Siatki chirurgiczne Péters Surgical – zastosowanie

Przepuklina jest schorzeniem powstającym poprzez przemieszczenie się części lub całości narządów poza jamę ciała, w której powinny się znajdować. Do najlepszych metod leczenia przepuklin należy założenie siatki chirurgicznej. Przykładem materiałów szewnych tego typu są siatki chirurgiczne przepuklinowe, produkowane przez francuską firmę Péters Surgical.

Dlaczego schorzenie najczęściej leczy się w ten sposób? Odpowiednio dobrana proteza nie powoduje reakcji zapalnej tkanek, przez co gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta. Jednak, jaką siatkę wybrać w przypadku leczenia przepukliny brzusznej? Kiedy można implantować zwykłe siatki chirurgiczne polipropylenowe, a kiedy lepiej postawić na te kompozytowe?

Spis treści:

  Siatki chirurgiczne i ich zastosowanie

  Siatki chirurgiczne służą do leczenia przepuklin, zarówno metodą laparoskopową, jak i otwartą. W zależności od rodzaju zaopatrywanej przepukliny, chirurg powinien wybrać taką protezę, która będzie w stanie utrzymać narząd na odpowiednim miejscu i nie wywoła negatywnych reakcji tkankowych.

  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów siatek przepuklinowych, które różnią się od siebie kształtem, rozmiarem, czy materiałem wykonania. Chirurdzy często decydują się na implantację zwykłych protez polipropylenowych i tych kompozytowych. Jednak jakie właściwości mają innowacyjne siatki chirurgiczne wykonane z włókien częściowo wchłanialnych i kiedy zdecydować się na ich zastosowanie?

  Siatki chirurgiczne polipropylenowe

  Protezy wykonane z tego materiału syntetycznego są hydrofobowe i szybko wrastają w sąsiadujące tkanki. Siatki chirurgiczne polipropylenowe mogą powstać poprzez splecenie włókien lub ich sprasowanie. Na właściwości fizyczne siatek z polipropylenu wpływają zarówno technika wytwarzania, jak i sama gramatura, dlatego też, mimo tego samego materiału, mogą mieć różne zastosowania.

  Polipropylen o standardowej gramaturze

  Siatki stworzone z plecionego polipropylenu o standardowej gramaturze odznaczają się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Ich użycie minimalizuje ryzyko zerwania materiału, dlatego są rekomendowane do leczenia dużych przepuklin – pachwinowych, w bliźnie pooperacyjnej i udowych.

  Protezy tego typu są także często wybierane w zabiegach naprawczych, wykonywanych techniką laparoskopową, ponieważ zachowują optymalną pamięć kształtu. Ich implantacja jest bardzo wygodna, co jest szczególnie ważne, gdy chirurg ma do czynienia z niewielkim polem operacyjnym.

  Co ważne, plecione włókna monofilamentowe nie powodują negatywnych reakcji sąsiadujących tkanek. Materiał ten jest biostabilny, co w znacznym stopniu pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia zakażenia.

  Przykładem siatki chirurgicznej o standardowej gramaturze jest Promesh® SURG ST (100 g/m2). Pojedyncze włókna wykorzystane do jej produkcji mają aż 0,45 mm grubości, co sprawia, że jest niezwykle wytrzymała. Możliwość wyboru spośród wielu kształtów usprawnia proces rozmieszczenia protezy w leczonym obszarze i pozwala na zaoszczędzenie czasu, który podczas każdej operacji jest bardzo ważny.

  Luźno pleciony polipropylen

  Dowiedziono, że dla prawidłowego wzmocnienia tkanek wystarczy mniejsza ilość implantowanego materiału. W związku z tym, zdecydowano się na produkcję lżejszych siatek chirurgicznych, o strukturze luźnej plecionki. Tak zaprojektowane protezy szybko zyskały na popularności.

  Ultralekkie siatki z plecionego polipropylenu są idealne w przypadku klasycznych i laparoskopowych operacji naprawczych przepukliny. Wykorzystuje się je w leczeniu przepuklin brzusznych, pooperacyjnych, pępkowych czy do rekonstrukcji powłok jamy brzusznej. Są transparentne, co zwiększa widoczność zaopatrywanych tkanek.

  Luźno tkane włókna polipropylenowe są elastyczne i dostosowują się do ruchów pacjenta. Dzięki temu, po operacji nie odczuwa on dyskomfortu. Taka struktura pozytywnie wpływa na integrację siatki, umożliwiając łatwy przerost tkankami pacjenta.

  Do siatek chirurgicznych, o lekkiej strukturze, należy Promesh® SURG LI . Jest ona zbudowana z luźno ułożonych monofilamentów, co sprawia, że ma duże pory. Jej gramatura wynosi jedynie 37,8 g/m2. Wybierając taką siatkę, chirurg zmniejsza ilość implantowanego materiału, więc ryzyko wystąpienia stanu zapalnego zostaje zminimalizowane.

  Jakie jeszcze można wyróżnić rodzaje siatek chirurgicznych? Czym różnią się poszczególne typy protez? Zapraszamy do przeczytania, jak siatki dzielą się ze względu na materiał wykonania.

  Siatki chirurgiczne kompozytowe

  Protezy wykonane z częściowo wchłanialnych włókien pozwalają na ograniczenie ilości implantowanego materiału obcego, przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości materiału. Ich zastosowanie zwiększa komfort pooperacyjny pacjenta i pozwala na formowanie elastycznych blizn. Są to kompozyty, do których należy m.in. polipropylen połączony z PLLA.

  Polipropylen i polilaktyd (PLLA)

  Świetnym wyborem w leczeniu przepuklin brzusznych, pachwinowych i w bliznach pooperacyjnych są siatki chirurgiczne wykonane z kompozytu polipropylenu i polilaktydu (PLLA). Należą one do siatek chirurgicznych częściowo wchłanialnych, co oznacza że ich początkowa gramatura jest wyższa, a końcowa niższa.

  Tak jak już wspomnieliśmy, polipropylen jest niewchłanialnym materiałem syntetycznym, co zapewnia bardzo dobre podtrzymywanie wypadających narządów. Wyróżnia go jednak wysoki moduł sprężystości, co w początkowej fazie leczenia może negatywnie oddziaływać na komfort pacjenta.

  W połączeniu z polilaktydem tworzy częściowo wchłanialny kompozyt, który wpływa na zoptymalizowany proces gojenia i ograniczenie ryzyka powikłań. PLLA jest bowiem materiałem, który z czasem ulega wchłonięciu, a przy tym wspomaga stymulację fibroblastów.

  Do siatek chirurgicznych produkowanych z kompozytu polipropylenu i polilaktydu należą Promesh® SURG ABSO oraz Promesh® SURG ABSO VENT. Promesh® SURG ABSO ma mniejszą gramaturę – na początku ta wynosi 120 g/m2, natomiast na koniec 30 g/m2. W przypadku Promesh® SURG ABSO VENT początkowa gramatura siatki wynosi 155 g/m2, a końcowa 65 g/m2. Obie występują w wielu wariantach.

  Siatki chirurgiczne dwustronne

  Protezy separujące mają za zadanie ułatwiać naturalne gojenie się ran. Są nieadhezyjne i zwiększają komfort pacjenta po operacji, co jest szczególnie ważne dla osób aktywnych fizycznie. Do najlepszych siatek przepuklinowych tego typu zalicza się materiały wykonane z polipropylenu i ePTFE.

  Polipropylen i ePTFE

  Częściowo wchłanialne siatki chirurgiczne odznaczają się lekką strukturą. Te wykonane z dwuskładnikowego kompozytu, jakim jest połączenie polipropylenu i ePTFE zapewniają bardzo dobrą integrację od strony brzucha i ograniczone ryzyko przylegania jelit. Wszystko ze względu na makroporowatą powierzchnię polipropylenu i właściwości antyadhezyjne ePTFE.

  Siatki wykonane z polipropylenu i ePTFE są idealnym rozwiązaniem podczas leczenia przepuklin metodą laparoskowową, ponieważ łatwo nimi manipulować. Jak najbardziej nadają się też do zabiegów chirurgii otwartej.

  Należą do nich Promesh® SURG INTRA i PROMESH® SURG UMB. Promesh® SURG INTRA to dwustronna siatka chirurgiczna przepuklinowa z polipropylenu i ePTFE o specjalnej strukturze ograniczającej ryzyko powstawania powikłań pooperacyjnych, a w tym dość często spotykanej seromy. PROMESH® SURG UMB to siatka chirurgiczna przepuklinowa ze zintegrowaną poduszeczką powietrzną i dwoma wstępnie przymocowanymi szwami, ułatwiającymi szybką implantację.

  Siatki chirurgiczne z dodatkowym powleczeniem

  Na rynku są dostępne też siatki chirurgiczne z dodatkowym powleczeniem, które ma stanowić warstwę antyadhezyjną. Zapewniają one łatwiejszy przerost tkanki przez protezę i zmniejszają prawdopodobieństwo utworzenia się zrostów wewnątrzotrzewnowych. Bardzo często są powlekane silikonem.

  Poliester impregnowany silikonem

  Wśród siatek powlekanych silikonem są m.in. te produkowane z poliestru. Jest to materiał syntetyczny, o dużej wytrzymałości. Produkowane z niego siatki są elastyczne i bardzo poręczne. Kiedy są dodatkowo impregnowane, zapewniają optymalną integrację tkanek, co wpływa na komfort i zdrowie pacjenta.

  Silikon powstrzymuje kolonizację komórek na hydrofobowej części protezy i zapobiega retencji płynu surowiczego w sąsiadujących tkankach. Ponadto, zmniejsza ryzyko późniejszego powstawania zrostów.

  Siatką z poliestru impregnowanego silikonem jest Promesh® SURG FLEXIL. Chirurdzy sięgają po nią w leczeniu przepuklin z dostępu pozaotrzewnowego metodą laparoskopową. Ma trójwymiarową strukturę, dzięki czemu pozytywnie wpływa na wzmacnianie ścian powłok ciała pacjenta.

  Péters Surgical produkuje także inne rodzaje siatek chirurgicznych. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą materiałów szewnych do zaopatrywania przepuklin, gdzie można znaleźć m.in. protezy anatomiczne.

  Źródła:

  1. http://www.przepukliny.com.pl/jak-leczyc/materialy-syntetyczne-czyli-siatki.html
  2. Siatki chirurgiczne, Ethicon – Johnson & Johnson
  3. ABC produktów, Ethicon Sutures
  4. Katalogi siatek chirurgicznych, Péters Surgical
  5. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *