Materiał nici chirurgicznej – tajemnice i wskazówki

Wybór materiału nici chirurgicznej jest kluczowym elementem wielu zabiegów. Bez względu na materiał szwów, przed użyciem zawsze należy sprawdzić, czy mają odpowiedni termin przydatności. Warto także czytać etykietę znajdującą się na ich opakowaniu. Nici różnią się od siebie właściwościami w zależności od tego, z jakiego materiału zostały stworzone. Wiele włókien ma cechy charakterystyczne, które należy uwzględnić podczas wyboru techniki szycia. Na co warto zwrócić uwagę podczas zaopatrywania rany szwami metalowymi, poliestrowymi czy nylonowymi?

Spis treści

    Sprawdź produkty

    Nici chirurgiczne z kwasu poliglikolowego

    Przede wszystkim, jeżeli wybieramy szwy wykonane z kwasu poliglikolowego, przed operacją powinniśmy przechowywać je w temperaturze pokojowej. Aby zachować optymalną wytrzymałość materiału, nici chirurgiczne PGA należy przechowywać w suchych miejscach. Co ważne, wszystkie szwy z kwasu poliglikolowego dobrze się wiążą, a po zagojeniu rany nie trzeba ich usuwać, ponieważ wchłoną się same. W przypadku, gdy mamy ograniczone pole operacyjne, warto wybrać materiały barwione na intensywny kolor.

    Plecione nici PGA

    Podczas zabiegu nie wolno szarpać nićmi plecionymi, ponieważ mogą powodować traumatyzację tkanki. Zaletą multifilamentów jest brak pamięci skrętu oraz miękka struktura, która ułatwia sprowadzenie węzła. W celu zwiększenia komfortu podczas operacji najlepiej wybierać plecionki, które są powleczone np. silikonem.

    Monofilamentowe nici PGA

    Przykładem nici monofilamentowych są okulistyczne szwy SINUSORB®. W wersji jednowłóknowej występują tylko w małych rozmiarach 10/0 i 9/0, przez co są niezwykle delikatne. Podczas ich używania, chirurg musi wziąć pod uwagę, że przy kontakcie z narzędziami chirurgicznymi, czy szorstkimi materiałami, nici mogą zostać uszkodzone. Ponadto, lekarz powinien węzły wiązać ciasno tak, aby się nie rozluźniły.

    Nici chirurgiczne metalowe

    Materiały szewne wykonane ze stali nierdzewnej, takie jak ACIER, są częstym wyborem podczas zabiegów ortopedycznych. Podczas wiązania asystent powinien przytrzymać pętlę nici tak, aby uniemożliwić jej skręcanie czy załamywanie. Co ważne, chirurg nie może dociskać węzła zbyt mocno, ponieważ grozi to zerwaniem drutu. Jeżeli używamy materiałów ze stali nierdzewnej do stabilizacji kości, zawsze musimy skręcać je równo, aby szew był wystarczająco stabilny i nie zsuwał się. Skręcone końce zawsze trzeba zagiąć tak, aby nie wystawały.

    Ze stalowymi drutami należy obchodzić się ostrożnie. Powtarzające się zginanie jest częstym powodem ich pękania. Aby nie uszkodzić nici, wolno przecinać je tylko i wyłącznie nożyczkami, które są do tego przeznaczone. Warto dodać, że szew ze stali nierdzewnej może być sterylizowany parowo, ponieważ ta nie ma negatywnego wpływu na jego wytrzymałość.

    Jeżeli chirurg ma do czynienia z mało widocznym polem operacyjnym, powinien wybrać nici chirurgiczne o intensywnej barwie. Idealnym wyborem będą materiały koloru niebieskiego i fioletowego. (fot. Wikipedia)

    Nici chirurgiczne wykonane z polidioksanonu

    Materiały szewne PDS są odporne na działanie agresywnych płynów ustrojowych, dlatego wykorzystuje się je do szycia tkanek trzustki czy dróg żółciowych. Jednowłóknowe nici wykonane z polidioksanonu posiadają początkową pamięć skrętu. Podczas zaopatrywania należy wiązać je mocno, ponieważ mają tendencję do rozwiązywania.

    Co ważne, nie wolno przytrzymywać nici narzędziami w miejscach, które nie zostaną odcięte, gdyż w ten sposób można je uszkodzić. Żeby zachować maksymalną wytrzymałość szwów najlepiej unikać ich zgniatania i zaciskania narzędziami chirurgicznymi. Takie są też cechy nici monofilamentowych, które przeciwnie do multifilamentów są bardziej podatne na uszkodzenia.

    Do nici PDS należą jednowłóknowe MONOTIME®, które produkowane są w kolorze fioletowym. W związku z tym, ich zastosowanie gwarantuje dobrą widoczność, nawet, gdy mamy do czynienia z niewielkim polem operacyjnym.

    Szwy chirurgiczne poliestrowe

    Materiały szewne z poliestru są wykorzystywane między innymi w chirurgii sercowo-naczyniowej i zabiegach okulistycznych. Co ciekawe, mogą być stosowane zarówno na mokro, jak i na sucho, ponieważ wilgoć nie ma wpływu na ich wytrzymałość. Niemniej jednak, należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Aby uniknąć uszkodzenia nici poliestrowych, chirurg nie powinien ich pocierać czy załamywać.

    Szwy wykonane z tego materiału występują w postaci wielowłóknowych plecionek. Są bardzo poręczne, dlatego chirurdzy chętnie po nie sięgają. Aby uniknąć traumatyzacji tkanki podczas pasażu, warto wybierać plecionki, które są powlekane. Dobrym rozwiązaniem są multifilamenty POLYTRESSE®.

    Nici chirurgiczne nylonowe

    Zawsze należy pamiętać, żeby otwierać tylko te szwy, które będą wykorzystywane podczas przeprowadzanego zabiegu. Chirurg po wyjęciu nylonowych nici z opakowania powinien delikatnie je wyprostować tak, aby usunąć powstałą pamięć skrętu. Niemniej jednak, aby zachować ich maksymalną wytrzymałość, lekarz zawsze musi wykonywać to ostrożnie, tak żeby uniknąć ścierania i załamywania szwu. 

    Nici chirurgiczne nylonowe, takie jak AMIFIL®, są bardzo wytrzymałe. Specjaliści wybierają je do zaopatrywania skóry i powięzi zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Niestety, wadą większości monofilamentów jest skłonność do samoistnego rozwiązywania szwów, dlatego często zaleca się założenie większej ilości węzłów.

    • Amifil opakowanie saszetka
      Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, nylon AMIFIL®
      Znane nici poliamidowe, niewchłanialne, polskiej produkcji. Delikatne i wytrzymałe – płynnie przechodzą przez tkankę i zapewniają stałe zaspolenie rany. Dostępne z igłami kosmetycznymi XFLEX do zabiegów chirurgii plastycznej. Rekomendowane w chirurgii skóry.
      Cena:od 54,90

    Szwy chirurgiczne polipropylenowe

    Materiały chirurgiczne z polipropylenu występują w postaci monofilamentów. Świetnie sprawdzają się w chirurgii naczyniowej. Aby zmniejszyć ich pamięć skrętu, często pakowane są metodą na prosto, dzięki czemu łatwiej nimi operować. Nici polipropylenowe mogą być stosowane zarówno na mokro, jak i na sucho. Po wyjęciu szwów z opakowania, warto wyprostować ich pasma delikatnym i równomiernym ruchem.

    Podczas zabiegu trzeba pamiętać o ostrożności, gdyż włókna polipropylenowe są niezwykle delikatne. Aby uniknąć uszkodzenia nie należy ich przecierać, załamywać, czy nacinać. Monofilamenty mają gładką powierzchnię, dlatego żeby uzyskać pewne wiązanie najlepiej jest założyć większą ilość węzłów. Do polipropylenowych szwów najwyższej jakości należą POLYPROPYLENE Blue, przeznaczone do chirurgii okulistycznej.

    Zarówno w przypadku użycia nici wchłanialnych, jak i niewchłanialnych, chirurg musi zastosować odpowiednio dużą liczbę szwów, która będzie w stanie utrzymać brzegi rany. (fot. Wikipedia)

    Nici chirurgiczne z poliglekapronu

    Nici wykonane z poliglekapronu są wyjątkowym rodzajem nici chirurgicznych, które choć są wykonane z monofilamentu, to pozostają plastyczne i miękkie w dotyku. Wielu chirurgów zwraca uwagę na to, że mają strukturę podobną do szwów nylonowych. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w chirurgii estetycznej.

    Materiały szewne PGCL charakteryzują się bardzo wysoką początkową siłą podtrzymywania. Niemniej jednak, warto pamiętać, że jakiekolwiek szarpanie, czy rozciąganie może je osłabić, dlatego podczas zaopatrywania należy zachować ostrożność. 

    Przykładem nici tego typu są ADVANTIME®, które ze względu na równomierny rozkład naprężenia, będą świetnym rozwiązaniem w szwie ciągłym śródskórnym. Co ważne, nie wolno przytrzymywać nici metalowymi narzędziami w miejscach, które po wiązaniu nie zostaną odcięte.

    • nici chirurgiczne wchłanialne Advantime opakowanie
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne poliglekapron 25 (PGCL) ADVANTIME®
      Szwy syntetyczne, monofilamentowe, o średnim okresie absorpcji. Wykonane z poliglekapronu 25 (PGCL). Bardzo miękkie i delikatne – zapewniają doskonałe wyniki gojenia ran. Rekomendowane do szwu ciągłego, śródskórnego, szczególnie gdy wymagany jest wysoki efekt estetyczny. Dostępne są także z igłami kosmetycznymi z precyzyjnym ostrzem EXTRACUT®, przeznaczonymi do chirurgii plastycznej.
      Cena:od 404,51

    Nici chirurgiczne naturalne

    Do najczęściej stosowanych szwów naturalnych należą te wykonane z jedwabiu i lnu. W przypadku materiałów szewnych z jedwabiu należy obchodzić się ostrożnie, aby uniknąć ich ścierania czy załamywania. Szew z jedwabiu jest podatny na zginanie, dlatego wiązanie węzła jest bezpieczne. Pasma najlepiej przechowywać w suchym ręczniku tak, aby zachować wszystkie właściwości. Co ważne, mokry jedwab traci nawet do 20% wytrzymałości.

    • Silk Peters nici chirurgiczne niewchłanialne jedwab opakowanie
      Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne jedwabne – SILK
      Szwy naturalne z jedwabiu, impregnowane woskiem dla ulepszonej tolerancji w tkance. Wyznaczają standard poręczności, są miękkie i przez to łatwe w wiązaniu. Materiał szewny o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, dzięki czemu ryzyko zerwania szwu chirurgicznego jest bardzo ograniczone. Polecane do stosowania w stomatologii i otolaryngologii. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek nici chirurgicznych  (z wyjątkiem podwiązek na rolce i odcinków bez igły pakowanych po 24 sasz
      Cena:od 207,36

    Nici chirurgicznych produkowanych z lnu także najlepiej używać w suchym środowisku operacyjnym. Szwy takie jak LINEN podatne są na działanie płynów z otoczenia, które mogą spowodować osłabienie ich wytrzymałości.

    Podczas każdej operacji warto pamiętać o wskazówkach dotyczących materiału, z którego wyprodukowane zostały nici. Pamiętajmy, że zachowanie ostrożności na sali operacyjnej gwarantuje najlepsze efekty zabiegu chirurgicznego.

    Tak właśnie wyglądają specyficzne cechy poszczególnych materiałów szewnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o kryteriach doboru optymalnych nici chirurgicznych.

    Źródła:

    1. ETHICON INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004,
    2. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki,
    3. Katalogi nici chirurgicznych, Péters Surgical,
    4. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

      Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

      Sklep Medyczny Madens
      Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
    • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

      Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

      Sklep Medyczny Madens
      Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
    • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

      Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
    • Pęseta anatomiczna to podstawowe narzędzie na sali operacyjnej, dzięki któremu można m.in. chwytać oraz podtrzymywać tkanki. (Źródło: Pixabay.com, Autor: newarta)

      Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy! (więcej…)

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×