami noszonymi na co dzień. Co więcej, do prania należy stosować odpowiednie preparaty – o działaniu nie tylko piorącym, ale i dezynfekującym. Te są dużo droższe niż tradycyjne detergenty, a wszystko to sprawia, że zakup odzieży wielokrotnego użytku wcale nie jest jednorazową inwestycją.

  Zaletą jest też oszczędność czasu

  Skoro już mowa o konieczności prania odzieży medycznej wielorazowego użytku, koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że stosowanie fartuchów jednorazowych jest też dużą oszczędnością czasu. Tak jak już wspomnieliśmy, ubrań noszonych w pracy nie należy wkładać do pralki razem z tymi noszonymi na co dzień. To sprawia, że pranie zajmuje o wiele więcej czasu niż mogłoby się wydawać.

  Użytkownicy jednorazowej odzieży medycznej oszczędzają czas również na wieszaniu prania i prasowaniu. W przypadku fartuchów i kompletów materiałowych, to często jest konieczne. Tym bardziej, jeśli producent nie zaleca prać ich w wysokiej temperaturze. Ponieważ odzież tego typu zazwyczaj jest szyta z bardzo grubego materiału, prasowanie jest sporym wyzwaniem. To z kolei sprawia, że potrafi trwać naprawdę długo.

  Odzież medyczna z bawełny czy poliestru wymaga regularnego prania i prasowania, co zabiera sporo czasu (Źródło: pixabay.com, Autor: JOSEPH SHOHMELIAN)

  Jednorazowa odzież medyczna zapewnia oszczędność czasu nie tylko między zabiegami, ale także na samej sali zabiegowej. Fartuchy chirurgiczne z włókniny polipropylenowej oraz z włókniny SMS mają specjalny krój, dzięki czemu można założyć je w dosłownie kilka sekund. Co więcej, bardzo często są wiązane na troki, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas. W tym miejscu warto też dodać, że taki sposób zakładania zapewnia zachowanie sterylności zarówno w przedniej jak i tylnej części fartucha, co daje szansę jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko przeniesienia bakterii i innych drobnoustrojów.

  Jednorazowa odzież medyczna to ogromna wygoda użytkowania

  Poza wysokim poziomem higieny i względami czysto praktycznymi, jakimi jest niższa cena czy też oszczędność czasu, jednorazową odzież medyczną warto wybierać również z uwagi na dużą wygodę użytkowania.

  Lekki materiał

  Zarówno włóknina polipropylenowa, jak i włóknina SMS to materiały, które są niezwykle lekkie. W niektórych przypadkach ich gramatura nie przekracza 30g/m², co sprawia, że w ferworze pracy użytkownik może zupełnie zapomnieć o tym, że ma na sobie odzież ochronną. Nawet w przypadku modeli o wyższej gramaturze, które zapewniają większą ochronę i nie prześwitują, ubranie wciąż jest lekkie i nie krępuje ruchów, zapewniając użytkownikowi wygodę nawet podczas długotrwałych zabiegów.

  Materiały z jakich produkowana jest jednorazowa odzież medyczna bardzo dobrze oddychają. To sprawia, że podczas noszenia odprowadzają na zewnątrz nadmiar potu, gwarantując lekarzom i pozostałym członkom personelu medycznego jeszcze wyższy komfort pracy.

  W sprzedaży dostępne są także fartuchy foliowe, ze specjalnym laminatem. O nich pisaliśmy więcej w jednym z naszych poprzednich artykułów.

  Odpowiednio dopasowany krój

  Jednorazowa odzież medyczna zapewnia wygodę użytkowania również dzięki temu, że wyróżnia się idealnie dopasowanym krojem. Fartuchy medyczne bardzo często są wiązane z tyłu, dzięki czemu można dopasować je do swojej sylwetki. Poza tym są dostępne w różnych rozmiarach. Komplety medyczne w wielu przypadkach w górnej części mają z kolei wycięcie pod szyją w literę V, co zapewnia m.in. komfort termiczny.

  Wracając do jednorazowych fartuchów, warto wspomnieć, że produkty najwyższej jakości dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania mają elastyczne mankiety. Te znacznie zmniejszają ryzyko przeniesienia ciała obcego w okolice pola operacyjnego, a jednocześnie zapewniają wysoką wygodę, z racji tego, że nie są zbyt uciskające.

  Jednorazowa odzież medyczna – podsumowanie

  Jednorazowa odzież medyczna ma wiele zalet, więc nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Nie dość, że zapewnia wysoki stopień ochrony przed wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami, to jest jeszcze bardzo wygodna. Użytkowanie jednorazowych fartuchów czy też kompletów medycznych jest rozwiązaniem ekonomicznym, ale to w żaden sposób nie wpływa na komfort. Pozwala za to oszczędzić czas na praniu i prasowaniu.

  Źródła:

  • portaldlazdrowia.pl/dlaczego-jednorazowa-odziez-medyczna-jest-taka-wazna/,
  • bezpieczenstwo-bhp.pl/blog/blog-o-bezpieczenstwie-bhp/odziez-jednorazowa,
  • apolonia.com.pl/z-jakich-tkanin-specjalistycznych-szyta-jest-odziez-medyczna/,
  • anilon.pl/prawidlowa-pielegnacja-odziezy-medycznej/,
  • Broszury informacyjne Sunsmed Protective Products Ltd.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *