Czym się kierować w wyborze szwów do chirurgii naczyniowej?

Chirurgia naczyniowa związana jest ściśle z zaopatrywaniem ran oraz opanowaniem upływu krwi. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku także odpowiednie postępowanie podczas szycia, gdyż zaniedbanie w tym zakresie może prowadzić do upośledzenia ukrwienia. Zwłaszcza w przypadku rozległych uszkodzeń tkanek może pojawić się wówczas krwiak, czego skutkiem będą zapewne jeszcze większe zniszczenia w otoczeniu jego występowania. Co więc powinien zrobić chirurg, aby nie dopuścić do takiej sytuacji? Podstawą jest odtworzenie naczyń krwionośnych. Nie jest to jednak proste z uwagi na możliwość ich postrzępienia, obkurczenia czy zamknięcia skrzepliną. Jakie są zatem wskazówki doboru nici chirurgicznych naczyniowych? Czym powinny się bezwzględnie charakteryzować? O tym poniżej.

Spis treści

    Sprawdź produkty

    Odtwarzanie naczyń a rodzaj urazu

    Najprostsze w zaopatrywaniu i odtwarzaniu naczyniowym są oczywiście niewielkie rany. Bardzo często do ich powstania prowadzi siła tnąca. Zbliżenia tkanek można dokonać w takim przypadku poprzez tzw. szew ciągły. Aby zagwarantować sobie i pacjentowi jak najlepszy efekt zabiegu, powinno stosować się nici monofilamentowe, niewchłanialne o rozmiarze pomiędzy 6-0 a 3-0. W zależności od rozmiaru uszkodzenia rekomenduje się też różną wielkość igły chirurgicznej. Gdy natomiast uraz dotyczy tkanek żył powierzchniowych lub naczyń śródmięśniowych, to w takim wypadku konieczne może być zastosowanie podwiązania lub podkłucia.

    Jeśli zaś chodzi o warunki, jakie należy stworzyć zakładając szew, to nie obejdzie się bez odpowiedniego antybiotyku i nici chirurgicznych o właściwościach przeciwzapalnych (bioobojętnych). Zaopatrywanie rany nie może nigdy być przeprowadzone „pod napięciem”, dlatego dobór właściwego szwu chirurgicznego, m. in. o odpowiedniej elastyczności powinien być kwestią priorytetową dla wykonującego operację lekarza.

    instrumenty w chirurgii naczyniowej
    W chirurgii naczyniowej trudno uniknąć kontaktu z dużą ilością krwi (fot. pixabay.com).

    Wskazówki doboru nici chirurgicznych do szycia naczyń krwionośnych

    Odpowiednia specyfikacja materiałów szewnych jest newralgicznie ważna niezależnie od rodzaju zabiegu. W chirurgii naczyniowej warto natomiast zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych zależności:

    Nici chirurgiczne naczyniowe – monofilament czy multifilament?

    Szycie naczyń powinno wykonywać się przy pomocy:

    • monofilamentowych nici polipropylenowych – Corolene®, Prolene™,
    • monofilamentowych szwów PVDF – Premio®,
    • multifilamentów niewchłanialnych z poliestru (Cardioflon® Evolution, Cardioxyl®, Polytresse®, Ethibond™ Excel, Mersilene™.

    Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy szwami jedno- i wielowłókowymi. Wybór monofilamentowych nici chirurgicznych gwarantuje chirurgowi łagodną reakcję tkankową, a także całkowite wyeliminowanie możliwości rozwijania się bakterii wokół szwu. Powinno się także zwracać uwagą na uszkodzenia nici, gdyż w przypadku materiału plecionego (multifilamentu) oznaczają one osłabienie szwu (i tym samym osłabienie siły podtrzymania tkanek). W przypadku monofilamentu mogą one stać się przyczyną jej całkowitego zerwania.

    Rekomendowany szew chirurgiczny

    Szew w chirurgii naczyniowej może być:

    • ciągły – najpopularniejszy sposób zaopatrywania naczyń krwionośnych
    • przerywany – pojedynczy, stosowany przy niewielkich naczyniach i w przypadku, gdy pacjentem jest dziecko,

    Szycie aorty powinno odbywać się przy pomocy nici chirurgicznych 3-0, natomiast w przypadku mniejszych tętnic i żył rozmiar szwu może nierzadko dochodzić do 8-0.

    Dobór igły chirurgicznej

    Dobór optymalnej igły chirurgicznej wymaga znajomości konstrukcji i cech igły chirurgicznej, m. in. rodzajów trzonu, czubka igły i ich zastosowań.

    Podczas zabiegów chirurgii naczyniowej powszechnie używa się wygiętych igieł atraumatycznych okrągłych, które gwarantują minimalne uszkodzenia tkanek. W przypadku opornych, zwapniałych naczyń krwionośnych doskonale sprawdza się igła okrągło-tnąca, która łączy w sobie wysoką siłę penetracji i minimalną traumatyzację. W chirurgii naczyniowej znajdują szerokie zastosowanie szwy z podwójną igłą.

    opatrunek chirurgia naczyniowa
    Szwy naczyniowe powinny być hydrofobowe, aby nie wchłaniać płynów z pola operacyjnego (fot. pixabay.com).

    Przykładowe zaopatrywanie naczyń – resekcja tkanki płucnej

    Praca na tkance płucnej podczas jej resekcji wiąże się między innymi z koniecznością zaopatrywania tętnicy i żył płucnych. Aby zabieg ten zakończył się sukcesem, stosuje się obecnie trzy główne metody:

    Pulmonektomia

    • wiąże się ona z założeniem podwiązki w celu zatrzymania krwawienia, do czego rekomenduje się niewchłanialne nici chirurgiczne w rozmiarze „0”
      • jedwabne – Silk, Mersilk®
      • poliestrowe – Cardioflon® Evolution, Cardioxyl®, Polytresse®, Ethibond™ Excel, Mersilene™),
    • szew powinien gwarantować tu łatwe wiązanie bez tworzenia napięcia na tkankach, dlatego materiał sprężysty i rozciągliwy nie powinien być stosowane przy tego typu operacji,
    • nici chirurgiczne o większej średnicy niż „0” są mniej poręczne podczas wiązania i szybko ulegają zsunięciu, natomiast cieńszy materiał (np. 2-0) może spowodować przecinanie tętnic podczas szycia,
    • sytuacja, gdy uszkodzeniu uległa tętnica płucna, wymaga zastosowania w tym przypadku gładkiego monofilamentu (zamiast podwiązki stosuje się tu podkłucie nicią 4-0 lub 5-0),
    • stosowany podczas zabiegu szew powinien być atraumatyczny.

    Wycięcie płata płucnego

    • praca na płatowych naczyniach (żylnych i tętniczych) wykonywana jest przy pomocy tzw. podwiązek lub podkłucia,
    • podwiązki i podkłucia podczas zabiegu wycięcia płata płucnego buduje się na podstawie nici chirurgicznej o rozmiarze 2-0 lub 3-0,
    • podczas tego typu operacji rekomenduje się wybór szwów niewchłanialnych.

    Segmentektomia

    • zalecany sposób zaopatrywania to w tym przypadku podwiązka,
    • rekomendowaną nicią chirurgiczną jest tutaj szew niewchłanialny o średnicy 3-0.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

      Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

      Sklep Medyczny Madens
      Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
    • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

      Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

      Sklep Medyczny Madens
      Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
    • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

      Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
    • Pęseta anatomiczna to podstawowe narzędzie na sali operacyjnej, dzięki któremu można m.in. chwytać oraz podtrzymywać tkanki. (Źródło: Pixabay.com, Autor: newarta)

      Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy! (więcej…)

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×