Fartuchy foliowe jednorazowe – wiele możliwości.

Fartuchy foliowe jednorazowe jako odzież ochronna znajdują zastosowanie naprawdę w wielu dziedzinach życia. Idealnie chronią przed zachlapaniem, przez co zwiększają higienę i estetykę zabiegu. Jakie właściwości mają takie fartuchy i czy te dedykowane do zabiegów medycznych różnią się od pozostałych? Gdzie poza salą zabiegową znajdują zastosowanie? Na każde z tych pytań staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Spis treści

  Po co komu fartuchy foliowe jednorazowe?

  Lekarz podczas każdego kontaktu z pacjentem powinien mieć na sobie fartuch chirurgiczny. W zależności od tego czy jest to zabieg chirurgiczny czy badanie diagnostyczne, może zdecydować się na wzmocniony fartuch z włókniny SMS lub lekki fartuch z flizeliny. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed ryzykiem zachlapania, na fartuch wykonany z włókniny lekarz może nałożyć fartuch foliowy. Kiedy zajdzie taka potrzeba będzie mógł go wygodnie zdjąć i wyrzucić albo przetrzeć. Jakie właściwości mają fartuchy foliowe jednorazowe i jak przekładają się na komfort pracy?

  Chronią przed przesiąkaniem

  Tak jak już wspomnieliśmy, fartuchy foliowe jednorazowe chronią przed płynami. Zwykłe fartuchy medyczne z włókniny polipropylenowej nie są pełnobarierowe. To znaczy, że podczas zabiegów z większą ilością płynów mogą przesiąkać. Aby temu zapobiec, chirurdzy powinni wybierać fartuchy wzmocnione specjalną warstwą laminatu lub na fartuchy wykonane ze zwykłej flizeliny nakładać fartuchy foliowe przednie, które są wodoodporne.

  Lekkie, a zarazem wytrzymałe

  Fartuchy foliowe są częstym wyborem pośród lekarzy, a także pozostałego personelu medycznego, ponieważ są bardzo lekkie, jednorazowe, a także stosunkowo tanie. To nie jedyne z zalet tej jednorazowej odzieży medycznej. Folia, z której wykonuje się fartuchy, jest cienka, a zarazem odporna na uszkodzenia. To istotne pod kątem zachowana ochrony i komfortu do samego końca zabiegu. W tym miejscu warto wspomnieć, że fartuchy mogą być produkowane z różnych rodzajów folii, co wpływa na ich wytrzymałość.

  Zastosowanie w medycynie i nie tylko

  Fartuchy foliowe, o ile są wyrobami medycznymi, mogą być stosowane w gabinecie lekarskim. Świetnie sprawdzają się nawet przy długotrwałych zabiegach chirurgicznych. Kiedy chirurgowi zależy na lekkim okryciu i przewiewności, może założyć fartuch wykonany z cienkiej włókniny polipropylenowej, a do tego ubrać na niego fartuch ochronny foliowy. Takie połączenie zapewnia maksimum komfortu, a do tego stanowi idealną barierę dla różnego rodzaju płynów.

  Fartuchy foliowe jednorazowe dobrze sprawdzają się podczas zabiegów chirurgicznych jako odzież ochronna, zapobiegająca przesiąkaniu (fot. Pixabay.com, autor: Catalina Rojas)

  Salony kosmetyczne, fryzjerskie, gastronomia i wiele więcej…

  Jednorazowe fartuchy wykonywane z folii znajdują szerokie zastosowanie również w kosmetyce i kosmetologii. Podczas wykonywania zabiegów upiększających chronią przed zamoczeniem i ubrudzeniem fartuchów materiałowych, zwiększając higienę i komfort pracy.

  Ponieważ fartuchy foliowe idealnie chronią przed przesiąkaniem, często stosuje się je w salonach fryzjerskich. Fryzjerzy zakładają je głównie podczas zabiegów, które wymagają użycia kosmetyków o płynnej konsystencji, po to żeby zmniejszyć ryzyko zachlapania odzieży. Dzięki zastosowaniu fartucha ochronnego, fryzjer może bez obaw nakładać na włosy farbę czy nawet rozjaśniacz.

  Można powiedzieć, że fartuchy foliowe stosowane są wszędzie tam, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie zasad higieny. Mowa tutaj nie tylko o medycynie i kosmetyce, ale także o gastronomii. Aby zapobiec zabrudzeniu ubrania i przenoszeniu drobnoustrojów, fartuchy ochronne powinni nosić także pracownicy piekarni i sklepów spożywczych, zwłaszcza tych ze stoiskami mięsno-wędliniarskimi.

  Fartuchy foliowe to nie jedyne produkty stosowane w gabinecie lekarskim i nie tylko. Dopełnieniem podstawowej ochrony, jaką daje fartuch foliowy, są ochraniacze na buty, rękawice foliowe czy pokrowce stosowane dla zachowania higieny.

  Jakie fartuchy foliowe wybrać?

  Z racji tego, że fartuchy foliowe znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, występują w wielu rodzajach. Poszczególne produkty mogą różnić się materiałem wykonania, krojem, sposobem zakładania i stopniem ochrony. W zależności od rodzaju fartuchy są konfekcjonowane w fabrycznie zamkniętych opakowaniach zbiorczych bądź w postaci rolek do odrywania kolejnych fartuchów.

  Wszystkie fartuchy foliowe dostępne w naszym sklepie są wyrobami medycznymi. To znaczy, że można używać ich w gabinecie lekarskim i na sali operacyjnej.

  Folia folii nierówna

  Tak jak już wspomnieliśmy, fartuchy jednorazowe mogą różnić się materiałem wykonania. Folia folii nierówna. W produkcji artykułów medycznych wykorzystuje się jej różne rodzaje. Każdy z nich ma nieco inne właściwości, a przede wszystkim wytrzymałość.

  W sklepach z odzieżą ochronną często można spotkać fartuchy wykonane z folii HDPE. Materiał ten jest dość tani, natomiast jego jakość najczęściej pozostawia wiele do życzenia. Folia HDPE stosowana do produkcji materiałów jednorazowych jest cienka, a do tego mało rozciągliwa, przez co nie zawsze sprawdza się podczas użytkowania. Można ją spotkać najczęściej w postaci rękawiczek jednorazowych przy stanowiskach z pieczywem.

  Znacznie lepszej jakości są fartuchy foliowe wykonane z folii LDPE. Ta jest elastyczna, dzięki czemu charakteryzuje się dużo większą wytrzymałością niż folia HDPE. O wiele trudniej ją przerwać i przebić, więc fartuchy z powodzeniem można stosować podczas różnego rodzaju zabiegów.

  W medycynie zastosowanie znajdują również fartuchy produkowane z włókniny polipropylenowej laminowanej folią PE. Nie są one w pełni foliowe, natomiast rozwiązanie to zapewnia całkowitą ochronę przed płynami, wysoką wytrzymałość i komfort dopasowania dzięki wykonaniu z włókniny.

  Z rękawami lub bez

  Fartuchy chirurgiczne pozwalają zachować wymagane warunki sanitarne. Produkowane są nie tylko z różnych materiałów, ale także o różnych krojach. Jeśli chodzi o fartuchy foliowe, te dostępne są z rękawami i bez.

  Dobrym wyborem fartuchów z rękawami są te produkowane z włókniny polipropylenowej laminowanej folią PE. Takie połączenie zapewnia użytkownikowi maksymalną ochronę. Dzięki długim rękawom ryzyko przeniesienia ciała obcego w okolice pola operacyjnego zostaje zmniejszone do minimum. Rękawy fartuchów są wykańczane bawełnianymi mankietami, dzięki czemu nie zsuwają się i zapewniają komfort pracy.

  Bez rękawów są z kolei fartuchy przednie wykonane z folii LDPE. Warto stosować je jako odzież ochronną w zestawieniu z innymi fartuchami. W ten sposób podczas zabiegu zostanie zachowane maksimum higieny, co przełoży się nie tylko na bezpieczeństwo pacjenta, ale i komfort pracy lekarza.

  Fartuchy foliowe jednorazowe dobrze sprawdzają się jako odzież ochronna, zapobiegająca przesiąkaniu wszelkich płynów. Chirurdzy sięgają po nie podczas operacji, które wiążą się z dużym ryzykiem wystąpienia krwawienia. Jako odzież ochronna wykorzystywane są również w branży kosmetycznej, kosmetologicznej, spożywczej i przemysłowej.

  Źródła:

  • tamipol.eu/gdzie-wykorzystywane-sa-fartuchy-foliowe/,
  • blog.przybysz-folie.pl/folia-polietylenowa-ldpe-i-hdpe-porownanie.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×