Jakie narzędzia chirurgiczne wybrać: jedno- czy wielorazowe?

Operacja czy nawet prosty zabieg chirurgiczny, wymagają odpowiedniego przygotowania. Niezwykle istotną kwestią jest wcześniejszy dobór materiałów szewnych, a także narzędzi chirurgicznych. Mowa tutaj o wyborze samych instrumentów, ale także tego czy mają być jedno- czy wielorazowe. Kiedy warto zdecydować się na te pierwsze, a kiedy dużo lepszym wyborem będą narzędzia chirurgiczne wielorazowe? Podpowiadamy!

Spis treści

  Jakie narzędzie chirurgiczne są do wyboru?

  Chirurg bez odpowiednich narzędzi nie jest w stanie przeprowadzić nawet najłatwiejszego zabiegu chirurgicznego. Podstawowymi instrumentami na sali operacyjnej są: skalpel, nożyczki chirurgiczne, pincety, kleszczyki chirurgiczne, inaczej nazywane peanami, a także igłotrzymacze, nazywane też imadłami. Te można klasyfikować nie tylko ze względu na ich rodzaj, ale także to, czy są jedno- czy wielorazowe. Chirurdzy mają do wyboru:

  • narzędzia chirurgiczne jednorazowe,
  • narzędzia chirurgiczne wielorazowe,
  • instrumenty chirurgiczne z wielorazowym trzonkiem i wymienną częścią roboczą.

  Najczęściej spotykanymi jednorazowymi narzędziami chirurgicznymi w gabinetach zabiegowych są skalpele, łyżeczki dermatologiczne, pincety, nożyczki, a także igły.

  Jeśli chodzi o narzędzia chirurgiczne wielorazowe, ich oferta jest jeszcze szersza. Chirurdzy często sięgają po wielorazowe skalpele, igłotrzymacze, nożyczki, pincety, kleszczyki, rozwieracze, kościotrzymacze czy odgryzacze.

  Narzędzia chirurgiczne z trzonkiem wielorazowego użytku i wymienną częścią roboczą to z kolei głównie skalpele. Na które z nich warto postawić prowadząc szpital, prywatną klinikę czy też niewielki gabinet?

  Trzonki wielorazowego użytku z wymienną częścią roboczą mogą mieć skalpele (Źródło: pixabay.com, Autor: Piotr Zajda)
  Trzonki wielorazowego użytku z wymienną częścią roboczą mogą mieć skalpele (Źródło: pixabay.com, Autor: Piotr Zajda)

  Kiedy lepiej sprawdzą się narzędzia chirurgiczne jednorazowe?

  Wiele narzędzi chirurgicznych występuje zarówno w wersji jednorazowej, jak i do użytku wielorazowego. Które z nich wybrać? To zależy od wielu czynników.

  Zarówno narzędzia chirurgiczne jednorazowego użytku, jak i wielorazowe mają swoje zalety i wady. To na jakie z nich decydują się chirurdzy, często wynika z ich indywidualnych preferencji. Narzędzia chirurgiczne jednorazowe na pewno sprawdzą się w przypadku mniejszych klinik i prywatnych gabinetów zabiegowych. Przede wszystkim ze względu na to, że przy zastosowaniu sterylnych narzędzi jednorazowych nie ma potrzeby przeprowadzania sterylizacji. To z kolei niesie za sobą dużo korzyści.

  W przypadku, kiedy narzędzi nie trzeba sterylizować, w klinice nie musi być sterylizatorni. Zabiegu wyjaławiania nie trzeba też wtedy zlecać firmom zewnętrznym.

  Chociaż sam zakup sterylnych narzędzi jednorazowych wiąże się z wyższymi kosztami, sporo można zaoszczędzić chociażby na środkach do dezynfekcji. Dużo częściej trzeba jednak przeprowadzać kontrolę stanu zapasów oraz składać zamówienia.

  Z racji na konieczność regularnego uzupełniania instrumentów znajdujących się na wyposażeniu oddziału czy też prywatnego gabinetu, jednorazowe narzędzia chirurgiczne najczęściej stosowane są w przypadku niewielkich praktyk. W klinikach, gdzie zabiegi wykonuje się stosunkowo rzadko, zakup wielorazowych kleszczyków, nożyczek czy też skalpeli, a zwłaszcza inwestycja w sterylizator, wydają się być niewystarczająco uzasadnione.

  Wady i zalety narzędzi jednorazowego użytku

  Najważniejszymi zaletami narzędzi chirurgicznych jednorazowych są:

  • ograniczone ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń, wirusów i innych drobnoustrojów,
  • natychmiastowa gotowość do pracy sterylnych narzędzi jednorazowych,
  • brak konieczności zakupu sterylizatora, a także zlecania sterylizacji firmom zewnętrznym,
  • brak problemów związanych ze zgubieniem jakiegoś narzędzia,
  • ograniczenie czasu pracy sterylizatorni,
  • oszczędności w kwestii kosztów związanych z zakupem płynów do mycia i dezynfekcji, torebek czy też wanienki,
  • w przypadku wyższej ceny – porównywalna jakość materiału z jakością narzędzi chirurgicznych wielorazowych.

  Wadami są z kolei:

  • częste wykonanie z plastiku,
  • wyższa cena w przeliczeniu na ilość zabiegów,
  • konieczność regularnego przeprowadzania kontroli stanu zapasów, a także domawiania sprzętu,
  • obciążenie dla środowiska,
  • sprzedaż najczęściej w opakowaniach po wiele sztuk.
  W niewielkich praktykach częściej stosuje się instrumenty jednorazowe, natomiast w dużych szpitalach i klinikach głównie narzędzia chirurgiczne wielorazowe (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)
  W niewielkich praktykach częściej stosuje się instrumenty jednorazowe, natomiast w dużych szpitalach i klinikach głównie narzędzia chirurgiczne wielorazowe (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)

  Jak wygląda podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych jednorazowych?

  Jednorazowe narzędzia chirurgiczne można kupować oddzielnie lub w zestawach. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Kupując je oddzielnie, swobodnie można wybrać potrzebne narzędzia i ich rozmiary uwzględniając to, jakie byłyby najlepsze przy danym zabiegu. W zestawach nie zawsze są one właściwie dobrane, co może stanowić pewien problem. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób taki zakup jest o wiele bardziej wygodny.

  Co najczęściej zawierają podstawowe zestawy narzędzi chirurgicznych jednorazowych?

  • Nożyczki ostro-ostre,
  • nożyczki tępo-tępe,
  • kleszczyki anatomiczne,
  • pęsetę chirurgiczną,
  • pęsetę anatomiczną,
  • igłotrzymacz,
  • skalpel.

  Kiedy warto postawić na wielorazowe narzędzia chirurgiczne?

  Podobnie jak narzędzia chirurgiczne jednorazowe, swoje zalety i wady mają także te wielorazowego użytku. Z racji na o wiele niższą cenę w przeliczeniu na ilość zabiegów do ich zastosowania nie trzeba przekonywać zbyt długo. Nawet biorąc pod uwagę ich wady. Zakup narzędzia wielorazowego użytku wiąże się z dużo wyższą ceną. Można jednak je wielokrotnie sterylizować.

  To jak długo można korzystać z tego typu instrumentów zależy od kilku czynników m.in. od materiału wykonania, konserwacji i przechowywania. Chirurgom najdłużej służą narzędzia wykonane z materiałów najwyższej jakości, a w tym z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Aby dodatkowo przedłużyć im życie, warto regularnie sprawdzać ich stan, a także je konserwować. Tak jak już wspomnieliśmy, nie bez znaczenia jest też ich przechowywanie. To powinno odbywać się w miejscu czystym, suchym i zabezpieczonym przed działaniem promieni słonecznych.

  Na wielorazowe igłotrzymacze, nożyczki, pincety czy kleszczyki chirurgiczne warto postawić zawsze, kiedy tylko na oddziale znajduje się sterylizatornia. To szczególnie korzystne, kiedy w szpitalu czy klinice zabiegi odbywają się regularnie, co przy zastosowaniu narzędzi jednorazowych rodziłoby ogromne koszty.

  Wady i zalety narzędzi wielorazowych

  Głównymi zaletami narzędzi chirurgicznych wielorazowych są:

  • wyjątkowa jakość,
  • możliwość zakupu w pojedynczych opakowaniach,
  • niższa cena w przeliczeniu na ilość zabiegów,
  • przy zastosowaniu w produkcji najwyższej jakości stali nierdzewnej, brak oznak korozji nawet po wielokrotnej sterylizacji,
  • brak konieczności ciągłego domawiania,
  • mniejsze obciążenie dla środowiska,
  • możliwość przeprowadzania kontroli stanu zapasów jedynie raz na jakiś czas.

  Wadami są z kolei:

  • wyższa cena narzędzi,
  • zbyt szybkie zużywanie w przypadku słabej jakości,
  • prawdopodobieństwo zgubienia,
  • konieczność przygotowania narzędzi chirurgicznych do zabiegu zawsze na czas,
  • brak możliwości całkowitego wykluczenia ryzyka zakażeń krzyżowych.

  Podsumowanie

  To czy lepiej zdecydować się na narzędzia chirurgiczne jednorazowego użytku czy wielorazowe zależy od wielu czynników. Chirurdzy równie chętnie stawiają na oba rozwiązania, przy czym w wielu przypadkach wybór zależy od ich indywidualnych preferencji.

  Ciekawą opcją są też wielorazowe narzędzia chirurgiczne z wymienną częścią roboczą. Tego typu instrumentami dostępnymi w sprzedaży są np. skalpele. Ich zastosowanie pozwala nie tylko ograniczyć koszty, ale jest też bardzo praktyczne. Kiedy chirurg podczas jednego zabiegu potrzebuje zastosować skalpele o różnej wielkości, nie musi sięgać po inne narzędzie, a wystarczy, że wymieni ostrze.

  Źródła:

  • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
  • Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
  • eldezet.pl/jakie-narzedzia-chirurgiczne-wielorazowe-czy-jednorazowe-poznaj-ich-wady-i-zalety/.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Chirurg zawsze musi dopasować igłotrzymacz do rozmiaru stosowanej nici chirurgicznej.

   Jak dopasować imadło chirurgiczne do rozmiaru szwu? Rodzaje

   Sklep Medyczny Madens
   Do prawidłowego założenia szwu, niezbędne jest imadło chirurgiczne. Inna nazwa tego narzędzia to igłotrzymacz. Dzięki niemu chirurg jest w stanie wygodnie poprowadzić nić przez tkanki, a także zakończyć szew mocnym…
  • Konserwacja narzędzi chirurgicznych to sposób na ich dłuższą żywotność (Źródło: canva.com)

   Konserwacja narzędzi chirurgicznych

   Sklep Medyczny Madens
   Konserwacja narzędzi chirurgicznych pozwala uchronić je przed wystąpieniem korozji. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność i możliwość bezpiecznego przeprowadzania zabiegów. Wiele narzędzi chirurgicznych jest ze stali nierdzewnej.…
  • Sterylizacja narzędzi chirurgicznych to procedura, która zapobiega przenoszeniu chorób zakaźnych, a także samym zakażeniom (źródło: pixabay.com, autor: Arvydas Lakacauskas)

   Sterylizacja narzędzi chirurgicznych – dezynfekcja, mycie

   Sklep Medyczny Madens
   Wszystkie narzędzia chirurgiczne, które w trakcie zabiegu mają kontakt z jałowymi tkankami, muszą być poddawane sterylizacji. Sterylizacja narzędzi chirurgicznych pozwala zniszczyć żywe formy drobnoustrojów. Poprzedza ją procedura mycia i dezynfekcji…
  • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

   Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

   Sklep Medyczny Madens
   Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
  • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

   Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

   Sklep Medyczny Madens
   Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
  • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

   Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

   Sklep Medyczny Madens
   W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×