Podkłady medyczne – typy i rozmiary

Podkłady medyczne na łóżko pozwalają na zwiększenie higieny i komfortu pacjentów, a do tego chronią materac. Są one wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również gabinetach zabiegowych. Podkład medyczny na łóżko powinien być wytrzymały i najlepiej nieprzemakalny. Z tego względu na oddziałach szpitalnych czy w hospicjach często stosowane są podkłady szpitalne podfoliowane. Jakie jeszcze są do wyboru? Na który typ się zdecydować, a także w jakim rozmiarze najlepiej kupić podkład szpitalny na łóżko? Podpowiadamy!

Spis treści

    Rodzaje podkładów medycznych

    Podkłady medyczne można podzielić na różne rodzaje. Przede wszystkim rozróżnia się je ze względu na to czy są jedno- czy wielorazowe. Szczególnymi typami podkładów są także te w rolce oraz podfoliowane.

    Podkłady medyczne wielokrotnego użytku

    Do ochrony materaca na oddziale, w gabinecie lekarskim czy w domu przy opiece nad chorym, można zastosować podkłady medyczne wielokrotnego użytku. Są one bardzo wytrzymałe i można je prać nawet w wysokiej temperaturze. Te wykonane z materiałów wysokiej jakości są bardzo chłonne, a do tego miękkie w dotyku, co zapewnia pacjentowi wyższą higienę i pełen komfort.

    Jednorazowe podkłady medyczne

    O wiele bardziej wygodne w użytkowaniu aniżeli podkłady wielokrotnego użytku są jednorazowe podkłady medyczne. Te z grubszego materiału również są odporne na uszkodzenia, a przy kolejnym pacjencie wystarczy je wymienić na nowe. Bardzo często stosuje się je jako dodatkowe zabezpieczenie materaca, prześcieradła czy pościeli. Z reguły są wykonane z miękkiej włókniny, dzięki czemu są miłe w dotyku i mogą być stosowane nawet w przypadku osób z odleżynami czy wrażliwą skórą. Wewnątrz posiadają specjalny wkład chłonny najczęściej z pulpy celulozowej.

    Podkłady medyczne jednorazowe sprawdzają się m.in. w opiece nad noworodkiem (Źródło: materiały własne).
    Podkłady medyczne jednorazowe sprawdzają się m.in. w opiece nad noworodkiem (Źródło: materiały własne).

    Podkłady medyczne w rolce

    W gabinetach zabiegowych, salonach masażu, a także gabinetach kosmetycznych czy kosmetologicznych, do zabezpieczania łóżka świetnie sprawdzają się podkłady medyczne w rolce. Są one bardzo wygodne w użyciu, a przy tym zapewniają wystarczający stopień ochrony. Żeby rozłożyć podkład medyczny w rolce, wystarczy pociągnąć za materiał i oderwać go w miejscu, w którym są zaznaczone nacięcia. Takie nakrycia są jednorazowe. Dla zapewnienia nieprzemakalności, od spodu są niekiedy pokryte specjalną warstwą wykonaną z tworzywa sztucznego. Po wizycie pacjenta podkład należy wyrzucić i rozwinąć następny. Dzięki temu, że są one nawinięte na rolkę, można zrobić to bardzo szybko.

    Podkłady medyczne podfoliowane

    W celu zapewnienia najlepszej ochrony dla materaca, warto wybrać podkład medyczny podfoliowany. Takie podkłady od dołu posiadają warstwę z folii, co sprawia, że są nieprzemakalne i tworzą skuteczną barierę dla różnego rodzaju płynów. Ze względu na pełną ochronę przed wilgocią, znajdują szerokie zastosowanie w opiece nad pacjentami, zwłaszcza mających problemy z nietrzymaniem moczu. Wybierając podkład medyczny nieprzemakalny, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy warstwa laminatu jest wystarczająco wytrzymała. By zapewnić pełną ochronę przed przesiąkaniem, prześcieradło musi być bowiem odporne na uszkodzenia. Bardzo dobrym wyborem są podkłady celulozowe z laminatem z foli PE.

    Podkłady medyczne na łóżko mogą być wykorzystywane do zabezpieczania materaca (Źródło: materiały własne).
    Podkłady medyczne na łóżko można wykorzystywać do zabezpieczania materaca (Źródło: materiały własne).

    Podkłady medyczne – rozmiary

    Zarówno jedno-, jak i wielorazowe podkłady medyczne są dostępne w różnych rozmiarach. Uniwersalnym wyborem do gabinetu zabiegowego czy salonu kosmetycznego będzie podkład medyczny w rolce 60 cm. Najczęściej mają one długość 50 m.b., ale można spotkać także takie o długości 80 czy 100 m.b. W rolce dostępne są także podkłady medyczne 50×50. Są one nieco węższe, przez co sprawdzają się głównie do ochrony kozetek.

    Popularne są również podkłady medyczne 60×90. W tym rozmiarze można kupić je w wersji jedno- i wielorazowej. Jednorazowe podkłady medyczne 60×90 doskonale sprawdzają się w opiece nam niemowlętami. Wielorazowe są z kolei bardzo dobrym wyborem do ochrony łóżka lub krzesła w gabinecie zabiegowym np. przy pobieraniu krwi lub opatrywaniu niewielkich ran.

    Z czego są zrobione podkłady medyczne?

    Najczęściej wykorzystywane są podkłady medyczne z flizelinowe oraz celulozowe (Źródło: materiały własne).

    Podkłady medyczne produkuje się z różnych materiałów. Te wielorazowe najczęściej są bawełniane. Materiał ten jest bowiem oddychający, a do tego nadaje się do prania w wysokich temperaturach. Podkłady jednorazowe mogą być wykonane z celulozy, inaczej nazywa się je papierowymi, a także z włókniny flizelinowej. Dodatkowo, mogą być pokryte warstwą laminatu z nieprzemakalnej folii.

    Podkład medyczny celulozowy, czy też podkład medyczny papierowy, zapewni dostateczną ochronę przy standardowych badaniach lekarskich, gdzie nie ma ryzyka zachlapania. Produkuje się je w taki sposób, aby się nie rozwarstwiały. W ten sposób w trakcie użytkowania nie powinny się rozdzierać.

    W przypadku zabiegów, przy których istnieje ryzyko kontaktu z płynami, a także przy pielęgnacji chorych o wiele lepiej sprawdzi się podkład flizelinowy medyczny z warstwą laminatu. Takie pokrycia od zewnętrznej strony są miłe w dotyku i dobrze przepuszczają powietrze, co zapewnia pacjentowi komfort, nawet przy dłuższym użytkowaniu. Te, które od spodu mają folię, stanowią ochronę przed przesiąkaniem, zabezpieczając materac przed zmoczeniem i poplamieniem.

    Źródła:

    1. https://lekarzebezkolejki.pl/blog/podklady-higieniczne-na-lozko-jednorazowe-czy-wielorazowe/w-3156#zalety-podkladow-jednorazowych
    2. https://aseopaper.pl/blog/z-czego-produkuje-sie-podklady-medyczne

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…
    • Z reguły po cesarskim cięciu trzymają w szpitalu nie dłużej niż 3-4 dni. Przy braku przeciwwskazań wypis można otrzymać już po 48 godzinach od porodu (Źródło: canva.com)

      Rana po cesarskim cięciu

      Marcin Lewicki
      Już od wielu lat do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych położniczo-ginekologicznych należy cesarskie cięcie. Rana u pacjentek po porodzie operacyjnym może mieć nawet 15 centymetrów długości. Samo cięcie z reguły wykonuje…
    • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

      Stripy chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…
    • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

      Plastry chirurgiczne

      Marcin Lewicki
      Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×