W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają bezpośredni kontakt z jałowymi tkankami pacjenta, ale również sprzęt mający styczność z błonami śluzowymi czy skórą. W zależności od ryzyka przeniesienia zakażenia, dekontaminacja medyczna może obejmować różne metody. Mowa tutaj o sanityzacji, dezynfekcji i sterylizacji.
Spis treści
Rękawiczki jednorazowe
Dekontaminacja – co to?
W przypadku każdego sprzętu wielorazowego użytku, który ma kontakt z pacjentem, niezbędna jest dekontaminacja. Co to takiego? Dekontaminacja medyczna to proces obejmujący działania mające na celu usunięcie lub zniszczenie drobnoustrojów uznawanych za patogeny. W zależności od ryzyka przeniesienia zakażenia (wysokie, średnie lub niskie), może obejmować sanityzację, czyli mycie, dezynfekcję i sterylizację.
W przypadku sprzętu krytycznego, gdzie ryzyko przeniesienia zakażenia jest wysokie, a w tym cewników czy narzędzi chirurgicznych, dekontaminacja medyczna to proces wieloetapowy. Na początku musi obejmować sanityzację i dezynfekcję (wstępną oraz właściwą), a później jeszcze sterylizację.
Każdy z tych procesów musi być przeprowadzany w oparciu o ścisłe procedury określające zasady postępowania z potencjalnie zakażonym sprzętem. Zapewnia to nie tylko większe bezpieczeństwo pracy, ale także pozwala zapobiec ponownej kontaminacji.
-
Rękawice chirurgiczne, sterylne, lateksowe, bezpudrowe, różne rozmiary (10 par) EURODERM MCLateksowe, bezpudrowe rękawiczki chirurgiczne EURODERM MC w anatomicznym kształcie. Zapewniają operującemu swobodę ruchów i pewny chwyt, co przekłada się na wysokie bezpieczeństwo zabiegu. Pakowane parami w sterylne blistry. Cena za 10 par.Cena:od 27,90zł
-
Rękawiczki chirurgiczne sterylne lateksowe pudrowane S, M, L (10 par) Sempermed® ClassicSempermed® Classic to rękawice jałowe, lateksowe, delikatnie pudrowane, z rolowanym mankietem. Mają mikroporowatą powierzchnię i wysoką elastyczność. Są sterylne, dlatego też można używać ich w podczas operacji i innych zabiegów chirurgicznych. Pakowane parami w jałowe blistry, a zbiorczo w opakowanie po 50 par rękawiczek. Cena za 10 par rękawiczek.Cena:od 26,90zł
-
Rękawiczki chirurgiczne sterylne lateksowe bezpudrowe S, M, L (10 par) Sempermed® derma PFRękawice chirurgiczne lateksowe, bezpudrowe Sempermed® Derma PF z rolowanym mankietem i o mikroporowatej powierzchni. Są sterylne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w gabinetach zabiegowych i na salach operacyjnych będąc wyborem chirurgów i ich asystentów. Pakowane parami w jałowym opakowaniu. Wyrób medyczny klasy I. Cena za 10 par rękawiczek.Cena:od 29,90zł
Dekontaminacja wstępna
Każdy sprzęt mający bezpośredni kontakt z tkankami pacjenta, musi być poddawany dekontaminacji wstępnej. Dzięki niej możliwe jest usunięcie z narzędzi widocznych zanieczyszczeń, a wraz z nimi znacznej części chorobotwórczych drobnoustrojów. Polega ona na oczyszczeniu sprzętu z pozostałości substancji chemicznych stosowanych w trakcie zabiegu, a także pozostałości materiału biologicznego. Proces ten kończy dezynfekcja.
Przy dekontaminacji wstępnej, stosuje się różne metody oczyszczania sprzętu. Należą do nich m.in.:
- mycie ręczne (manualne),
- zraszanie,
- czyszczenie zanurzeniowe,
- spłukiwanie,
- czyszczenie za pomocą ultradźwięków,
- mycie w automatycznych myjniach-dezynfektorach.
Ze względu na bezpieczeństwo personelu medycznego oraz pozostałego środowiska szpitalnego, preferowaną metodą dekontaminacji jest mycie i dezynfekcja maszynowa. Ważne jest przy tym, aby stosować się do wszelkich zaleceń producentów. Poza tym należy zadbać o prawidłowe przygotowanie i ułożenie sprzętu na tacach lub koszach myjni-dezynfektora tak, by zapewnić swobodny przepływ roztworu myjącego i uniknąć powstania uszkodzeń mechanicznych.
Dostępne są także różne metody dezynfekcji. Ta może mieć charakter:
- chemiczny,
- termiczny,
- termiczno-chemiczny.
Dezynfekcja chemiczna zakłada zastosowanie preparatów chemicznych o różnych właściwościach m.in. związków fenolowych, związków chloru, alkoholi, aldehydów i pochodnych fenolu. Termiczna opiera się natomiast na wykorzystaniu gorącej wody (temperatura 93°C) lub pary wodnej (temperatura 105-110°C) i nadciśnienia wynoszącego 0,5 atmosfery. Dezynfekcja termiczno-chemiczna jest połączeniem dwóch poprzednich metod, pozwalającym na ograniczenie stężenia związków chemicznych oraz obniżenie temperatury.
Dekontaminacja wyrobów medycznych
Dekontaminacja wyrobów medycznych, takich jak narzędzia chirurgiczne, wszczepy, cewniki czy igły, wymaga zastosowania wstępnego mycia oraz wstępnej dezynfekcji, a także dezynfekcji wysokiego stopnia i sterylizacji.
Dezynfekcja wysokiego stopnia pozwala na zniszczenie form wegetatywnych drobnoustrojów, a także prątków gruźlicy, enterowirusów i niektórych form przetrwalnikowych. Sterylizacja prowadzi natomiast do zniszczenia wszystkich żywych form drobnoustrojów.
Przed jej przeprowadzeniem, sprzęt należy odpowiednio przygotować. Proces ten może być wieloetapowy (obejmuje wtedy wspomniane wstępne mycie z dezynfekcją, mycie właściwe i dezynfekcję właściwą) albo jednoetapowy. W drugim przypadku obejmuje on dezynfekcję w preparacie myjąco-dezynfekcyjnym i mycie w procesie maszynowym lub manualnym. Każdy z etapów przygotowania do sterylizacji, a także sama sterylizacja, muszą być poddawane kontroli oraz zostać właściwie udokumentowane.
Dekontaminacja pacjenta
Dekontaminacja pacjenta to sformułowanie, które niekiedy jest używane w kontekście usuwania drobnoustrojów z powierzchni skóry czy błon śluzowych pacjentów. Zdecydowanie bardziej poprawnym określeniem jest w tym przypadku antyseptyka. Również odnosi się ona do zniszczenia lub hamowania wzrostu drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy, pierwotniak czy grzyby, jednak stricte na żywych tkankach.
Obejmuje ona szereg działań mających na celu uniknięcie zakażenia, do których zalicza się przede wszystkim dezynfekcję skóry, błon śluzowych, a także uszkodzonych tkanek przy wykorzystaniu preparatów nie mających szkodliwego oddziaływania na tkanki ludzkie. Należą do nich m.in. oktenidyna (jest to antyseptyk o szerokim spektrum działania) oraz pochodne fenolu, chloraminy, jodofory czy związki srebra.
Dekontaminacja a sterylizacja
Każdy, kto pracuje w miejscu, gdzie wymagane jest zastosowanie szczególnych zasad higieny i tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko przeniesienia zakażenia, powinien wiedzieć, że dekontaminacja a sterylizacja to nie to samo. Pojęcia te są ze sobą powiązane, jednak nie należy stosować ich jako synonimy.
Dekontaminacja ma znacznie szersze znaczenie. Obejmuje bowiem nie tylko sterylizację, ale także dezynfekcję i sanityzację. Sterylizacja jest więc jedynie jedną z jej metod.
Źródła:
- Dezynfekcja, Sterylizacja, Antyseptyka; dr Małgorzata Fleischer, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny Im. Piastów Śląskich We Wrocławiu
- PRZYGOTOWANIE INSTRUMENTARIUM MEDYCZNEGO DO ZABIEGÓW CHIRURGICZNYCH. CZĘŚĆ I – WSTĘPNA DEKONTAMINACJA I DEZYNFEKCJA; Beata Sokół-Leszczyńska, Elżbieta Sztark, Piotr Leszczyński, Grażyna Młynarczyk, Marta Wróblewska
- Ogólne wytyczne dla podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych i innych przedmiotów wielorazowego użytku wykorzystywanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia, opracowany przez ekspertów Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej, Narodowego Instytutu Leków. Warszawa, październik 2017;
- https://www.hartmann.info/pl-pl/articles/e/9/aseptyka-antyseptyka-i-lawaseptyka-w-leczeniu-ran
- https://diag.pl/pacjent/definicje/antyseptyka/
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy