Rękawiczki pudrowane czy bezpudrowe - jakie wybrać? – Sklep Medyczny Madens

Rękawiczki pudrowane czy bezpudrowe – jakie wybrać?

Rękawiczki jednorazowe to niezbędny element ubioru ochronnego. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie transmisji obecnych na dłoniach drobnoustrojów. Co więcej, pozwalają chronić skórę przed działaniem substancji chemicznych i innych czynników zewnętrznych. W sklepach medycznych można kupić rękawiczki pudrowane i bezpudrowe. Co je różni i które z nich wybrać? Podpowiadamy!

Rękawiczki pudrowane i bezpudrowe – wybór jest bardzo szeroki

Lekarze, ratownicy medyczni i pozostali członkowie personelu medycznego nosząc rękawiczki jednorazowe chronią pacjentów przed transmisją patogenów, mogących znajdować się na ich dłoniach, a także siebie przed transmisją drobnoustrojów przenoszonych drogą krwiopochodną. Rękawiczki jednorazowe znajdują zastosowanie nie tylko w placówkach medycznych, ale wszędzie tam gdzie zachowanie zasad higieny jest szczególnie istotne. Mowa o laboratoriach, salonach kosmetycznych, salonach tatuażu, a także o zakładach produkcyjnych i gastronomicznych. Jeśli chodzi o wybór rękawiczek jednorazowych, jest tak samo szeroki jak zastosowanie. Na rynku dostępne są rękawiczki pudrowane i bezpudrowe lateksowe, nitrylowe i winylowe.

Szczególną popularnością cieszą się rękawice lateksowe – głównie ze względu na niską cenę i elastyczność. Są produkowane z naturalnego lub syntetycznego kauczuku, który niestety może uczulać. Świetną alternatywą dla rękawiczek lateksowych są nitrylowe. Nie uczulają, a do tego nie pozostawiają na dłoniach specyficznego zapachu. Podobnie jak w przypadku rękawiczek lateksowych, można kupić rękawice diagnostyczne nitrylowe bezpudrowe i pudrowane. Kolejną opcją są rękawiczki winylowe. Również nie uczulają, a ponieważ mają luźniejszy krój, zapewniają wysoki komfort użytkowania. Bez względu na to, czy wybór padnie na rękawice lateksowe, nitrylowe czy winylowe, przed zakupem trzeba zastanowić się nad tym, czy mają być pudrowane czy bezpudrowe. Co je różni i na które warto się zdecydować?

Czym charakteryzują się rękawiczki pudrowane?

Rękawiczki pudrowane od wewnętrznej strony mają warstwę tak zwanego pudru. Najczęściej jest to skrobia kukurydziana lub talk. Środek pudrujący absorbuje nadmiar wilgoci, co jest szczególnie istotne dla osób, które cierpią na nadmierną potliwość dłoni, a także dla tych, którzy pracują w niesprzyjających warunkach.

Dzięki obecności skrobi kukurydzianej czy talku, rękawiczki pudrowane o wiele łatwiej można założyć i zdjąć. Środek pudrujący sprawia, że rękawiczki nie kleją się do skóry dłoni, co jest bardzo ważne w przypadku tych wykonanych z lateksu. Ze względu na to, że szybciej się je zakłada, są pierwszorzędnym wyborem dla osób, które często muszą wymieniać rękawice na nowe.

Niestety, stosowanie rękawiczek pudrowanych ma nie tylko zalety, ale i wady. Zdarza się, że środek pudrujący wywołuje podrażnienia skóry, co sprawia, że użytkownik odczuwa dyskomfort, a na dłoniach pojawiają się zaczerwienienia. W przypadku rękawiczek lateksowych, obecność środka pudrującego może intensyfikować reakcje alergiczne, dlatego pod żadnym pozorem nie powinny stosować ich osoby uczulone na lateks. Świetną alternatywą są dla nich rękawiczki nitrylowe, które również występują w wersji pudrowanej.

Jakie jeszcze wyróżnia się rodzaje rękawiczek nitrylowych i które z nich warto wybrać? O tym pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Rękawiczki pudrowane łatwiej jest złożyć, ale środek pudrujący może wywoływać podrażnienia (Źródło: Pixabay.com, autor: Vesna Harni)
Rękawiczki pudrowane łatwiej jest złożyć, ale środek pudrujący może wywoływać podrażnienia (Źródło: Pixabay.com, autor: Vesna Harni)

Co wyróżnia rękawiczki bezpudrowe?

Rękawiczki bezpudrowe, jak wskazuje na to sama nazwa, nie posiadają środka pudrującego. To najlepsza opcja dla osób, u których puder wywołuje podrażnienie i uczucie dyskomfortu. Warto zwrócić uwagę na to, że producenci rękawic używają środka pudrującego nie bez powodu. Dzięki niemu rękawiczki nie kleją się do skóry dłoni, co nie tylko zwiększa komfort użytkowania, ale także ułatwia ich zakładanie. Tak jak już wspomnieliśmy, to szczególnie ważne w przypadku rękawiczek lateksowych, które przylegają do dłoni niemalże jak druga skóra.

Rękawice lateksowe bezpudrowe zakłada się o wiele trudniej, natomiast dzięki temu, że dopasowują się do kształtu dłoni, zapewniają idealne wyczucie dotyku. To najlepszy wybór dla osób, u których środek pudrujący wywołuje swędzenie czy zaczerwienienie skóry. Mowa tutaj nie tylko osobach, które są uczulone na lateks, ale również o tych, które mają skórę skłonną do podrażnień.

Rękawiczki lateksowe bezpudrowe o wiele trudniej założyć na dłonie, chyba że są polimeryzowane. W przypadku rękawiczek nitrylowych nie ma aż tak dużej różnicy, ponieważ są o wiele mniej elastyczne. To samo dotyczy rękawiczek winylowych, które ze wszystkich są najmniej elastyczne, a co za tym idzie, nie kleją się tak do skóry dłoni.

Zaletą rękawiczek bezpudrowych jest nie tylko to, że nie wywołują podrażnień, ale też to, że nie pozostawiają na skórze resztek pudru. Koniecznie trzeba jednak wspomnieć o tym, że dłonie mogą się w nich silniej pocić, co nie wpływa dobrze na komfort użytkowania.

Rękawiczki bezpudrowe trudniej się zakłada i ściąga, ale nie pozostawiają resztek pudru (Źródło: Pixabay.com, autor: fernando zhiminaicela)
Rękawiczki bezpudrowe trudniej się zakłada i ściąga, ale nie pozostawiają resztek pudru (Źródło: Pixabay.com, autor: fernando zhiminaicela)

Które rękawiczki wybrać?

Rękawice lateksowe, nitrylowe i winylowe, pudrowe i bezpudrowe. Wybór jest bardzo szeroki. Jednak które z nich wybrać? To tak naprawdę zależy od wielu czynników. Wybierając rękawiczki do gabinetu lekarskiego czy salonu kosmetycznego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy osoba, która będzie je nosić nie jest uczulona na lateks, a także czy środek pudrujący nie wywołuje u niej podrażnień.

Dla osób u których noszenie rękawiczek lateksowych prowadzi do występowania reakcji alergicznych, najlepszym rozwiązaniem będą rękawiczki nitrylowe i winylowe. Osoby, które mają wrażliwą skórę dłoni, powinny stawiać na rękawice bezpudrowe. Rękawiczki pudrowane są z kolei najlepszym wyborem dla osób z nadmierną potliwością.

Na jaki rodzaj rękawiczek powinna postawić osoba, u której środek pudrujący wywołuje podrażnienia? Dobrym wyborem dla takiej osoby mogą okazać się rękawice diagnostyczne nitrylowe bezpudrowe, które w przeciwieństwie do lateksowych nie powodują odparzeń, zapewniając tym samym komfort użytkowania. Równie dobrym wyborem mogą okazać się rękawiczki bezpudrowe winylowe, które mają luźniejszy krój, dzięki czemu, mimo że nie mają środka pudrującego, łatwo się zakłada.

Czym różnią się rękawiczki winylowe od lateksowych i nitrylowych? Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

Źródła:

 1. lumamed.pl/blog/rekawiczki-medyczne-jakie-wybrac;
 2. xxlgastro.pl/pl/blogs/blog/zalety-rekawiczek-lateksowych/;
 3. doz.pl/czytelnia/a14544-Rekawice_lateksowe_nitrylowe_czy_winylowe;
 4. skamex.com.pl/edukacja/rekawice/rodzaje-rekawic-medycznych-jakie-wybrac;
 5. poradnik.pkt.pl/inne/rekawice-jednorazowe-lateksowe-pudrowane-bezpudrowe;
 6. twoja-apteczka.pl/rekawice-jednorazowe-lateksowe-nitrylowe-czy-winylowe-n-791.html;
 7. fabryka-bhp.pl/rekawice-nitrylowe-lateksowe-czy-winylowe-ktore-najlepsze/.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×