Jak długo wrasta siatka po operacji przepukliny?

Leczenie przepuklin za pomocą siatek chirurgicznych to obecnie najskuteczniejsza technika w hernioplastyce. Zapewnia mniejszy odsetek nawrotów, a także ogranicza prawdopodobieństwo występowania przewlekłych dolegliwości bólowych. Czy siatka po operacji przepukliny zanika, a także jakie mogą być objawy związane z różnego rodzaju powikłaniami po jej założeniu? Odpowiadamy!

Spis treści

    Z czego jest siatka do przepukliny?

    Do najczęściej spotykanych rodzajów przepuklin należą przepukliny pachwinowe, udowe oraz pępkowe. Każdą z nich można leczyć za pomocą siatek chirurgicznych. Polega to na cofnięciu zawartości worka przepuklinowego, a następnie umieszczeniu w miejscu ubytku po uwypukleniu wspomnianej siatki. Ta ma za zadanie wzmocnić powłoki wokół operowanej okolicy i sprzyja szybszej rekonwalescencji.

    Do produkcji siatek chirurgicznych wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Z tego względu można podzielić je na kilka rodzajów. Najczęściej spotykanymi są siatki:

    • polipropylenowe,
    • poliestrowe,
    • kompozytowe.

    Siatka polipropylenowa to siatka z polipropylenu. Jest to materiał syntetyczny, który wykazuje wyjątkowo dużą stabilność. Ponadto nie ulega degradującemu działaniu enzymów tkankowych i przez długi czas zachowuje pierwotną wytrzymałość.

    Siatka poliestrowa może być impregnowana silikonem. To zapewnia lepszą integrację tkanek i zmniejsza ryzyko powstawania niepożądanych reakcji ze strony organizmu. Zastosowanie takiej siatki zwiększa też komfort pacjenta.

    Wyjątkową wygodę pacjentowi, a przy tym łatwą implementację chirurgowi zapewnia siatka kompozytowa. Może być ona wykonana z polipropylenu oraz kwasu poli-L-mlekowego, polipropylenu i poliglekapronu, czy też polipropylenu i ORC, czyli utlenionej regenerowanej celulozy. Takie siatki są z reguły częściowo wchłanialne i zapewniają doskonałe dopasowanie do tkanek.

    Do zaopatrzenia przepukliny może zostać użyta siatka polipropylenowa, siatka poliestrowa lub siatka kompozytowa (Źródło: canva.com)
    Do zaopatrzenia przepukliny może zostać użyta siatka polipropylenowa, siatka poliestrowa lub siatka kompozytowa (Źródło: canva.com)

    Zerwanie siatki po operacji przepukliny pachwinowej – objawy

    Leczenie przepukliny metodą siatkową zapewnia znaczne zmniejszone ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu, a także mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu. W przypadku zastosowania techniki endoskopowej, dochodzi także do ograniczenia ryzyka wystąpienia powikłań infekcyjnych. Niemniej jednak, wiele osób obawia się tej metody ze względu na  przekonanie, że ta może się rozerwać.

    Objawy zerwanej siatki przepukliny to przede wszystkim silny ból w okolicy wystąpienia przepukliny, trudności z wypróżnianiem, a także pojawienie się odczynu zapalnego. Współcześnie stosowane materiały są jednak na tyle wytrzymałe, że odklejona siatka po operacji przepukliny to rzadkość.

    Objawy zerwanej siatki przepukliny pachwinowej czy brzusznej może dawać jednak jej przemieszczenie. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Zdarza się też, że przy przemieszczeniu siatki pacjent nie ma widocznych szczególnych objawów. Mimo braku bólu czy innych dolegliwości, na skutek jej przesunięcia z czasem może natomiast dość do nawrotu przepukliny.

    Odrzucenie siatki po operacji przepukliny – objawy

    W szczególnych przypadkach po zaimplementowaniu siatki przepuklinowej może dojść do jej przemieszczenia lub odrzucenia (Źródło: canva.com)

    Niektórzy pacjenci obawiają się także odrzucenia siatki przepuklinowej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów, jest to stan, który również zdarza się bardzo rzadko. Kluczowe jest, aby zastosować siatkę, która nie będzie powodować negatywnych reakcji tkankowych. Doskonałym wyborem będzie taka wykonana z impregnowanego silikonem poliestru albo kompozytu PLLA i polipropylenu.

    Na ograniczenie występowania negatywnych reakcji tkankowych pozwala ograniczenie ilości implantowanego materiału. Z tego względu tak dużą popularnością cieszą się obecnie siatki chirurgiczne, które są częściowo wchłanialne. Z czasem ulegają one stopniowej absorpcji, jednak cały czas zachowują wysoką wytrzymałość mechaniczną, tak by zapobiec nawrotowi przepukliny i zapewniać pełen komfort pacjentom. W zależności od rodzaju zastosowanych materiałów, do wchłonięcia warstwy absorpcyjnej może dojść już w ciągu 7-14 dni, natomiast są dostępne również takie materiały, które ulegają rozpadowi dopiero po upłynięciu kilku miesięcy.

    Na wypadek wystąpienia odrzucenia siatki przepuklinowej, w miejscu wszczepienia dochodzi do pojawienia się ostrego odczynu zapalnego. Taki stan może prowadzić również do otwarcia rany i sączenia się wydzieliny. Niezbędne jest wtedy jak najszybsze usunięcie siatki i wdrożenie innej metody leczenia.

    Źródła:

    1. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2
    2. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015
    3. ETHICON, INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004
    4. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…
    • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

      Stripy chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…
    • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

      Plastry chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×