Jakie zalety ma jednorazowa odzież medyczna?

Każdy członek personelu medycznego musi mieć na sobie odzież ochronną. To pozwala zminimalizować ryzyko przenoszenia drobnoustrojów i drobnych zanieczyszczeń, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zarówno medyków, jak i pacjentów. Jaką przewagę pod tym względem ma jednorazowa odzież medyczna? Podpowiadamy!

Spis treści

  Jednorazowa odzież medyczna zapewnia wyższy poziom higieny

  W każdym szpitalu, a także w mniejszych klinikach czy gabinetach medycznych, należy stosować indywidualne środki ochrony. To samo dotyczy innych placówek, w których istotne jest zachowanie wysokiej higieny, a w tym w laboratoriach, instytutach badawczych, a nawet w salonach kosmetycznych i kosmetologicznych. Pod tym względem wyborem wielu medyków, laborantów czy kosmetologów jest jednorazowa odzież medyczna, bowiem ta zapewnia dużo wyższy poziom higieny.

  To jakie fartuchy medyczne jednorazowe warto wybierać w przypadku różnych zabiegów zależy m.in. od czasu użytkowania czy też ilości płynów. Co jest do wyboru? Fartuchy chirurgiczne oraz komplety jednorazowego użytku najczęściej są produkowane z włókniny polipropylenowej albo z włókniny SMS. Oba materiały sprawdzają się w produkcji odzieży ochronnej, ale warto zwrócić uwagę na to, że mają nieco inne właściwości jeśli chodzi o przepuszczalność powietrza czy też wodoodporność.

  Odzież medyczna z włókniny SMS…

  Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia jednorazowa odzież medyczna wykonana z trójwarstwowej włókniny SMS. Kiedy wybrać fartuchy chirurgiczne z włókniny SMS? Fartuchy chirurgiczne tego typu są pełnobarierowe. Niektóre modele na froncie i rękawach posiadają dodatkowo nieprzemakalne wstawki wykonane z materiału, jakim jest laminat PP + PE. To oznacza w praktyce, że takie fartuchy medyczne jednorazowe bez problemu można stosować nawet przy zabiegach z dużą ilością płynów.

  W przypadku zabiegów chirurgicznych najlepiej sprawdza się jednorazowa odzież medyczna z włókniny SMS o podwyższonej gramaturze (Źródło: pixabay.com, Autor: Ahmad Ardity)

  … a może z włókniny polipropylenowej?

  Chociaż włóknina SMS jest materiałem wyższej jakości, dużą popularnością cieszy się odzież ochronna medyczna jednorazowa, a w tym fartuchy, a także koszule, czepki i maseczki chirurgiczne wykonane z włókniny polipropylenowej. Materiał ten jest lżejszy, więc zapewnia tylko podstawową ochronę, ale za to produkowana z niego odzież jest dużo tańsza. Można używać jej do krótkich zabiegów z małą ilością płynów, jak i poza salą operacyjną. Poza tym taka odzież ochronna medyczna jednorazowa jest świetnym wyborem dla obserwatorów i odwiedzających.

  Kiedy warto wybrać fartuch z włókniny polipropylenowej, a kiedy z trójwarstwowej włókniny SMS? O tym przeczytasz w artykule porównującym fartuchy z włókniny PP i SMS.

  Fartuchy jednorazowe a cena

  Jeśli chodzi o zalety jednorazowej odzieży medycznej, nie sposób nie wspomnieć o cenie. Ta jest dużo niższa niż w przypadku fartuchów i kompletów materiałowych z bawełny, poliestru czy spandexu. Oczywiście odzież z włókniny polipropylenowej albo z włókniny SMS po jednokrotnym użyciu należy wyrzucić. Niemniej jednak ubrania dla lekarzy i pielęgniarek szyte ze wspomnianych tkanin również nie są wieczne.

  Odzież wielokrotnego użytku to spory wydatek. Część osób woli jednak zainwestować raz a dobrze, aniżeli za każdym razem kupować tańszą odzież jednorazową. Trzeba jednak pamiętać, że kosztem w przypadku użytkowania indywidualnych środków ochrony tego typu jest nie tylko zakup, ale również pranie. Tych nie należy wrzucać do pralki razem z ubraniami noszonymi na co dzień. Co więcej, do prania należy stosować odpowiednie preparaty – o działaniu nie tylko piorącym, ale i dezynfekującym. Te są dużo droższe niż tradycyjne detergenty, a wszystko to sprawia, że zakup odzieży wielokrotnego użytku wcale nie jest jednorazową inwestycją.

  Oszczędność czasu to zaleta jednorazowej odzieży medycznej

  Skoro już mowa o konieczności prania odzieży medycznej wielorazowego użytku, koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że stosowanie fartuchów jednorazowych jest też dużą oszczędnością czasu. Tak jak już wspomnieliśmy, ubrań noszonych w pracy nie należy wkładać do pralki razem z tymi noszonymi na co dzień. To sprawia, że pranie zajmuje o wiele więcej czasu niż mogłoby się wydawać.

  Użytkownicy jednorazowej odzieży medycznej oszczędzają czas również na wieszaniu prania i prasowaniu. W przypadku fartuchów i kompletów materiałowych, to często jest konieczne. Tym bardziej, jeśli producent nie zaleca prać ich w wysokiej temperaturze. Ponieważ odzież tego typu zazwyczaj jest szyta z bardzo grubego materiału, prasowanie jest sporym wyzwaniem. To z kolei sprawia, że potrafi trwać naprawdę długo.

  Odzież medyczna z bawełny czy poliestru wymaga regularnego prania i prasowania, co zabiera sporo czasu (Źródło: pixabay.com, Autor: JOSEPH SHOHMELIAN)

  Jednorazowa odzież medyczna zapewnia oszczędność czasu nie tylko między zabiegami, ale także na samej sali zabiegowej. Fartuchy chirurgiczne z włókniny polipropylenowej oraz z włókniny SMS mają specjalny krój, dzięki czemu można założyć je w dosłownie kilka sekund. Co więcej, bardzo często są wiązane na troki, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas. W tym miejscu warto też dodać, że taki sposób zakładania zapewnia zachowanie sterylności zarówno w przedniej jak i tylnej części fartucha, co daje szansę jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko przeniesienia bakterii i innych drobnoustrojów.

  Jednorazowa odzież medyczna to ogromna wygoda użytkowania

  Poza wysokim poziomem higieny i względami czysto praktycznymi, jakimi jest niższa cena czy też oszczędność czasu, jednorazową odzież medyczną warto wybierać również z uwagi na dużą wygodę użytkowania. Pod tym względem trzeba pamiętać jednak o tym, żeby dokonać odpowiedniego wyboru.

  Strój medyczny jednorazowy, bez względu na to czy ma być to fartuch czy komplet medyczny jednorazowy, musi być wygodny. Żeby tak było jednorazowe ubrania medyczne muszą być lekkie. Poza tym, wybierając fartuchy jednorazowe medyczne trzeba też pamiętać o dopasowanym kroju.

  Lekki materiał

  Zarówno włóknina polipropylenowa, jak i włóknina SMS to materiały, które są niezwykle lekkie. W niektórych przypadkach ich gramatura nie przekracza 30g/m², co sprawia, że w ferworze pracy użytkownik może zupełnie zapomnieć o tym, że ma na sobie odzież ochronną. Nawet w przypadku modeli o wyższej gramaturze, które zapewniają większą ochronę i nie prześwitują, ubranie wciąż jest lekkie i nie krępuje ruchów, zapewniając użytkownikowi wygodę nawet podczas długotrwałych zabiegów.

  Materiały z jakich produkowana jest jednorazowa odzież medyczna bardzo dobrze oddychają. To sprawia, że podczas noszenia odprowadzają na zewnątrz nadmiar potu, gwarantując lekarzom i pozostałym członkom personelu medycznego jeszcze wyższy komfort pracy.

  W sprzedaży dostępne są także fartuchy foliowe, które dają dodatkowe możliwości w połączeniu ze ze zwykłymi fartuchami.

  Odpowiednio dopasowany krój

  Jednorazowa odzież medyczna, czy to strój medyczny jednorazowy, jakim jest fartuch czy komplet medyczny jednorazowy, zapewnia wygodę użytkowania również dzięki temu, że wyróżnia się idealnie dopasowanym krojem. Fartuchy medyczne bardzo często są wiązane z tyłu, dzięki czemu można dopasować je do swojej sylwetki. Poza tym są dostępne w różnych rozmiarach. Komplety medyczne w wielu przypadkach w górnej części mają z kolei wycięcie pod szyją w literę V, co zapewnia m.in. komfort termiczny.

  Wracając do jednorazowych fartuchów, warto wspomnieć, że produkty najwyższej jakości dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania mają elastyczne mankiety. Te znacznie zmniejszają ryzyko przeniesienia ciała obcego w okolice pola operacyjnego, a jednocześnie zapewniają wysoką wygodę, z racji tego, że nie są zbyt uciskające. Odzież jednorazowa medyczna, która jest tak dopasowana pozwala maksymalnie skupić się na zabiegu.

  Jednorazowa odzież medyczna – podsumowanie

  Jednorazowa odzież medyczna ma wiele zalet, więc nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Nie dość, że zapewnia wysoki stopień ochrony przed wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami, to jest jeszcze bardzo wygodna.

  Użytkowanie jednorazowych fartuchów czy też kompletów medycznych jest rozwiązaniem ekonomicznym, ale to w żaden sposób nie wpływa na komfort. Pozwala za to oszczędzić czas. Odzież jednorazowa medyczna, a w szczególności fartuchy jednorazowe medyczne, nie wymaga prania czy prasowania. Po skończonym zabiegu należy ją jedynie właściwie zutylizować. Żeby jednocześnie móc przy tym dodatkowo zaoszczędzić, jednorazowe ubrania medyczne warto kupować w opakowaniach zbiorczych.

  Źródła:

  • portaldlazdrowia.pl/dlaczego-jednorazowa-odziez-medyczna-jest-taka-wazna/,
  • bezpieczenstwo-bhp.pl/blog/blog-o-bezpieczenstwie-bhp/odziez-jednorazowa,
  • apolonia.com.pl/z-jakich-tkanin-specjalistycznych-szyta-jest-odziez-medyczna/,
  • anilon.pl/prawidlowa-pielegnacja-odziezy-medycznej/,
  • Broszury informacyjne Sunsmed Protective Products Ltd.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×