Rodzaje siatek chirurgicznych ze względu na materiał wykonania

Dzięki siatce chirurgicznej możemy zaopatrzyć ranę bez napięcia jej brzegów. Najlepsi chirurdzy już dawno przestali operować przepukliny bez ich zastosowania. Wszystko z powodu częstych nawrotów przepuklin i skarg pacjentów na silne bóle w okolicach rany pooperacyjnej. Zastosowanie protezy odznacza się wysoką skutecznością operacji i minimalnym ryzykiem nawrotu przepukliny. Jakie są rodzaje siatek chirurgicznych ze względu na materiał wykonania? Podpowiadamy!

Spis treści

    Rodzaje siatek chirurgicznych

    Praktycznie we wszystkich przypadkach leczenia przepuklin ściany brzucha zaleca się stosowanie materiału syntetycznego. Ma on dużą wytrzymałość mechaniczną i dobrą tolerancję kliniczną. Materiały szewne możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Jakie pod tym względem wyróżnia się rodzaje siatek chirurgicznych?

    Siatki polipropylenowe

    Siatki wykonane z tego materiału są niewchłaniane i hydrofobowe, a do tego szybko wrastają w sąsiadujące tkanki. Według wielu chirurgów tradycyjne siatki polipropylenowe są sztywne i powodują niepożądane reakcje organizmu. Badania dowiodły, że dla prawidłowego wzmocnienia wystarczy mniejsza ilość materiału. W związku z tym producenci postanowili wyprodukować materiały o strukturze luźnej plecionki.

    W ten sposób powstały tzw. siatki lekkie, z luźno plecionego polipropylenu. Przykładem jest siatka polipropylenowa chirurgiczna Promesh® SURG LI. Stawiając na nie, dzięki minimalnej ilości implantowanego materiału, ograniczamy ból pacjenta i ryzyko powikłań pooperacyjnych.

    Ultralekkie siatki polipropylenowe są idealne w zarówno przypadku klasycznych, jak i laparoskopowych operacji naprawczych, a w tym w leczeniu przepuklin pooperacyjnych, pępkowych czy do rekonstrukcji powłok jamy brzusznej. Jest to więc dość uniwersalny wybór. Ich ogromną zaletą jest to, że są transparentne. Ze względu na większą widoczność zaopatrywanych tkanek, chirurgowi o wiele łatwiej jest je implantować.

    Siatki przepuklinowe wykonane z polipropylenu są wykorzystywane zarówno w chirurgii otwartej jak i laparoskopowej. Najbezpieczniej będzie wybierać te o strukturze luźnej plecionki. (fot. Wikipedia)

    Siatka polipropylenowa chirurgiczna z warstwą ePTFE

    Szczególnym rodzajem siatek przepuklinowych polipropylenowych są te z warstwą ePTFE. Są to głównie siatki separujące, które mają umożliwić naturalne gojenie się ran. Z jednej strony zapewniają świetną integrację, a z drugiej ograniczone ryzyko przylegania. W efekcie sprasowany polipropylen z antyadhezyjną warstwą ePTFE zapewnia przerost tkanki przez siatkę i zapobiega tworzeniu się zrostów wewnątrzotrzewnowych.

    Dzięki unikalnej strukturze materiału, przy zastosowaniu protezy tego typu ograniczone zostaje ryzyko wystąpienia często spotykanej seromy.

    Ten rodzaj siatki przepuklinowej będzie odpowiednim wyborem w przepadku konieczności leczenia przepukliny metodą wewnątrzotrzewnową. Zwłaszcza w wersji ze zintegrowaną poduszeczką powietrzną, a także dwoma wstępnie przymocowanymi szwami. Przykładem takiej siatki jest PROMESH® SURG UMB. Jej zastosowanie zapewnia szybką i wygodną implantację. Zintegrowana poduszeczka pomaga właściwie rozłożyć siatkę, a wstępnie przymocowane szwy, sprawnie ją zamocować.

    Siatki z antyadhezyjną warstwą ePTFE tworzą specjalistyczną linię siatek chirurgicznych firmy Péters Surgical. Więcej o produktach tej marki przeczytasz w artykule poświęconym siatkom chirurgicznym Péters Surgical.

    Siatki poliestrowe impregnowane silikonem

    Siatki poliestrowe – z politereftalanu etylenu – mogą być dwu- i trójwymiarowe. Odznaczają się dobrą tolerancją kliniczną, dzięki czemu zapewniają minimalne ryzyko powikłań. To sprawia, że ich zastosowanie jest bezpieczne dla pacjenta.

    Pleciony poliester ma wysoką wytrzymałość mechaniczną, co przekłada się na wygodę operowania i komfort po operacji. Jest to materiał w pełni syntetyczny i niewchłanialny.

    Dla optymalnej integracji tkanek, siatki poliestrowe pokrywa się warstwą silikonu, tak jak w przypadku Promesh® SURG FLEXIL. Stanowi ona warstwę antyadhezyjną. Materiał ten powstrzymuje kolonizację komórek na hydrofobowej części protezy. Co więcej, zapobiega retencji płynu surowiczego w sąsiadujących tkankach. Wszystko to przyczynia się do zmniejszenia ryzyka późniejszego powstawania zrostów, które mogłyby być dla pacjenta po operacji dużym dyskomfortem.

    Siatki przepuklinowe z kompozytu polipropylenu i PLLA

    W produkcji siatek przepuklinowych wykorzystuje się również lekkie, częściowo wchłanialne plecionki. Charakteryzują się one doskonałą pamięcią kształtu, dzięki czemu umieszczenie siatki, zwłaszcza w przestrzeni zaotrzewnowej, jest o wiele łatwiejsze. Chirurdzy często sięgają po siatki przepuklinowe wykonane z kompozytu polipropylenu i PLLA.

    Polipropylen jest materiałem niewchłanialnym, natomiast PLLA z czasem ulega resorpcji. W efekcie siatki wykonane z kompozytu w trakcie gojenia stają się bardzo lekkie i elastyczne, co przekłada się na większą wygodę pacjentów. Ze względu na brak dyskomfortu ci są w stanie o wiele szybciej normalnie funkcjonować i, w razie zaistnienia takiej konieczności, poddać się rehabilitacji.

    Siatka polipropylenowa chirurgiczna z polilaktydem zachowuje dużą wytrzymałość, przy minimalnej ilości implantowanego materiału. Przykładem jest Promesh® SURG ABSO, którą chirurg jak najbardziej może zastosować w przypadku leczenia przepukliny techniką Lichtensteina.

    Jakie rodzaje siatek chirurgicznych są najczęściej wybierane?

    Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek przepuklinowych. Które z nich są najczęściej wybierane? Jeszcze do niedawna chirurdzy najczęściej sięgali po tradycyjne siatki przepuklinowe z polipropylenu. Obecnie ze względu na to, że materiał ten jest dość sztywny, coraz częściej stosuje się lekkie protezy kompozytowe. Wielu chirurgów stawia na kompozyt z polipropylenu i PLLA.

    Nie mniej istotnym kryterium doboru siatek chirurgicznych jest ich kształt. Nie wszystkie siatki można przycinać dowolnie, co ma związek z ich konstrukcją i materiałem wykonania. O tym, jaki wybrać kształt siatki przepuklinowej, piszemy w artykule o doborze kształtu siatki chirurgicznej.

    Źródła:

    • http://www.przepukliny.com.pl/jak-leczyc/materialy-syntetyczne-czyli-siatki.html
    • https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/techniki-leczenia-przepuklin/
    • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki
    • Siatki chirurgiczne, Ethicon – Johnson & Johnson
    • ABC produktów, Ethicon Sutures
    • Katalogi siatek chirurgicznych, Péters Surgical

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…
    • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

      Stripy chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…
    • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

      Plastry chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×