Dekontaminacja medyczna

W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają bezpośredni kontakt z jałowymi tkankami pacjenta, ale również sprzęt mający styczność z błonami śluzowymi czy skórą. W zależności od ryzyka przeniesienia zakażenia, dekontaminacja medyczna może obejmować różne metody. Mowa tutaj o sanityzacji, dezynfekcji i sterylizacji.

Spis treści

    Dekontaminacja – co to?

    W przypadku każdego sprzętu wielorazowego użytku, który ma kontakt z pacjentem, niezbędna jest dekontaminacja. Co to takiego? Dekontaminacja medyczna to proces obejmujący działania mające na celu usunięcie lub zniszczenie drobnoustrojów uznawanych za patogeny. W zależności od ryzyka przeniesienia zakażenia (wysokie, średnie lub niskie), może obejmować sanityzację, czyli mycie, dezynfekcję i sterylizację.

    W przypadku sprzętu krytycznego, gdzie ryzyko przeniesienia zakażenia jest wysokie, a w tym cewników czy narzędzi chirurgicznych, dekontaminacja medyczna to proces wieloetapowy. Na początku musi obejmować sanityzację i dezynfekcję (wstępną oraz właściwą), a później jeszcze sterylizację.

    Prawidłowo wykonane czynności dekontaminacyjne pozwalają skutecznie ograniczyć ryzyko przenoszenia zakażeń (Źródło: canva.com).
    Prawidłowo wykonane czynności dekontaminacyjne pozwalają skutecznie ograniczyć ryzyko przenoszenia zakażeń (Źródło: canva.com).

    Każdy z tych procesów musi być przeprowadzany w oparciu o ścisłe procedury określające zasady postępowania z potencjalnie zakażonym sprzętem. Zapewnia to nie tylko większe bezpieczeństwo pracy, ale także pozwala zapobiec ponownej kontaminacji.

    Dekontaminacja wstępna

    Każdy sprzęt mający bezpośredni kontakt z tkankami pacjenta, musi być poddawany dekontaminacji wstępnej. Dzięki niej możliwe jest usunięcie z narzędzi widocznych zanieczyszczeń, a wraz z nimi znacznej części chorobotwórczych drobnoustrojów. Polega ona na oczyszczeniu sprzętu z pozostałości substancji chemicznych stosowanych w trakcie zabiegu, a także pozostałości materiału biologicznego. Proces ten kończy dezynfekcja.

    Przy dekontaminacji wstępnej, stosuje się różne metody oczyszczania sprzętu. Należą do nich m.in.:

    • mycie ręczne (manualne),
    • zraszanie,
    • czyszczenie zanurzeniowe,
    • spłukiwanie,
    • czyszczenie za pomocą ultradźwięków,
    • mycie w automatycznych myjniach-dezynfektorach.

    Ze względu na bezpieczeństwo personelu medycznego oraz pozostałego środowiska szpitalnego, preferowaną metodą dekontaminacji jest mycie i dezynfekcja maszynowa. Ważne jest przy tym, aby stosować się do wszelkich zaleceń producentów. Poza tym należy zadbać o prawidłowe przygotowanie i ułożenie sprzętu na tacach lub koszach myjni-dezynfektora tak, by zapewnić swobodny przepływ roztworu myjącego i uniknąć powstania uszkodzeń mechanicznych.

    Dostępne są także różne metody dezynfekcji. Ta może mieć charakter:

    • chemiczny,
    • termiczny,
    • termiczno-chemiczny.

    Dezynfekcja chemiczna zakłada zastosowanie preparatów chemicznych o różnych właściwościach m.in. związków fenolowych, związków chloru, alkoholi, aldehydów i pochodnych fenolu. Termiczna opiera się natomiast na wykorzystaniu gorącej wody (temperatura 93°C) lub pary wodnej (temperatura 105-110°C) i nadciśnienia wynoszącego 0,5 atmosfery. Dezynfekcja termiczno-chemiczna jest połączeniem dwóch poprzednich metod, pozwalającym na ograniczenie stężenia związków chemicznych oraz obniżenie temperatury.

    Dekontaminacja wyrobów medycznych

    Dekontaminacja wyrobów medycznych, takich jak narzędzia chirurgiczne, wszczepy, cewniki czy igły, wymaga zastosowania wstępnego mycia oraz wstępnej dezynfekcji, a także dezynfekcji wysokiego stopnia i sterylizacji.

    Dekontaminacja medyczna, a w tym sterylizacja, dotyczy nie tylko placówek medycznych, ale także innych podmiotów, gdzie może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia (Źródło: canva.com).
    Dekontaminacja medyczna, a w tym sterylizacja, dotyczy nie tylko placówek medycznych, ale także innych podmiotów, gdzie może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia (Źródło: canva.com).

    Dezynfekcja wysokiego stopnia pozwala na zniszczenie form wegetatywnych drobnoustrojów, a także prątków gruźlicy, enterowirusów i niektórych form przetrwalnikowych. Sterylizacja prowadzi natomiast do zniszczenia wszystkich żywych form drobnoustrojów.

    Przed jej przeprowadzeniem, sprzęt należy odpowiednio przygotować. Proces ten może być wieloetapowy (obejmuje wtedy wspomniane wstępne mycie z dezynfekcją, mycie właściwe i dezynfekcję właściwą) albo jednoetapowy. W drugim przypadku obejmuje on dezynfekcję w preparacie myjąco-dezynfekcyjnym i mycie w procesie maszynowym lub manualnym. Każdy z etapów przygotowania do sterylizacji, a także sama sterylizacja, muszą być poddawane kontroli oraz zostać właściwie udokumentowane.

    Dekontaminacja pacjenta

    Dekontaminacja pacjenta to sformułowanie, które niekiedy jest używane w kontekście usuwania drobnoustrojów z powierzchni skóry czy błon śluzowych pacjentów. Zdecydowanie bardziej poprawnym określeniem jest w tym przypadku antyseptyka. Również odnosi się ona do zniszczenia lub hamowania wzrostu drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy, pierwotniak czy grzyby, jednak stricte na żywych tkankach.

    Obejmuje ona szereg działań mających na celu uniknięcie zakażenia, do których zalicza się przede wszystkim dezynfekcję skóry, błon śluzowych, a także uszkodzonych tkanek przy wykorzystaniu preparatów nie mających szkodliwego oddziaływania na tkanki ludzkie. Należą do nich m.in. oktenidyna (jest to antyseptyk o szerokim spektrum działania) oraz pochodne fenolu, chloraminy, jodofory czy związki srebra.

    Dekontaminacja a sterylizacja

    Sterylizacja to jedna z metod dekontaminacji. Zawsze powinien poprzedzać ją jedno- lub wieloetapowy proces przygotowania, obejmujący mycie i dezynfekcję wstępną (Źródło: canva.com).

    Każdy, kto pracuje w miejscu, gdzie wymagane jest zastosowanie szczególnych zasad higieny i tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko przeniesienia zakażenia, powinien wiedzieć, że dekontaminacja a sterylizacja to nie to samo. Pojęcia te są ze sobą powiązane, jednak nie należy stosować ich jako synonimy.

    Dekontaminacja ma znacznie szersze znaczenie. Obejmuje bowiem nie tylko sterylizację, ale także dezynfekcję i sanityzację. Sterylizacja jest więc jedynie jedną z jej metod.

    Źródła:

    1. Dezynfekcja, Sterylizacja, Antyseptyka; dr Małgorzata Fleischer, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny Im. Piastów Śląskich We Wrocławiu
    2. PRZYGOTOWANIE INSTRUMENTARIUM MEDYCZNEGO DO ZABIEGÓW CHIRURGICZNYCH. CZĘŚĆ I – WSTĘPNA DEKONTAMINACJA I DEZYNFEKCJA; Beata Sokół-Leszczyńska, Elżbieta Sztark, Piotr Leszczyński, Grażyna Młynarczyk, Marta Wróblewska
    3. Ogólne wytyczne dla podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych i innych przedmiotów wielorazowego użytku wykorzystywanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia, opracowany przez ekspertów Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, Narodowego Instytutu Leków. Warszawa, październik 2017;
    4. https://www.hartmann.info/pl-pl/articles/e/9/aseptyka-antyseptyka-i-lawaseptyka-w-leczeniu-ran
    5. https://diag.pl/pacjent/definicje/antyseptyka/

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…
    • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

      Stripy chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×