Opatrunki hydrowłókniste

Opatrunki hydrowłókniste, obok alginianowych i hydrokoloidowych, są jednymi z najbardziej skutecznych opatrunków na rany silnie sączące. Wszystkie z nich w kontakcie z wysiękiem tworzą żelową powłokę, która pozwala na zachowanie w ranie optymalnie wilgotnego środowiska. Przy tym wszystkim chronią tkanki przed maceracją. Jak dokładnie działają opatrunki hydrowłókniste (opatrunki typu hydrofibre) oraz jakie są ich najważniejsze właściwości? Wyjaśniamy.

Spis treści

    Opatrunek hydrowłóknisty – do czego służy?

    Opatrunki hydrowłókniste (opatrunki typu hydrofibre) to nowoczesne materiały opatrunkowe, które podobnie jak opatrunki hydrokoloidowe są zbudowane z karboksymetylocelulozy sodowej. Występuje ona w nich w postaci sprasowanych włókien, przyjmujących formę płytki. Te przypominają z wyglądy włókna alginianowe. Nieco inaczej zachowują się jednak w kontakcie z wysiękiem.

    Włókna alginianowe jedynie go otaczają, podczas gdy hydrowłókna pochłaniają go i zatrzymują wraz z bakteriami wewnątrz swojej struktury. W efekcie, w przeciwieństwie do opatrunków alginianowych, opatrunki hydrowłókniste mogą być stosowane również w przypadku ran skażonych lub takich, u których istnieje wysokie prawdopodobieństwo rozwinięcia się infekcji. Szczególnie polecane w leczeniu tego typu ran są opatrunki hydrowłókniste z jonami srebra.

    Opatrunki hydrowłókniste można stosować na rany:

    • bez cech infekcji,
    • z ryzykiem infekcji,
    • z cechami infekcji,
    • płytkie,
    • głębokie,
    • przewlekłe,
    • ostre.

    Co do zasady, opatrunki tego typu do efektywnego działania wymagają obecności płynu. Z tego względu nie znajdują one zastosowania w leczeniu ran suchych ani słabo sączących.

    Hydrowłókniste opatrunki na rany sączące

    Hydrowłókniste opatrunki na rany sączące to nowoczesny rodzaj opatrunków aktywnych o pionowym mechanizmie pochłaniania wysięku. Ich działanie pozwala na ograniczenie do minimum ryzyka wystąpienia maceracji tkanek, a także podrażnienia skóry wokół leczonego obszaru. Są one przeznaczone do leczenia ran ze średnim, a także obfitym wysiękiem.

    Opatrunki hydrowłókniste to nowoczesne materiały opatrunkowe, które świetnie nadają się do leczenia ran ze średnim i obfitym wysiękiem (Źródło: canva.com)
    Opatrunki hydrowłókniste to nowoczesne materiały opatrunkowe, które świetnie nadają się do leczenia ran ze średnim i obfitym wysiękiem (Źródło: canva.com)

    Wchłaniając go, opatrunki te zamieniają się w spójny żel, tworząc warstwę idealnie przylegającą do dna rany. Jednocześnie obniżają pH i umożliwiają utrzymanie wokół wilgotnego środowiska, co pobudza proces oczyszczania autolitycznego i pozwala na osiągnięcie optymalnych warunków dla gojenia się rany.

    Opatrunki hydrowłókniste z jonami srebra

    Opatrunki hydrowłókniste z jonami srebra pozwalają na bezpieczne zaopatrywanie ran z cechami zakażenia lub zagrożonych infekcją (Źródło: canva.com)

    Tak jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są nie tylko standardowe opatrunki hydrowłókniste, ale również takie z jonami srebra. Ponieważ wykazują one działanie bakteriobójcze, można stosować je w przypadku ran z wysiękiem umiarkowanym i obfitym, zakażonych lub zagrożonych infekcją.

    Niektóre z nich mają dodatkowo wzmocnioną warstwę kontaktową, dzięki czemu doskonale sprawdzają się do zaopatrywania ran chirurgicznych. Opatrunki tego typuidealnie dopasowują się do miejsca szycia, zapewniając odpowiednie przyleganie nawet podczas ruchu oraz przy obrzęku pooperacyjnym. Co istotne, nie wymagają stosowania opatrunku wtórnego.

    Opatrunki hydrowłókniste z jonami srebra wykazujące działanie bakteriobójcze mogą być wykorzystywane także w leczeniu ran oparzeniowych. Najlepiej sprawdzają się w tym celu te, które mają dodatkowe przeszycia z włókien nylonowych. Te bowiem zwiększają bowiem ich elastyczność, co przekłada się na mniejszą tendencję do kurczenia się. Takie opatrunki zapewniają pacjentowi po oparzeniu wysoki komfort noszenia, umożliwiając jednocześnie szybszą mobilizację.

    Nowoczesne opatrunki hydrowłókniste, inaczej nazywane opatrunkami typu hydrofibre, znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu ran o umiarkowanych lub obfitym wysięku. Można sięgać po nie zarówno w przypadku ran ostrych, jak i przewlekłych, i to na każdym etapie gojenia. Za sprawą zdolności do pochłaniania wysięku i utrzymywania wilgotnego środowiska, sprawdzają się one w leczeniu m.in. ran pooperacyjnych, oparzeń, odleżyn, owrzodzeń podudzi, a nawet miejsc po pobraniu przeszczepów skóry.

    Źródła:

    1. Leczenie Ran, Oficjalne czasopismo naukowe Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, członka Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran, ISSN: 1733-4101 | e-ISSN: 1733-7607 Zeszyt 1 | Tom 17 | 2020 | Kwartalnik
    2. Nowoczesne materiały opatrunkowe, A. Hudecki, J. Grzybowska-Pietras, Instytut Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Prace Studenckich Kół Naukowych, PSKN zeszyt nr 24/2009, Gliwice 2009
    3. Rany: podział i gojenie się ran. Leczenie ran. Odleżyny. Klinika Chirurgii Ogólnej I Endokrynologicznej, Opracował: Jerzy Leszczyński
    4. https://medycznie.com.pl/kategoria/opatrunki/hydrowlokniste/
    5. https://www.convatec.com/pl-pl/leczenie-ran-i-ochrona-skory/technologia-hydrofiber/

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2025 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×