W sklepach medycznych można kupić rękawice ochronne winylowe, lateksowe i nitrylowe. Najtańszą opcją są te wykonane z winylu i lateksu, natomiast najdroższą – z nitrylu. Czym różnią się rękawiczki winylowe i lateksowe od nitrylowych? Które z nich są najlepszym wyborem i gdzie znajdują zastosowanie?
Spis treści
Rękawiczki winylowe, lateksowe i nitrylowe – najważniejsze różnice
Jakie rękawice ochronne jednorazowe są najlepszym wyborem? Rękawice nitrylowe czy lateksowe? A może te wykonane z winylu? Rękawice lateksowe są niezwykle elastyczne i idealnie przylegają do dłoni. Ponieważ zapewniają doskonałe wyczucie dotyku, mówi się, że są jak druga skóra. Niestety, materiał z jakiego są produkowane, choć rzadko, może wywoływać reakcje alergiczne. Osoby uczulone na lateks w kontakcie z nim mogą odczuwać swędzenie, a także doznawać reakcji skórnych.
Alternatywą dla osób uczulonych na lateks są rękawiczki winylowe i nitrylowe. Rękawiczki winylowe są nieco mniej elastyczne niż rękawiczki lateksowe, dlatego też nie przylegają tak mocno do skóry. Łatwo się je zakłada, nawet jeśli nie posiadają środka pudrującego. W porównaniu do rękawiczek lateksowych, są o wiele bardziej odporne na działanie substancji tłustych.
Jakie rękawiczki powinna wybrać osoba uczulona na lateks – rękawiczki nitrylowe czy winylowe? Jedna i druga alternatywa jest dobra. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że rękawiczki nitrylowe w porównaniu do winylowych są o wiele bardziej elastyczne, a co za tym idzie, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak rękawiczki lateksowe przylegają do skóry dłoni zapewniając precyzję ruchów.
Rękawiczki winylowe
Rękawiczki winylowe są produkowane z polichlorku winylu, nazywanego tworzywem PCV lub po prostu winylem. Są wytrzymałe i odporne na działanie substancji o charakterze tłuszczowym, czego nie można powiedzieć o rękawiczkach lateksowych. Z drugiej strony są mniej elastyczne, co sprawia, że stosunkowo łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym.
Dla wielu użytkowników to, że rękawiczki nie są tak elastyczne, jak lateksowe to duża zaleta. Dzięki temu nie przyklejają się do skóry dłoni, a leżą na niej dość luźno. To bardzo ważne szczególnie dla tych osób, które w ciasnych rękawiczkach czują dyskomfort, a ich skóra jest na tyle delikatna, że łatwo powstają na niej odparzenia.
Rękawice winylowe, mimo że mają luźniejszy krój zapewniają doskonałe wyczucie dotyku i komfort noszenia. Są pierwszorzędnym wyborem dla osób o wrażliwej skórze dłoni i osób uczulonych na lateks. Ponieważ produkuje się je z materiału syntetycznego, nie niosą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych, zapewniając przy tym komfort noszenia.
Rękawiczki winylowe można kupić w wersji pudrowanej i bezpudrowej. Które wybrać? Te bez środka pudrującego z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby, które po zastosowaniu zwykłych rękawiczek pudrowych czują dyskomfort czy też zauważają występowanie podrażnień. Ponieważ winyl nie przykleja się do skóry, mimo braku tak zwanego pudru, zakłada i zdejmuje się je bardzo wygodnie.
Rękawiczki lateksowe
Rękawice lateksowe są produkowane z naturalnego lub syntetycznego kauczuku. Tak jak już wspomnieliśmy, materiał ten może wywoływać reakcje alergiczne, ale zdarza się to stosunkowo rzadko. Rękawice lateksowe są niezwykle elastyczne, dzięki czemu są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż rękawiczki winylowe.
Ze względu na to, że lateks jest elastyczny, rękawiczki idealnie przylegają do dłoni, przez co trudniej je założyć i zdjąć, zwłaszcza jeśli użytkownik ma wilgotne ręce od środka dezynfekującego lub potu. Z drugiej strony idealne dopasowanie zapewnia idealne wyczucie dotyku, co jest szczególnie istotne, kiedy użytkownik musi zachować precyzję ruchów. Warto dodać, że jednorazowe rękawiczki lateksowe z reguły są cienkie, dzięki czemu nie krępują ruchów i idealnie sprawdzają się nawet przy precyzyjnych czynnościach medycznych.
W sklepach medycznych można kupić rękawice lateksowe bezpudrowe i pudrowane. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady. Te bez środka pudrującego nie podrażniają skóry, ale o wiele trudniej się je zakłada. Te ze środkiem pudrującym mogą pozostawiać na skórze puder, co niekiedy prowadzi do zaczerwienienia, ale też ułatwia ich zakładanie.
Rękawice lateksowe, chociaż są odporne na uszkodzenia mechaniczne, mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z wieloma rozpuszczalnikami i substancjami o charakterze tłuszczowym. Koniecznie trzeba też wspomnieć, że materiał z jakiego są produkowane ulega biodegradacji, co w przypadku produktów jednorazowego użytku jest bardzo istotne.
Rękawice nitrylowe
Rękawice nitrylowe są produkowane z syntetycznego kauczuku, dlatego też nie są biodegradowalne. Charakteryzuje je wysoka odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. Podobnie jak rękawice winylowe mogą być stosowane w kontakcie z substancjami o charakterze tłuszczowym.
Materiał z jakiego są produkowane nie jest tak elastyczny jak lateks, ale o wiele bardziej niż nitryl. To sprawia, że przylegają do skóry dłoni na tyle, że zapewniają wyczucie dotyku, ale nie powodują bolesnych odparzeń. W porównaniu do lateksu, nitryl jest nieco mniej odporny na rozciąganie, ale warto pamiętać, że nie wywołuje za to reakcji alergicznych.
Rękawice z nitrylu mają bardzo szerokie zastosowanie. Lekarze i pozostali członkowie personelu medycznego najczęściej sięgają po rękawiczki nitrylowe niebieskie i rękawiczki nitrylowe zielone. To także częsty wybór laborantów i aptekarzy. Rękawiczki nitrylowe różowe są z kolei częstym wyborem kosmetolożek, kosmetyczek i stylistek paznokci, a czarne – fryzjerów i tatuażystów.
W sklepach medycznych również dostępne są rękawiczki nitrylowe bezpudrowe i pudrowane. Podobnie jak w przypadku rękawiczek lateksowych, rękawiczki nitrylowe bezpudrowe mogą być stosowane przez osoby, u których środek pudrujący prowadzi do powstawania podrażnień. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nieco trudniej się je zakłada.
Więcej o charakterystyce i zastosowaniu rękawiczek nitrylowych znajdziesz w naszym poprzednim artykule o doborze rękawiczek nitrylowych.
Podsumowanie
Zarówno rękawiczki winylowe, lateksowe, jak i nitrylowe mają szerokie zastosowanie w medycynie czy przemyśle. Świetnie chronią skórę dłoni przed zabrudzeniami i działaniem substancji chemicznych. Co najważniejsze, odpowiednio dobrane rękawice medyczne zmniejszają ryzyko przenoszenia drobnoustrojów.
Które z nich sprawdzają się lepiej? Rękawice winylowe, rękawice nitrylowe czy lateksowe? W tej kwestii wiele zależy od preferencji użytkownika.
Rękawice winylowe nie uczulają, ale za to nie są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Lateksowe idealnie przylegają do skóry dłoni zapewniając doskonałe wyczucie dotyku, ale za to mogą wywoływać reakcje alergiczne. Nitrylowe również nie uczulają, a do tego są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne – z reguły jednak najwięcej kosztują.
Źródła:
- Materiały informacyjne rękawiczek medycznych jednorazowych firmy Doman,
- www.doz.pl/czytelnia/a14544-Rekawice_lateksowe_nitrylowe_czy_winylowe,
- zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10321873/nitrylowe-lateksowe-i-winylowe-czym-roznia-sie-rekawiczki-jednorazowe.html,
- dentaltree.pl/pl/n/13,
- www.xxlgastro.pl/pl/blogs/blog/zalety-rekawiczek-lateksowych/.
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy