Podkłady medyczne na łóżko pozwalają na zwiększenie higieny i komfortu pacjentów, a do tego chronią materac. Są one wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również gabinetach zabiegowych. Podkład medyczny na łóżko powinien być wytrzymały i najlepiej nieprzemakalny. Z tego względu na oddziałach szpitalnych czy w hospicjach często stosowane są podkłady szpitalne podfoliowane. Jakie jeszcze są do wyboru? Na który typ się zdecydować, a także w jakim rozmiarze najlepiej kupić podkład szpitalny na łóżko? Podpowiadamy!
Spis treści
Prześcieradła i podkłady medyczne
Rodzaje podkładów medycznych
Podkłady medyczne można podzielić na różne rodzaje. Przede wszystkim rozróżnia się je ze względu na to czy są jedno- czy wielorazowe. Szczególnymi typami podkładów są także te w rolce oraz podfoliowane.
Podkłady medyczne wielokrotnego użytku
Do ochrony materaca na oddziale, w gabinecie lekarskim czy w domu przy opiece nad chorym, można zastosować podkłady medyczne wielokrotnego użytku. Są one bardzo wytrzymałe i można je prać nawet w wysokiej temperaturze. Te wykonane z materiałów wysokiej jakości są bardzo chłonne, a do tego miękkie w dotyku, co zapewnia pacjentowi wyższą higienę i pełen komfort.
Jednorazowe podkłady medyczne
O wiele bardziej wygodne w użytkowaniu aniżeli podkłady wielokrotnego użytku są jednorazowe podkłady medyczne. Te z grubszego materiału również są odporne na uszkodzenia, a przy kolejnym pacjencie wystarczy je wymienić na nowe. Bardzo często stosuje się je jako dodatkowe zabezpieczenie materaca, prześcieradła czy pościeli. Z reguły są wykonane z miękkiej włókniny, dzięki czemu są miłe w dotyku i mogą być stosowane nawet w przypadku osób z odleżynami czy wrażliwą skórą. Wewnątrz posiadają specjalny wkład chłonny najczęściej z pulpy celulozowej.
Podkłady medyczne w rolce
W gabinetach zabiegowych, salonach masażu, a także gabinetach kosmetycznych czy kosmetologicznych, do zabezpieczania łóżka świetnie sprawdzają się podkłady medyczne w rolce. Są one bardzo wygodne w użyciu, a przy tym zapewniają wystarczający stopień ochrony. Żeby rozłożyć podkład medyczny w rolce, wystarczy pociągnąć za materiał i oderwać go w miejscu, w którym są zaznaczone nacięcia. Takie nakrycia są jednorazowe. Dla zapewnienia nieprzemakalności, od spodu są niekiedy pokryte specjalną warstwą wykonaną z tworzywa sztucznego. Po wizycie pacjenta podkład należy wyrzucić i rozwinąć następny. Dzięki temu, że są one nawinięte na rolkę, można zrobić to bardzo szybko.
Podkłady medyczne podfoliowane
W celu zapewnienia najlepszej ochrony dla materaca, warto wybrać podkład medyczny podfoliowany. Takie podkłady od dołu posiadają warstwę z folii, co sprawia, że są nieprzemakalne i tworzą skuteczną barierę dla różnego rodzaju płynów. Ze względu na pełną ochronę przed wilgocią, znajdują szerokie zastosowanie w opiece nad pacjentami, zwłaszcza mających problemy z nietrzymaniem moczu. Wybierając podkład medyczny nieprzemakalny, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy warstwa laminatu jest wystarczająco wytrzymała. By zapewnić pełną ochronę przed przesiąkaniem, prześcieradło musi być bowiem odporne na uszkodzenia. Bardzo dobrym wyborem są podkłady celulozowe z laminatem z foli PE.
Podkłady medyczne – rozmiary
Zarówno jedno-, jak i wielorazowe podkłady medyczne są dostępne w różnych rozmiarach. Uniwersalnym wyborem do gabinetu zabiegowego czy salonu kosmetycznego będzie podkład medyczny w rolce 60 cm. Najczęściej mają one długość 50 m.b., ale można spotkać także takie o długości 80 czy 100 m.b. W rolce dostępne są także podkłady medyczne 50×50. Są one nieco węższe, przez co sprawdzają się głównie do ochrony kozetek.
Popularne są również podkłady medyczne 60×90. W tym rozmiarze można kupić je w wersji jedno- i wielorazowej. Jednorazowe podkłady medyczne 60×90 doskonale sprawdzają się w opiece nam niemowlętami. Wielorazowe są z kolei bardzo dobrym wyborem do ochrony łóżka lub krzesła w gabinecie zabiegowym np. przy pobieraniu krwi lub opatrywaniu niewielkich ran.
-
Prześcieradło jednorazowe medyczne z włókniny PP 20g/m2 różne rozmiary (10 szt.)Solidne prześcieradło medyczne z włókniny polipropylenowej o gramaturze 20g/m2. Może służyć ochronie materaca albo kozetki dla pacjenta. Dostępne w różnych rozmiarach.Cena:od 24,99zł
-
Prześcieradło jednorazowe medyczne podfoliowane (25 szt.)Prześcieradło jednorazowe laminowane o gramaturze 38g/m², dedykowane do użytku medycznego. Dzięki warstwie laminatu, prześcieradło zapewnia doskonałą ochronę przez przesiąkaniem. Dzięki specjalnym niciom wzmacniającym prześcieradło jest odporne na uszkodzenia. Pakowane po 25 sztuk w opakowaniu foliowym.Cena:od 36,90zł
-
Medyczny pokrowiec foliowy, jednorazowy na kozetkę lekarską, materac (10 szt.)Pokrycie na kozetkę lekarską wykonane z nieprzemakalnej folii CPE koloru niebieskiego. Chroni materac przed płynami i odbarwieniami. Gumki na obrzeżach zapobiegają ześlizgnięciu się z materaca. Dostępne w rozmiarze 210 x 90 x 20 cm. Pakowany w foliowe opakowanie po 10 sztuk.Cena:41,99zł
Z czego są zrobione podkłady medyczne?
Podkłady medyczne produkuje się z różnych materiałów. Te wielorazowe najczęściej są bawełniane. Materiał ten jest bowiem oddychający, a do tego nadaje się do prania w wysokich temperaturach. Podkłady jednorazowe mogą być wykonane z celulozy, inaczej nazywa się je papierowymi, a także z włókniny flizelinowej. Dodatkowo, mogą być pokryte warstwą laminatu z nieprzemakalnej folii.
Podkład medyczny celulozowy, czy też podkład medyczny papierowy, zapewni dostateczną ochronę przy standardowych badaniach lekarskich, gdzie nie ma ryzyka zachlapania. Produkuje się je w taki sposób, aby się nie rozwarstwiały. W ten sposób w trakcie użytkowania nie powinny się rozdzierać.
W przypadku zabiegów, przy których istnieje ryzyko kontaktu z płynami, a także przy pielęgnacji chorych o wiele lepiej sprawdzi się podkład flizelinowy medyczny z warstwą laminatu. Takie pokrycia od zewnętrznej strony są miłe w dotyku i dobrze przepuszczają powietrze, co zapewnia pacjentowi komfort, nawet przy dłuższym użytkowaniu. Te, które od spodu mają folię, stanowią ochronę przed przesiąkaniem, zabezpieczając materac przed zmoczeniem i poplamieniem.
Źródła:
- https://lekarzebezkolejki.pl/blog/podklady-higieniczne-na-lozko-jednorazowe-czy-wielorazowe/w-3156#zalety-podkladow-jednorazowych
- https://aseopaper.pl/blog/z-czego-produkuje-sie-podklady-medyczne
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy