Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów jednorazowych rękawiczek ochronnych. Lekarze i pozostały personel medyczny decydują się głównie na rękawiczki lateksowe, nitrylowe i winylowe. Podobnie kosmetolodzy czy laboranci, którzy w pracy również muszą dbać o szczególną higienę. Jak wybrać rękawiczki medyczne? W poniższym artykule podpowiadamy, czym warto kierować się podczas wyboru.
Spis treści
Jak wybrać rękawiczki medyczne?
Od tego, z jakich rękawiczek ochronnych korzystają lekarze czy pielęgniarki, zależy w jakim stopniu chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Rękawiczki medyczne powinny stanowić barierę dla krwiopochodnych patogenów, a także substancji chemicznych. Oprócz ochrony muszą zapewniać też komfort użytkowania. Mając na sobie rękawiczki ochronne, lekarz musi mieć pełną swobodę ruchów, a także wyczucie dotyku. To szczególnie ważne przy diagnostyce i wszelkich zabiegach.
W sklepach medycznych dostępne są rękawiczki lateksowe, nitrylowe i winylowe. Każde z nich występują zarówno w wersji pudrowanej, jak i bezpudrowej. Które z nich są najlepszym wyborem? Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji użytkownika i tego jaki ma rodzaj skóry. Ważne jest też to, jakie czynności będzie w nich wykonywał i jak duże znaczenie ma dla niego cena. Na co warto zwracać uwagę szukając idealnych rękawiczek medycznych?
Przeznaczenie
Podczas wyboru rękawiczek ochronnych w pierwszej kolejności trzeba kierować się ich przeznaczeniem. W placówkach medycznych należy stosować tylko i wyłącznie takie rękawiczki, które są wyrobem medycznym. Przy diagnostyce idealnie sprawdzają się wyroby medyczne klasy I.
Jeśli chodzi o materiał wykonania, podczas czynności medycznych świetnie sprawdzają się rękawiczki lateksowe. Są bardzo elastyczne, dzięki czemu idealnie przylegają do dłoni, zapewniając tym samym dobre wyczucie dotyku. Ponieważ na lateks można być uczulonym, wielu lekarzy stawia na rękawiczki nitrylowe. W ten sposób chronią nie tylko siebie, ale i swoich pacjentów, u których nawet przy krótkotrwałym kontakcie z substancją uczulającą mogłoby dość do pojawienia się objawów alergii.
Alternatywą dla rękawiczek lateksowych są również rękawiczki winylowe. Ze względu na ograniczoną elastyczność i luźny krój, lekarze wybierają je stosunkowo rzadko. O wiele częściej znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym czy przy sprzątaniu.
W tym miejscu warto wspomnieć, że rękawiczki medyczne znajdują zastosowanie nie tylko w szpitalach i przychodniach, ale także w laboratoriach, gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych, w salonach tatuażu czy salonach fryzjerskich.
Biorąc pod uwagę to, gdzie mają być użytkowane, warto pamiętać, że:
- Rękawiczki lateksowe charakteryzują się dużą elastycznością, ale nie są odporne na działanie rozpuszczalników i substancji tłustych. Mogą uczulać.
- Rękawice nitrylowe są mniej elastyczne niż lateksowe, ale za to mogą być stosowane w kontakcie z rozpuszczalnikami i substancjami tłustymi. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie uczulają.
- Rękawice winylowe mają ograniczoną elastyczność, a w kontakcie z rozpuszczalnikami można stosować je w ograniczonym zakresie. Są za to odpowiednie do kontaktu z substancjami tłustymi. Również nie uczulają.
Porównanie wszystkich tych rodzajów rękawiczek przeczytasz w artykule o różnicach rękawiczek winylowych od lateksowych i nitrylowych.
Alergia na lateks
Tak jak już wspomnieliśmy, popularnym wyborem jeśli chodzi o rękawiczki medyczne są te wykonane z lateksu. Materiał ten może jednak uczulać, co sprawia, że nie każdy może je użytkować. Alergia na lateks najczęściej objawia się swędzeniem i pieczeniem skóry. Osoba, która jest uczulona po zdjęciu rękawiczek może zauważyć na dłoniach również zaczerwienienie czy wysypkę. Do pojawienia się objawów alergii może dojść nawet przy krótkotrwałym kontakcie z substancją uczulającą. W skrajnych przypadkach kontakt z lateksem może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Osoby uczulone na lateks powinny wybierać rękawiczki nitrylowe lub winylowe. Te są produkowane z materiałów syntetycznych i nie wywołują alergii. Alternatywą dla rękawiczek lateksowych są też rękawiczki foliowe, natomiast ze względu na to, że zapewniają jedynie podstawową ochronę, nie są stosowane w placówkach medycznych, a w salonach kosmetycznych i fryzjerskich czy sklepach spożywczych.
Rękawiczki lateksowe są niedrogie, a do tego bardzo elastyczne, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością. Osoby, które nie są uczulone na lateks mogą stosować je nawet przy czynnościach wymagających dużej precyzji. Świetnie dopasowują się do kształtu dłoni, przez co mówi się, że sprawiają wrażenie drugiej skóry. Lekarze i pozostali członkowie personelu medycznego muszą jednak pamiętać, że uczuleni na lateks mogą być ich pacjenci.
Rodzaj skóry
Wybierając rękawiczki ochronne, warto dopasować je do rodzaju skóry. To szczególnie ważne dla osób, które zastanawiają się nad tym, czy wybrać takie w wersji pudrowanej czy bezpudrowej. Osoby, które mają na dłoniach skórę ze skłonnością do nadmiernej potliwości, powinny pomyśleć o zakupie rękawiczek z tak zwanym pudrem. Najczęściej jest to skrobia kukurydziana lub talk. Środek pudrujący oprócz tego, że ułatwia zakładanie i zdejmowanie rękawiczek, podczas ich użytkowania absorbuje nadmiar wilgoci. To sprawia, że nawet u osób, które cierpią na nadmierną potliwością dłoni, noszenie rękawiczek nie jest krępujące.
Osoby, które mają skórę skłonną do podrażnień, powinny pomyśleć o wyborze rękawiczek bezpudrowych. Przy delikatnej skórze, środek pudrujący może wywoływać zaczerwienienie i poczucie dyskomfortu. Jeśli chodzi o rękawiczki bezpudrowe, świetnym wyborem są nitrylowe i winylowe, które nie powodują odparzeń.
Jak wybrać rękawiczki medyczne? Cena również ma znaczenie
Chociaż w przypadku wyboru artykułów medycznych, najważniejszą kwestią jest wysoki stopień ochrony i poczucie komfortu, wielu lekarzy zwraca uwagę również na cenę. Ile kosztują rękawiczki lateksowe? Cena zależy od tego, czy są pudrowane czy bezpudrowe. Niemniej jednak, bez względu na to, czy posiadają środek pudrujący czy nie, jest to jedna z najtańszych opcji na rynku.
Ile kosztują rękawice winylowe? Cena rękawiczek produkowanych z polichlorku winylu jest zbliżona do ceny rękawiczek lateksowych. To sprawia, że rękawiczki winylowe to częsta alternatywa rękawic lateksowych dla osób, które na lateks są uczulone. Najdroższe spośród rękawiczek lateksowych, winylowych i nitrylowych są te ostatnie. Ich wyższa cena ma związek z wysoką odpornością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne.
Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są rękawiczki nitrylowe z koloidalnym wyciągiem z owsa, których cena jest jeszcze wyższa, za to komfort noszenia – nie do porównania.
Co do zasady nie warto kupować najtańszych rękawiczek jednorazowych. Markowe rękawice dają pewność, że produkt jest dopuszczony do obrotu jako wyrób medyczny i spełnia określone prawem normy, a także gwarantuje odpowiednią jakość materiału i bezpieczeństwo użytkowania.
Źródła:
- poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-na-lateks-przyczyny-objawy-leczenie-aa-QMuV-tLAC-q2Qo.html,
- doz.pl/czytelnia/a14544-Rekawice_lateksowe_nitrylowe_czy_winylowe,
- zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10321873/nitrylowe-lateksowe-i-winylowe-czym-roznia-sie-rekawiczki-jednorazowe.html,
- cefarm24.pl/czytelnia/porady-okolozdrowotne/jak-wybrac-rekawiczki-jednorazowe.
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy