Leczenie przepuklin za pomocą siatek chirurgicznych to obecnie najskuteczniejsza technika w hernioplastyce. Zapewnia mniejszy odsetek nawrotów, a także ogranicza prawdopodobieństwo występowania przewlekłych dolegliwości bólowych. Czy siatka po operacji przepukliny zanika, a także jakie mogą być objawy związane z różnego rodzaju powikłaniami po jej założeniu? Odpowiadamy!
Spis treści
Siatki chirurgiczne przepuklinowe
Z czego jest siatka do przepukliny?
Do najczęściej spotykanych rodzajów przepuklin należą przepukliny pachwinowe, udowe oraz pępkowe. Każdą z nich można leczyć za pomocą siatek chirurgicznych. Polega to na cofnięciu zawartości worka przepuklinowego, a następnie umieszczeniu w miejscu ubytku po uwypukleniu wspomnianej siatki. Ta ma za zadanie wzmocnić powłoki wokół operowanej okolicy i sprzyja szybszej rekonwalescencji.
Do produkcji siatek chirurgicznych wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Z tego względu można podzielić je na kilka rodzajów. Najczęściej spotykanymi są siatki:
- polipropylenowe,
- poliestrowe,
- kompozytowe.
Siatka polipropylenowa to siatka z polipropylenu. Jest to materiał syntetyczny, który wykazuje wyjątkowo dużą stabilność. Ponadto nie ulega degradującemu działaniu enzymów tkankowych i przez długi czas zachowuje pierwotną wytrzymałość.
Siatka poliestrowa może być impregnowana silikonem. To zapewnia lepszą integrację tkanek i zmniejsza ryzyko powstawania niepożądanych reakcji ze strony organizmu. Zastosowanie takiej siatki zwiększa też komfort pacjenta.
Wyjątkową wygodę pacjentowi, a przy tym łatwą implementację chirurgowi zapewnia siatka kompozytowa. Może być ona wykonana z polipropylenu oraz kwasu poli-L-mlekowego, polipropylenu i poliglekapronu, czy też polipropylenu i ORC, czyli utlenionej regenerowanej celulozy. Takie siatki są z reguły częściowo wchłanialne i zapewniają doskonałe dopasowanie do tkanek.
Zerwanie siatki po operacji przepukliny pachwinowej – objawy
Leczenie przepukliny metodą siatkową zapewnia znaczne zmniejszone ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu, a także mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu. W przypadku zastosowania techniki endoskopowej, dochodzi także do ograniczenia ryzyka wystąpienia powikłań infekcyjnych. Niemniej jednak, wiele osób obawia się tej metody ze względu na przekonanie, że ta może się rozerwać.
Objawy zerwanej siatki przepukliny to przede wszystkim silny ból w okolicy wystąpienia przepukliny, trudności z wypróżnianiem, a także pojawienie się odczynu zapalnego. Współcześnie stosowane materiały są jednak na tyle wytrzymałe, że odklejona siatka po operacji przepukliny to rzadkość.
Objawy zerwanej siatki przepukliny pachwinowej czy brzusznej może dawać jednak jej przemieszczenie. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Zdarza się też, że przy przemieszczeniu siatki pacjent nie ma widocznych szczególnych objawów. Mimo braku bólu czy innych dolegliwości, na skutek jej przesunięcia z czasem może natomiast dość do nawrotu przepukliny.
Odrzucenie siatki po operacji przepukliny – objawy
Niektórzy pacjenci obawiają się także odrzucenia siatki przepuklinowej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów, jest to stan, który również zdarza się bardzo rzadko. Kluczowe jest, aby zastosować siatkę, która nie będzie powodować negatywnych reakcji tkankowych. Doskonałym wyborem będzie taka wykonana z impregnowanego silikonem poliestru albo kompozytu PLLA i polipropylenu.
Na ograniczenie występowania negatywnych reakcji tkankowych pozwala ograniczenie ilości implantowanego materiału. Z tego względu tak dużą popularnością cieszą się obecnie siatki chirurgiczne, które są częściowo wchłanialne. Z czasem ulegają one stopniowej absorpcji, jednak cały czas zachowują wysoką wytrzymałość mechaniczną, tak by zapobiec nawrotowi przepukliny i zapewniać pełen komfort pacjentom. W zależności od rodzaju zastosowanych materiałów, do wchłonięcia warstwy absorpcyjnej może dojść już w ciągu 7-14 dni, natomiast są dostępne również takie materiały, które ulegają rozpadowi dopiero po upłynięciu kilku miesięcy.
-
Małoinwazyjna siatka chirurgiczna (przepuklinowa) dwustronna, polipropylenowa, ePTFE PROMESH® SURG UMBDwustronna siatka chirurgiczna z polipropylenu i ePTFE. W zestawie z poduszeczką powietrzną oraz strzykawką ułatwiającymi szybką i małoinwazyjną implantację. Dedykowana do wewnątrzotrzewnowego leczenia przepuklin pępowinowych oraz małych przepuklin siecznych.Cena:od 1409,85zł
-
Dwustronna siatka chirurgiczna (przepuklinowa) polipropylenowa PROMESH® SURG INTRADwustronna siatka chirurgiczna o makroporowatej powierzchni polipropylenowej i gładkiej powierzchni ePTFE. Zapewnia lekarzowi dużą wygodę operowania. Przeznaczona do wewnątrzotrzewnowych metod leczenia przepuklin brzusznych i pachwinowych.Cena:od 1525,48zł
-
Lekka siatka chirurgiczna (przepuklinowa) częściowo wchłanialna, kompozytowa PROMESH® ABSOWyjątkowo poręczna, plecionka siatka przepuklinowa (chirurgiczna) częściowo wchłanialna, zaprojektowana z pomocą chirurgów. Kompozyt PLLA i polipropylenu. Dostępna w wielu kształtach i rozmiarach, w tym wersji anatomicznej. Rekomendowana do zaopatrywania przepuklin brzusznych i pachwinowych.Cena:od 676,03zł
Na wypadek wystąpienia odrzucenia siatki przepuklinowej, w miejscu wszczepienia dochodzi do pojawienia się ostrego odczynu zapalnego. Taki stan może prowadzić również do otwarcia rany i sączenia się wydzieliny. Niezbędne jest wtedy jak najszybsze usunięcie siatki i wdrożenie innej metody leczenia.
Źródła:
- Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2
- Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015
- ETHICON, INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004
- Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy