Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na narzędzie jednorazowe czy lepiej na wielorazowe? Podpowiadamy!

Spis treści:

  Jak wygląda pęseta chirurgiczna?

  Każda pęseta chirurgiczna posiada dwa ramiona, nazywane branszami. Są one połączone z jednej strony, tworząc dźwignię. To właśnie dzięki temu narzędzie jest sprężyste i można swobodnie chwytać nim różnego rodzaju tkanki. Miejsce łączenia nazywa się częścią sprężynującą. Musi być ono możliwie jak najbardziej giętkie.

  Każde ramię pęsety chirurgicznej posiada ząbki. Są one ułożone naprzemiennie w taki sposób, aby mogły się zazębiać. Najczęściej pęsety chirurgiczne mają na jednym ramieniu jeden ząbek, natomiast na drugim dwa. Niekiedy zastosowanie znajdują również narzędzia posiadające 2 na 3 ząbki.

  Bransze pęset chirurgicznych z reguły są karbowane. W ten sposób o wiele łatwiej się je trzyma, nawet jeśli ma się założone rękawiczki ochronne. Powierzchnie rękojeści mogą mieć na sobie symbol producenta, numer serii, a także oznaczenie rozmiaru.

  Standardowe modele pęset chirurgicznych są proste. Na rynku dostępne są także narzędzia o bagnetowatym kształcie, z bardzo szerokimi branszami.

  Pęseta chirurgiczna – zastosowanie

  Co do zasady przyjmuje się, że pęseta chirurgiczna służy głównie chwytaniu oraz podtrzymywaniu tkanek, które są mało wrażliwe. W przypadku bardziej delikatnych struktur, ze względu na obecność ząbków, mogłoby dojść do ich uszkodzenia.

  Pinceta chirurgiczna sprawdzi się więc do podtrzymywania:

  • mięśni,
  • powięzi,
  • tkanki podskórnej,
  • skóry.

  Można także chwytać nią niewielkie przedmioty takie jak materiały opatrunkowe. To narzędzie niezbędne właściwie w przypadku każdej operacji i zabiegu chirurgicznego. Może być przydatna m.in. przy tracheostomii, cewnikowaniu czy usuwaniu martwych tkanek.

  Pęseta chirurgiczna – jednorazowa czy wielorazowa?

  Ponieważ pęseta chirurgiczna jest używana podczas zabiegów operacyjnych, musi być narzędziem sterylnym. To nie oznacza jednak, że musi być jednorazowa. Wiele osób preferuje narzędzia wielorazowe wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, bowiem bez żadnego problemu można poddawać je dezynfekcji i wielokrotnej sterylizacji. Nie da się ukryć jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne.

  Wielu chirurgów stawia na wielorazowe pęsety chirurgiczne, a także inne narzędzia niezbędne na sali operacyjnej, wykonane ze stali nierdzewnej. (Źródło: Pixabay.com, Autor: k-e-k-u-l-é)
  Wielu chirurgów stawia na wielorazowe pęsety chirurgiczne, a także inne narzędzia niezbędne na sali operacyjnej, wykonane ze stali nierdzewnej. (Źródło: Pixabay.com, Autor: k-e-k-u-l-é)

  Zastanawiasz się nad tym, czy lepiej postawić na narzędzia chirurgiczne jedno- czy wielorazowe? O zaletach i wadach jednych i drugich przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów.

  Podsumowanie

  Pęseta chirurgiczna na wysokości szczęk posiada ząbki, przez co można używać jej do chwytania tkanek, które mają bardziej zwartą strukturę. Ze względu na dużą wygodę i oszczędności wielu chirurgów stawia na narzędzia wielorazowe. Żeby te zdały egzamin, niezbędne jest jednak wybranie produktu wykonanego z materiału najwyższej jakości.

  Źródła:

  • Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
  • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
  • Chirurgia.; Wojciech Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007,
  • Podstawy szycia chirurgicznego; M. Trybus, MP Wydawnictwo, Kraków 2006, wyd.3.
  • pl.wikipedia.org/wiki/P%C4%99seta_chirurgiczna.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *