Dzięki siatce chirurgicznej możemy zaopatrzyć ranę bez napięcia jej brzegów. Najlepsi chirurdzy już dawno przestali operować przepukliny bez ich zastosowania. Wszystko z powodu częstych nawrotów przepuklin i skarg pacjentów na silne bóle w okolicach rany pooperacyjnej. Zastosowanie protezy odznacza się wysoką skutecznością operacji i minimalnym ryzykiem nawrotu przepukliny. Jakie są rodzaje siatek chirurgicznych ze względu na materiał wykonania? Podpowiadamy!
Spis treści
Rodzaje siatek chirurgicznych
Praktycznie we wszystkich przypadkach leczenia przepuklin ściany brzucha zaleca się stosowanie materiału syntetycznego. Ma on dużą wytrzymałość mechaniczną i dobrą tolerancję kliniczną. Materiały szewne możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Jakie pod tym względem wyróżnia się rodzaje siatek chirurgicznych?
Siatki polipropylenowe
Siatki wykonane z tego materiału są niewchłaniane i hydrofobowe, a do tego szybko wrastają w sąsiadujące tkanki. Według wielu chirurgów tradycyjne siatki polipropylenowe są sztywne i powodują niepożądane reakcje organizmu. Badania dowiodły, że dla prawidłowego wzmocnienia wystarczy mniejsza ilość materiału. W związku z tym producenci postanowili wyprodukować materiały o strukturze luźnej plecionki.
W ten sposób powstały tzw. siatki lekkie, z luźno plecionego polipropylenu. Przykładem jest siatka polipropylenowa chirurgiczna Promesh® SURG LI. Stawiając na nie, dzięki minimalnej ilości implantowanego materiału, ograniczamy ból pacjenta i ryzyko powikłań pooperacyjnych.
-
Wyprzedany
Ultralekka siatka chirurgiczna (przepuklinowa) polipropylenowa PROMESH® SURG LI
Cena:od 158,67zł
Niezwykle lekka, polipropylenowa siatka chirurgiczna o strukturze siatki z dużymi porami. Występuje w wielu rozmiarach i kształtach, w tym wersji anatomicznej i modelu Pre-cut. Dedykowana do leczenia przepuklin z dostępu pozaotrzewnowego. Można używać jej zarówno przy operacjach metodą otwartą, jak i metodą laparoskopową...Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Ultralekkie siatki polipropylenowe są idealne w zarówno przypadku klasycznych, jak i laparoskopowych operacji naprawczych, a w tym w leczeniu przepuklin pooperacyjnych, pępkowych czy do rekonstrukcji powłok jamy brzusznej. Jest to więc dość uniwersalny wybór. Ich ogromną zaletą jest to, że są transparentne. Ze względu na większą widoczność zaopatrywanych tkanek, chirurgowi o wiele łatwiej jest je implantować.
Siatka polipropylenowa chirurgiczna z warstwą ePTFE
Szczególnym rodzajem siatek przepuklinowych polipropylenowych są te z warstwą ePTFE. Są to głównie siatki separujące, które mają umożliwić naturalne gojenie się ran. Z jednej strony zapewniają świetną integrację, a z drugiej ograniczone ryzyko przylegania. W efekcie sprasowany polipropylen z antyadhezyjną warstwą ePTFE zapewnia przerost tkanki przez siatkę i zapobiega tworzeniu się zrostów wewnątrzotrzewnowych.
Dzięki unikalnej strukturze materiału, przy zastosowaniu protezy tego typu ograniczone zostaje ryzyko wystąpienia często spotykanej seromy.
Ten rodzaj siatki przepuklinowej będzie odpowiednim wyborem w przepadku konieczności leczenia przepukliny metodą wewnątrzotrzewnową. Zwłaszcza w wersji ze zintegrowaną poduszeczką powietrzną, a także dwoma wstępnie przymocowanymi szwami. Przykładem takiej siatki jest PROMESH® SURG UMB. Jej zastosowanie zapewnia szybką i wygodną implantację. Zintegrowana poduszeczka pomaga właściwie rozłożyć siatkę, a wstępnie przymocowane szwy, sprawnie ją zamocować.
-
Dwustronna siatka chirurgiczna (przepuklinowa) polipropylenowa PROMESH® SURG INTRA
Cena:od 1525,48zł
Dwustronna siatka chirurgiczna o makroporowatej powierzchni polipropylenowej i gładkiej powierzchni ePTFE. Zapewnia lekarzowi dużą wygodę operowania. Przeznaczona do wewnątrzotrzewnowych metod leczenia przepuklin brzusznych i pachwinowych....Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
-
Wyprzedany
Małoinwazyjna siatka chirurgiczna (przepuklinowa) dwustronna, polipropylenowa, ePTFE PROMESH® SURG UMB
Cena:od 1409,85zł
Dwustronna siatka chirurgiczna z polipropylenu i ePTFE. W zestawie z poduszeczką powietrzną oraz strzykawką ułatwiającymi szybką i małoinwazyjną implantację. Dedykowana do wewnątrzotrzewnowego leczenia przepuklin pępowinowych oraz małych przepuklin siecznych....Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Siatki z antyadhezyjną warstwą ePTFE tworzą specjalistyczną linię siatek chirurgicznych firmy Péters Surgical. Więcej o produktach tej marki przeczytasz w artykule poświęconym siatkom chirurgicznym Péters Surgical.
Siatki poliestrowe impregnowane silikonem
Siatki poliestrowe – z politereftalanu etylenu – mogą być dwu- i trójwymiarowe. Odznaczają się dobrą tolerancją kliniczną, dzięki czemu zapewniają minimalne ryzyko powikłań. To sprawia, że ich zastosowanie jest bezpieczne dla pacjenta.
Pleciony poliester ma wysoką wytrzymałość mechaniczną, co przekłada się na wygodę operowania i komfort po operacji. Jest to materiał w pełni syntetyczny i niewchłanialny.
Dla optymalnej integracji tkanek, siatki poliestrowe pokrywa się warstwą silikonu, tak jak w przypadku Promesh® SURG FLEXIL. Stanowi ona warstwę antyadhezyjną. Materiał ten powstrzymuje kolonizację komórek na hydrofobowej części protezy. Co więcej, zapobiega retencji płynu surowiczego w sąsiadujących tkankach. Wszystko to przyczynia się do zmniejszenia ryzyka późniejszego powstawania zrostów, które mogłyby być dla pacjenta po operacji dużym dyskomfortem.
-
Wyprzedany
Elastyczna siatka chirurgiczna (przepuklinowa) poliestrowa PROMESH® SURG FLEXIL
Cena:od 300,96zł
Niezwykle elastyczna, anatomiczna siatka przepuklinowa o doskonałej pamięci. Dostępna do wyboru w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów. Wykonana z poliestru impregnowanego silikonem. Dedykowana do leczenia przepuklin z dostępu pozaotrzewnowego metodą laparoskopową....Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Siatki przepuklinowe z kompozytu polipropylenu i PLLA
W produkcji siatek przepuklinowych wykorzystuje się również lekkie, częściowo wchłanialne plecionki. Charakteryzują się one doskonałą pamięcią kształtu, dzięki czemu umieszczenie siatki, zwłaszcza w przestrzeni zaotrzewnowej, jest o wiele łatwiejsze. Chirurdzy często sięgają po siatki przepuklinowe wykonane z kompozytu polipropylenu i PLLA.
Polipropylen jest materiałem niewchłanialnym, natomiast PLLA z czasem ulega resorpcji. W efekcie siatki wykonane z kompozytu w trakcie gojenia stają się bardzo lekkie i elastyczne, co przekłada się na większą wygodę pacjentów. Ze względu na brak dyskomfortu ci są w stanie o wiele szybciej normalnie funkcjonować i, w razie zaistnienia takiej konieczności, poddać się rehabilitacji.
Siatka polipropylenowa chirurgiczna z polilaktydem zachowuje dużą wytrzymałość, przy minimalnej ilości implantowanego materiału. Przykładem jest Promesh® SURG ABSO, którą chirurg jak najbardziej może zastosować w przypadku leczenia przepukliny techniką Lichtensteina.
-
Wyprzedany
Lekka siatka chirurgiczna (przepuklinowa) częściowo wchłanialna, kompozytowa PROMESH® ABSO
Cena:od 676,03zł
Wyjątkowo poręczna, plecionka siatka przepuklinowa (chirurgiczna) częściowo wchłanialna, zaprojektowana z pomocą chirurgów. Kompozyt PLLA i polipropylenu. Dostępna w wielu kształtach i rozmiarach, w tym wersji anatomicznej. Rekomendowana do zaopatrywania przepuklin brzusznych i pachwinowych....Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Jakie rodzaje siatek chirurgicznych są najczęściej wybierane?
Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek przepuklinowych. Które z nich są najczęściej wybierane? Jeszcze do niedawna chirurdzy najczęściej sięgali po tradycyjne siatki przepuklinowe z polipropylenu. Obecnie ze względu na to, że materiał ten jest dość sztywny, coraz częściej stosuje się lekkie protezy kompozytowe. Wielu chirurgów stawia na kompozyt z polipropylenu i PLLA.
Nie mniej istotnym kryterium doboru siatek chirurgicznych jest ich kształt. Nie wszystkie siatki można przycinać dowolnie, co ma związek z ich konstrukcją i materiałem wykonania. O tym, jaki wybrać kształt siatki przepuklinowej, piszemy w artykule o doborze kształtu siatki chirurgicznej.
Źródła:
- http://www.przepukliny.com.pl/jak-leczyc/materialy-syntetyczne-czyli-siatki.html
- https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/techniki-leczenia-przepuklin/
- Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki
- Siatki chirurgiczne, Ethicon – Johnson & Johnson
- ABC produktów, Ethicon Sutures
- Katalogi siatek chirurgicznych, Péters Surgical
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy