Jakie są rękawiczki nitrylowe i które wybrać? – Sklep Medyczny Madens

Jakie są rękawiczki nitrylowe i które wybrać?

Rękawiczki nitrylowe znajdują zastosowanie w medycynie i wielu gałęziach przemysłu. Są wytrzymałe i świetnie sprawdzają się jako alternatywa dla rękawiczek lateksowych i winylowych. Jakim właściwościom nitryl zawdzięcza swoją popularność? Jakie rodzaje rękawiczek nitrylowych są dostępne na rynku i co je od siebie różni? Na wszystkie pytania w tym temacie staramy się odpowiedzieć poniżej.

Najważniejsze cechy rękawiczek nitrylowych

Rękawiczki nitrylowe mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie konieczna jest ochrona skóry dłoni, a także zabezpieczenie przed przenoszeniem drobnoustrojów i innych ciał obcych. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i substancje chemiczne, a w tym na działanie substancji tłustych. Idealnie dopasowują się do dłoni i są na tyle cienkie, że pozwalają zachować wrażliwość na dotyk.

Stosując rękawice nitrylowe, lekarze i pozostali członkowie personelu medycznego chronią pacjentów przed przenoszeniem patogenów mogących znajdować się na ich dłoniach i siebie przed przenoszeniem drobnoustrojów przenoszonych drogą krwiopochodną. Rękawiczki z nitrylu zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, a przy tym nie uczulają, przez co są świetną alternatywą dla rękawiczek lateksowych. Uczulenie na lateks dotyczy wielu osób. Może objawiać się swędzeniem, zaczerwienieniem, pękaniem skóry, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Rękawice nitrylowe, w przeciwieństwie do rękawiczek lateksowych nie posiadają specyficznego zapachu. To z kolei ogromna zaleta dla osób, które pracują w rękawiczkach dość często, a zapach lateksu jest dla nich nieprzyjemny.

Rękawiczki nitrylowe świetnie dopasowują się do dłoni, dzięki czemu pozwalają zachować wrażliwość na dotyk (źródło: pixabay.com, autor: leo2014)

Rękawiczki nitrylowe świetnie dopasowują się do dłoni, dzięki czemu pozwalają zachować wrażliwość na dotyk (źródło: pixabay.com, autor: leo2014)

Dlaczego rękawiczki nitrylowe wypierają lateksowe i winylowe?

Coraz więcej osób szukając jednorazowych rękawiczek ochronnych stawia na rękawice nitrylowe. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i stosunkowo niską cenę. Rękawiczki nitrylowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i substancje chemiczne niż rękawiczki lateksowe, a w dodatku nie uczulają. Co prawda nie są tak elastyczne jak rękawiczki lateksowe, ale za to świetne przylegają do dłoni, czego nie można powiedzieć o rękawiczkach winylowych.

Tak jak już wspomnieliśmy, rękawice nitrylowe są bezzapachowe, a więc w przeciwieństwie do lateksowych nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu na dłoniach. Występują zarówno w wersji pudrowej, jak i bezpudrowej, a więc sprawdzą się nawet w przypadku tych osób, które nie mogą stosować rękawiczek ze środkiem pudrującym ze względu na występowanie podrażnień.

Rękawiczki nitrylowe są odporne na działanie substancji tłustych takich jak parafiny, co daje im dużą przewagę nad rękawiczkami wykonanymi z lateksu, który pod wpływem tłuszczów i olejów mineralnych się niszczy. Ponieważ nie ulegają uszkodzeniu w zetknięciu z kosmetykami, są częstym wyborem pośród kosmetyczek i kosmetologów.

W przeciwieństwie do rękawiczek winylowych, rękawiczki nitrylowe są bardziej odporne na działanie rozpuszczalników, dzięki czemu mogą stosować je stylistki paznokci, które na co dzień pracują ze zmywaczami i removerami do paznokci.

Jedną z niewielu wad rękawiczek nitrylowych jest to, że podobnie jak rękawiczki winylowe nie ulegają biodegradacji.

Jakie można wyróżnić rodzaje rękawiczek nitrylowych?

Jeśli chodzi o rękawice nitrylowe, można wyróżnić ich kilka rodzajów. Najczęściej stosuje się podział ze względu na zastosowanie. Na rynku dostępne są rękawice medyczne i przemysłowe, a w tym rękawice motoryzacyjne i do kontaktu z żywnością. Czym charakteryzują się każde z nich?

Rękawiczki nitrylowe medyczne

Rękawice medyczne muszą stanowić idealną barierę przed przenoszeniem drobnoustrojów przenoszonych drogą krwiopochodną. Jednocześnie muszą zapewniać doskonałą wytrzymałość i wygodę użytkowania. Spośród rękawic medycznych można wyróżnić rękawice diagnostyczne, a także chirurgiczne i mikrochirurgiczne. Te pierwsze mogą być stosowane przez ratowników medycznych i lekarzy pierwszego kontaktu, natomiast te drugie przez chirurgów i pozostały personel medyczny znajdujący się na sali operacyjnej.

Rękawice diagnostyczne są stosunkowo cienkie, dzięki czemu zapewniają dużą wrażliwość na dotyk. Są dostępne w sprzedaży w opakowaniach po 50, 100 i 200 sztuk. Rękawice chirurgiczne są z kolei pakowane w sterylne saszetki po jednej parze, ale można kupić je także w opakowaniach zbiorczych. Można stosować je w warunkach kiedy konieczne jest zachowanie jałowego pola operacyjnego. W celu zachowania skutecznej ochrony, należy zakładać je zgodnie z zasadami aseptyki.

Rękawiczki nitrylowe przemysłowe

Rękawice nitrylowe przemysłowe muszą chronić skórę dłoni przed kontaktem z substancjami chemicznymi i innymi czynnikami mającymi zły wpływ na skórę. Rękawiczki nitrylowe klasy przemysłowej posiadają trzykrotnie większą odporność na przebicie aniżeli rękawice lateksowe. Są o wiele bardziej odporne także w porównaniu z rękawicami winylowymi.

Rękawice przemysłowe stosowane są przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym, przetwórstwa żywności i użytku domowego, wodno-kanalizacyjnym i kosmetycznym, stąd też wyróżnia się ich kilka rodzajów, a w tym rękawice motoryzacyjne i do kontaktu z żywnością.

Rękawice motoryzacyjne muszą chronić skórę dłoni podczas pracy z substancjami chemicznymi, takimi jak oleje i smary, a więc muszą być odpowiednio wytrzymałe. Często są wzmacniane na palcach, dzięki czemu nie ulegają uszkodzeniom nawet kiedy konieczne jest zastosowanie agresywnych środków chemicznych, a w tym rozpuszczalników. Co ciekawe, rękawice nitrylowe dedykowane mechanikom często występują w kolorze pomarańczowym.

Rękawice stosowane w kontakcie z żywnością nie mogą pozostawiać żadnego zapachu, ani na dłoniach ani na żywności, dlatego też w kuchni i zakładach przetwórstwa rekomenduje się stosować rękawice nitrylowe. Te w przeciwieństwie do rękawiczek lateksowych nie mają specyficznego zapachu, więc sprawdzają się idealnie. Pracownicy przemysłu spożywczego powinni stawiać na rękawiczki bezpudrowe, które nie zostawiają śladów, a w dodatku nie wysuszają skóry. Co istotne, rękawice przeznaczone do kontaktu z żywnością najczęściej mają kolor niebieski i czarny.

Źródła:

 1. rekawice-24.pl/czym-sa-rekawice-nitrylowe-i-co-to-jest-nitryl,24,2;
 2. doz.pl/czytelnia/a14544-Rekawice_lateksowe_nitrylowe_czy_winylowe;
 3. skamex.com.pl/edukacja/rekawice/rodzaje-rekawic-medycznych-jakie-wybrac;
 4. twoja-apteczka.pl/rekawice-jednorazowe-lateksowe-nitrylowe-czy-winylowe-n-791.html;
 5. skamex.com.pl/oferta/rekawice/diagnostyczne;
 6. fabryka-bhp.pl/rekawice-nitrylowe-lateksowe-czy-winylowe-ktore-najlepsze/.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×