Jak długo wrasta siatka po operacji przepukliny?

Leczenie przepuklin za pomocą siatek chirurgicznych to obecnie najskuteczniejsza technika w hernioplastyce. Zapewnia mniejszy odsetek nawrotów, a także ogranicza prawdopodobieństwo występowania przewlekłych dolegliwości bólowych. Czy siatka po operacji przepukliny zanika, a także jakie mogą być objawy związane z różnego rodzaju powikłaniami po jej założeniu? Odpowiadamy!

Spis treści

  Z czego jest siatka do przepukliny?

  Do najczęściej spotykanych rodzajów przepuklin należą przepukliny pachwinowe, udowe oraz pępkowe. Każdą z nich można leczyć za pomocą siatek chirurgicznych. Polega to na cofnięciu zawartości worka przepuklinowego, a następnie umieszczeniu w miejscu ubytku po uwypukleniu wspomnianej siatki. Ta ma za zadanie wzmocnić powłoki wokół operowanej okolicy i sprzyja szybszej rekonwalescencji.

  Do produkcji siatek chirurgicznych wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Z tego względu można podzielić je na kilka rodzajów. Najczęściej spotykanymi są siatki:

  • polipropylenowe,
  • poliestrowe,
  • kompozytowe.

  Siatka polipropylenowa to siatka z polipropylenu. Jest to materiał syntetyczny, który wykazuje wyjątkowo dużą stabilność. Ponadto nie ulega degradującemu działaniu enzymów tkankowych i przez długi czas zachowuje pierwotną wytrzymałość.

  Siatka poliestrowa może być impregnowana silikonem. To zapewnia lepszą integrację tkanek i zmniejsza ryzyko powstawania niepożądanych reakcji ze strony organizmu. Zastosowanie takiej siatki zwiększa też komfort pacjenta.

  Wyjątkową wygodę pacjentowi, a przy tym łatwą implementację chirurgowi zapewnia siatka kompozytowa. Może być ona wykonana z polipropylenu oraz kwasu poli-L-mlekowego, polipropylenu i poliglekapronu, czy też polipropylenu i ORC, czyli utlenionej regenerowanej celulozy. Takie siatki są z reguły częściowo wchłanialne i zapewniają doskonałe dopasowanie do tkanek.

  Do zaopatrzenia przepukliny może zostać użyta siatka polipropylenowa, siatka poliestrowa lub siatka kompozytowa (Źródło: canva.com)
  Do zaopatrzenia przepukliny może zostać użyta siatka polipropylenowa, siatka poliestrowa lub siatka kompozytowa (Źródło: canva.com)

  Zerwanie siatki po operacji przepukliny pachwinowej – objawy

  Leczenie przepukliny metodą siatkową zapewnia znaczne zmniejszone ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu, a także mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu. W przypadku zastosowania techniki endoskopowej, dochodzi także do ograniczenia ryzyka wystąpienia powikłań infekcyjnych. Niemniej jednak, wiele osób obawia się tej metody ze względu na  przekonanie, że ta może się rozerwać.

  Objawy zerwanej siatki przepukliny to przede wszystkim silny ból w okolicy wystąpienia przepukliny, trudności z wypróżnianiem, a także pojawienie się odczynu zapalnego. Współcześnie stosowane materiały są jednak na tyle wytrzymałe, że odklejona siatka po operacji przepukliny to rzadkość.

  Objawy zerwanej siatki przepukliny pachwinowej czy brzusznej może dawać jednak jej przemieszczenie. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Zdarza się też, że przy przemieszczeniu siatki pacjent nie ma widocznych szczególnych objawów. Mimo braku bólu czy innych dolegliwości, na skutek jej przesunięcia z czasem może natomiast dość do nawrotu przepukliny.

  Odrzucenie siatki po operacji przepukliny – objawy

  W szczególnych przypadkach po zaimplementowaniu siatki przepuklinowej może dojść do jej przemieszczenia lub odrzucenia (Źródło: canva.com)

  Niektórzy pacjenci obawiają się także odrzucenia siatki przepuklinowej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów, jest to stan, który również zdarza się bardzo rzadko. Kluczowe jest, aby zastosować siatkę, która nie będzie powodować negatywnych reakcji tkankowych. Doskonałym wyborem będzie taka wykonana z impregnowanego silikonem poliestru albo kompozytu PLLA i polipropylenu.

  Na ograniczenie występowania negatywnych reakcji tkankowych pozwala ograniczenie ilości implantowanego materiału. Z tego względu tak dużą popularnością cieszą się obecnie siatki chirurgiczne, które są częściowo wchłanialne. Z czasem ulegają one stopniowej absorpcji, jednak cały czas zachowują wysoką wytrzymałość mechaniczną, tak by zapobiec nawrotowi przepukliny i zapewniać pełen komfort pacjentom. W zależności od rodzaju zastosowanych materiałów, do wchłonięcia warstwy absorpcyjnej może dojść już w ciągu 7-14 dni, natomiast są dostępne również takie materiały, które ulegają rozpadowi dopiero po upłynięciu kilku miesięcy.

  Na wypadek wystąpienia odrzucenia siatki przepuklinowej, w miejscu wszczepienia dochodzi do pojawienia się ostrego odczynu zapalnego. Taki stan może prowadzić również do otwarcia rany i sączenia się wydzieliny. Niezbędne jest wtedy jak najszybsze usunięcie siatki i wdrożenie innej metody leczenia.

  Źródła:

  1. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2
  2. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015
  3. ETHICON, INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004
  4. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

   Stripy chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…
  • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

   Plastry chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…
  • Podkłady medyczne na łóżko to specjalne pokrycia, które chronią materac przed zmoczeniem i zabrudzeniem, zwiększając higienę pracy (Źródło: materiały własne).

   Podkłady medyczne – typy i rozmiary

   Marcin Lewicki
   Podkłady medyczne na łóżko pozwalają na zwiększenie higieny i komfortu pacjentów, a do tego chronią materac. Są one wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również gabinetach zabiegowych. Podkład medyczny na…
  • Wysięk z rany może mieć różną barwę i konsystencję i świadczyć o różnych procesach (Źródło: canva.com)

   Wysięk z rany

   Marcin Lewicki
   Pojawienie się przezroczystego wysięku z rany w trakcie fazy ziarninowania czy naskórkowania jest sytuacją jak najbardziej normalną. Niemniej jednak w momencie, w którym wysięk z rany pooperacyjnej zaczyna być mętny,…
  • Apteczka pierwszej pomocy musi być wyposażona w taki sposób, aby umożliwić zaopatrzenie rany, zabezpieczenie złamania czy zatamowanie krwawienia (Źródło: canva.com)

   Apteczka pierwszej pomocy

   Sklep Medyczny Madens
   Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy może nawet uratować życie. Bez niej trudno zaopatrzyć nagły uraz czy zatamować krwawienie, w związku z czym warto mieć ją w domu, samochodzie, a także…
  • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

   Rany cukrzycowe

   Sklep Medyczny Madens
   Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×