Jakie narzędzia chirurgiczne wybrać: jedno- czy wielorazowe?

Operacja, a nawet prosty zabieg chirurgiczny, wymagają odpowiedniego przygotowania. Niezwykle istotną kwestią jest wcześniejszy dobór materiałów szewnych, a także narzędzi. Mowa tutaj o wyborze samych instrumentów, ale także tego czy mają być jedno- czy wielorazowe. Kiedy warto zdecydować się na te pierwsze, a kiedy dużo lepszym wyborem będą narzędzia chirurgiczne wielorazowe? Podpowiadamy!

Spis treści:

  Jakie narzędzie chirurgiczne są do wyboru?

  Chirurg bez odpowiednich narzędzi nie jest w stanie przeprowadzić nawet najłatwiejszego zabiegu chirurgicznego. Podstawowymi instrumentami na sali operacyjnej są: skalpel, nożyczki chirurgiczne, pincety, kleszczyki chirurgiczne, inaczej nazywane peanami, a także igłotrzymacze, nazywane też imadłami. Te można klasyfikować nie tylko ze względu na ich rodzaj, ale także to, czy są jedno- czy wielorazowe. Chirurdzy mają do wyboru:

  • narzędzia chirurgiczne jednorazowe,
  • narzędzia chirurgiczne wielorazowe,
  • instrumenty chirurgiczne z wielorazowym trzonkiem i wymienną częścią roboczą.

  Najczęściej spotykanymi jednorazowymi narzędziami chirurgicznymi w gabinetach zabiegowych są skalpele, łyżeczki dermatologiczne, pincety, nożyczki, a także igły.

  Jeśli chodzi o narzędzia chirurgiczne wielorazowe ich oferta jest jeszcze szersza. Chirurdzy często sięgają po wielorazowe skalpele, igłotrzymacze, nożyczki, pincety, kleszczyki, rozwieracze, kościotrzymacze czy odgryzacze.

  To do czego służą kleszczyki i w jakich zabiegach chirurdzy najczęściej je wykorzystują znajdziesz w tym artykule.

  Narzędzia chirurgiczne z trzonkiem wielorazowego użytku i wymienną częścią roboczą to z kolei głównie skalpele. Na które z nich warto postawić prowadząc szpital, prywatną klinikę czy też niewielki gabinet?

  Trzonki wielorazowego użytku z wymienną częścią roboczą mogą mieć skalpele (Źródło: pixabay.com, Autor: Piotr Zajda)
  Trzonki wielorazowego użytku z wymienną częścią roboczą mogą mieć skalpele (Źródło: pixabay.com, Autor: Piotr Zajda)

  Kiedy lepiej sprawdzą się narzędzia chirurgiczne jednorazowe?

  Wiele narzędzi chirurgicznych występuje zarówno w wersji jednorazowej, jak i do użytku wielorazowego. Które z nich wybrać? To zależy od wielu czynników.

  Zarówno narzędzia chirurgiczne jednorazowe, jak i wielorazowe mają swoje zalety i wady. To na jakie z nich decydują się chirurdzy, często wynika z ich indywidualnych preferencji. Narzędzia chirurgiczne jednorazowe na pewno sprawdzą się w przypadku mniejszych klinik i prywatnych gabinetów zabiegowych. Przede wszystkim ze względu na to, że przy ich zastosowaniu nie ma potrzeby przeprowadzania sterylizacji. To z kolei niesie za sobą dużo korzyści.

  W przypadku, kiedy narzędzi nie trzeba sterylizować, w klinice nie musi być sterylizatorni. Zabiegu wyjaławiania nie trzeba też wtedy zlecać firmom zewnętrznym.

  Chociaż sam zakup narzędzi jednorazowych wiąże się z wyższymi kosztami, sporo można zaoszczędzić chociażby na środkach do dezynfekcji. Dużo częściej trzeba jednak przeprowadzać kontrolę stanu zapasów oraz składać zamówienia.

  Z racji na konieczność regularnego uzupełniania instrumentów znajdujących się na wyposażeniu oddziału czy też prywatnego gabinetu, jednorazowe narzędzia chirurgiczne najczęściej stosowane są w przypadku niewielkich praktyk. W klinikach, gdzie zabiegi wykonuje się stosunkowo rzadko, zakup wielorazowych kleszczyków, nożyczek czy też skalpeli, a zwłaszcza inwestycja w sterylizator, wydają się być niewystarczająco uzasadnione.

  Wady i zalety narzędzi jednorazowych

  Najważniejszymi zaletami narzędzi chirurgicznych jednorazowych są:

  • ograniczone ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń, wirusów i innych drobnoustrojów,
  • natychmiastowa gotowość do pracy – narzędzia jednorazowe są już jałowe,
  • brak konieczności zakupu sterylizatora, a także zlecania sterylizacji firmom zewnętrznym,
  • brak problemów związanych ze zgubieniem jakiegoś narzędzia,
  • ograniczenie czasu pracy sterylizatorni,
  • oszczędności w kwestii kosztów związanych z zakupem płynów do mycia i dezynfekcji, torebek czy też wanienki,
  • w przypadku wyższej ceny – porównywalna jakość materiału z jakością narzędzi chirurgicznych wielorazowych.

  Wadami są z kolei:

  • częste wykonanie z plastiku,
  • wyższa cena w przeliczeniu na ilość zabiegów,
  • konieczność regularnego przeprowadzania kontroli stanu zapasów, a także domawiania sprzętu,
  • obciążenie dla środowiska,
  • sprzedaż najczęściej w opakowaniach po wiele sztuk.
  W niewielkich praktykach częściej stosuje się instrumenty jednorazowe, natomiast w dużych szpitalach i klinikach głównie narzędzia chirurgiczne wielorazowe (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)
  W niewielkich praktykach częściej stosuje się instrumenty jednorazowe, natomiast w dużych szpitalach i klinikach głównie narzędzia chirurgiczne wielorazowe (Źródło: pixabay.com, Autor: marionbrun)

  Kiedy warto postawić na wielorazowe narzędzia chirurgiczne?

  Podobnie jak narzędzia chirurgiczne jednorazowe, swoje zalety i wady mają także te wielorazowego użytku. Z racji na o wiele niższą cenę w przeliczeniu na ilość zabiegów do ich zastosowania nie trzeba przekonywać zbyt długo. Nawet biorąc pod uwagę ich wady. Zakup narzędzia wielorazowego użytku wiąże się z dużo wyższą ceną. Można jednak je wielokrotnie sterylizować.

  To jak długo można korzystać z tego typu instrumentów zależy od kilku czynników m.in. od materiału wykonania, konserwacji i przechowywania. Chirurgom najdłużej służą narzędzia wykonane z materiałów najwyższej jakości, a w tym z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Aby dodatkowo przedłużyć im życie, warto regularnie sprawdzać ich stan, a także je konserwować. Tak jak już wspomnieliśmy, nie bez znaczenia jest też ich przechowywanie. To powinno odbywać się w miejscu czystym, suchym i zabezpieczonym przed działaniem promieni słonecznych.

  Na wielorazowe igłotrzymacze, nożyczki, pincety czy kleszczyki chirurgiczne warto postawić zawsze, kiedy tylko na oddziale znajduje się sterylizatornia. To szczególnie korzystne, kiedy w szpitalu czy klinice zabiegi odbywają się regularnie, co przy zastosowaniu narzędzi jednorazowych rodziłoby ogromne koszty.

  Wady i zalety narzędzi wielorazowych

  Głównymi zaletami narzędzi chirurgicznych wielorazowych są:

  • wyjątkowa jakość,
  • możliwość zakupu w pojedynczych opakowaniach,
  • niższa cena w przeliczeniu na ilość zabiegów,
  • przy zastosowaniu w produkcji najwyższej jakości stali nierdzewnej, brak oznak korozji nawet po wielokrotnej sterylizacji,
  • brak konieczności ciągłego domawiania,
  • mniejsze obciążenie dla środowiska,
  • możliwość przeprowadzania kontroli stanu zapasów jedynie raz na jakiś czas.

  Wadami są z kolei:

  • wyższa cena narzędzi,
  • zbyt szybkie zużywanie w przypadku słabej jakości,
  • prawdopodobieństwo zgubienia,
  • konieczność przygotowania narzędzi chirurgicznych do zabiegu zawsze na czas,
  • brak możliwości całkowitego wykluczenia ryzyka zakażeń krzyżowych.

  Podsumowanie

  To czy lepiej zdecydować się na narzędzia chirurgiczne jedno- czy wielorazowe zależy od wielu czynników. Chirurdzy równie chętnie stawiają na oba rozwiązania, przy czym w wielu przypadkach wybór zależy od ich indywidualnych preferencji.

  Ciekawą opcją są też wielorazowe narzędzia chirurgiczne z wymienną częścią roboczą. Tego typu instrumentami dostępnymi w sprzedaży są np. skalpele. Ich zastosowanie pozwala nie tylko ograniczyć koszty, ale jest też bardzo praktyczne. Kiedy chirurg podczas jednego zabiegu potrzebuje zastosować skalpele o różnej wielkości, nie musi sięgać po inne narzędzie, a wystarczy, że wymieni ostrze.

  Źródła:

  • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
  • Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
  • eldezet.pl/jakie-narzedzia-chirurgiczne-wielorazowe-czy-jednorazowe-poznaj-ich-wady-i-zalety/.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *