Ubrania operacyjne dla pacjenta – rodzaje, właściwości

Na bloku operacyjnym wymagane jest, aby używać tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonej do tego odzieży. Dotyczy to zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Odzież na blok operacyjny powinna być lekka, ale wytrzymała. Z tego względu częstym wyborem są ubrania operacyjne z włókniny polipropylenowej. Jakie są ich rodzaje oraz kiedy i dlaczego warto je stosować? Odpowiadamy!

Spis treści

    Jakie są rodzaje ubrań operacyjnych?

    Żeby w trakcie operacji i innych zabiegów zachować maksymalną higienę, niezbędne jest noszenie odzieży ochronnej. Jest to tak samo istotne w przypadku lekarzy czy pozostałych członków zespołu operacyjnego, jak i samych pacjentów. Odzież na blok operacyjny może być jedno- lub wielorazowa. Poza tym wyróżnia się jej różne rodzaje ze względu na to, jaką okrywa część ciała, z jakiego jest materiału oraz jaki ma krój.

    Ubranie operacyjne dla pacjenta może być jednoczęściowe lub dwuczęściowe. W pierwszym przypadku najczęściej jest to dłuższa koszula albo same spodenki tudzież spódniczka, natomiast w drugim – komplet składający się z bluzy i spodni. Co do kroju, koszule czy bluzy najczęściej są wkładane przez głowę. Żeby było to wygodne, mogą mieć wycięcie z przodu w kształcie litery Y albo troczki w górnej części pleców.

    Pacjenci kierowani na blok operacyjny zawsze muszą być ubrani w specjalną bieliznę. Oprócz tego konieczne jest, aby mieli na sobie jednorazowe ochraniacze na stopy i czepek. Cały strój powinien być dopasowany do specyfiki zabiegu. Najważniejsze jest to, aby dawał pełny dostęp do pola operacyjnego. To znaczy, że powinien posiadać rozcięcia w każdym miejscu, w którym jest to konieczne do wygodnego przeprowadzenia zabiegu. Poza ubraniami operacyjnymi, pacjent nie może posiadać na sobie żadnego innego elementu garderoby.

    Ubranie operacyjne dla pacjenta powinno dawać dobry dostęp do pola operacyjnego (Źródło: pixabay.com, Autor: 12019)
    Ubranie operacyjne dla pacjenta powinno dawać dobry dostęp do pola operacyjnego (Źródło: pixabay.com, Autor: 12019)

    Artykuł o tym jak wybrać czepek chirurgiczny również jest już na naszej stronie.

    To większe bezpieczeństwo i komfort

    Odzież operacyjna zapewnia nie tylko higienę, ale i komfort. Jest luźna, przez co i wygodna, a co najważniejsze – zasłania miejsca intymne. To ważne nie tylko w trakcie samego zabiegu, ale także na etapie przygotowań, kiedy to pacjent jest przewożony na salę operacyjną, albo w trakcie przekładania na stół operacyjny.

    Koszule operacyjne świetnie sprawdzają się m.in. w trakcie porodu. Pozwalają one zakryć to, co nie musi być widoczne, przy jednoczesnym zachowaniu swobody ruchów i dostępu do krocza. Większość szpitali posiada je na swoim wyposażeniu, natomiast wiele pacjentek mimo to decyduje się na ich zakup na własną rękę. Najczęściej stawiają one na koszule jednorazowe, których tuż po porodzie nie jest im szkoda wyrzucić.

    Koszule operacyjne zapewniają dużą wygodę m.in. w trakcie porodu  (Źródło: pixabay.com, Autor: Sanjasy)
    Koszule operacyjne zapewniają dużą wygodę m.in. w trakcie porodu (Źródło: pixabay.com, Autor: Sanjasy)

    Ubranie operacyjne jednorazowe dla pacjenta – zalety

    Najwygodniejszym rozwiązaniem na blok operacyjny jest ubranie chirurgiczne jednorazowe. Przede wszystkim ze względu na to, że nie wymaga ono późniejszego prania i dezynfekcji. Odzież operacyjna jednorazowa nie wymusza także konieczności prasowania.

    Jednorazowe ubranie szpitalne zapewnia pacjentom najwyższą ochronę przed przenoszeniem wirusów, a także innych drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Wszystko za sprawą tego, że gwarantuje o wiele większą higienę aniżeli takie wielorazowe.

    Ubranie operacyjne jednorazowe dla pacjenta zapewnia mu pełen komfort. Warunkiem jest jednak to, żeby było wykonane z odpowiedniego materiału. Najlepszym wyborem będzie ubranie operacyjne jednorazowe z włókniny polipropylenowej o podwyższonej gramaturze. Materiał ten z jednej strony jest lekki, co zapewnia pacjentowi swobodne poruszanie się, a z drugiej na tyle gruby, że nie prześwituje.

    Odzież operacyjna jednorazowa z włókniny polipropylenowej dodatkowo jest niezwykle wytrzymała i pozwala oddychać skórze. Wszystko to sprawia, że to właśnie ona jest najczęstszym wyborem w szpitalach, prywatnych klinikach, przychodniach czy hospicjach.

    Odzież operacyjna jednorazowa jest:

    • lekka,
    • oddychająca,
    • wygodna w zakładaniu,
    • bezpieczna,
    • komfortowa,
    • wytrzymała.

    Warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są nie tylko ubrania operacyjne jednorazowe, ale także bielizna ochronna do badań i krótkich zabiegów, ochraniacze na buty, czepki i maseczki chirurgiczne. Odzież tego typu znajduje zastosowanie m.in. w trakcie kolonoskopii, rektoskopii, a także badań ginekologicznych. Przy kolono- i rektoskopii pacjenci muszą mieć na sobie spodenki. Aby zapewnić im komfort, te nie mogą być prześwitujące, natomiast żeby ułatwić lekarzowi wprowadzenie kolonoskopu, w części tylnej powinny posiadać rozcięcie.

    Ubrania operacyjne wielorazowe  – kiedy stosować?

    Ubrania operacyjne jednorazowe pozwalają zachować na sali operacyjnej maksimum higieny (Źródło: pixabay.com, Autor: sasint)

    Oprócz tych jednorazowych, na rynku dostępne są także ubrania operacyjne wielorazowe. Kiedy warto je stosować? Przede wszystkim wtedy, kiedy szpital czy też klinika posiada własną, wewnętrzną pralnię. Wtedy też jest w stanie kontrolować jakość prania, a także uniknąć kosztów związanych z korzystaniem z usług firm zewnętrznych, do których oprócz samych nakładów na pranie zaliczają się m.in. opłaty za transport.

    Ubrania operacyjne wielorazowe zdecydowanie częściej są używane przez personel medyczny aniżeli pacjentów. Bardzo często noszą je studenci, którzy nie są narażeni na kontakt z wirusami czy bateriami w takim stopniu, w jakim jest zespół operacyjny.

    Ubrania chirurgiczne wielorazowe mają tą zaletę, że o wiele lepiej się układają i są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku odzieży operacyjnej wygląd nie jest najważniejszy i to nie on powinien decydować o tym na jakie ubranie się zdecydować.

    Źródła:

    1. Materiał przygotowany przez Zakład Epidemiologii i Promocji Zdrowia Instytutu Reumatologii na podstawie wykładu Pani Renaty Parafiniuk, wygłoszonego w ramach cyklu “Czwartkowych spotkań z reumatologią”, dostęp internetowy: https://www.spartanska.pl/wp-content/uploads/userfiles/Spotkania_czwartkowe/spotkanie3wykad1v1.pdf
    2. Chirurgia, Repetytorium dla studentów Kolegium Karkonoskiego, Oskar Pelzer, KOLEGIUM KARKONOSKIE w Jeleniej Górze (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa), Jelenia Góra 2008
    3. Jak szyć? Seria 2, Odc. 3. Przygotowanie pacjenta do zabiegu, Patronat merytoryczny dr hab. N. med. Prof. Nadzw. UM Bogusław Antoszewski, Klinika Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej  i Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dostęp medicum.umed.pl/MediaObject/Details/3153
    4. spokojnieociazy.pl/porady/jaka-koszula-do-porodu-polozna-radzi-na-co-zwrocic-uwage/
    5. jelito.net/badania/kolonoskopia

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

      Konserwacja narzędzi chirurgicznych

      Sklep Medyczny Madens
      Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
    • Wyposażenie sali operacyjnej to przede wszystkim instrumentarium medyczne (Źródło: canva.com)

      Wyposażenie i standardy na sali operacyjnej

      Sklep Medyczny Madens
      Do przeprowadzenia operacji czy też zabiegu chirurgicznego niezbędne są sala operacyjna, wyposażenie, a także personel medyczny. Przed i w trakcie ich trwania, konieczne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur. Jak wygląda…
    • Blizna po szyciu powstaje na skutek gojenia się rany pooperacyjnej (Źródło: materiały własne)

      Blizna po operacji – jak powstaje? Jak ją minimalizować?

      Sklep Medyczny Madens
      W większości przypadków blizna po szyciu chirurgicznym jest nieunikniona. Z czasem może się jednak zmniejszać, a niekiedy nawet stać się całkowicie nie do zauważenia. Zwłaszcza jeśli pacjent zadba o jej…
    • Gojenie rany po szyciu może trwać wiele tygodni. Proces ten dzieli się na kilka etapów (Źródło: materiały własne)

      Gojenie rany po szyciu – etapy, czas trwania, jak wspomagać

      Sklep Medyczny Madens
      Gojenie rany po szyciu to niekiedy długi proces. To ile czasu będzie trwało gojenie się rany szytej, zależy od przebiegu samego zabiegu operacyjnego, ale również od czynników, które są nim…
    • To jak zdjąć szwy powinien wiedzieć nie tylko chirurg, ale także lekarz pierwszego kontaktu i pielęgniarka (źródło: Pixabay.com, autor: Dominik Karch)

      Jak zdjąć szwy? Jak wygląda usuwanie szwów i kto je wykonuje?

      Sklep Medyczny Madens
      Jeśli lekarz lub pielęgniarka wiedzą, jak zdejmować szwy, jest to wtedy zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy nić zacznie wrastać. Jak temu zapobiec? Kiedy i jak…
    • Na rynku są różne rodzaje opatrunków, a wśród nich szereg opatrunków specjalistycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: HeungSoon, SEOUL/KOREA)

      Rodzaje opatrunków i ich zastosowanie, przykłady

      Sklep Medyczny Madens
      Przed opatrzeniem rany ciętej czy też innych obrażeń należy wiedzieć, jakie są rodzaje opatrunków i ich zastosowanie. Dzieli się je m.in. ze względu na właściwości. Różne rodzaje opatrunków można wyróżnić…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

      Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
      Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
      Zamknij

      Fartuchy medyczne

      RozmiarLXL
      Długość rękawa57cm60cm
      Długość całkowita110cm120cm
      Szerokość ramion62cm70cm
      Szerokosć na dole130cm150cm

      Fartuchy chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
      Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

      Ubrania chirurgiczne

      RozmiarSMLXLXXL
      Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
      Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
      Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
      Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
      Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

      ×