Pokrowce, ochraniacze na buty i fartuchy foliowe – czego nie może zabraknąć w gabinecie lekarskim?

Materiałem stosowanym do produkcji wyrobów medycznych, takich jak fartuchy czy czepki chirurgiczne, jest włóknina polipropylenowa. W przypadku wielu produktów jako materiał wykonania świetnie sprawdza się również folia CPE i LDPE. Są z niej wykonywane przede wszystkim pokrowce na kozetki lekarskie i jednorazowe fartuchy foliowe. Jakie zalety niosą wyroby medyczne z folii w gabinecie?

Spis treści

  Fartuchy foliowe – bariera dla płynów

  Na rynku dostępne są nie tylko fartuchy chirurgiczne wykonane z włókniny polipropylenowej czy włókniny SMS, ale także fartuchy foliowe. Odzież ochronna z folii tego typu stanowi idealną ochronę dla różnego rodzaju płynów, dzięki czemu lekarze mogą stosować ją zarówno na sali zabiegowej, jak i operacyjnej.

  Do zabiegów z dużą ilością płynów świetnie sprawdzają się fartuchy foliowe przednie. Chirurdzy mogą je nakładać na fartuchy z włókniny SMS lub włókniny polipropylenowej w celu dodatkowej ochrony przed zachlapaniem. Fartuchy wykonane z flizeliny nie są pełnobarierowe, przez co w kontakcie z większą ilością płynów mogą przesiąkać. Wyjątek stanowią fartuchy z włókniny polipropylenowej laminowane folią PE.

  Fartuchy foliowe dają wiele możliwości, m. in. sprawdzają się w codziennej pracy lekarzy jako ochrona przed zabrudzeniem fartuchów wielorazowego użytku. Mając na sobie fartuch foliowy, przy zachlapaniu lekarz może swobodnie go przetrzeć lub zmienić. Jest to nie tylko wygodne, ale pozwala też zachować maksimum higieny.

  Ochraniacze na buty – zabezpieczenie przed przenoszeniem drobnoustrojów

  W gabinecie lekarskim oprócz fartuchów nie może zabraknąć ochraniaczy na buty. Dzięki pokrowcom na obuwie możliwe jest ograniczenie przenoszenia wirusów i innych drobnoustrojów w placówkach medycznych do minimum, co wpływa nie tylko na komfort lekarzy, ale także pacjentów. Ochraniacze na buty, które wykonuje się z folii są lekkie, dzięki czemu w żaden sposób nie ograniczają ruchów.

  Najlepszym wyborem do gabinetu lekarskiego i na salę operacyjną są ochraniacze na buty wykonane z folii antypoślizgowej. Specjalny materiał pozwala zachować swobodę i bezpieczeństwo poruszania się nawet po wilgotnej i śliskiej podłodze. To szczególnie ważne podczas przeprowadzania zabiegów wymagających dobrej koordynacji ruchowej, a w tym zabiegów chirurgicznych i badań diagnostycznych.

  Przed zakupem ochraniaczy warto zorientować się, czy mają wszytą gumkę, a także czy jest ona na tyle dopasowana i elastyczna, że nie będą zsuwać się z nóg. Gumka nie może być też wszyta zbyt ciasno, bo będzie uciskała kostki. W przeciwnym razie lekarz mając na sobie ochraniacze nie będzie mógł w 100% skupić się na pracy.

  Sprawdź produkty

  Pokrowce na kozetki lekarskie – higiena i ochrona przed przemakaniem

  Zachowanie higieny jest ważne nie tylko na sali operacyjnej, ale także na sali zabiegowej i w gabinecie lekarskim. To właśnie dlatego lekarze noszą odzież ochronną bez względu na to, czy przeprowadzają skomplikowany zbieg chirurgiczny, czy rutynowe badanie. Higienę w gabinecie lekarskim pozwalają zachować także foliowe pokrowce, które zakłada się na kozetki w celu ochrony przed zabrudzeniem i odbarwieniami.

  Foliowe pokrowce na kozetki lekarskie wykonuje się z folii CPE. Materiał ten jest w pełni nieprzemakalny, dzięki czemu zapewnia idealną ochronę przed przenikaniem wilgoci. Stosowanie jednorazowych pokrowców nie tylko zwiększa higienę pracy, ale także chroni materac przed przemakaniem i trwałymi odbarwieniami.

  Foliowych pokrowców nie może zabraknąć w gabinetach diagnostycznych. Warto stosować je chociażby w pracowniach USG i EKG, gdzie podczas badań stosuje się żel kontaktowy. Warto zwrócić uwagę na to, że przykrycie kozetki foliowym pokrowcem pozwala zachować higienę tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest on odpowiednio dopasowany i nie ześlizguje się z materaca. Najlepszym wyborem są więc pokrycia, które na obrzeżach posiadają wszyte gumki.

  Czy warto stosować pokrowce i fartuchy foliowe?

  Zastosowanie jednorazowych artykułów foliowych niesie wiele zalet w gabinecie lekarskim. Najważniejszą z nich jest zachowanie higieny, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Przy zastosowaniu foliowych fartuchów czy też ochraniaczy na buty, ryzyko przeniesienia drobnoustrojów zostaje zmniejszone do minimum, co pozwala uchronić zarówno pacjentów, jak i personel medyczny przed niechcianymi infekcjami.

  Folia jest materiałem wodoodpornym, dzięki czemu wykonane z niej fartuchy i pokrowce świetnie sprawdzają się jako ochrona przed zachlapaniem.

  Wyroby medyczne, które wykonuje się z folii są sprzedawane w opakowaniach zbiorczych. Fartuchy foliowe pakuje się w zbiorcze opakowania foliowe i kartonowe albo w rolki, co pozwala wygodnie po nie sięgać. Ich cena jest znacznie niższa niż wyrobów medycznych wykonanych z włókniny polipropylenowej. To dobry wybór dla osób, którym zależy na stosowaniu jednorazowych wyrobów i zachowaniu niskich kosztów.

  Foliowe pokrowce chronią materac o wiele bardziej skutecznie niż podkłady czy prześcieradła papierowe (Źródło: pixabay.com, autor: Anne Karakash)
  Foliowe pokrowce chronią materac o wiele bardziej skutecznie niż podkłady czy prześcieradła papierowe (Źródło: pixabay.com, autor: Anne Karakash)

  Jakie ochraniacze i fartuchy foliowe będą najlepsze?

  Do produkcji wyrobów medycznych stosuje się różne materiały, przez co te mogą różnić się wytrzymałością i stopniem ochrony. Jeśli chodzi o artykuły foliowe, do ich produkcji wykorzystuje się różne rodzaje folii, a w tym folie LDPE i HDPE. Która z nich ma najlepsze właściwości?

  Świetną jakość ma folia LDPE. Jest dużo bardziej wytrzymała i elastyczna niż folia HDPE, przez co świetnie sprawdza się w produkcji fartuchów. Fartuchy foliowe wykonane z folii LDPE są odporne na uszkodzenia takie jak przerwanie czy przebicie. To niezwykle ważne, kiedy konieczne jest zachowanie ochrony przy nawet przy intensywnym użytkowaniu.

  Jeśli chodzi o pokrowce na kozetki lekarskie czy ochraniacze na buty, duże znaczenie ma nie tylko rodzaj zastosowanej folii, ale także jej grubość. W przypadku pokrowców na materace świetnie sprawdza się folia CPE o grubości 0,03 mm. Ta jednocześnie jest na tyle cienka, że zachowuje elastyczność i na tyle gruba, że zapewnia odpowiednią wytrzymałość i ochronę.

  Na samym końcu warto wspomnieć, że artykuły medyczne wykonane z folii sprawdzają się nie tylko w gabinetach lekarskich, ale również w domach opieki czy innych placówkach zajmujących się ochroną zdrowia. Pokrowce na materac ułatwiają opiekę nad osobą unieruchomioną także w domu. Fartuchy foliowe stosuje się z kolei też w gabinetach kosmetyczno-fryzjerskich, zwłaszcza przy pracy z kosmetykami, które mogą trwale poplamić odzież.

  Źródła:

  1. blog.przybysz-folie.pl/folia-polietylenowa-ldpe-i-hdpe-porownanie.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Podkłady medyczne na łóżko to specjalne pokrycia, które chronią materac przed zmoczeniem i zabrudzeniem, zwiększając higienę pracy (Źródło: materiały własne).

   Podkłady medyczne – typy i rozmiary

   Marcin Lewicki
   Podkłady medyczne na łóżko pozwalają na zwiększenie higieny i komfortu pacjentów, a do tego chronią materac. Są one wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również gabinetach zabiegowych. Podkład medyczny na…
  • Podkłady medyczne na łóżko to specjalne pokrycia, które chronią materac przed zmoczeniem i zabrudzeniem, zwiększając higienę pracy (Źródło: materiały własne).

   Jakie podkłady medyczne wybrać?

   Sklep Medyczny Madens
   W celu zwiększenia higieny w trakcie badań czy też innych procedur medycznych, niezbędne jest stosowanie podkładów. Dzięki nim pacjenci czują się komfortowo, a w gabinecie łatwiej jest utrzymać czystość. Jakie…
  • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

   Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

   Sklep Medyczny Madens
   Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
  • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

   Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

   Sklep Medyczny Madens
   Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
  • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

   Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

   Sklep Medyczny Madens
   W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
  • Pęseta anatomiczna to podstawowe narzędzie na sali operacyjnej, dzięki któremu można m.in. chwytać oraz podtrzymywać tkanki. (Źródło: Pixabay.com, Autor: newarta)

   Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

   Sklep Medyczny Madens
   Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy! (więcej…)

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  Rozmiar L XL
  Długość rękawa 57cm 60cm
  Długość całkowita 110cm 120cm
  Szerokość ramion 62cm 70cm
  Szerokosć na dole 130cm 150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
  Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

  Ubrania chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
  Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
  Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
  Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×