Operacja, a nawet prosty zabieg chirurgiczny, wymagają odpowiedniego przygotowania. Niezwykle istotną kwestią jest wcześniejszy dobór materiałów szewnych, a także narzędzi. Mowa tutaj o wyborze samych instrumentów, ale także tego czy mają być jedno- czy wielorazowe. Kiedy warto zdecydować się na te pierwsze, a kiedy dużo lepszym wyborem będą narzędzia chirurgiczne wielorazowe? Podpowiadamy!
Spis treści:
Jakie narzędzie chirurgiczne są do wyboru?
Chirurg bez odpowiednich narzędzi nie jest w stanie przeprowadzić nawet najłatwiejszego zabiegu chirurgicznego. Podstawowymi instrumentami na sali operacyjnej są: skalpel, nożyczki chirurgiczne, pincety, kleszczyki chirurgiczne, inaczej nazywane peanami, a także igłotrzymacze, nazywane też imadłami. Te można klasyfikować nie tylko ze względu na ich rodzaj, ale także to, czy są jedno- czy wielorazowe. Chirurdzy mają do wyboru:
- narzędzia chirurgiczne jednorazowe,
- narzędzia chirurgiczne wielorazowe,
- instrumenty chirurgiczne z wielorazowym trzonkiem i wymienną częścią roboczą.
Najczęściej spotykanymi jednorazowymi narzędziami chirurgicznymi w gabinetach zabiegowych są skalpele, łyżeczki dermatologiczne, pincety, nożyczki, a także igły.
Jeśli chodzi o narzędzia chirurgiczne wielorazowe ich oferta jest jeszcze szersza. Chirurdzy często sięgają po wielorazowe skalpele, igłotrzymacze, nożyczki, pincety, kleszczyki, rozwieracze, kościotrzymacze czy odgryzacze.
To do czego służą kleszczyki i w jakich zabiegach chirurdzy najczęściej je wykorzystują znajdziesz w tym artykule.
Narzędzia chirurgiczne z trzonkiem wielorazowego użytku i wymienną częścią roboczą to z kolei głównie skalpele. Na które z nich warto postawić prowadząc szpital, prywatną klinikę czy też niewielki gabinet?
Kiedy lepiej sprawdzą się narzędzia chirurgiczne jednorazowe?
Wiele narzędzi chirurgicznych występuje zarówno w wersji jednorazowej, jak i do użytku wielorazowego. Które z nich wybrać? To zależy od wielu czynników.
Zarówno narzędzia chirurgiczne jednorazowe, jak i wielorazowe mają swoje zalety i wady. To na jakie z nich decydują się chirurdzy, często wynika z ich indywidualnych preferencji. Narzędzia chirurgiczne jednorazowe na pewno sprawdzą się w przypadku mniejszych klinik i prywatnych gabinetów zabiegowych. Przede wszystkim ze względu na to, że przy ich zastosowaniu nie ma potrzeby przeprowadzania sterylizacji. To z kolei niesie za sobą dużo korzyści.
W przypadku, kiedy narzędzi nie trzeba sterylizować, w klinice nie musi być sterylizatorni. Zabiegu wyjaławiania nie trzeba też wtedy zlecać firmom zewnętrznym.
Chociaż sam zakup narzędzi jednorazowych wiąże się z wyższymi kosztami, sporo można zaoszczędzić chociażby na środkach do dezynfekcji. Dużo częściej trzeba jednak przeprowadzać kontrolę stanu zapasów oraz składać zamówienia.
Z racji na konieczność regularnego uzupełniania instrumentów znajdujących się na wyposażeniu oddziału czy też prywatnego gabinetu, jednorazowe narzędzia chirurgiczne najczęściej stosowane są w przypadku niewielkich praktyk. W klinikach, gdzie zabiegi wykonuje się stosunkowo rzadko, zakup wielorazowych kleszczyków, nożyczek czy też skalpeli, a zwłaszcza inwestycja w sterylizator, wydają się być niewystarczająco uzasadnione.
Wady i zalety narzędzi jednorazowych
Najważniejszymi zaletami narzędzi chirurgicznych jednorazowych są:
- ograniczone ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń, wirusów i innych drobnoustrojów,
- natychmiastowa gotowość do pracy – narzędzia jednorazowe są już jałowe,
- brak konieczności zakupu sterylizatora, a także zlecania sterylizacji firmom zewnętrznym,
- brak problemów związanych ze zgubieniem jakiegoś narzędzia,
- ograniczenie czasu pracy sterylizatorni,
- oszczędności w kwestii kosztów związanych z zakupem płynów do mycia i dezynfekcji, torebek czy też wanienki,
- w przypadku wyższej ceny – porównywalna jakość materiału z jakością narzędzi chirurgicznych wielorazowych.
Wadami są z kolei:
- częste wykonanie z plastiku,
- wyższa cena w przeliczeniu na ilość zabiegów,
- konieczność regularnego przeprowadzania kontroli stanu zapasów, a także domawiania sprzętu,
- obciążenie dla środowiska,
- sprzedaż najczęściej w opakowaniach po wiele sztuk.
Kiedy warto postawić na wielorazowe narzędzia chirurgiczne?
Podobnie jak narzędzia chirurgiczne jednorazowe, swoje zalety i wady mają także te wielorazowego użytku. Z racji na o wiele niższą cenę w przeliczeniu na ilość zabiegów do ich zastosowania nie trzeba przekonywać zbyt długo. Nawet biorąc pod uwagę ich wady. Zakup narzędzia wielorazowego użytku wiąże się z dużo wyższą ceną. Można jednak je wielokrotnie sterylizować.
To jak długo można korzystać z tego typu instrumentów zależy od kilku czynników m.in. od materiału wykonania, konserwacji i przechowywania. Chirurgom najdłużej służą narzędzia wykonane z materiałów najwyższej jakości, a w tym z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Aby dodatkowo przedłużyć im życie, warto regularnie sprawdzać ich stan, a także je konserwować. Tak jak już wspomnieliśmy, nie bez znaczenia jest też ich przechowywanie. To powinno odbywać się w miejscu czystym, suchym i zabezpieczonym przed działaniem promieni słonecznych.
Na wielorazowe igłotrzymacze, nożyczki, pincety czy kleszczyki chirurgiczne warto postawić zawsze, kiedy tylko na oddziale znajduje się sterylizatornia. To szczególnie korzystne, kiedy w szpitalu czy klinice zabiegi odbywają się regularnie, co przy zastosowaniu narzędzi jednorazowych rodziłoby ogromne koszty.
Wady i zalety narzędzi wielorazowych
Głównymi zaletami narzędzi chirurgicznych wielorazowych są:
- wyjątkowa jakość,
- możliwość zakupu w pojedynczych opakowaniach,
- niższa cena w przeliczeniu na ilość zabiegów,
- przy zastosowaniu w produkcji najwyższej jakości stali nierdzewnej, brak oznak korozji nawet po wielokrotnej sterylizacji,
- brak konieczności ciągłego domawiania,
- mniejsze obciążenie dla środowiska,
- możliwość przeprowadzania kontroli stanu zapasów jedynie raz na jakiś czas.
Wadami są z kolei:
- wyższa cena narzędzi,
- zbyt szybkie zużywanie w przypadku słabej jakości,
- prawdopodobieństwo zgubienia,
- konieczność przygotowania narzędzi chirurgicznych do zabiegu zawsze na czas,
- brak możliwości całkowitego wykluczenia ryzyka zakażeń krzyżowych.
Podsumowanie
To czy lepiej zdecydować się na narzędzia chirurgiczne jedno- czy wielorazowe zależy od wielu czynników. Chirurdzy równie chętnie stawiają na oba rozwiązania, przy czym w wielu przypadkach wybór zależy od ich indywidualnych preferencji.
Ciekawą opcją są też wielorazowe narzędzia chirurgiczne z wymienną częścią roboczą. Tego typu instrumentami dostępnymi w sprzedaży są np. skalpele. Ich zastosowanie pozwala nie tylko ograniczyć koszty, ale jest też bardzo praktyczne. Kiedy chirurg podczas jednego zabiegu potrzebuje zastosować skalpele o różnej wielkości, nie musi sięgać po inne narzędzie, a wystarczy, że wymieni ostrze.
Źródła:
- Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
- Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
- eldezet.pl/jakie-narzedzia-chirurgiczne-wielorazowe-czy-jednorazowe-poznaj-ich-wady-i-zalety/.