Jakie nici chirurgiczne wybiera otolaryngolog?

Zabiegi chirurgiczne z zakresu otolaryngologii wymagają niezwykłej precyzji. Częściowe usunięcie krtani czy leczenie porażeń nerwu twarzowego dla każdego chirurga jest dużym wyzwaniem. Zamknięcia skóry w okolicach twarzy nie powinny pozostawiać po sobie nieatrakcyjnej blizny. W związku z tym, chirurg musi wybierać materiały szewne najwyższej jakości, które zagwarantują doskonały efekt estetyczny. Powstaje więc pytanie, na jakie nici chirurgiczne decydują się otolaryngolodzy? 

Spis treści:

  Sprawdź produkty

  Wybór materiałów szewnych

  Przed każdym zabiegiem otolaryngolog musi wybrać nici chirurgiczne, które przez odpowiedni czas będą podtrzymywały brzegi rany. W przypadku rozległych ran pod dużym napięciem chirurg powinien zastosować szwy o średnim lub długim okresie podtrzymywania tkankowego. Jeżeli jednak uszkodzenie tkanki jest niewielkie, do szycia nadadzą się nici resorbowalne o krótkim czasie wchłaniania. W zależności od rodzaju zaopatrywanej tkanki, otolaryngolodzy decydują się na szwy chirurgiczne niewchłanialne lub wchłanialne, czyli takie które z czasem ulegają rozpadowi.

  Nici chirurgiczne niewchłanialne

  Do zaopatrywania ran, które wymagają mocnego zbliżenia tkanek otolaryngolog powinien wybierać szwy niewchłanialne. Nici nieresorbowalne odznaczają się wysoką siłą podtrzymywania tkankowego, dlatego są dobrym wyborem podczas zabiegu odwodzenia fałdów głosowych do boku. Po całkowitym zagojeniu się rany lekarz musi je usunąć, co wiąże się z dodatkową wizytą u specjalisty. Kiedy jeszcze chirurdzy decydują się na nici nieresorbowalne? Między innymi w przypadku szycia naskórka. Często zdarza się, że lekarz sięga po nie także podczas szycia gardła i błony śluzowej jamy ustnej.

  Syntetyczne nici chirurgiczne

  Do syntetycznych materiałów szewnych polecanych przez otolaryngologów należą niewchłanialne nici chirurgiczne COROLENE® i FILAPEAU®. Te pierwsze wykonane są z polipropylenu, który jest odpowiedni między innymi podczas zaopatrywania ran w okolicach powiek. Drugie – nylonowe są najlepszym rozwiązaniem w przypadku zespalania nerwu twarzowego.

  Szwy chirurgiczne naturalne

  Kiedy zabieg otolaryngologiczny wymaga użycia nici, które są bardzo poręczne, chirurdzy wybierają plecionki wykonane z jedwabiu. Ich struktura sprawia, że nie posiadają pamięci skrętu, przez co są łatwe w wiązaniu. Nadają się do szycia tkanek w jamie ustnej czy skóry. W wielu zabiegach z zakresu otolaryngologii poleca się zastosowanie naturalnych szwów SILK, które wytrzymałe są na rozciąganie.

  Czym różnią się od siebie nici wchłanialne i niewchłanialne? Zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu na temat szwów chirurgicznych.

  Nici chirurgiczne wchłanialne

  Wiele zabiegów otolaryngologicznych umożliwia zastosowanie szwów, które po zagojeniu się rany tracą wytrzymałość i ulegają absorpcji. Dzięki temu, chirurg nie musi ich usuwać, a pacjent nie ma potrzeby ponownie wracać do lekarza, co jest szczególnie ważne, gdy leczenie dotyczy dziecka. Wchłanialne nici chirurgiczne mogą być użyte podczas zaopatrywania ochrzęstnej i ran w jamie ustnej, a także w przypadku zmniejszania migdałków podniebnych czy szycia tkanek gardła. 

  Syntetyczne nici chirurgiczne

  Nowoczesne szwy wchłanialne są materiałami syntetycznymi. Zalicza się do nich między innymi nici ADVANTIME®, które produkuje się z poliglekapronu 25. Materiały szewne PGCL używane są przez otolaryngologów podczas zabiegów rekonstrukcyjnych, a także przy podskórnych zamknięciach skóry twarzy.

  W przypadku każdej operacji należy dobierać szwy chirurgiczne tak, żeby w przyszłości nie spowodowały reakcji zapalnej. (źródło: www.yokota.af.mil/News/Photos/igphoto/2000141213/)

  Nici monofilamentowe czy plecionki?

  Wybór optymalnych materiałów szewnych należy do chirurga. Nici jednowłóknowe charakteryzują się jednolitą i gładką strukturą. W związku z tym, są odporne na wnikanie mikroorganizmów. Zastosowanie monofilamentów nie powoduje traumatyzacji tkanki. Niemniej jednak zdarza się, że w zabiegach otolaryngologicznych lekarz wybiera szwy multifilamentowe, które gwarantują stabilność zakładanych węzłów. W jakich przypadkach poleca się stosowanie plecionek, a kiedy nici jednowłóknowych?

  Szwy chirurgiczne jednowłóknowe

  Doświadczeni otolaryngolodzy rekomendują używanie nici jednowłóknowych przede wszystkim do szycia tkanek w środowisku zakażonym. Gładka powierzchnia nici minimalizuje traumatyzację podczas pasażu, przez co ich zastosowanie jest bezpieczne. Monofilamenty stanowią świetną ochronę przed infekcjami. Używane są do napraw kanału przyusznego za pomocą szwu przerywanego. Chirurdzy wybierają je do szycia delikatnej skóry powiek czy zamykania naskórka. W mikrochirurgii szwy jednowłóknowe polecane są także do zbliżania nerwów twarzowych.

  Chirurg w zabiegach otolaryngologicznych ma znacznie ograniczone pole operacyjne. (źródło: www.yokota.af.mil/News/Photos/igphoto/2000141211/)

  Nici chirurgiczne multifilamentowe

  Tkanki, które charakteryzują się szybkim procesem gojenia, mogą być zaopatrywane szwami wielowłóknowymi. Z tego powodu, otolaryngolodzy często decydują się na ich zastosowanie w przypadku niewielkich ran skóry. Struktura plecionek sprawia, że nici są niezwykle poręczne, a zakładane węzły bardzo stabilneMultifilamenty będą dobrym wyborem podczas szycia przełyku, ale tylko wtedy, gdy chirurg nie dociera do światła narządu. Niestety, użycie plecionek wiąże się z ryzykiem przedostania się do szwu bakterii, dlatego nie należy po nie sięgać w przypadku ran zakażonych.

  Jakie właściwości posiadają monofilamenty, a jakie cechy charakteryzują plecionki? Zapraszamy do przeczytania innego artykułu na ten temat.

  Rozmiary nici chirurgicznych

  W każdym zabiegu z zakresu otolaryngologii wymagane są materiały szewne, które podczas pasażu powodują minimalny uraz tkanki. W związku z tym, do zaopatrywania ran w okolicy twarzy najczęściej używa się nici cienkich. Aby ograniczyć uraz operowanej tkanki i zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji zapalnej w tkankach głębszychchirurdzy wybierają szwy w rozmiarach od 11-0 do 5-0 USP. 

  • 11-0, 10-0, 9-0, 8-0 – Najcieńsze nici wykorzystywane są m.in. w zabiegach aproksymacji nerwu twarzowego, które wykonywane są pod mikroskopem operacyjnym. Do operacji z zakresu mikrochirurgii często wybierane są syntetyczne monofilamenty NYLON BLACK.
  • 7-0 – Nieco grubsze szwy stosuje się na przykład podczas leczenia kanału przyusznego, a także w precyzyjnych zabiegach twarzy.
  • 6-0 – Zabiegi takie jak usunięcie chrząstki nalewkowatej krtani wymagają użycia wytrzymałej nici chirurgicznej w rozmiarze 6-0 USP. Materiały szewne tej grubości mogą być używane również w przypadku leczenia kanału przyusznego, prostych skaleczeń skóry powiek czy spojówki.
  • 5-0  – W przypadku szycia skóry w obrębie twarzy i szyi dobrym wyborem są szwy w rozmiarze 5-0 USP. Wykorzystuje się je m.in. do szycia niewielkich ran skóry powiek, spojówki czy okrężnego mięśnia oka.

  Szczegółowo kwestię zastosowania nici chirurgicznych ze względu na rozmiar opisujemy w innym artykule.

  Wybór nici chirurgicznych ma ogromne znaczenie

  Zastosowanie optymalnego szwu podczas zaopatrywania ran przez otolaryngologa jest niezwykle ważne. Cienka nić pozwoli uniknąć nadmiernej traumatyzacji tkanki, co jest wysoce istotne podczas szycia skóry w okolicach twarzy i szyi. Chirurg musi zwrócić szczególną uwagę na wybór szwów w przypadku zaopatrywania tkanek w środowisku zakażonym. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie monofilamentów, które mają gładką powierzchnię.

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak dobrać optymalne nici chirurgiczne, zapraszamy do przeczytania naszego innego  artykułu.

  Źródła: 

  1. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2,
  2. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
  3. Ethicon Wound Closure Manual ETHICON, INC,, 2004,
  4. Chirurgia plastyczna, wyd. 1, Jurgen Holle, Warszawa 2013,
  5. Head & Neck Surgery–otolaryngology, Tom 1 – pod redakcją Byron J. Bailey, Jonas T. Johnson, Shawn D. Newlands.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *