Tanie nici chirurgiczne – czy mogą być dobre? – Sklep Medyczny Madens

Tanie nici chirurgiczne – czy mogą być dobre?

Nici chirurgiczne muszą być biokompatybilne, elastyczne oraz wytrzymałe na rozciąganie i zrywanie. W chirurgii ważna jest wysoka jakość stosowanych produktów, dlatego też wielu lekarzy nie kieruje się ceną, a właściwościami. Producenci często w swojej ofercie mają linie budżetowych szwów chirurgicznych, których cena jest dużo niższa niż cena szwów najwyższej jakości. Czy tanie nici chirurgiczne mogą być dobre?

Sprawdź produkty

Tanie nici chirurgiczne, czyli jakie?

Dla każdego chirurgia to jakich używa nici chirurgicznych ma ogromne znaczenie i to nie tylko ze względu na efekty zabiegu, ale także ze względu na poręczność użytkowania. Materiały szewne muszą być nie tylko biokompatybilne, ale także elastyczne, żeby chirurg był w stanie łatwo sprowadzić węzeł. Tanie nici chirurgiczne z reguły mają nieco gorsze właściwości, chociaż na rynku można znaleźć też takie nici, które mimo niskiej ceny prezentują dobrą jakość.

Nici chirurgiczne z linii budżetowych

Ceny nici chirurgicznych z linii budżetowych mogą być nawet kilkukrotnie niższe od cen nici o najwyższej jakości, co daje sporo oszczędności. Jednak czy przy wyborze szwów chirurgicznych warto oszczędzać? Z racji tego jak duży wpływ na efekty zabiegu mają poszczególne cechy nici, warto stawiać na produkty, które łączą w sobie niewygórowaną cenę z wysoką jakością. Do takich produktów należą niewchłanialne monofilamenty NYLON, a także wchłanialne multifilamenty PGA marki Shanghai Pudong Jinhuan Medical Products Co.

Nici chirurgiczne przeterminowane

Niską ceną odznaczają się także nici chirurgiczne do nauki szycia, czyli takie, które z reguły mają krótki termin ważności lub są już przeterminowane. Nici tego typu często zachowują wysoką jakość, natomiast nie nadają się do użytku medycznego. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że nici chirurgiczne do nauki szycia nie mogą być gorsze niż te stosowane podczas zabiegów. Studenci medycyny zamiast wybierać szwy wątpliwych producentów powinni stawiać na produkty sprawdzonych marek. Żeby zaoszczędzić mogą zdecydować się na nici chirurgiczne do nauki, dla których upłynął już termin ważności określony przez wytwórcę, które sprzedawane są w znacznie niższej cenie.

Co z jakością nici z linii budżetowych?

Tak jak już wspomnieliśmy, tanie nici chirurgiczne mają zazwyczaj nieco gorsze właściwości, co może przekładać się na efekty zabiegu. Są jednak też takie nici chirurgiczne, które łączą w sobie  niewygórowaną cenę z dobrą jakością. Na co zwracać uwagę przy wyborze materiałów szewnych? Przede wszystkim na strukturę fizyczną, wytrzymałość, pamięć skrętu i ostrość igły. Ponadto, jeśli chirurg szuka nici chirurgicznych wchłanialnych, powinien zwrócić uwagę również na odczynowość i profil absorpcji, czyli siłę podtrzymywania tkankowego na konkretnym etapie wchłaniania.

Decydując się na zakup tańszych nici chirurgicznych warto kierować się też opinią dotychczasowych użytkowników. Według opinii naszych klientów bardzo dobrą jakość przy rozsądnej cenie zapewniają wspomniane monofilamenty NYLON i multifilamenty PGA, a także monofilamenty PDS i multifilamenty PGA Quick. Wielu chirurgów zwraca uwagę na to, że nici mimo niższej ceny nie odbiegają znacznie jakością od renomowanych produktów, co sprawia, że sięgają po nie już od wielu lat.

Nici chirurgiczne o krótkim terminie ważności

Warto zwrócić uwagę na to, że tanie nici niekoniecznie muszą być gorszej jakości. W niższej cenie często sprzedawane są również szwy renomowanych marek, które mają krótki termin ważności lub nawet są przeterminowane. Można znaleźć je pod kategorią outlet. Za krótki termin przydatności do użycia w przypadku szwów chirurgicznych uznaje się termin krótszy niż 6 miesięcy.

Jeśli chodzi o nici przeterminowane, nie powinno się ich używać podczas zabiegów chirurgicznych, natomiast do nauki szycia sprawdzają się świetnie. Szukając zestawów do nauki można zauważyć, że producenci często zwracają uwagę na to, że nici są przeterminowane i pod żadnym pozorem nie wolno stosować ich przy pracy z pacjentem, natomiast jak najbardziej mogą używać ich studenci.

Podczas zabiegów chirurgicznych nie należy stosować przeterminowanych nici chirurgicznych, ponieważ mogą mieć utracone pewne właściwości (źródło: Pixabay.com, autor: Engin Akyurt)
Podczas zabiegów chirurgicznych nie należy stosować przeterminowanych nici chirurgicznych, ponieważ mogą mieć utracone pewne właściwości. Szwy dla których upłynął już termin ważności, nadają się jednak do nauki (źródło: pixabay.com, autor: Engin Akyurt)

Gdzie tanie nici chirurgiczne znajdują zastosowanie?

Tanie nici chirurgiczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w nauce szycia. To dotyczy zarówno szwów z linii budżetowych, z krótkim terminem ważności, jak i przeterminowanych. Jeśli chodzi o nici przeterminowane, jeszcze raz warto zwrócić uwagę na to, że nie można stosować ich przy pracy z pacjentem. Z kolei o nici z krótkim terminem ważności i z linii budżetowych nadają się do zabiegów, natomiast wszystko zależy od tego jaką mają jakość oraz od tego jaki jest oczekiwany efekt zabiegu.

Jeśli nici mają być stosowane podczas zabiegów, mimo niższej ceny muszą być dobrej jakości. To znaczy, że nie mogą się strzępić ani rozsupływać, muszą powodować jedynie minimalny odczyn tkankowy, nie generować ryzyka infekcji, zapewniać wysoką siłę podtrzymywania tkankowego, a także płynny pasaż przez tkanki. Nic chirurgiczna musi być również dopasowana do rodzaju operowanej tkanki.

Więcej o wyborze szwów chirurgicznych przeczytasz w tym artykule.

Tanie nici chirurgiczne często stosowane są w chirurgii ogólnej, a także w chirurgii weterynaryjnej. Znacznie rzadziej chirurdzy sięgają po nie przy zabiegach z zakresu chirurgii estetycznej i rekonstrukcyjnej, w chirurgii oka, chirurgii sercowo-naczyniowej i neurochirurgii.

Kiedy warto zdecydować się na droższe nici?

Droższe nici są odpowiednio wytrzymałe i elastyczne, dzięki czemu zapewniają doskonały efekt estetyczny. Warto stosować je przede wszystkim przy zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej i chirurgii twarzy. Nici chirurgiczne o elastycznej strukturze i dużej wytrzymałości na rozciąganie przez odpowiedni czas utrzymują tkanki w taki sposób, by zapewnić najlepsze warunki gojenia się rany.

Droższe nici wchłanialne powodują minimalny odczyn tkanek podczas wchłaniania, dlatego też są dużo lepszym wyborem w przypadku pacjentów o podwyższonym stopniu ryzyka tzn. pacjentów otyłych, starszych, o obniżonej odporności, chorych na raka lub diabetyków. Zastosowania nici najwyższej jakości wymagają także zabiegi, przy których szwy są narażone na działanie agresywnych płynów ustrojowych. W chirurgii układu pokarmowego, a w tym przy zabiegach naprawczych dróg żółciowych czy jelit, na pewno sprawdzą się wchłanialne nici chirurgiczne MONOTIME®. Te są wykonane z polidioksanonu (PDS) charakteryzującego się wysoką biozgodnością.

Podsumowując, tanie nici mogą być dobre, natomiast z reguły odznaczają się niższą jakością i mogą być nieco mniej wytrzymałe na rozciąganie czy też zrywanie. Są stosowane przede wszystkim do nauki szycia i zabiegów, które nie wymagają wysokiego efektu estetycznego. Decydując się na zakup tanich nici chirurgicznych warto kierować się dotychczasową opinią użytkowników i wybrać te, które mimo niskiej ceny są poręczne i zapewniają dobre wyniki gojenia. Ostatecznie warto pamiętać, że jeśli chodzi o nici chirurgiczne, cena nie powinna mieć tak dużego znaczenia jak jakość. Nawet jeśli chodzi o nici chirurgiczne do nauki, lepiej postawić na produkty przecenione ze względu na krótki termin ważności, niż na produkty wątpliwych marek.

Źródła:

 1. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
 2. Principles of Veterinary Suturing, Marcel I. Perret-Gentil, DVM, MS University Veterinarian & Director Laboratory, Animal Resources Center, The University of Texas at San Antonio,
 3. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2,
 4. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011,
 5. Podstawy szycia chirurgicznego; M. Trybus, MP Wydawnictwo, Kraków 2006, wyd.3.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×