Pincety chirurgiczne i anatomiczne – czym się różnią?

Do podtrzymywania tkanek oprócz kleszczyków chirurgicznych, chirurg może sięgnąć po pincety, inaczej nazywane pęsetami. Te w części zaciskającej mogą być rowkowane albo posiadać ząbki. Ze względu na wygląd i przeznaczenie wyróżnia się pincety chirurgiczne i anatomiczne. W artykule podpowiadamy jak je rozróżnić i kiedy znajdują zastosowanie.

Spis treści

    Jak wyglądają pincety chirurgiczne?

    Pincety chirurgiczne od anatomicznych można odróżnić już na pierwszy rzut oka. Zarówno jedne, jak i drugie posiadają szczęki i część sprężynującą. Mogą mieć żłobioną powierzchnię uchwytów, dzięki czemu chirurgowi narzędzie o wiele lepiej leży w dłoni.

    Tym co wyróżnia pincety chirurgiczne są ząbki. Te znajdują się w części zaciskającej, na samych końcach. Żeby pincetą można było pewnie chwycić tkankę, ząbki są ułożone naprzemiennie. Standardowe modele posiadają łącznie na szczękach 3 ząbki w układzie 1 na 2. Można jednak też spotkać pincety z większą ilością ząbków np. ułożone naprzemiennie 2 na 3, 4 na 5, 6 na 7, a nawet 7 na 8. Wtedy też mają często poszerzone uchwyty. Co istotne, występują w różnych rozmiarach.

    Po więcej informacji przeczytaj nasz artykuł o pęsetach chirurgicznych.

    Jak wyglądają pincety anatomiczne?

    W części sprężynującej, pincety anatomiczne wyglądają podobnie jak pincety chirurgiczne. Znacznie różnią się jednak w części zaciskającej, co sprawia, że znajdują zupełnie inne zastosowanie. Pincety anatomiczne w przeciwieństwie do chirurgicznych na końcach nie posiadają ząbków, a są proste. Z reguły mają jednak naprzemienne żłobione powierzchnie szczęk, co zapobiega samoistnemu uwalnianiu tkanki.

    Warto zwrócić uwagę na to, że standardowe pincety anatomiczne mają zaokrąglone końcówki. Narzędzia mogą mieć też inny kształt – być bagnetowe lub zakrzywione. Odgięta część pracująca ułatwia chwycenie tkanki bez zasłaniania sobie pola operacyjnego. Niektóre modele wyróżniają się też kształtem uchwytów. Mogą mieć wgłębienie na palec.

    Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o pęsetach anatomicznych.

    Kiedy znajdują zastosowanie?

    Tak jak już wspomnieliśmy, pincety chirurgiczne i anatomiczne należą do podstawowych narzędzi chirurgicznych, jakie chirurdzy stosują w przypadku konieczności podtrzymania tkanki. Operujący często sięgają po nie również przy przejmowaniu wkłutej za pomocą imadła chirurgicznego igły. Z uwagi na różny kształt końcówek, pincety chirurgiczne i anatomiczne znajdują zastosowanie w nieco innych przypadkach.

    Chirurdzy wybierają pincety chirurgiczne do podtrzymywania m.in. mięśni, natomiast anatomiczne do podtrzymywanie tkanek, które są delikatniejsze (Źródło: pixabay.com, Autor: Pasi Mäenpää)
    Chirurdzy wybierają pincety chirurgiczne do podtrzymywania m.in. mięśni, natomiast anatomiczne do podtrzymywanie tkanek, które są delikatniejsze (Źródło: pixabay.com, Autor: Pasi Mäenpää)

    Pęseta chirurgiczna a anatomiczna – której używa się w jakich przypadkach? Pincety chirurgiczne służą głównie do chwytania bardziej spoistych tkanek, a w tym do podtrzymywania skóry, tkanki podskórnej, powięzi oraz mięśni. Za pomocą tego typu narzędzia, chirurg może również rozchylać brzegi skóry. Co do zasady nie używa się ich podczas szycia delikatnych narządów, ponieważ ostre ząbki mogłyby doprowadzić do ich traumatyzacji. Z tego samego powodu wielu chirurgów nie stosuje ich również do podtrzymywania brzegów skóry. Jest to często spotykane zwłaszcza w chirurgii plastycznej.

    Pincety anatomiczne, z racji na brak ząbków, służą do chwytania delikatniejszych tkanek. Ich szczególnym rodzajem są pincety chirurgiczne, po które chirurdzy sięgają w trakcie zabiegów na naczyniach krwionośnych. Ponieważ pincety anatomiczne umożliwiają operowanie tkanek bez ich miażdżenia, znajdują zastosowanie również w chirurgii plastycznej. Poza tym lekarze sięgają po nie również poza zabiegami chirurgicznymi np. w stomatologii.

    Jak wybrać dobrą pincetę chirurgiczną?

    Efekt każdego zabiegu chirurgicznego zależy nie tylko od doświadczenia i wiedzy chirurga, ale również od zastosowanych materiałów szewnych i narzędzi chirurgicznych. Z tego względu tak ważne jest, żeby lekarz zawsze wybierał te najlepsze z możliwych.

    Jeśli chodzi o wybór pincety chirurgicznej, a także wielu innych narzędzi – kleszczyków czy też igłotrzymaczy – koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiał wykonania. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Bez problemu można je sterylizować, dzięki czemu przy odpowiedniej konserwacji mogą posłużyć przy wielu zabiegach.

    To jaką chirurg wybierze pincetę chirurgiczną będzie wpływać na efekty zabiegu i jego komfort pracy (Źródło: picabay.com, Autor: v-a-n-3-ss-a)
    To jaką chirurg wybierze pincetę chirurgiczną będzie wpływać na efekty zabiegu i jego komfort pracy (Źródło: pixabay.com, Autor: v-a-n-3-ss-a)

    W przypadku wyboru pincety chirurgicznej koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, żeby miała dobrą sprężystość. To znacznie ułatwia chirurgowi operowanie i również przekłada się na dłuższą żywotność narzędzia. Komfort operującemu zapewniają z kolei żłobione uchwyty. Dzięki nim narzędzie lepiej leży w dłoni i się z niej nie wyślizguje. Żeby narzędzie można było wygodnie trzymać, warto wybrać model z nieco szerszymi branszami.

    Czym różnią się pincety chirurgiczne i anatomiczne? Podsumowanie

    To czym różnią się od siebie pęseta anatomiczna a chirurgiczna można łatwo spostrzec, bowiem wszelkie różnice widać właściwie na pierwszy rzut oka. Wystarczy tylko spojrzeć na część zaciskającą. Jeśli widać na niej ząbki, jest to pinceta chirurgiczna. Jeśli z kolei nie ma na niej ząbków, a są poprzeczne żłobienia, jest to pinceta anatomiczna.

    Oczywiście narzędzia te różnią się nie tylko wyglądem, ale również zastosowaniem. Ogólnie można powiedzieć, że pincety chirurgiczne stosuje się do podtrzymywania bardziej spoistych tkanek, natomiast anatomiczne do chwytania tkanek, które są delikatne.

    Źródła:

    1. pl.wikipedia.org/wiki/P%C4%99seta_chirurgiczna,
    2. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne; Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd. 2,
    3. Podstawy instrumentowania; Gertrud Hauser, tłumaczenie Teresa Salińska, WFHSS 2009,
    4. Podstawy szycia chirurgicznego; M. Trybus, MP Wydawnictwo, Kraków 2006, wyd.3.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Wszycie siatki przepuklinowej to skuteczna metoda leczenia (Źródło: pixabay.com, Autor: fernando zhiminaicela)

      Wszycie siatki przepuklinowej – na jaki kształt siatki się zdecydować?

      Sklep Medyczny Madens
      Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Wszycie siatki przepuklinowej jest niezbędne w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić…
    • Rękawiczki medyczne dzieli się na rękawiczki chirurgiczne i diagnostyczne (Źródło: pixabay.com, Autor: Dmitriy Gutarev)

      Czym się różnią rękawiczki chirurgiczne sterylne od innych rodzajów rękawiczek medycznych?

      Sklep Medyczny Madens
      Większość czynności wykonywanych w placówkach medycznych wymaga założenia rękawiczek ochronnych. Dotyczy to nie tylko procedur medycznych, ale i niemedycznych. W przypadku różnych czynności zalecane jest zakładanie innych rękawic. Do wyboru…
    • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

      Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
    • Pęseta anatomiczna to podstawowe narzędzie na sali operacyjnej, dzięki któremu można m.in. chwytać oraz podtrzymywać tkanki. (Źródło: Pixabay.com, Autor: newarta)

      Pęseta anatomiczna – zastosowanie i wybór odpowiedniego narzędzia

      Sklep Medyczny Madens
      Wśród narzędzi medycznych przeznaczonych m.in. do chwytania tkanek znajdują się pęsety anatomiczne. Kiedy chirurdzy sięgają po nie podczas zabiegów? Jaka pęseta anatomiczna będzie najlepsza – jednorazowa czy wielorazowa? Podpowiadamy! (więcej…)

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×