
Martwica to ogromny problem, który może pojawić się nie tylko na skutek poparzenia, ale także odmrożenia, odleżyn czy nawet po przejściu zabiegu chirurgicznego. Ma ona związek z obumieraniem tkanek i może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego, przez co stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta. Jakiego leczenia wymagają rany martwicze, a także jakich należy używać do nich opatrunków?
Spis treści

Opatrunki specjalistyczne
Co to martwica?
Co to martwica? Jest to miejscowe obumarcie tkanek, które z reguły następuje na skutek niedotlenienia i niedożywienia komórek. Bardzo często ma związek z długotrwałym uciskiem tkanek bądź ich zmiażdżeniem. Martwica pojawia się także u pacjentów po oparzeniach termicznych i odmrożeniach. Przede wszystkim w przypadku oparzeń III stopnia i odmrożeń IV stopnia.
Ponieważ ma związek z denaturacją białek i obumarciem tkanek, inaczej nazywa się ją nekrozą. Jej obecność zwiększa ryzyko infekcji, a także zakażenia i stanu zapalnego. W szczególnych przypadkach może prowadzić do mumifikacji części ciała. Może towarzyszyć jej gorączka lub stan podgorączkowy.
Rany martwicze najczęściej mają kolor brunatny. Niekiedy przybierają jednak kolor czarny. Nieleczone mogą stawać się wilgotne i zmieniać kolor na żółty. Tworzy się na nich owrzodzenie, z którego wydziela się nieprzyjemny zapach. Z czasem wilgotna tkanka martwicza zaczyna oddzielać się od zdrowej tkanki, a kolor rany zmienia się na czerwony.

Ze względu na sposób postępowania, a także przyczynę powstania wyróżnia się martwicę:
- skrzepową,
- włókniowatą,
- enzymatyczną,
- sercowatą,
- zgorzel.
Martwica skóry po szyciu
Nekroza najczęściej pojawia się na skutek poparzeń. Możliwa jest jednak także martwica skóry po szyciu, będąca wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych lub długotrwałego ucisku. Jest to rzadkie zjawisko, natomiast istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko. Przede wszystkim są to:
- palenie wyrobów tytoniowych;
- nadużywanie alkoholu;
- cukrzyca;
- miażdżyca;
- inne choroby naczyń krwionośnych.
Martwica rany po operacji
Martwica rany po operacji to poważne powikłanie, z którym jak najszybciej należy zacząć się zmagać. Jeżeli ta zaczyna zmieniać kolor, pojawia się wysięk, świąd czy też podwyższona temperatura, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. Zwlekanie z leczeniem może prowadzić bowiem do szeregu dalszych powikłań, a w szczególności do poważnej infekcji oraz stanu zapalnego.
Leczenie martwicy opiera się przede wszystkim na jej usunięciu. Może polegać na mechanicznym usunięciu obumarłych tkanek skalpelem lub za pomocą ultradźwięków. Możliwe jest także autolityczne usunięcie martwicy, skupiające się na stymulowaniu do jej rozkładu własnych enzymów.
Opatrunek na martwicę

Pojawienie się martwicy na ranie wymaga zastosowania w jej leczeniu specjalistycznych opatrunków. Pomagają one w utrzymaniu optymalnego środowiska gojenia.
Do zaopatrywania ran po usunięciu martwicy stosuje się przede wszystkim opatrunki z jonami srebra, opatrunki i żele hydrokoloidowe, a także opatrunki alginianowy i hydrożelowe.
Opatrunek na martwicę z jonami srebra wspomoże terapię trudno gojących się ran poprzez utrzymanie optymalnie wilgotnego środowiska oraz działanie antybakteryjne. Opatrunek hydrokoloidowy również będzie sprzyjać utrzymaniu wilgotnego środowiska gojenia rany, a także pozwoli zamknąć w strukturze żelu pojawiającą się wydzielinę. Jest to rodzaj opatrunku okluzyjnego. Podobnie będzie działał opatrunek alginianowy.
Źródła:
- https://forumleczeniaran.pl/martwica-czym-jest-i-jak-prawidlowo-ja-usunac/
- https://czopkiewicz.pl/martwica-po-zabiegu-kiedy-moze-wystapic/
- Leczenie Ran, Oficjalne czasopismo naukowe Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, członka Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran, ISSN: 1733-4101 | e-ISSN: 1733-7607 Zeszyt 1 | Tom 17 | 2020 | Kwartalnik
- PIELĘGNACJA SKÓRY I RANY; Podstawowe informacje w zakresie pielęgnacji rany, Produkty do przygotowania łożyska i antyseptyki rany; ZESZYT VII, tłumaczenie: Magdalena Biegańska biuro „Biegańska-Office”, Przewodniczący zespołu recenzentów: dr n. biol. Grzegorz Ziółkowski
- Zastosowanie opatrunków aktywnych w leczeniu ran powikłanych i odleżyn Bogusława Hirt-Nowak*, Włodzimierz Gniłka**, Jacek Pypkowski** | *Katedra i Zakład Opieki Paliatywnej, Akademia Medyczna im. L. Rydygiera w Bydgoszczy |**Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej, Akademia Medyczna w Bydgoszczy
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy