Czym różnią się rękawiczki winylowe od lateksowych i nitrylowych?

W sklepach medycznych można kupić rękawice ochronne winylowe, lateksowe i nitrylowe. Najtańszą opcją są te wykonane z winylu i lateksu, natomiast najdroższą – z nitrylu. Czym różnią się rękawiczki winylowe i lateksowe od nitrylowych? Które z nich są najlepszym wyborem i gdzie znajdują zastosowanie?

Spis treści

    Rękawiczki winylowe, lateksowe i nitrylowe – najważniejsze różnice

    Jakie rękawice ochronne jednorazowe są najlepszym wyborem? Rękawice nitrylowe czy lateksowe? A może te wykonane z winylu? Rękawice lateksowe są niezwykle elastyczne i idealnie przylegają do dłoni. Ponieważ zapewniają doskonałe wyczucie dotyku, mówi się, że są jak druga skóra. Niestety, materiał z jakiego są produkowane, choć rzadko, może wywoływać reakcje alergiczne. Osoby uczulone na lateks w kontakcie z nim mogą odczuwać swędzenie, a także doznawać reakcji skórnych.

    Alternatywą dla osób uczulonych na lateks są rękawiczki winylowe i nitrylowe. Rękawiczki winylowe są nieco mniej elastyczne niż rękawiczki lateksowe, dlatego też nie przylegają tak mocno do skóry. Łatwo się je zakłada, nawet jeśli nie posiadają środka pudrującego. W porównaniu do rękawiczek lateksowych, są o wiele bardziej odporne na działanie substancji tłustych.

    Jakie rękawiczki powinna wybrać osoba uczulona na lateks – rękawiczki nitrylowe czy winylowe? Jedna i druga alternatywa jest dobra. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że rękawiczki nitrylowe w porównaniu do winylowych są o wiele bardziej elastyczne, a co za tym idzie, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak rękawiczki lateksowe przylegają do skóry dłoni zapewniając precyzję ruchów.

    Rękawiczki winylowe nie są tak elastyczne jak rękawice nitrylowe czy lateksowe, a do tego mają luźniejszy krój (Źródło: materiały własne)
    Rękawiczki winylowe nie są tak elastyczne jak rękawice nitrylowe czy lateksowe, a do tego mają luźniejszy krój (Źródło: materiały własne)

    Rękawiczki winylowe

    Rękawiczki winylowe są produkowane z polichlorku winylu, nazywanego tworzywem PCV lub po prostu winylem. Są wytrzymałe i odporne na działanie substancji o charakterze tłuszczowym, czego nie można powiedzieć o rękawiczkach lateksowych. Z drugiej strony są mniej elastyczne, co sprawia, że stosunkowo łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

    Dla wielu użytkowników to, że rękawiczki nie są tak elastyczne, jak lateksowe to duża zaleta. Dzięki temu nie przyklejają się do skóry dłoni, a leżą na niej dość luźno. To bardzo ważne szczególnie dla tych osób, które w ciasnych rękawiczkach czują dyskomfort, a ich skóra jest na tyle delikatna, że łatwo powstają na niej odparzenia.

    Rękawice winylowe, mimo że mają luźniejszy krój zapewniają doskonałe wyczucie dotyku i komfort noszenia. Są pierwszorzędnym wyborem dla osób o wrażliwej skórze dłoni i osób uczulonych na lateks. Ponieważ produkuje się je z materiału syntetycznego, nie niosą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych, zapewniając przy tym komfort noszenia.

    Rękawiczki winylowe można kupić w wersji pudrowanej i bezpudrowej. Które wybrać? Te bez środka pudrującego z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby, które po zastosowaniu zwykłych rękawiczek pudrowych czują dyskomfort czy też zauważają występowanie podrażnień. Ponieważ winyl nie przykleja się do skóry, mimo braku tak zwanego pudru, zakłada i zdejmuje się je bardzo wygodnie.

    Sprawdź produkty

    Rękawiczki lateksowe

    Rękawice lateksowe są produkowane z naturalnego lub syntetycznego kauczuku. Tak jak już wspomnieliśmy, materiał ten może wywoływać reakcje alergiczne, ale zdarza się to stosunkowo rzadko. Rękawice lateksowe są niezwykle elastyczne, dzięki czemu są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż rękawiczki winylowe.

    Ze względu na to, że lateks jest elastyczny, rękawiczki idealnie przylegają do dłoni, przez co trudniej je założyć i zdjąć, zwłaszcza jeśli użytkownik ma wilgotne ręce od środka dezynfekującego lub potu. Z drugiej strony idealne dopasowanie zapewnia idealne wyczucie dotyku, co jest szczególnie istotne, kiedy użytkownik musi zachować precyzję ruchów. Warto dodać, że jednorazowe rękawiczki lateksowe z reguły są cienkie, dzięki czemu nie krępują ruchów i idealnie sprawdzają się nawet przy precyzyjnych czynnościach medycznych.

    Sprawdź produkty

    W sklepach medycznych można kupić rękawice lateksowe bezpudrowe i pudrowane. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady. Te bez środka pudrującego nie podrażniają skóry, ale o wiele trudniej się je zakłada. Te ze środkiem pudrującym mogą pozostawiać na skórze puder, co niekiedy prowadzi do zaczerwienienia, ale też ułatwia ich zakładanie.

    Rękawice lateksowe, chociaż są odporne na uszkodzenia mechaniczne, mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z wieloma rozpuszczalnikami i substancjami o charakterze tłuszczowym. Koniecznie trzeba też wspomnieć, że materiał z jakiego są produkowane ulega biodegradacji, co w przypadku produktów jednorazowego użytku jest bardzo istotne.

    Ponieważ rękawiczki lateksowe i nitrylowe są elastyczne i dopasowują się do dłoni, mogą być stosowane przy precyzyjnych zabiegach medycznych (Źródło: Pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)
    Ponieważ rękawiczki lateksowe i nitrylowe są elastyczne i dopasowują się do dłoni, mogą być stosowane przy precyzyjnych zabiegach medycznych (Źródło: Pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

    Rękawice nitrylowe

    Rękawice nitrylowe są produkowane z syntetycznego kauczuku, dlatego też nie są biodegradowalne. Charakteryzuje je wysoka odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. Podobnie jak rękawice winylowe mogą być stosowane w kontakcie z substancjami o charakterze tłuszczowym.

    Materiał z jakiego są produkowane nie jest tak elastyczny jak lateks, ale o wiele bardziej niż nitryl. To sprawia, że przylegają do skóry dłoni na tyle, że zapewniają wyczucie dotyku, ale nie powodują bolesnych odparzeń. W porównaniu do lateksu, nitryl jest nieco mniej odporny na rozciąganie, ale warto pamiętać, że nie wywołuje za to reakcji alergicznych.

    Rękawice z nitrylu mają bardzo szerokie zastosowanie. Lekarze i pozostali członkowie personelu medycznego najczęściej sięgają po rękawiczki nitrylowe niebieskie i rękawiczki nitrylowe zielone. To także częsty wybór laborantów i aptekarzy. Rękawiczki nitrylowe różowe są z kolei częstym wyborem kosmetolożek, kosmetyczek i stylistek paznokci, a czarne – fryzjerów i tatuażystów.

    W sklepach medycznych również dostępne są rękawiczki nitrylowe bezpudrowe i pudrowane. Podobnie jak w przypadku rękawiczek lateksowych, rękawiczki nitrylowe bezpudrowe mogą być stosowane przez osoby, u których środek pudrujący prowadzi do powstawania podrażnień. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nieco trudniej się je zakłada.

    Więcej o charakterystyce i zastosowaniu rękawiczek nitrylowych znajdziesz w naszym poprzednim artykule o doborze rękawiczek nitrylowych.

    Podsumowanie

    Zarówno rękawiczki winylowe, lateksowe, jak i nitrylowe mają szerokie zastosowanie w medycynie czy przemyśle. Świetnie chronią skórę dłoni przed zabrudzeniami i działaniem substancji chemicznych. Co najważniejsze, odpowiednio dobrane rękawice medyczne zmniejszają ryzyko przenoszenia drobnoustrojów.

    Które z nich sprawdzają się lepiej? Rękawice winylowe, rękawice nitrylowe czy lateksowe? W tej kwestii wiele zależy od preferencji użytkownika.

    Rękawice winylowe nie uczulają, ale za to nie są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Lateksowe idealnie przylegają do skóry dłoni zapewniając doskonałe wyczucie dotyku, ale za to mogą wywoływać reakcje alergiczne. Nitrylowe również nie uczulają, a do tego są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne – z reguły jednak najwięcej kosztują.

    Źródła:

    1. Materiały informacyjne rękawiczek medycznych jednorazowych firmy Doman,
    2. www.doz.pl/czytelnia/a14544-Rekawice_lateksowe_nitrylowe_czy_winylowe,
    3. zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10321873/nitrylowe-lateksowe-i-winylowe-czym-roznia-sie-rekawiczki-jednorazowe.html,
    4. dentaltree.pl/pl/n/13,
    5. www.xxlgastro.pl/pl/blogs/blog/zalety-rekawiczek-lateksowych/.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

      Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

      Sklep Medyczny Madens
      Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
    • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

      Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

      Sklep Medyczny Madens
      Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
    • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

      Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
    • Pęseta anatomiczna to podstawowe narzędzie na sali operacyjnej, dzięki któremu można m.in. chwytać oraz podtrzymywać tkanki. (Źródło: Pixabay.com, Autor: newarta)

      Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy! (więcej…)

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×