Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie w ranie optymalnie wilgotnego środowiska. Przy tym wszystkim chronią tkanki przed maceracją. Jak dokładnie działają opatrunki hydrowłókniste (opatrunki typu hydrofibre) oraz jakie są ich najważniejsze właściwości? Wyjaśniamy.
Spis treści
Opatrunki specjalistyczne
Opatrunek hydrowłóknisty – do czego służy?
Opatrunki hydrowłókniste (opatrunki typu hydrofibre) to nowoczesne materiały opatrunkowe, które podobnie jak opatrunki hydrokoloidowe są zbudowane z karboksymetylocelulozy sodowej. Występuje ona w nich w postaci sprasowanych włókien, przyjmujących formę płytki. Te przypominają z wyglądy włókna alginianowe. Nieco inaczej zachowują się jednak w kontakcie z wysiękiem.
Włókna alginianowe jedynie go otaczają, podczas gdy hydrowłókna pochłaniają go i zatrzymują wraz z bakteriami wewnątrz swojej struktury. W efekcie, w przeciwieństwie do opatrunków alginianowych, opatrunki hydrowłókniste mogą być stosowane również w przypadku ran skażonych lub takich, u których istnieje wysokie prawdopodobieństwo rozwinięcia się infekcji. Szczególnie polecane w leczeniu tego typu ran są opatrunki hydrowłókniste z jonami srebra.
Opatrunki hydrowłókniste można stosować na rany:
- bez cech infekcji,
- z ryzykiem infekcji,
- z cechami infekcji,
- płytkie,
- głębokie,
- przewlekłe,
- ostre.
Co do zasady, opatrunki tego typu do efektywnego działania wymagają obecności płynu. Z tego względu nie znajdują one zastosowania w leczeniu ran suchych ani słabo sączących.
Hydrowłókniste opatrunki na rany sączące
Hydrowłókniste opatrunki na rany sączące to nowoczesny rodzaj opatrunków aktywnych o pionowym mechanizmie pochłaniania wysięku. Ich działanie pozwala na ograniczenie do minimum ryzyka wystąpienia maceracji tkanek, a także podrażnienia skóry wokół leczonego obszaru. Są one przeznaczone do leczenia ran ze średnim, a także obfitym wysiękiem.
Wchłaniając go, opatrunki te zamieniają się w spójny żel, tworząc warstwę idealnie przylegającą do dna rany. Jednocześnie obniżają pH i umożliwiają utrzymanie wokół wilgotnego środowiska, co pobudza proces oczyszczania autolitycznego i pozwala na osiągnięcie optymalnych warunków dla gojenia się rany.
Opatrunki hydrowłókniste z jonami srebra
Tak jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są nie tylko standardowe opatrunki hydrowłókniste, ale również takie z jonami srebra. Ponieważ wykazują one działanie bakteriobójcze, można stosować je w przypadku ran z wysiękiem umiarkowanym i obfitym, zakażonych lub zagrożonych infekcją.
Niektóre z nich mają dodatkowo wzmocnioną warstwę kontaktową, dzięki czemu doskonale sprawdzają się do zaopatrywania ran chirurgicznych. Opatrunki tego typuidealnie dopasowują się do miejsca szycia, zapewniając odpowiednie przyleganie nawet podczas ruchu oraz przy obrzęku pooperacyjnym. Co istotne, nie wymagają stosowania opatrunku wtórnego.
Opatrunki hydrowłókniste z jonami srebra wykazujące działanie bakteriobójcze mogą być wykorzystywane także w leczeniu ran oparzeniowych. Najlepiej sprawdzają się w tym celu te, które mają dodatkowe przeszycia z włókien nylonowych. Te bowiem zwiększają bowiem ich elastyczność, co przekłada się na mniejszą tendencję do kurczenia się. Takie opatrunki zapewniają pacjentowi po oparzeniu wysoki komfort noszenia, umożliwiając jednocześnie szybszą mobilizację.
Nowoczesne opatrunki hydrowłókniste, inaczej nazywane opatrunkami typu hydrofibre, znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu ran o umiarkowanych lub obfitym wysięku. Można sięgać po nie zarówno w przypadku ran ostrych, jak i przewlekłych, i to na każdym etapie gojenia. Za sprawą zdolności do pochłaniania wysięku i utrzymywania wilgotnego środowiska, sprawdzają się one w leczeniu m.in. ran pooperacyjnych, oparzeń, odleżyn, owrzodzeń podudzi, a nawet miejsc po pobraniu przeszczepów skóry.
Źródła:
- Leczenie Ran, Oficjalne czasopismo naukowe Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, członka Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran, ISSN: 1733-4101 | e-ISSN: 1733-7607 Zeszyt 1 | Tom 17 | 2020 | Kwartalnik
- Nowoczesne materiały opatrunkowe, A. Hudecki, J. Grzybowska-Pietras, Instytut Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Prace Studenckich Kół Naukowych, PSKN zeszyt nr 24/2009, Gliwice 2009
- Rany: podział i gojenie się ran. Leczenie ran. Odleżyny. Klinika Chirurgii Ogólnej I Endokrynologicznej, Opracował: Jerzy Leszczyński
- https://medycznie.com.pl/kategoria/opatrunki/hydrowlokniste/
- https://www.convatec.com/pl-pl/leczenie-ran-i-ochrona-skory/technologia-hydrofiber/
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy