Koronawirus w gabinecie lekarskim – jak się chronić przed COVID-19?

Lekarze i pozostały personel medyczny, jako osoby nad wyraz narażone na kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, muszą zachowywać wszelkie środki ostrożności. Choć koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, tym niemniej także osoby w sile wieku powinny przestrzegać odgórnych zaleceń ze względu na możliwość jego szybkiego rozprzestrzeniania. Jak zgodnie z obowiązującymi zasadami powinni postępować lekarze, aby uchronić pacjentów i siebie przed COVID-19?

Spis treści:

  COVID-19 – jak postępować z pacjentem w dobie pandemii?

  Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, lekarze w miarę możliwości powinni obecnie udzielać konsultacji drogą telefoniczną. W szczególnych przypadkach konieczne jest jednak udzielenie pomocy w gabinecie. Jak postępować z pacjentami podczas tradycyjnych wizyt lekarskich?

  Przede wszystkim, przed wejściem do gabinetu zarówno pacjent, jak i lekarz, powinni odkazić ręce specjalnym płynem do dezynfekcji. Następnie, w celu kontrolnym, specjalista powinien zmierzyć choremu temperaturę, najlepiej za pomocą termometru bezdotykowego. Po przeprowadzeniu wstępnych czynności, lekarz powinien zebrać podstawowe dane osobowe pacjenta i określić ryzyko narażenia na COVID-19. W tym celu należy zapytać o występowanie objawów takich jak gorączka, kaszel, duszności, trudności w oddychaniu, katar czy ból gardła oraz o wystąpienie ewentualnego kontaktu z osobą chorą lub osobą z prawdopodobieństwem zakażenia SARS-CoV-2. Należy także pamiętać, że wszystkie osoby w pomieszczeniu powinny mieć założone maseczki chirurgiczne.

  Jednorazowe maseczki chirurgiczne stanowią ochronę przed COVID-19 tylko i wyłącznie wtedy, kiedy personel medyczny regularnie je zmienia i przy tym stosuje się do pozostałych zasad szczególnej ostrożności (fot.pixabay.com)

  W przypadku podejrzenia u pacjenta zakażenia nowo wykrytym koronawirusem, lekarz musi niezwłocznie poinformować Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Następnie, do czasu podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu, należy go odizolować. Najlepiej w oddzielnym pomieszczeniu z dostępem do toalety. Jeśli pacjent nie ma podejrzenia zakażenia koronawirusem, lekarz może przejść do wykonania procedury leczniczej, oczywiście przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Należy pamiętać o tym, że osoba, która nie wykazuje objawów, mimo wszystko może być nosicielem.

  Sprawdź produkty

  COVID-19 a środki ochrony osobistej

  W dobie pandemii COVID-19, lekarze muszą dbać zarówno o ochronę pacjenta, jak i samych siebie. W zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 niezwykle istotną rolę odgrywa odzież ochronna. Jednorazowe maseczki chirurgiczne zmniejszają prawdopodobieństwo przenoszenia wirusów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych drogą kropelkową. Z kolei fartuchy jednorazowe, koszule zabiegowe i rękawiczki chirurgiczne zapobiegają osiadaniu się ich na skórze i dalszym przenoszeniu poprzez potarcie oczu czy ust. Noszenie odzieży ochronnej ma szczególne znaczenie podczas wykonywania zabiegów o wysokim ryzyku transmisji wirusa. Należą do nich m.in. zabiegi stomatologiczne. Co ważne, odzież medyczna powinna być regularnie zmieniana. Dla przykładu, maseczki chirurgicznej nie należy nosić na twarzy dłużej niż dwie godziny.

  Odzież ochronna – postępowanie po wizycie lekarskiej

  W celu zachowania maksymalnej ochrony, lekarze i pozostały personel medyczny powinni zachować szczególną ostrożność także po wyjściu pacjenta z gabinetu. Istotną kwestią jest sposób zdejmowania odzieży ochronnej. Zgodnie z zaleceniami, najlepiej wydzielić w tym celu specjalne pomieszczenie. Po bezpiecznym zdjęciu maseczki chirurgicznej i pozostałych elementów odzieży ochronnej, należy umieścić je w worku przeznaczonym na odpady, a kiedy ten zostanie wypełniony, szczelnie związać. Jeśli chodzi o odzież materiałową, ta po każdym użyciu musi zostać wyprana w pralce w temperaturze 60°C. Po zabezpieczeniu odzieży, personel medyczny musi bezwzględnie dokonać dezynfekcji rąk. Ważne jest także wietrzenie gabinetów oraz dezynfekcja wszelkich powierzchni.

  Dezynfekcja rąk i powierzchni po wizycie lekarskiej

  Jak już wspomnieliśmy, podstawową formą ochrony lekarzy przed zakażeniem COVID-19 jest noszenie odzieży ochronnej oraz częsta dezynfekcja rąk. W gabinetach lekarskich po każdej wizycie pacjenta stanowisko pracy powinno zostać dokładnie sprzątnięte. Niezwykle istotna w tym przypadku jest dezynfekcja wszystkich powierzchni dotykowych, w tym klamek i innych uchwytów. Należy pamietać także o pomieszczeniach ogólnodostępnych, takich jak poczekalnie czy toalety. Po przyjęciu każdego pacjenta konieczna jest także sterylizacja narzędzi.

  Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że dezynfekcja i noszenie odzieży ochronnej zabezpieczają przed zakażeniem nie tylko samych lekarzy, ale także ich rodziny i pacjentów. Chcąc zadbać o siebie i bliskich specjaliści muszą więc należycie przestrzegać odgórnych zaleceń.

  COVID-19 a wizyty lekarskie – najważniejsze środki ostrożności

  Podsumowując, w dobie pandemii konieczne jest stosowanie się do zaleceń i postanowień dotyczących pracy z pacjentem, a w szczególności:

  • przeprowadzania wywiadu epidemiologicznego,
  • traktowania każdego pacjenta jako potencjalnie zakażonego SARS-CoV-2,
  • dezynfekcji rąk i powierzchni dotykowych,
  • noszenia odzieży ochronnej, a w tym maseczek, rękawiczek, przyłbic i kombinezonów,
  • wentylacji gabinetu,
  • bezpiecznego zdejmowania odzieży ochronnej,
  • częstej zmiany odzieży ochronnej,
  • sterylizacji narzędzi.

  Źródła:

  1. Oficjalna strona internetowa Naczelnej Izby Lekarskiej, www.nil.org.pl,
  2. „Jak uchronić się przed koronawirusem?”, Infografiki Światowej Organizacji Zdrowia WHO,
  3. Zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w sytuacji ogłoszonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, Warszawa, 24.03.2020 r.,
  4. Zalecenia do prowadzenia fizjoterapii dorosłych pacjentów z COVID -19, Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *