Tak jak i w przypadku innych specjalizacji chirurgicznych, tak i w zabiegach położniczych upływający czas pozwolił na rozwój metod operowania oraz używanych do tego celu narzędzi i materiałów szewnych. Niektóre rozwiązania są zatem dziś uznawane za przestarzałe i mało efektywne. Inne zostały usunięte, gdyż zmieniło się samo podejście do niektórych etapów diagnostyki prenatalnej oraz zabiegów. Obecnie efektywność pracy chirurga i bezpieczeństwo pacjentki oraz dziecka mogą być więc na wyższym poziomie, a czas rekonwalescencji ulega coraz większej redukcji. Jakie szwy chirurgiczne stosuje się zatem w operacjach położniczych? Na czym polega specyfika tych zabiegów i jakie zasady powinny być podczas nich bezwzględnie przestrzegane? W dalszej części wpisu staramy się odpowiedzieć na te pytania.
Spis treści
Szwy chirurgiczne w położnictwie – ogólna charakterystyka
Podobnie jak ma to miejsce w innych specjalizacjach chirurgicznych, tak i w zabiegach położniczych stosuje się różnego rodzaju szwy chirurgiczne. Zastosowanie mają tu więc zarówno niewchłanialne, jak i wchłanialne nici. To, jaki rodzaj szwu zostanie zastosowany w przypadku konkretnej pacjentki, zależy między innymi od preferencji chirurga zajmującego się jego zakładaniem.
Na szczególne wyróżnienie w przypadku ogólnej charakterystyki nici chirurgicznych wykorzystywanych do zaopatrywania ran w zabiegach położniczych należą monofilamentowe lub multifilamentowe wchłanialne szwy syntetyczne. Są one zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzajem nici chirurgicznych, w szczególności:
- plecione szwy rozpuszczalne z kwasu poliglikolowego – OPTIME® lub Dexon®
- plecione szwy wchłanialne z poliglaktyny 910 – GLACTIME®, Vicryl®
- jednowłóknowe nici wchłanialne z poliglekapronu – ADVANTIME®, Monocryl®
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA rapid – OPTIME® RSzwy syntetyczne, plecione o szybkim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego o specjalnym powleczeniu (PGA Rapid). Zapewniają doskonałe wyniki leczenia ran. Rekomendowane w sytuacjach, w których potrzebny jest krótki czas podtrzymywania rany. Nici bezbarwne, nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. 36 saszetek w opakowaniu.Cena:od 372,31zł
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA OPTIME®Nici syntetyczne, plecione, o średnim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego (PGA) ze specjalnym powleczeniem dla lepszego pasażu przez tkankę. Zapewniają wysoką początkową siłą podtrzymywania i regularne wchłanianie. Dzięki wysokiej poręczności i regularnej absorpcji znajdują szerokie zastosowanie w chirurgii ogólnej. 36 saszetek w opakowaniu. (z wyjątkiem podwiązek na rolce pakowanych po 24 saszetki).Cena:od 256,09zł
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne poliglekapron 25 (PGCL) ADVANTIME®Szwy syntetyczne, monofilamentowe, o średnim okresie absorpcji. Wykonane z poliglekapronu 25 (PGCL). Bardzo miękkie i delikatne – zapewniają doskonałe wyniki gojenia ran. Rekomendowane do szwu ciągłego, śródskórnego, szczególnie gdy wymagany jest wysoki efekt estetyczny. Dostępne są także z igłami kosmetycznymi z precyzyjnym ostrzem EXTRACUT®, przeznaczonymi do chirurgii plastycznej.Cena:od 404,51zł
Zabiegi położnicze i związane z nimi wyzwania
Po pierwsze pole operacyjne zabiegów położniczych jest uważane za obszar ulegający szybkiemu zakażeniu, a więc wymagający szczególnej ostrożności w zakresie zapobiegania powikłaniom pooperacyjnym. Czynnik bezpieczeństwa powinien być zatem priorytetem przy doborze właściwych nici chirurgicznych. Preferowane są szwy chirurgiczne niekapilarne, monofilamentowe z poliglekapronu 25, takie jak Advantime® lub Monocryl®.
Po drugie, chirurg musi często pracować na bardzo ograniczonym polu operacyjnym, co wyklucza zastosowanie niektórych igieł chirurgicznych. Jedną z częściej stosowanych technik w tym obszarze jest zatem technika endoskopowa. Właściwości manipulacyjne i poręczność korzystania, w szczególności giętkość szwów używanych wewnątrz ciała, są niezwykle ważne. Do naprawy nacięć i ubytków w ginekologii większość chirurgów woli używać wybranych rodzajów szwów wchłanialnych. Niektórzy chirurdzy preferują grubsze nici monofilamentowe ADVANTIME® lub plecione OPTIME® / GLACTIME® (w rozmiarze 1). Duże naprężenia narządów rozrodczych i czas gojenia wskazują jednak, że grubsze szwy powinny być stosowane tylko w przypadku zamykania jamy brzusznej.
Rodzaj szwu a rodzaj zabiegu położniczego
Rodzaj i grubość nici chirurgicznej ma ogromne znaczenie w przypadku wyboru materiałów szewnych do zaopatrywania tkanek w konkretnym rodzaju operacji położniczej. Warto więc poznać następujące informacje, z których korzystają na co dzień chirurdzy w tej specjalizacji.
Macica
Jest silnie umięśniona i bardzo ukrwiona. Goi się przy tym szybko (ok. 5 dni). Do szycia ścian macicy stosuje się szew wchłanialny, który zapewni szczelne zespolenie i minimalną bliznę.
Mięsień macicy
- rodzaj szwów: wchłanialne, plecione Optime®/Glactime® lub monofilamentowe Advantime®
- multifilament biodegradowalny o grubości 1 lub 2 do zaopatrywanie mięśnia macicy po wykonaniu cięcia cesarskiego,
- zamknięcie loży po usunięciu mięśniaków przeprowadza się za pomocą wchłanialnej plecionki w rozmiarze 0 lub 1,
Otrzewna macicy
- po cięciu cesarskim szyta zwykle osobną warstwą.
- okolice załamka pęcherzowo-macicznego powinno się zaopatrywać szwem wchłanialnym 0 lub 2-0.
Szyjka macicy
- w przypadku urazów okołoporodowych korzysta się z wchłanialnej plecionki w rozmiarze 1 – Optime® lub Glactime®
- niewydolność szyjki macicy powinno się operować przy użyciu niewchłanialnego multifilamentu o grubości 2.
Jajnik
- rodzaj szwów: wchłanialne, plecione lub biodegradowalne monofilamenty Advantime®
- rozmiar nici chirurgicznej: 2-0 lub 3-0.
Pochwa
- rodzaj szwów: multifilament wchłanialny – Optime® lub Glactime®
- rozmiar nici chirurgicznej: plecionka o grubości 0 lub 1.
- pochwa po nacięciu krocza – Optime® R/Vicryl™ Rapid
Otrzewna ścienna
Jest to miękka, delikatna i cienka błona wyścielająca jamę brzuszną. Goi się szybko, w okresie 7-14 dni. Jej zrost nie ma większego wpływu na odzyskiwanie siły podtrzymywania przez chirurgiczne zespolone powłoki brzuszne. W dodatku warstwa ta nie podlega zbyt dużym naprężeniom w czasie gojenia, dlatego jej zaopatrywanie zależy od preferencji chirurga.
- najczęściej stosuje się szew ciągły, rzadziej pojedynczy
- wskazane są wchłanialne nici monofilamentowe Advantime® lub plecionka z powleczeniem wysokiej jakości Optime®/Glactime®
- rozmiar nici chirurgicznej: grubość 0.
Powięź
Powięź brzuszna to włóknista struktura łącznotkankowa otaczająca mięśnie, która tworzy rozcięgna łączące mięśnie ściany brzucha. Jest to najmocniejsza powłoka ściany brzucha i podlega dużym obciążeniom. W związku z tym szwy wewnętrzne, które stosuje się do zaopatrywania struktur powięziowych powłok brzusznych, podlegają największym naprężeniom. Powięź brzuszna nigdy nie odzyskuje początkowej wytrzymałości. Goi się powoli, a krytyczny okres gojenia tej tkanki wypada między 14 a 21 dniem po operacji. Miesięczny okres podtrzymywania jest bezwzględnie niezbędny, aby powięź mogła odzyskać 40% swojej pierwotnej wytrzymałości. Po 3 miesiącach odzyskuje 55-65% wytrzymałości, a po 9-12 miesiącach ok. 80%.
Do zaopatrywania powięzi brzusznych zalecane są szwy chirurgiczne wchłanialne o średnim lub długim czasie podtrzymywania. Wybór zależy od tego, czy powięź będzie zaopatrywana szwem pojedynczym lub ciągłym.
- wchłanialna plecionka z kwasu poliglikolowego lub poliglaktyny (przy szwach pojedynczych) – Optime®/Glactime®
- wolnowchłaniany monofilament z polidioksanonu (w przypadku szwu pętlowego i pojedynczego) Monotime®/PDS™II
- rozmiar szwu: 1 lub 2 (w zależności od tego, czy używany jest monofilament czy plecionka)
Tkanka podskórna
W zależności od pacjenta może się składać z różnej grubości tkanki podskórnej. Jeżeli warstwa tkanki podskórnej jest cienka, chirurg może zaniechać jej zaopatrywania. Tkanka podskórna jest krucha, delikatna i słabo ukrwiona, posiada niewielką wytrzymałość i do tego jest mocno uwodniona. Goi się w okresie 7-14 dni, jednak nigdy nie odzyskuje swojej pierwotnej ciągłości. Przy zaopatrywaniu tkanki podskórnej kluczowe jest dokładne zbliżanie jej brzegów tak, aby zapobiec tworzeniu się przestrzeni, w których gromadzi się płyn stanowiący pożywkę dla drobnoustrojów.
Do zaopatrywania tkanki podskórnej rekomenduje się wchłanialny szew monofilamentowy lub pleciony o średnim okresie podtrzyywania, który powoduje minimalny uraz podczas pasażu. Ważne jest, aby nie był on za cienki i nie przecinał tkanek.
- wchłanialne nici monofilamentowe Advantime® lub plecione Optime®/Glactime®,
- rozmiar nici chirurgicznej: jednowłóknowe lub wielowłóknowe o grubości 2-0.
Skóra
Składa się z dwóch warstw: zbudowanej gęstej, dobrze unaczynionej i wytrzymałej skóry właściwej oraz trzykrotnie cieńszego naskórka. Skóra goi się szybko, pomiędzy 5 a 7 dniem. Na skórę można założyć szwy pojedyncze niewchłanialne. Alternatywnie, aby ograniczyć bliznę chirurg może zdecydować się na podskórne zamknięcie rany szwem ciągłym śródskórnym. W takim wypadku mogą być użyte monofilamentowe szwy wchłanialne z poliglekapronu lub szybkowchłanialna plecionka. Odpowiednim wyborem są także szwy nylonowe o małej hydrofilności lub dla doskonałego efektu kosmetycznego niebieskie nici z hydrofobowego polipropylenu.
- szwy pojedyncze zakłada się z nici niewchłanialnych: nylon – Filapeau®, Ethilon™ , polipropylen Corolene®, Prolene™
- szwy śródskórne najlepiej założyć z nici wchłanialnych (rzadziej niewchłanialnych): poliglekapron monofilament – Advantime®, plecionka szybkowchłanialna – Optime® R
- rozmiar nici chirurgicznej: 2-0 lub 3-0,
Źródła:
- Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2
- ETHICON, INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004
- Chih-Chang Chu, J. Anthony von Fraunhofer, Howard P. Greisler, Wound Closure Biomaterials and Devices, CRC Press LLC 1997
- State of the Art Vaginal Surgery 2nd Edition, N. Goel, Jaypee Brothers Medical Pub, 2013
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy