Rodzaje nici chirurgicznych

Nici chirurgiczne klasyfikowane są jako wchłanialne lub niewchłanialne, jednowłóknowe lub wielowłóknowe oraz naturalne lub syntetyczne. Nici chirurgiczne jednowłóknowe (monofilamentowe) mają jednolitą powierzchnię i wywołują minimalną reakcję w tkance. Ograniczona poręczność tych nici jest rekompensowana przez wysoką wytrzymałość sprowadzonego węzła. Nici wielowłóknowe (multifilamentowe) są bardziej poręczne, jednak ze względu na niejednolitą powierzchnię z większym oporem przechodzą przez tkankę.

Spis treści

    W zależności od kryterium podziału, można wyróżnić różne rodzaje nici chirurgicznych. Dla przykładu, w zależności od tego czy posiadają zdolność do resoprcji czy też nie, można wyróżnić szwy wchłanialne i niewchłanialne. Te można podzielić jeszcze ze względu na długość okresu podtrzymywania tkankowego, czas wchłaniania, strukturę czy też rodzaj materiału z jakiego są wykonane. Tym samym wyróżnia się takie rodzaje szwów chirurgicznych jak te o krótkim, średnim lub długim okresie podtrzymywania tkankowego, naturalne i syntetyczne, a także nici jednowłóknowe i wielowłóknowe (monofilamentowe i multifilamentowe).

    W niniejszym opracowaniu dla scharakteryzowania wszystkich rodzajów nici chirurgicznych zastosowaliśmy następujący podział na:

    NICI CHIRURGICZNE WCHŁANIALNE:

    NICI CHIRURGICZNE NIEWCHŁANIALNE:

    Sprawdź produkty

    Poszczególne rodzaje nici chirurgicznych mają różne właściwości. Jedne są bardziej elastyczne i mają większą pamięć skrętu, a drugie mają z kolei mniejszą pamięć skrętu, ale też są mniej plastyczne. Wybrane rodzaje szwów chirurgicznych łączą w sobie najważniejsze zalety. Dla przykładu, nici wielowłóknowe, powlekane silikonem jednocześnie są poręczne, odporne na rozciągane i jedynie w minimalnym stopniu traumatyzują tkankę. Wybór optymalnego rodzaju nici chirurgicznych zależy przede wszystkim od rodzaju zabiegu operacyjnego, jak również techniki szycia i indywidualnych preferencji chirurga.

    Nici chirurgiczne wchłanialne (rozpuszczalne)

    Nici wchłanialne używane są do zespoleń chirurgicznych w obrębie tkanek wewnątrz organizmu, gdzie po zaimplementowaniu stopniowo ulegają rozpadowi w czasie gojenia rany. Zapewniają czasowe podtrzymywanie tkanek aż do czasu ich wyleczenia i odzyskania możliwości wytrzymywania normalnych naprężeń. Z czasem nici wchłanialne tracą wytrzymałość i ulegają absorpcji, dzięki czemu nie ma potrzeby ich usuwania. Można je podzielić na nici chirurgiczne:

    Zdolność podtrzymywania tkanek i czas wchłaniania różnicuje zastosowanie nici chirurgicznych wchłanialnych. Właściwości te zależą od materiału zastosowanego do produkcji. Nowoczesne nici rozpuszczalne produkowane są z materiałów syntetycznych. Poniżej przedstawiono porównanie właściwości wchłaniania nici chirurgicznych Péters Surgical i dokładną charakterystykę poszczególnych rodzajów nici wchłanialnych.

    Nici wchłanialne różnią się pod względem okresu podtrzymywania tkankowego i całkowitego okresu absorpcji.

    Nici wchłanialne o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego

    Kwas poliglikolowy o szybkim okresie absorpcji (PGA Rapid)

    Syntetyczny, wchłanialny, pleciony materiał szewny wykonany z homopolimeru kwasu glikolowego, pokryty ε-kaprolaktonem oraz stearynianem wapnia lub poli(laktyd-ko-glikolidem) i stearynianem wapnia. Zastosowany polimer jest podobny do stosowanego w zwykłych niciach PGA, jednak cechuje go niższa masa cząsteczkowa umożliwiająca szybkie wchłanianie. PGA Rapid zachowuje 40% początkowego napięcia w tkance po 7 dniach, a podtrzymywanie tkankowe jest zapewnione jeszcze do 10-14 dnia od zaimplementowania. Całkowite wchłonięcie szwów następuje po 42 dniach.

    Dzięki szybkiej absorpcji nie ma konieczności zdejmowania szwu, co oszczędza pacjentowi bólu. Wysoka biokompatybilność PGA Rapid zapewnia także bardzo dobre wyniki gojenia się ran. Pozostałe cechy nici PGA Rapid pokrywają się z PGA. Nici chirurgiczne PGA Rapid dostępne są w wersji niebarwionej w rozmiarach USP 6/0 – 1. Polecane są wszędzie tam, gdzie wymagany jest krótki okres podtrzymywania rany lub szybka absorpcja szwu. Wskazane są także dla pacjentów, którzy mogą mieć problem z powrotem do lekarza w celu zdjęcia szwów. Stosowane w szczególności w stomatologii i chirurgii dziecięcej, w szczególności do szycia skóry, zakładania szwów pod opatrunek gipsowy, zamykania nacięcia krocza i błon śluzowych jamy ustnej.

    Szczególne cechy nici PGA Rapid:

    • Całkowity czas wchłaniania: do 42 dni
    • Specjalny polimer kwasu glikolowego o niższej masie cząsteczkowej umożliwia szybkie wchłanianie
    • Szybka absorpcja wyłącza konieczność zdejmowania szwu
    • Polecane tam, gdzie wymagany jest krótki okres podtrzymywania rany

    Przeczytaj więcej o niciach PGA Rapid produkowanych przez Péters Surgical.

    Nici wchłanialne o średnim okresie podtrzymywania tkankowego

    Poliglekapron (PGCL)

    Syntetyczny i wchłanialny materiał szewny o strukturze monofilamentu, zbudowany z kopolimeru glikolidu i ε-kaprolaktonu. Wynalazcą nici wchłanialnych PGCL występujących pod marką Monocryl jest firma Ethicon. Poliklekapron charakteryzuje bardzo wysoka początkowa siła podtrzymywania szwu, która zmniejsza się o 40% po 7-14 dniach i dalej o 50-60% po okresie 3-4 tygodni od zaimplementowania. Progresywna utrata siły podtrzymywania i ostateczna absorpcja nici chirurgicznej następuje w drodze hydrolizy. Całkowity okres wchłaniania wynosi około 3-4 miesiące.

    Nić chirurgiczna PGCL nie posiada właściwości pirogennych i antygennych i powoduje jedynie minimalną odpowiedź zapalną tkanki. Jednolita struktura i gładka powierzchnia monofilamentu zmniejsza traumatyzację tkanki podczas szycia chirurgicznego i zapobiega osadzaniu się bakterii. Po wyjęciu z saszetki można dostrzec „pamięć” nici, a jej struktura podobna jest do nylonu. Jednakże mimo struktury monofilamentu nici chirurgiczne PGCL są bardzo miękkie w dotyku, plastyczne i poręczne w użytkowaniu, co pozwala na łatwe sprowadzenie węzła o dużej wytrzymałości. Występują w wersji barwionej (koloru fioletowego) lub bezbarwnej w rozmiarach USP 6/0 – 1.

    Poliglekapron stosowany jest przede wszystkim w chirurgii kosmetycznej i rekonstrukcyjnej, w szczególności przy podskórnych zamknięciach skóry twarzy. Znajduje także zastosowanie w chirurgii przewodu pokarmowego, otrzewnej, zespoleniach chirurgicznych w urologii i ginekologii oraz chirurgii dziecięcej. PGCL nie jest przeznaczony do chirurgii sercowo-naczyniowej, okulistycznej i mikrochirurgii. Nie zaleca się jego stosowania w miejscach narażonych na wysokie naprężenia, a także mogą okazać się nieodpowiedni u pacjentów starszych, niedożywionych, osłabionych lub takich, których stan zdrowia może opóźnić gojenie się rany.

    Szczególne cechy nici PGCL:

    • Całkowity czas wchłaniania: 90-120 dni
    • Bardzo wysoka początkowa siła podtrzymywania tkanki i wysoka retencja siły podtrzymywania in vivo
    • Wysoce plastyczny monofilament zapewnia płynny pasaż przez tkankę i ogranicza ryzyko infekcji
    • Polecane w chirurgii kosmetycznej i rekonstrukcyjnej, w szczególności przy podskórnych zamknięciach skóry twarzy

    Przeczytaj więcej o niciach PGCL produkowanych przez Péters Surgical.

    Kwas poliglikolowy (PGA)

    Syntetyczny, wchłanialny, pleciony materiał szewny wykonany z homopolimeru kwasu glikolowego, pokryty polikaprolaktonem i stearynianem wapnia. PGA został użyty do wyrobu pierwszych syntetycznych nici wchłanialnych, wprowadzonych do obrotu pod marką DEXON przez Davis & Geck w latach ‘70. Cechy takie jak wysoka początkowa wytrzymałość podtrzymywania i przewidywalna absorpcja masy szwu zyskały niciom chirurgicznym PGA uznanie wśród lekarzy stosujących wówczas nici pochodzenia zwierzęcego catgut i doprowadziły do upowszechnienia stosowania PGA na świecie.

    PGA charakteryzuje się powtarzalną i regularną kinetyką wchłaniania w drodze hydrolizy. Szew utrzymuje napięcie w tkance przez około 4 tygodnie – około 75% początkowej siły w pierwszych 2 tygodniach i 45% po upływie 4 tygodni. Całkowity czas wchłaniania nici chirurgicznych PGA wynosi 2-3 miesiące i następuje w procesie hydrolizy. Z początku szew traci napięcie, a następnie wchłania się na całej swej długości. Nić PGA nie posiada właściwości pirogennych i antygennych oraz wywołuje jedynie minimalną odpowiedź zapalną tkanki.

    Miękka struktura plecionki gwarantuje wysoką poręczność użytkowania i łatwe sprowadzenie węzła. Ze względu na niejednolitą powierzchnię plecionki stosuje się powleczenie szwu, które ułatwia pasaż i minimalizuje traumę szytej tkanki. Nici wchłanialne PGA są barwione (koloru fioletowego) lub bezbarwne i dostępne w rozmiarach USP 6/0 – 2. Stosowane są do zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich w zamknięciach podskórnych i śródskórnych w chirurgii ogólnej, chirurgii przewodu pokarmowego, klatki piersiowej, ginekologii, urologii, ortopedii, a także okulistyce. Nie zaleca się ich stosowania w chirurgii sercowo-naczyniowej i neurochirurgii.

    Szczególne cechy nici PGA:

    • Całkowity czas wchłaniania: 60-90 dni
    • Wysoka biokompatybilność minimalizuje odpowiedź zapalną tkanki
    • Delikatnie powleczenie szwu dla lepszego poślizgu
    • Struktura plecionki zapewnia wysoką poręczność szwu

    Przeczytaj więcej o niciach PGA produkowanych przez Péters Surgical.

    Nici wchłanialne o długim okresie podtrzymywania tkankowego

    Polidioksanon (PDS)

    Syntetyczny, wchłanialny, jednowłóknowy materiał szewny zbudowany z poliestru poli (p-dioksanonu). Polidioksanon był pierwszym materiałem szewnym, z którego wyprodukowano wchłanialne nici chirurgiczne o strukturze monofilamentu, wprowadzone do obrotu pod marką PDS przez Ethicon. Polidioksanon utrzymują napięcie w tkance przez około 6 tygodni – około 75% początkowej siły w pierwszych 2 tygodniach, 60% po upływie 4 tygodni oraz 50% po 6 tygodniach od zaimplementowania.

    Polidioksanon wchłania się w sposób regularny i powtarzalny w drodze hydrolizy. Charakterystyczną cechą PDS jest wysoka biozgodność i odporność na działanie agresywnych płynów ustrojowych, co zapewnia stabilność szwu w długim okresie. Proces absorpcji nici chirurgicznych PDS zakończony jest zwykle w okresie 6-7 miesięcy. Stwierdzono, że polimer polidwuoksanu jest apirogenny, nieantygenowy i wywołuje jedynie niewielki odczyn tkanek podczas wchłaniania.

    Nić chirurgiczna PDS jest elastyczna i wytrzymała na rozciąganie, a jednolita i gładka struktura monofilamentu zapewnia płynną penetracje i minimalną traumatyzację tkanki. Ta sama struktura determinuje jednak „pamięć” nici, przez co nie jest ona tak poręczna jak chociażby monofilamentowy poliklekapron lub nici chirurgiczne plecione. Nici wchłanialne PDS są barwione kolorem fioletowym i dostępne w rozmiarach USP 6/0 – 2. Ze względu na wydłużony okres podtrzymywania tkankowego szwy chirurgiczne PDS zalecane są do zaopatrywania ran i tkanek o długim okresie gojenia. Stosowane są przede wszystkim w chirurgii ortopedycznej, chirurgii układu sercowo-naczyniowego u dzieci oraz do szycia mięśni brzucha, jelita, trzustki, dróg żółciowych, torebki stawowej, ścięgien, więzadeł i menisków. Są także wskazane dla pacjentów o podwyższonym stopniu ryzyka: otyłych, starszych, diabetyków, chorych na raka i o obniżonej odporności.

    Szczególne cechy nici PDS:

    • Całkowity czas wchłaniania: 180-210 dni
    • Długi okres podtrzymywania tkankowego i wysoka stabilność szwu – zalecane do zaopatrywania ran o długim okresie gojenia
    • Jednolita i gładka struktura monofilamentu
    • Elastyczna i odporna na rozciąganie nić

    Przeczytaj więcej o niciach PDS produkowanych przez Péters Surgical.

    Nici chirurgiczne niewchłanialne

    Nici niewchłanialne przeznaczone są do permanentnego zaimplementowania w organizmie lub usunięcia po zagojeniu rany. Wyróżnia się różne rodzaje materiałów, cech i zastosowań nici niewchłanialnych. Stosowane są przede wszystkim tam, gdzie wskazane jest stałe i mocne zbliżenie tkanek. Nici niewchłanialne mogą być implementowane na stałe w tkankach, które nawet po zagojeniu się rany nie odzyskują siły wystarczającej do samodzielnego podtrzymywania. Siła podtrzymywania takich nici chirurgicznych pozostaje wysoka przez długi okres czasu. W przypadku zamykania ran skórnych nici usuwane są po zagojeniu się rany. Nici chirurgiczne niewchłanialne można podzielić na trzy grupy:

    Nici naturalne

    Naturalne nici chirurgiczne były wykorzystywane na długo przed wprowadzeniem materiałów syntetycznych, a jednak wciąż znajdują zastosowanie. Zawdzięczają swoją pozycje dobrej poręczności, a także wykorzystywaniu nowych technik produkcji, m. in specjalnego powleczenia. W niektórych sytuacjach wciąż warto wybrać nici chirurgiczne z naturalnego materiału.

    Jedwab

    Naturalny materiał szewny, z którego produkowane są wielowłóknowe plecione niewchłanialne nici chirurgiczne. Nici jedwabne są delikatne w dotyku i pozbawione pamięci skrętu. Ze względu na doskonałą poręczność wyznaczają standard w tej dziedzinie. Dla nadania lepszego poślizgu impregnowane są specjalną mieszaniną wosku osłaniającego splot nici. Wywołują minimalne początkowe odczyny zapalne w tkankach.

    Z upływem czasu po zaimplementowaniu jedwabne nici chirurgiczne stopniowo tracą wytrzymałość, a jej całkowita utrata następuje po 3 do 6 miesiącach. Nici chirurgiczne z jedwabiu są barwione kolorem czarnym i dostępne w rozmiarach USP 6/0 – 2. Szwy jedwabne stosowane są do zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich, jak również w chirurgii sercowo-naczyniowej, chirurgii oka, neurochirurgii i stomatologii.

    Szczególne cechy nici jedwabnych:

    • Najbardziej poręczne nici chirurgiczne
    • Delikatne w dotyku, pozbawione pamięci skrętu i łatwe w wiązaniu
    • Impregnowane specjalną mieszaniną wosku dla nadania lepszego poślizgu
    • Po zaimplementowaniu z czasem stopniowo tracą wytrzymałość

    Len

    Naturalny materiał szewny wykorzystywany do produkcji wielowłóknowych skręcanych nici chirurgicznych niewchłanialnych. Len charakteryzuje wysoka poręczność, minimalna pamięć skrętu i wysoka wytrzymałość węzła. Lniane nici chirurgiczne są niebarwione i dostępne w rozmiarach USP 4/0 – 2. Służą do zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich oraz przygotowywania pola operacyjnego.

    Szczególne cechy nici lnianych:

    • Wysoka poręczność i wytrzymałość węzła
    • Używane głównie jako podwiązki do przygotowywania pola operacyjnego

    Drut stalowy, ortopedyczny

    Materiał szewny używany w produkcji jednowłóknowych niewchłanialnych szwów chirurgicznych ze stali nierdzewnej. Szwy stalowe charakteryzuje wysoka wytrzymałość na zginanie i plastyczność dla zminimalizowania ryzyka pęknięcia szwu w trakcie wiązania. W kontakcie z tkanką stal wykazuje bardzo niską odczynowość. Szwy (druty) stalowe dostępne są w rozmiarach USP 5/0 – 8. Używane są najczęściej w chirurgii urazowo-ortopedycznej, do łączenia odłamów kostnych, szycia ścięgien, zamykania ran brzusznych i mostka w sternotomii oraz zabiegów przepuklinowych. Szczególne cechy szwów stalowych:

    • Słaba poręczność ze względu na sztywność materiału
    • Duża plastyczność, nawet przy dużym rozciąganiu drut stalowy jest odporny na pękanie podczas wiązania
    • Używane głównie jako podwiązki do przygotowywania pola operacyjnego

    Nici syntetyczne jednowłókowe (monofilamentowe)

    Poliamid 6.6 (nylon)

    Syntetyczny, jednowłóknowy materiał szewny, z którego produkowane są niewchłanialne nici chirurgiczne pod nazwą nylon. Poliamidowe szwy chirurgiczne mają jednolitą, gładką powierzchnię, które zapewniają płynny pasaż podczas szycia i minimalną reakcję zapalną tkanki. Po wyjęciu z saszetki nić nylonowa posiada “pamięć” skrętu oraz bywa stosunkowo sztywna, jednak zależy to od marki i jakości szwu. Duża wytrzymałość na rozciąganie i mała sprężystość zapobiegają zerwaniu szwu oraz pozwalają utrzymać stałe napięcie brzegów rany po ich zbliżeniu. Raz założony węzeł jest bardzo wytrzymały. Poliamid dostępny jest w wersji barwionej (koloru niebieskiego, czarnego) i niebarwionej, w rozmiarach USP 11/0 – 2.

    Nici poliamidowe znajdują szerokie zastosowanie do szycia skóry i powięzi, a małe rozmiary znajdują zastosowanie także w mikrochirurgii i chirurgii oka. Choć poliamid jest materiałem niewchłanialnym, to w długim okresie czasu stopniowo traci swoją wytrzymałość na rozciąganie. Nie nadaje się zatem do wszywania sztucznych wszczepów oraz zespalania tkanek wymagających stałego wsparcia.

    Szczególne cechy nici nylon:

    • Jednolita i gładka powierzchnia minimalizuje traumatyzację tkanki
    • Wysoka wytrzymałość na rozciąganie i mała sprężystość
    • Średnia poręczność użytkowania ze względu na pamięć skrętu i małą plastyczność nici
    • Szerokie zastosowanie do szycia skóry u ludzi i zwierząt

    Przeczytaj więcej o niciach poliamidowych produkowanych przez Sinpo Poznań i Péters Surgical.

    Polipropylen

    Syntetyczny, rzeczywiście niewchłanialny (nie ulega biodegradacji w środowisku organizmu) materiał szewny złożony z izotaktycznego polipropylenu o strukturze monofilamentu. Szczególną cechą polipropylenu jest wysoka biostabilność, dzięki czemu szew nie ulega niszczącemu działaniu enzymów tkankowych i zachowuje niezmienną pierwotną wytrzymałość mechaniczną w trakcie i po zaimplementowaniu. Z tego względu nici chirurgiczne z polipropylenu zalecane są do zabiegów, w których niezbędne jest permanentne wsparcie tkanek, w szczególności do wszywania sztucznych wszczepów i w chirurgii sercowo-naczyniowej.

    Nici chirurgiczne z polipropylenu mają idealnie gładką i delikatną powierzchnię, dzięki której podczas szycia minimalnie traumatyzują tkankę. Jednolita struktura włókna szwu uniemożliwia także zasiedlenie włókna szwu przez bakterie. Jednocześnie szew jest plastyczny oraz bardzo odporny na rozciąganie, co zapobiega nieumyślnemu zerwaniu szwu oraz rozwiązaniu się węzła. Dla zwiększenia poręczności użytkowania stosuje się specjalne sposoby pakowania w celu zmniejszenia pamięci skrętu nici, np. pakowanie na prosto, pakowanie na plastikowej tacce. Polipropylen dostępny jest w wersji barwionej (koloru niebieskiego) lub bezbarwnej, w rozmiarach USP 9/0 – 0.

    Oprócz chirurgii sercowo-naczyniowej, polipropylen znajduje zastosowanie także jako szew skórny, szczególnie ceniony w chirurgii plastycznej ze względu na swoje właściwości: polipropylen jako materiał szewny jest praktycznie obojętny dla organizmu oraz hydrofobowy. Dzięki temu polipropylen powoduje znikomy odczyn tkankowy, a nić chirurgiczna nie nasiąka płynami i nie wrasta w tkanki, więc po spełnieniu swojego zadania daje się łatwo z nich usunąć, pozostawiając minimalną bliznę. Dzięki swoim właściwościom szew polipropylenowy jest wręcz zalecany do chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz wszędzie tam, gdzie pożądana jest minimalna reakcja tkankowa i znakomity efekt kosmetyczny. Znajduje także zastosowanie w chirurgii oka i neurochirurgii.

    Szczególne cechy nici polipropylen:

    • bardzo delikatne nici chirurgiczne
    • Niezmienna pierwotna wytrzymałość mechaniczną w trakcie i po zaimplementowaniu
    • Bardzo odporne na rozciąganie i plastyczne w celu utrzymania stabilności szwu
    • Wysoka poręczność użytkowania i stosowanie technik pakowania zmniejszających pamięć skrętu
    • Zalecane do zabiegów, w których niezbędne jest permanentne wsparcie tkanek i znakomity efekt kosmetyczny

    Przeczytaj więcej o niciach polipropylenowych produkowanych przez Péters Surgical.

    Polifluorek winylidenu (PVDF)

    Materiał szewny używany do produkcji syntetycznych, niewchłanialnych nici chirurgicznych. Szwy PVDF dzielą wiele cech z polipropylenem, w szczególności biostabilność, idealną gładkość i wysoką odporność na rozciąganie. PVDF cechuje jeszcze większa niż w przypadku szwów polipropylenowych wytrzymałość węzła w długim okresie czasu, co zapewnia długotrwałą stabilność i bezpieczeństwo szwu po zaimplementowaniu. PVDF jest także wyraźnie gładszy i bardziej elastyczny niż polipropylen. Prowadzi to do mniejszej pamięci skrętu nici, ułatwionego założenia i wysokiego bezpieczeństwa węzła. Szwy chirurgiczne PVDF są dostępne w wersji barwionej koloru niebiesko-fioletowe, w rozmiarach USP 9/0 – 0.

    Zalecane są do zabiegów, w których niezbędne jest permanentne wsparcie tkanek, w szczególności do wszywania sztucznych wszczepów, w chirurgii sercowo-naczyniowej, kardiochirurgii dziecięcej oraz zespoleniach w obrębie dużych naczyń. Polecane są także do chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, ponieważ ze względu na biozgodność nici PVDF zapewniają satysfakcjonujący efekt kosmetyczny. Znajdują także zastosowanie w chirurgii oka i neurochirurgii.

    Szczególne cechy nici PVDF:

    • Najwyższa wśród nici chirurgicznych stabilność szwu w długim okresie czasu
    • Idealna gładkość i wysoka odporność na rozciąganie
    • Zalecane do zabiegów, w których niezbędne jest permanentne wsparcie tkanek

    Nici syntetyczne wielowłókowe (multifilamentowe)

    Poliester

    Syntetyczny i niewchłanialny materiał szewny. Choć istnieje wiele rodzajów poliestru, do produkcji nici chirurgicznych wykorzystywany jest polietylen tereflatanu (PET). Nici poliestrowe mają strukturę multifilamentu, który jest w całości powlekany silikonem dla zwiększenia poślizgu i zminimalizowania odczynu tkanki. Poliester jest odporny na ścieranie oraz działanie kwasów i zasad, dzięki czemu zachowuje długotrwałą pierwotną wytrzymałość szwu. Nić chirurgiczna z poliestru jest lekko błyszcząca, elastyczna, odporna na rozciąganie i bardzo poręczna w użytkowaniu. Nici chirurgiczne poliestrowe dostępne są w wersji barwionej koloru zielonego lub niebarwionej, w rozmiarach USP 4/0 – 5. Znajdują zastosowanie w ogólnych przypadkach zbliżania i podwiązywania tkanek miękkich, w szczególności w chirurgii sercowo-naczyniowej, neurochirurgii i chirurgii okulistycznej, jak również w ortopedii do mocowania tkanek miękkich do tkanki kostnej.

    Szczególne cechy nici poliestrowych:

    • odporność na ścieranie i działanie substancji zapewniają długotrwałą wytrzymałość szwu
    • powleczenie silikonem dla zwiększenia poślizgu i minimalnej traumatyzacji tkanki
    • poręczna, lekko błyszcząca, elastyczna i odporna na rozciąganie nić chirurgiczna

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Rany martwicze wymagają odpowiedniego oczyszczenia i zaopatrzenia odpowiednim typem opatrunków (Źródło: canva.com)

      Rany martwicze

      Marcin Lewicki
      Martwica to ogromny problem, który może pojawić się nie tylko na skutek poparzenia, ale także odmrożenia, odleżyn czy nawet po przejściu zabiegu chirurgicznego. Ma ona związek z obumieraniem tkanek i…
    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×