Rodzaje siatek chirurgicznych ze względu na materiał wykonania

Dzięki siatce chirurgicznej możemy zaopatrzyć ranę bez napięcia jej brzegów. Najlepsi chirurdzy już dawno przestali operować przepukliny bez ich zastosowania. Wszystko z powodu częstych nawrotów przepuklin i skarg pacjentów na silne bóle w okolicach rany pooperacyjnej. Zastosowanie protezy odznacza się wysoką skutecznością operacji i minimalnym ryzykiem nawrotu przepukliny. Jakie są rodzaje siatek chirurgicznych ze względu na materiał wykonania? Podpowiadamy!

Spis treści

  Rodzaje siatek chirurgicznych

  Praktycznie we wszystkich przypadkach leczenia przepuklin ściany brzucha zaleca się stosowanie materiału syntetycznego. Ma on dużą wytrzymałość mechaniczną i dobrą tolerancję kliniczną. Materiały szewne możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Jakie pod tym względem wyróżnia się rodzaje siatek chirurgicznych?

  Siatki polipropylenowe

  Siatki wykonane z tego materiału są niewchłaniane i hydrofobowe, a do tego szybko wrastają w sąsiadujące tkanki. Według wielu chirurgów tradycyjne siatki polipropylenowe są sztywne i powodują niepożądane reakcje organizmu. Badania dowiodły, że dla prawidłowego wzmocnienia wystarczy mniejsza ilość materiału. W związku z tym producenci postanowili wyprodukować materiały o strukturze luźnej plecionki.

  W ten sposób powstały tzw. siatki lekkie, z luźno plecionego polipropylenu. Przykładem jest siatka polipropylenowa chirurgiczna Promesh® SURG LI. Stawiając na nie, dzięki minimalnej ilości implantowanego materiału, ograniczamy ból pacjenta i ryzyko powikłań pooperacyjnych.

  Ultralekkie siatki polipropylenowe są idealne w zarówno przypadku klasycznych, jak i laparoskopowych operacji naprawczych, a w tym w leczeniu przepuklin pooperacyjnych, pępkowych czy do rekonstrukcji powłok jamy brzusznej. Jest to więc dość uniwersalny wybór. Ich ogromną zaletą jest to, że są transparentne. Ze względu na większą widoczność zaopatrywanych tkanek, chirurgowi o wiele łatwiej jest je implantować.

  Siatki przepuklinowe wykonane z polipropylenu są wykorzystywane zarówno w chirurgii otwartej jak i laparoskopowej. Najbezpieczniej będzie wybierać te o strukturze luźnej plecionki. (fot. Wikipedia)

  Siatka polipropylenowa chirurgiczna z warstwą ePTFE

  Szczególnym rodzajem siatek przepuklinowych polipropylenowych są te z warstwą ePTFE. Są to głównie siatki separujące, które mają umożliwić naturalne gojenie się ran. Z jednej strony zapewniają świetną integrację, a z drugiej ograniczone ryzyko przylegania. W efekcie sprasowany polipropylen z antyadhezyjną warstwą ePTFE zapewnia przerost tkanki przez siatkę i zapobiega tworzeniu się zrostów wewnątrzotrzewnowych.

  Dzięki unikalnej strukturze materiału, przy zastosowaniu protezy tego typu ograniczone zostaje ryzyko wystąpienia często spotykanej seromy.

  Ten rodzaj siatki przepuklinowej będzie odpowiednim wyborem w przepadku konieczności leczenia przepukliny metodą wewnątrzotrzewnową. Zwłaszcza w wersji ze zintegrowaną poduszeczką powietrzną, a także dwoma wstępnie przymocowanymi szwami. Przykładem takiej siatki jest PROMESH® SURG UMB. Jej zastosowanie zapewnia szybką i wygodną implantację. Zintegrowana poduszeczka pomaga właściwie rozłożyć siatkę, a wstępnie przymocowane szwy, sprawnie ją zamocować.

  Siatki z antyadhezyjną warstwą ePTFE tworzą specjalistyczną linię siatek chirurgicznych firmy Péters Surgical. Więcej o produktach tej marki przeczytasz w artykule poświęconym siatkom chirurgicznym Péters Surgical.

  Siatki poliestrowe impregnowane silikonem

  Siatki poliestrowe – z politereftalanu etylenu – mogą być dwu- i trójwymiarowe. Odznaczają się dobrą tolerancją kliniczną, dzięki czemu zapewniają minimalne ryzyko powikłań. To sprawia, że ich zastosowanie jest bezpieczne dla pacjenta.

  Pleciony poliester ma wysoką wytrzymałość mechaniczną, co przekłada się na wygodę operowania i komfort po operacji. Jest to materiał w pełni syntetyczny i niewchłanialny.

  Dla optymalnej integracji tkanek, siatki poliestrowe pokrywa się warstwą silikonu, tak jak w przypadku Promesh® SURG FLEXIL. Stanowi ona warstwę antyadhezyjną. Materiał ten powstrzymuje kolonizację komórek na hydrofobowej części protezy. Co więcej, zapobiega retencji płynu surowiczego w sąsiadujących tkankach. Wszystko to przyczynia się do zmniejszenia ryzyka późniejszego powstawania zrostów, które mogłyby być dla pacjenta po operacji dużym dyskomfortem.

  Siatki przepuklinowe z kompozytu polipropylenu i PLLA

  W produkcji siatek przepuklinowych wykorzystuje się również lekkie, częściowo wchłanialne plecionki. Charakteryzują się one doskonałą pamięcią kształtu, dzięki czemu umieszczenie siatki, zwłaszcza w przestrzeni zaotrzewnowej, jest o wiele łatwiejsze. Chirurdzy często sięgają po siatki przepuklinowe wykonane z kompozytu polipropylenu i PLLA.

  Polipropylen jest materiałem niewchłanialnym, natomiast PLLA z czasem ulega resorpcji. W efekcie siatki wykonane z kompozytu w trakcie gojenia stają się bardzo lekkie i elastyczne, co przekłada się na większą wygodę pacjentów. Ze względu na brak dyskomfortu ci są w stanie o wiele szybciej normalnie funkcjonować i, w razie zaistnienia takiej konieczności, poddać się rehabilitacji.

  Siatka polipropylenowa chirurgiczna z polilaktydem zachowuje dużą wytrzymałość, przy minimalnej ilości implantowanego materiału. Przykładem jest Promesh® SURG ABSO, którą chirurg jak najbardziej może zastosować w przypadku leczenia przepukliny techniką Lichtensteina.

  Jakie rodzaje siatek chirurgicznych są najczęściej wybierane?

  Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek przepuklinowych. Które z nich są najczęściej wybierane? Jeszcze do niedawna chirurdzy najczęściej sięgali po tradycyjne siatki przepuklinowe z polipropylenu. Obecnie ze względu na to, że materiał ten jest dość sztywny, coraz częściej stosuje się lekkie protezy kompozytowe. Wielu chirurgów stawia na kompozyt z polipropylenu i PLLA.

  Nie mniej istotnym kryterium doboru siatek chirurgicznych jest ich kształt. Nie wszystkie siatki można przycinać dowolnie, co ma związek z ich konstrukcją i materiałem wykonania. O tym, jaki wybrać kształt siatki przepuklinowej, piszemy w artykule o doborze kształtu siatki chirurgicznej.

  Źródła:

  • http://www.przepukliny.com.pl/jak-leczyc/materialy-syntetyczne-czyli-siatki.html
  • https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/techniki-leczenia-przepuklin/
  • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki
  • Siatki chirurgiczne, Ethicon – Johnson & Johnson
  • ABC produktów, Ethicon Sutures
  • Katalogi siatek chirurgicznych, Péters Surgical

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

   Stripy chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…
  • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

   Plastry chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…
  • Siatka po operacji przepukliny może wrastać się w różnym okresie, w zależności od swojej struktury

   Jak długo wrasta siatka po operacji przepukliny?

   Marcin Lewicki
   Leczenie przepuklin za pomocą siatek chirurgicznych to obecnie najskuteczniejsza technika w hernioplastyce. Zapewnia mniejszy odsetek nawrotów, a także ogranicza prawdopodobieństwo występowania przewlekłych dolegliwości bólowych. Czy siatka po operacji przepukliny zanika,…
  • Podkłady medyczne na łóżko to specjalne pokrycia, które chronią materac przed zmoczeniem i zabrudzeniem, zwiększając higienę pracy (Źródło: materiały własne).

   Podkłady medyczne – typy i rozmiary

   Marcin Lewicki
   Podkłady medyczne na łóżko pozwalają na zwiększenie higieny i komfortu pacjentów, a do tego chronią materac. Są one wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również gabinetach zabiegowych. Podkład medyczny na…
  • Wysięk z rany może mieć różną barwę i konsystencję i świadczyć o różnych procesach (Źródło: canva.com)

   Wysięk z rany

   Marcin Lewicki
   Pojawienie się przezroczystego wysięku z rany w trakcie fazy ziarninowania czy naskórkowania jest sytuacją jak najbardziej normalną. Niemniej jednak w momencie, w którym wysięk z rany pooperacyjnej zaczyna być mętny,…
  • Apteczka pierwszej pomocy musi być wyposażona w taki sposób, aby umożliwić zaopatrzenie rany, zabezpieczenie złamania czy zatamowanie krwawienia (Źródło: canva.com)

   Apteczka pierwszej pomocy

   Sklep Medyczny Madens
   Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy może nawet uratować życie. Bez niej trudno zaopatrzyć nagły uraz czy zatamować krwawienie, w związku z czym warto mieć ją w domu, samochodzie, a także…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  Rozmiar L XL
  Długość rękawa 57cm 60cm
  Długość całkowita 110cm 120cm
  Szerokość ramion 62cm 70cm
  Szerokosć na dole 130cm 150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
  Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

  Ubrania chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
  Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
  Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
  Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×