Jak wybrać dobry fartuch chirurgiczny? – Sklep Medyczny Madens

Jak wybrać dobry fartuch chirurgiczny?

Wybór fartucha chirurgicznego to nie lada wyzwanie. Dlaczego? Odzież ochronna różni się wieloma parametrami, takimi jak stopień przepuszczalności powietrza czy wilgoci. Odpowiednie ubranie medyczne chroni nie tylko pacjenta, ale także samego lekarza. Aby zachować maksimum bezpieczeństwa, należy wybierać odzież ochronną, która jest sterylna i jednorazowa. Czym jeszcze charakteryzuje się dobry fartuch chirurgiczny?

Wybór fartucha chirurgicznego

Odzież medyczna odpowiada za wiele ważnych funkcji. Do istotnych zadań ubrania ochronnego należy, miedzy innymi, zabezpieczenie pola operacyjnego przed bakteriami i zanieczyszczeniami, przenoszonymi przez personel szpitala. O tym, jakie warunki powinien spełniać fartuch chirurgiczny mówi przede wszystkim, unijna Dyrektywa o Wyrobach Medycznych (93/43/EEC), a także rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2005 roku. Jednak, jakie cechy ubrania ochronnego są najważniejsze z praktycznego punktu widzenia?

Dobry fartuch chirurgiczny – najważniejsze cechy

Odpowiednio dobrana odzież medyczna jest w stanie uchronić przed powstaniem poważnych powikłań pooperacyjnych. Aby fartuch mógł stanowić ochronę przed groźnymi patogenami musi być przede wszystkim jałowy. W związku z tym, najlepiej wybierać ubrania jednorazowe, które zapewniają o wiele większą higienę, niż materiały użytku wielokrotnego. Czym jeszcze odznaczają się najlepsze fartuchy chirurgiczne?

Sterylność

Jedną z najważniejszych właściwości fartucha chirurgicznego jest sterylność. Używanie wyjałowionej odzieży medycznej zapewnia pełną ochronę nie tylko podczas prostych zabiegów, ale także w trakcie skomplikowanych operacji. W związku z tym, warto wybierać modele w pakiecie ze sterylnym owinięciem, które gwarantuje zachowanie jałowości nawet przez 3 lata.

Przepuszczalność powietrza

Oczywiście, w trakcie operacji, ważne jest nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort lekarza. Najlepsze fartuchy chirurgiczne wykonane są z materiałów, które oddychają. Zakup odzieży ochronnej z włókniny SMMS czy polipropylenu, gwarantuje stały przepływ powietrza, co jest szczególnie ważne podczas wielogodzinnych operacji. Innowacyjne materiały mają zdolność do odprowadzania nadmiaru potu, dzięki czemu chirurg, w trakcie zabiegów, nie odczuwa dyskomfortu. Co więcej, włóknina SMMS nie zawiera lateksu, kauczuku i kalafonii, więc przepuszczalne fartuchy są idealnym okryciem dla alergików.

Fartuch chirurgiczny musi być lekki i dopasowany, aby w trakcie operacji nie krępował ruchów chirurga. (źródło:pixabay.com, autor: skeeze)

Wodoodporność

Niestety, w trakcie wielu operacji dochodzi do utraty znacznej ilości krwi, która w przypadku źle dobranej odzieży medycznej będzie przez nią przenikać. W związku z tym, dobry fartuch chirurgiczny powinien być wodoodporny. Żeby zachować maksimum bezpieczeństwa personelu na sali operacyjnej, specjaliści rekomendują używanie odzieży ochronnej z włókniny SMMS z ręczniczkami. Co więcej, w celu uniknięcia przenikania płynów ustrojowych, warto wybrać fartuch łączony za pomocą zgrzewów ultradźwiękowych, który dodatkowo jest bardzo wytrzymały.

Lekkość

Chirurg wykonuje ogromną ilość zabiegów, które wymagają skupienia i rozluźnienia mięśni. Aby zapewnić pełny komfort, nawet podczas wielogodzinnych operacji, dobrze jest stawiać na ubrania o lekkiej strukturze. Dobrym rozwiązaniem będzie fartuch w wersji Standard o gramaturze 35 g/m², który nie powoduje krępowania ruchów. Warto dodać, że lżejsze modele cieszą się ogromną popularnością wśród odzieży ochronnej dla obserwatorów, a także jako odzież ochronna do przeprowadzania prostych zabiegów.

Antystatyczność

Najlepsze fartuchy chirurgiczne w każdej sytuacji zapewniają komfort i poczucie bezpieczeństwa. Wielu specjalistów poleca ubrania ochronne wykonane z włókniny SMMS, ponieważ materiał ten znany jest z właściwości antystatycznych. Użytkowanie specjalistycznych fartuchów stanowi idealną ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi, co przekłada się na wysoki komfort operującego.

Wygoda

Dla chirurga bardzo ważne jest, żeby fartuch chirurgiczny był wygodny. W związku z tym, warto zdecydować się na modele wykonane z materiału wysokiej jakości, które są miękkie w dotyku. By ubranie idealnie przylegało do nadgarstków, dobrze jest postawić na fartuchy chirurgiczne z mankietami. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę, czy zakończenia rękawów zostały uszyte z materiału bezpyłowego. Dobry fartuch chirurgiczny powinien być także elastyczny, na wypadek gdyby chirurg musiał nałożyć na siebie dodatkowe okrycie ochronne.

Szybkie zakładanie

Czas na na sali operacyjnej jest szczególnie ważny. Z tego powodu, chirurg powinien wybierać odzież, którą przed operacją można założyć bardzo szybko. Lekarze rekomendują używanie odzieży ochronnej zapinanej na na rzepy, które znacznie przyśpieszają proces nakładania ubrania. Podczas zakupu fartucha chirurgicznego należy zwrócić uwagę na sposób jego zakładania, który powinien umożliwić zachowanie sterylności zarówno w jego przedniej jak i tylnej części.

Warto wybierać fartuchy wykonane z materiałów przepuszczalnych, które zapewnią lekarzowi komfort nawet podczas wielogodzinnych operacji. (źródło: pixabay.com, autor: marionbrun)

Dopasowanie do warunków operacji

Oczywiście, każdy zabieg wymaga innego okrycia wierzchniego. Mało skomplikowane operacje, podczas których ryzyko krwawienia jest niewielkie, mogą zostać przeprowadzone w lekkim fartuchu, który nie posiada dodatkowych wzmocnień. Niemniej jednak, do przeprowadzania wielogodzinnych operacji z dużą ilością płynu najlepszym wyborem będzie pełnobarierowy fartuch chirurgiczny z nieprzemakalnymi wstawkami na rękawach. Dzięki niemu, w trakcie zabiegu, personel na sali operacyjnej będzie odpowiednio zabezpieczony przed przenikaniem płynów.

Warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępne są także jednorazowe fartuchy o obniżonej gramaturze, stworzone z myślą o obserwatorach i osobach odwiedzających szpitalny oddział. Co ciekawe, wielu chirurgów używa ich również podczas zaopatrywania niewielkich ran.

Wybór fartucha chirurgicznego przy różnych zabiegach

To jaki chirurg powinien wybrać fartuch w dużej mierze zależy od tego, jaki będzie wykonywał zabieg. Dla przykładu, niektóre operacje wymagają założenia na fartuch z włókniny wodoodpornego fartucha foliowego, który zabezpiecza przed zabrudzeniem i przenikaniem płynów. Z kolei inne zabiegi, np. zeszycie niewielkiej rany czy wycięcie brodawki pozwalają lekarzowi zabezpieczyć się jedynie lekkim fartuchem z włókniny.

Zabiegi z dużą ilością płynów

Chirurg powinien zwracać szczególną uwagę na wybór odzieży ochronnej przed zabiegami z dużą ilością płynów. Wtedy też konieczne jest zastosowanie fartucha, który będzie wodoodporny. Na pewno sprawdzi się fartuch jednorazowy ochronny z włókniny SMMS. Najlepiej wybrać taki, który posiada łączenia wykonane za pomocą zgrzewów ultradźwiękowych.

Do zabiegów z większą ilością płynów dobrym wyborem będzie także fartuch z włókniny polipropylenowej o gramaturze 30g/m², pod warunkiem jednak, że chirurg założy na niego dodatkowo fartuch foliowy. Takie połączenie zapewnia lekarzowi doskonałe zabezpieczenie przed przesiąkaniem, a zarazem swobodę ruchów. Oba fartuchy są bowiem lekkie. Warto też wspomnieć, że proponowany fartuch z włókniny na końcu rękawów ma niepylące mankiety, co jeszcze bardziej zwiększa higienę pracy.

Zabiegi z mniejszą ilością płynów

Aby zapewnić sobie komfort użytkowania, kiedy tylko jest to możliwe, lekarz powinien wybierać odzież ochronną, która jest jak najlżejsza i przepuszczalna. To zapewni mu komfort pracy i pozwoli maksymalnie się skupić. Przy zabiegach z mniejszą ilością płynów chirurdzy mogą wykorzystywać fartuchy z włókniny o obniżonej gramaturze, o których wcześniej wspominaliśmy, i to bez dodatkowych zabezpieczeń. Są to jedne z najlżejszych okryć na rynku, co sprawia, że lekarz nawet podczas długotrwałego noszenia nie odczuwa dyskomfortu związanego ze skrepowaniem ruchów. Warto dodać, włóknina PP jest bardzo wytrzymałym materiałem, a produkowana z niego odzież dostępna jest w niewygórowanej cenie.

Badania i konsultacje

Podczas konsultacji czy badań najczęściej nie ma konieczności stosowania odzieży ochronnej jałowej. W takim też przypadku świetnym wyborem jest fartuch flizelinowy. Zapewnia on podstawową ochronę, a jednocześnie jest o wiele tańszy niż jałowe fartuchy z włókniny PP czy SMMS.

Zwykły fartuch flizelinowy produkowany jest zwykle z materiału o gramaturze 20 g/m², dzięki czemu lekarz może swobodnie pracować w nim nawet przez kilka godzin. Ponieważ jest on wiązany na szyi i w pasie łatwo można go dopasować do sylwetki, a przy tym bardzo szybko założyć i zdjąć. Co istotne, fartuch flizelinowy to także idealny wybór jeżeli chodzi o odzież ochronną dla pacjentów.

Dobry fartuch chirurgiczny

Wybranie odpowiedniego fartucha chirurgicznego nie jest prostym zadaniem. Na co więc zwrócić największą uwagę? Przede wszystkim, każde okrycie ochronne powinno być sterylne, ponieważ używanie niejałowych materiałów może spowodować wystąpienie poważnych powikłań pooperacyjnych. Ponadto, aby odzież zapewniała pełną ochronę przed przenikaniem płynów, powinna być wykonana z materiałów wodoodpornych, takich jak polipropylen. Warto wybierać fartuchy, które są lekkie, tak aby ich użytkowanie nie krępowało ruchów chirurga.

Źródła:

 1. Broszury informacyjne Sunsmed Protective Products Ltd.,
 2. Study reveals single-use BARRIER® scrub suits as the preferred option,
 3. https://butikmedyczny.pl/Jakie-warunki-powinna-spelniac-odziez-medyczna-cz-1-blog-pol-1509957465.html,
 4. https://butikmedyczny.pl/Jakie-warunki-powinna-spelniac-odziez-medyczna-cz-2-blog-pol-1514843584.html,

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×