Pokrowce, ochraniacze na buty i fartuchy foliowe - czego nie może zabraknąć w gabinecie lekarskim? – Sklep Medyczny Madens

Pokrowce, ochraniacze na buty i fartuchy foliowe – czego nie może zabraknąć w gabinecie lekarskim?

Materiałem stosowanym do produkcji wyrobów medycznych, takich jak fartuchy czy czepki chirurgiczne, jest włóknina polipropylenowa. W przypadku wielu produktów jako materiał wykonania świetnie sprawdza się również folia CPE. Są z niej wykonywane przede wszystkim pokrowce na kozetki lekarskie i jednorazowe fartuchy foliowe. Jakie zalety niosą wyroby medyczne z folii CPE w gabinecie?

Fartuchy foliowe – bariera dla płynów

Na rynku dostępne są nie tylko fartuchy chirurgiczne wykonane z włókniny polipropylenowej czy włókniny SMS, ale także fartuchy foliowe. Odzież ochronna z folii tego typu stanowi idealną ochronę dla różnego rodzaju płynów, dzięki czemu lekarze mogą stosować ją zarówno na sali zabiegowej, jak i operacyjnej.

Do zabiegów z dużą ilością płynów świetnie sprawdzają się fartuchy foliowe przednie. Chirurdzy mogą je nakładać na fartuchy z włókniny SMS lub włókniny polipropylenowej w celu dodatkowej ochrony przed zachlapaniem. Fartuchy wykonane z flizeliny nie są pełnobarierowe, przez co w kontakcie z większą ilością płynów mogą przesiąkać. Wyjątek stanowią fartuchy z włókniny polipropylenowej laminowane folią PE.

Fartuchy foliowe sprawdzają się również w codziennej pracy lekarzy jako ochrona przed zabrudzeniem fartuchów wielorazowego użytku. Mając na sobie fartuch foliowy, przy zachlapaniu lekarz może swobodnie go przetrzeć lub zmienić. Jest to nie tylko wygodne, ale pozwala też zachować maksimum higieny.

Ochraniacze na buty – zabezpieczenie przed przenoszeniem drobnoustrojów

W gabinecie lekarskim oprócz fartuchów nie może zabraknąć ochraniaczy na buty. Dzięki pokrowcom na obuwie możliwe jest ograniczenie przenoszenia wirusów i innych drobnoustrojów w placówkach medycznych do minimum, co wpływa nie tylko na komfort lekarzy, ale także pacjentów. Ochraniacze na buty, które wykonuje się z folii są lekkie, dzięki czemu w żaden sposób nie ograniczają ruchów.

Najlepszym wyborem do gabinetu lekarskiego i na salę operacyjną są ochraniacze na buty wykonane z folii antypoślizgowej. Specjalny materiał pozwala zachować swobodę i bezpieczeństwo poruszania się nawet po wilgotnej i śliskiej podłodze. To szczególnie ważne podczas przeprowadzania zabiegów wymagających dobrej koordynacji ruchowej, a w tym zabiegów chirurgicznych i badań diagnostycznych.

Przed zakupem ochraniaczy warto zorientować się, czy mają wszytą gumkę, a także czy jest ona na tyle dopasowana i elastyczna, że nie będą zsuwać się z nóg. Gumka nie może być też wszyta zbyt ciasno, bo będzie uciskała kostki. W przeciwnym razie lekarz mając na sobie ochraniacze nie będzie mógł w 100% skupić się na pracy.

Sprawdź produkty

Pokrowce na kozetki lekarskie – higiena i ochrona przed przemakaniem

Zachowanie higieny jest ważne nie tylko na sali operacyjnej, ale także na sali zabiegowej i w gabinecie lekarskim. To właśnie dlatego lekarze noszą odzież ochronną bez względu na to, czy przeprowadzają skomplikowany zbieg chirurgiczny, czy rutynowe badanie. Higienę w gabinecie lekarskim pozwalają zachować także foliowe pokrowce, które zakłada się na kozetki w celu ochrony przed zabrudzeniem i odbarwieniami.

Foliowe pokrowce na kozetki lekarskie wykonuje się z folii CPE. Materiał ten jest w pełni nieprzemakalny, dzięki czemu zapewnia idealną ochronę przed przenikaniem wilgoci. Stosowanie jednorazowych pokrowców nie tylko zwiększa higienę pracy, ale także chroni materac przed przemakaniem i trwałymi odbarwieniami.

Foliowych pokrowców nie może zabraknąć w gabinetach diagnostycznych. Warto stosować je chociażby w pracowniach USG i EKG, gdzie podczas badań stosuje się żel kontaktowy. Warto zwrócić uwagę na to, że przykrycie kozetki foliowym pokrowcem pozwala zachować higienę tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest on odpowiednio dopasowany i nie ześlizguje się z materaca. Najlepszym wyborem są więc pokrycia, które na obrzeżach posiadają wszyte gumki.

Czy warto stosować pokrowce i fartuchy foliowe?

Zastosowanie jednorazowych artykułów foliowych w gabinecie lekarskim ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest zachowanie higieny, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Przy zastosowaniu foliowych fartuchów czy też ochraniaczy na buty, ryzyko przeniesienia drobnoustrojów zostaje zmniejszone do minimum, co pozwala uchronić zarówno pacjentów, jak i personel medyczny przed niechcianymi infekcjami.

Folia jest materiałem wodoodpornym, dzięki czemu wykonane z niej fartuchy i pokrowce świetnie sprawdzają się jako ochrona przed zachlapaniem.

Wyroby medyczne, które wykonuje się z folii są sprzedawane w opakowaniach zbiorczych. Fartuchy foliowe pakuje się w zbiorcze opakowania foliowe i kartonowe albo w rolki, co pozwala wygodnie po nie sięgać. Ich cena jest znacznie niższa niż wyrobów medycznych wykonanych z włókniny polipropylenowej. To dobry wybór dla osób, którym zależy na stosowaniu jednorazowych wyrobów i zachowaniu niskich kosztów.

Foliowe pokrowce chronią materac o wiele bardziej skutecznie niż podkłady czy prześcieradła papierowe (Źródło: pixabay.com, autor: Anne Karakash)
Foliowe pokrowce chronią materac o wiele bardziej skutecznie niż podkłady czy prześcieradła papierowe (Źródło: pixabay.com, autor: Anne Karakash)

Jakie ochraniacze i fartuchy foliowe będą najlepsze?

Do produkcji wyrobów medycznych stosuje się różne materiały, przez co te mogą różnić się wytrzymałością i stopniem ochrony. Jeśli chodzi o artykuły foliowe, do ich produkcji wykorzystuje się różne rodzaje folii, a w tym folie LDPE i HDPE. Która z nich ma najlepsze właściwości?

Świetną jakość ma folia LDPE. Jest dużo bardziej wytrzymała i elastyczna niż folia HDPE, przez co świetnie sprawdza się w produkcji fartuchów. Fartuchy foliowe wykonane z folii LDPE są odporne na uszkodzenia takie jak przerwanie czy przebicie. To niezwykle ważne, kiedy konieczne jest zachowanie ochrony przy nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Jeśli chodzi o pokrowce na kozetki lekarskie czy ochraniacze na buty, duże znaczenie ma nie tylko rodzaj zastosowanej folii, ale także jej grubość. W przypadku pokrowców na materace świetnie sprawdza się folia CPE o grubości 0,03 mm. Ta jednocześnie jest na tyle cienka, że zachowuje elastyczność i na tyle gruba, że zapewnia odpowiednią wytrzymałość i ochronę.

Na samym końcu warto wspomnieć, że artykuły medyczne wykonane z folii sprawdzają się nie tylko w gabinetach lekarskich, ale również w domach opieki czy innych placówkach zajmujących się ochroną zdrowia. Pokrowce na materac ułatwiają opiekę nad osobą unieruchomioną także w domu. Fartuchy foliowe stosuje się z kolei też w gabinetach kosmetyczno-fryzjerskich, zwłaszcza przy pracy z kosmetykami, które mogą trwale poplamić odzież.

Źródła:

 1. blog.przybysz-folie.pl/folia-polietylenowa-ldpe-i-hdpe-porownanie.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×