Siatki chirurgiczne Péters Surgical – zastosowanie

Przepuklina jest schorzeniem powstającym poprzez przemieszczenie się części lub całości narządów poza jamę ciała, w której powinny się znajdować. Do najlepszych metod leczenia przepuklin należy założenie siatki chirurgicznej. Przykładem materiałów szewnych tego typu są siatki przepuklinowe, produkowane przez francuską firmę Péters Surgical.

Dlaczego schorzenie najczęściej leczy się w ten sposób? Odpowiednio dobrana proteza nie powoduje reakcji zapalnej tkanek, przez co gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta. Jednak, jaką siatkę wybrać w przypadku leczenia przepukliny brzusznej? Kiedy można implantować zwykłe siatki polipropylenowe, a kiedy lepiej postawić na te kompozytowe?

Spis treści:

  Materiał wykonania siatki przepuklinowej

  Siatki chirurgiczne służą do leczenia przepuklin, zarówno metodą laparoskopową, jak i otwartą. W zależności od rodzaju zaopatrywanej przepukliny, chirurg powinien wybrać taką protezę, która będzie w stanie utrzymać narząd na odpowiednim miejscu i nie wywoła negatywnych reakcji tkankowych.

  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów siatek przepuklinowych, które różnią się od siebie kształtem, rozmiarem, czy materiałem wykonania. Chirurdzy często decydują się na implantację zwykłych protez polipropylenowych i tych powleczonych silikonem. Jednak jakie właściwości mają innowacyjne siatki wykonane z włókien częściowo wchłanialnych i kiedy zdecydować się na ich zastosowanie?

  Siatki chirurgiczne polipropylenowe

  Protezy wykonane z tego materiału syntetycznego są hydrofobowe i szybko wrastają w sąsiadujące tkanki. Należy do nich m. in. PROMESH® MEDIUM. Siatki polipropylenowe mogą powstać poprzez splecenie włókien lub ich sprasowanie. Techniki wytwarzania siatek z polipropylenu wpływają na ich właściwości fizyczne, dlatego nie zawsze mają one takie same zastosowania.

  Tradycyjnie pleciony polipropylen

  Siatki stworzone z plecionego polipropylenu odznaczają się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Ich użycie minimalizuje ryzyko zerwania materiału, dlatego są rekomendowane do leczenia dużych przepuklin, ubytków powięzi i rekonstrukcji powłok jamy brzusznej.

  Protezy tego typu są także często wybierane w zabiegach naprawczych, wykonywanych techniką laparoskopową, ponieważ zachowują optymalną pamięć kształtu. Ich implantacja jest bardzo wygodna, co jest szczególnie ważne, gdy chirurg ma do czynienia z niewielkim polem operacyjnym.

  Co ważne, plecione włókna monofilamentowe nie powodują negatywnych reakcji sąsiadujących tkanek. Z tego względu, plecione siatki chirurgiczne mają szerokie zastosowanie w leczeniu przepuklin brzusznych, czy pooperacyjnych.

  Przykładem najpopularniejszych materiałów szewnych firmy Péters Surgical są siatki przepuklinowe PROMESH® T. Możliwość wyboru spośród wielu kształtów usprawnia proces rozmieszczenia protezy w leczonym obszarze i pozwala na zaoszczędzenie czasu, który jest bardzo ważny podczas każdej operacji.

  Luźno pleciony polipropylen

  Dowiedziono, że dla prawidłowego wzmocnienia tkanek wystarczy mniejsza ilość implantowanego materiału. W związku z tym, zdecydowano się na produkcję lżejszych siatek chirurgicznych, o strukturze luźnej plecionki. Tak zaprojektowane protezy szybko zyskały popularność.

  Ultralekkie siatki z plecionego polipropylenu są idealne w przypadku klasycznych i laparoskopowych operacji naprawczych przepukliny. Wykorzystuje się je w leczeniu przepuklin brzusznych, pooperacyjnych, pępkowych, czy do rekonstrukcji powłok jamy brzusznej.

  Luźno tkane włókna polipropylenowe są elastyczne i dostosowują się do ruchów pacjenta. Dzięki temu, po operacji nie odczuwa on dyskomfortu. Warto dodać, że protezy tego typu są transparentne, co zwiększa widoczność zaopatrywanych tkanek.

  Do siatek chirurgicznych, o lekkiej strukturze, należy PROMESH® LIGHT. Jest ona pierwszorzędnym wyborem w przypadku operowania przepukliny pachwinowej czy rekonstrukcji klatki piersiowej. Poprzez jej zastosowanie zmniejszamy ilość implantowanego materiału, więc ryzyko wystąpienia stanu zapalnego zostaje zminimalizowane.

  Sprasowany polipropylen

  Siatki chirurgiczne wykonane z termicznie sprasowanego polipropylenu są bardzo wytrzymałe. Ich zastosowanie rekomenduje się w przypadku leczenia wszystkich rodzajów przepuklin ściany brzucha. Są także często wykorzystywane podczas rekonstrukcji klatki piersiowej i leczenia ubytków powięzi.

  Sprasowany materiał odznacza się udowodnioną tolerancją kliniczną, przez co implantacja siatki jest dla pacjenta niezwykle bezpieczna. Włókna polipropylenowe są niewchłanialne, dlatego wykonane z nich protezy są pierwszorzędnym wyborem do podtrzymywania rozległych przepuklin brzusznych, o długim okresie gojenia.

  Materiałem szewnym tego typu jest, stworzona przez firmę Péters Surgical, proteza PROMESH® NT. Jej cechą charakterystyczną są makropory (występujące w siatkach o gramaturze powyżej 90 g/m²), które ograniczają ryzyko nagromadzenia się płynu surowiczego. Chirurg decydując się na implantację takiej siatki, redukuje ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.

  Jakie jeszcze można wyróżnić rodzaje siatek chirurgicznych? Czym różnią się poszczególne typy protez? Zapraszamy do przeczytania innego artykułu na ten temat.

  Siatki chirurgiczne częściowo wchłanialne

  Protezy wykonane z częściowo wchłanialnych włókien pozwalają na ograniczenie ilości implantowanego materiału obcego, przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości materiału. Ich zastosowanie zwiększa komfort pooperacyjny pacjenta i pozwala na formowanie elastycznych blizn. Są to kompozyty, do których należy m.in. polipropylen zatopiony w poliglekapronie PGA-CL.

  Poliglekapron PGA-CL połączony z polipropylenem

  Częściowo wchłanialne siatki chirurgiczne odznaczają się lekką strukturą. Te wykonane z dwuskładnikowego kompozytu, jakim jest połączenie polipropylenu z poliglekapronem PGA-CL. Charakteryzują się doskonałą pamięcią kształtu. Są idealnym rozwiązaniem podczas leczenia przepukliny metodą Lichtensteina, ponieważ łatwo nimi manipulować.

  Po resorpcji składnika wchłanialnego siatka zachowuje wysoką wytrzymałość mechaniczną na rozciąganie, przez co staje się niezwykle elastyczna. Po absorpcji poliglekapronu proteza dopasowuje się do ciśnień wywieranych na ścianę jamy brzusznej. W związku z tym, jest rekomendowana do leczenia przepuklin brzusznych.

  PROMESH® ABSOLIGHT są przykładem materiałów, które dodatkowo posiadają liczne makropory, ułatwiające przerost tkanki łącznej przez protezę. Co ważne, po implantacji, częściowo wchłanialne siatki Peters Surgical wyróżniają się niskim współczynnikiem kurczliwości.

  Siatki chirurgiczne separujące

  Protezy separujące mają za zadanie ułatwiać naturalne gojenie się ran. Są nieadhezyjne i zwiększają komfort pacjenta po operacji, co jest szczególnie ważne dla osób aktywnych fizycznie. Do najlepszych siatek przepuklinowych tego typu zalicza się materiały wykonane z polipropylenu powleczonego silikonem.

  Polipropylen z warstwą silikonu

  Przede wszystkim, sprasowany termicznie polipropylen z silikonową warstwą antyadhezyjną zapewnia przerost tkanki przez protezę i zmniejsza prawdopodobieństwo utworzenia się zrostów wewnątrzotrzewnowych. Z tego względu, siatki separujące są bardzo często wykorzystywane do operacji naprawczych przepuklin pooperacyjnych i w zespole przedziałów powięziowych.

  Silikon powstrzymuje kolonizację komórek na hydrofobowej części protezy i zapobiega retencji płynu surowiczego w sąsiadujących tkankach. Tak skonstruowane siatki polipropylenowe separujące są wybierane przez doświadczonych chirurgów do zaopatrywania przepuklin pachwinowych i pępkowych.

  Jednym z najlepszych materiałów tego typu jest separująca siatka wewnątrzotrzewnowa SIL PROMESH®, która gwarantuje łatwy przerost tkanki. Jej skuteczność została potwierdzona badaniami, które wykazały, że pacjenci, którym założono protezę, nie musieli być ponownie operowani na skutek powikłań. Z pewnością, dodatkowym atutem siaki jest jej atrakcyjna cena.

  Péters Surgical produkuje także inne rodzaje siatek chirurgicznych. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą materiałów szewnych do zaopatrywania przepuklin, gdzie można znaleźć m.in. protezy anatomiczne.

  Źródła:

  1. http://www.przepukliny.com.pl/jak-leczyc/materialy-syntetyczne-czyli-siatki.html
  2. Siatki chirurgiczne, Ethicon – Johnson & Johnson
  3. ABC produktów, Ethicon Sutures
  4. Katalogi siatek chirurgicznych, Péters Surgical
  5. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *