Rany martwicze

Martwica to ogromny problem, który może pojawić się nie tylko na skutek poparzenia, ale także odmrożenia, odleżyn czy nawet po przejściu zabiegu chirurgicznego. Ma ona związek z obumieraniem tkanek i może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego, przez co stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta. Jakiego leczenia wymagają rany martwicze, a także jakich należy używać do nich opatrunków?

Spis treści

    Co to martwica?

    Co to martwica? Jest to miejscowe obumarcie tkanek, które z reguły następuje na skutek niedotlenienia i niedożywienia komórek. Bardzo często ma związek z długotrwałym uciskiem tkanek bądź ich zmiażdżeniem. Martwica pojawia się także u pacjentów po oparzeniach termicznych i odmrożeniach. Przede wszystkim w przypadku oparzeń III stopnia i odmrożeń IV stopnia.

    Ponieważ ma związek z denaturacją białek i obumarciem tkanek, inaczej nazywa się ją nekrozą. Jej obecność zwiększa ryzyko infekcji, a także zakażenia i stanu zapalnego. W szczególnych przypadkach może prowadzić do mumifikacji części ciała. Może towarzyszyć jej gorączka lub stan podgorączkowy.

    Rany martwicze najczęściej mają kolor brunatny. Niekiedy przybierają jednak kolor czarny. Nieleczone mogą stawać się wilgotne i zmieniać kolor na żółty. Tworzy się na nich owrzodzenie, z którego wydziela się nieprzyjemny zapach. Z czasem wilgotna tkanka martwicza zaczyna oddzielać się od zdrowej tkanki, a kolor rany zmienia się na czerwony.

    W dziedzinie leczenia ran wyróżnia się kilka rodzajów martwicy (Źródło: canva.com)
    W dziedzinie leczenia ran wyróżnia się kilka rodzajów martwicy (Źródło: canva.com)

    Ze względu na sposób postępowania, a także przyczynę powstania wyróżnia się martwicę:

    • skrzepową,
    • włókniowatą,
    • enzymatyczną,
    • sercowatą,
    • zgorzel.

    Martwica skóry po szyciu

    Nekroza najczęściej pojawia się na skutek poparzeń. Możliwa jest jednak także martwica skóry po szyciu, będąca wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych lub długotrwałego ucisku. Jest to rzadkie zjawisko, natomiast istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko. Przede wszystkim są to:

    • palenie wyrobów tytoniowych;
    • nadużywanie alkoholu;
    • cukrzyca;
    • miażdżyca;
    • inne choroby naczyń krwionośnych.

    Martwica rany po operacji

    Martwica rany po operacji to poważne powikłanie, z którym jak najszybciej należy zacząć się zmagać. Jeżeli ta zaczyna zmieniać kolor, pojawia się wysięk, świąd czy też podwyższona temperatura, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. Zwlekanie z leczeniem może prowadzić bowiem do szeregu dalszych powikłań, a w szczególności do poważnej infekcji oraz stanu zapalnego.

    Leczenie martwicy opiera się przede wszystkim na jej usunięciu. Może polegać na mechanicznym usunięciu obumarłych tkanek skalpelem lub za pomocą ultradźwięków. Możliwe jest także autolityczne usunięcie martwicy, skupiające się na stymulowaniu do jej rozkładu własnych enzymów.

    Opatrunek na martwicę

    Opatrunek na martwicę powinien być dobrany przez lekarza lub pielęgniarkę, przy uwzględnieniu etiologii, lokalizacji i rozległości rany (Źródło: canva.com)

    Pojawienie się martwicy na ranie wymaga zastosowania w jej leczeniu specjalistycznych opatrunków. Pomagają one w utrzymaniu optymalnego środowiska gojenia.

    Do zaopatrywania ran po usunięciu martwicy stosuje się przede wszystkim opatrunki z jonami srebra, opatrunki i żele hydrokoloidowe, a także opatrunki alginianowy i hydrożelowe.

    Opatrunek na martwicę z jonami srebra wspomoże terapię trudno gojących się ran poprzez utrzymanie optymalnie wilgotnego środowiska oraz działanie antybakteryjne. Opatrunek hydrokoloidowy również będzie sprzyjać utrzymaniu wilgotnego środowiska gojenia rany, a także pozwoli zamknąć w strukturze żelu pojawiającą się wydzielinę. Jest to rodzaj opatrunku okluzyjnego. Podobnie będzie działał opatrunek alginianowy.

    Źródła:

    1. https://forumleczeniaran.pl/martwica-czym-jest-i-jak-prawidlowo-ja-usunac/
    2. https://czopkiewicz.pl/martwica-po-zabiegu-kiedy-moze-wystapic/
    3. Leczenie Ran, Oficjalne czasopismo naukowe Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, członka Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran, ISSN: 1733-4101 | e-ISSN: 1733-7607 Zeszyt 1 | Tom 17 | 2020 | Kwartalnik
    4. PIELĘGNACJA SKÓRY I RANY; Podstawowe informacje w zakresie pielęgnacji rany, Produkty do przygotowania łożyska i antyseptyki rany; ZESZYT VII, tłumaczenie: Magdalena Biegańska biuro „Biegańska-Office”, Przewodniczący zespołu recenzentów: dr n. biol. Grzegorz Ziółkowski
    5. Zastosowanie opatrunków aktywnych w leczeniu ran powikłanych i odleżyn Bogusława Hirt-Nowak*, Włodzimierz Gniłka**, Jacek Pypkowski** | *Katedra i Zakład Opieki Paliatywnej, Akademia Medyczna im. L. Rydygiera w Bydgoszczy |**Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej, Akademia Medyczna w Bydgoszczy

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunki hydrowłókniste, w kontakcie z wysiękiem, tworzą żelową powłokę (Źródło: canva.com)

      Opatrunki hydrowłókniste

      Marcin Lewicki
      Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie…
    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×