Ostrza a skalpele chirurgiczne – jaka jest różnica?

Skóra, powięź czy mięśnie to tkanki, które posiadają różne właściwości, dlatego też do ich nacinania używa się innych narzędzi chirurgicznych. Ponadto, rodzaj stosowanego instrumentu zależy także od charakteru przeprowadzanego zabiegu. Podstawowe narzędzia tnące to skalpele chirurgiczne i nożyczki preparacyjne. W chirurgii szerokie zastosowanie mają także jednorazowe ostrza chirurgiczne, zwłaszcza te wykonane ze stali węglowej. W artykule tłumaczymy, w czym tkwi różnica między poszczególnymi instrumentami.

Spis treści

  Sprawdź produkty

  Ostrza a skalpele chirurgiczne – podstawowa różnica

  Skalpele chirurgiczne i ostrza wykorzystuje się zarówno do nacinania tkanek, jak i szwów. Z tego powodu chirurg stosuje je w codziennej pracy. Chociaż wielu laików używa pojęć skalpel i ostrze jak wyrazy równoznaczne, należy zdawać sobie sprawę z tego, że to dwa różne narzędzia chirurgiczne. Jak je zatem rozróżnić?

  Ostrze chirurgiczne jest jedynie częścią skalpela. To ten element, który zawiera krawędź tnącą. Natomiast skalpel oprócz ostrza posiada jeszcze trzonek. Element ten ułatwia lekarzowi prawidłowe chwycenie narzędzia. Chirurg musi wykonywać cięcie chirurgiczne niezwykle precyzyjnie, dlatego też ostrza i skalpele występują w wielu rozmiarach i kształtach. Takie zróżnicowanie sprawia, że chirurg może idealnie dopasować instrument do rodzaju preparowanych tkanek.

  Skalpele chirurgiczne – charakterystyka

  Skalpel to jedno z podstawowych instrumentów chirurgicznych tnących, które jak już wspomnieliśmy, składa się z ostrza i uchwytu. Elementy te mogą być złączone trwale lub tymczasowo. Skalpele chirurgiczne występują zarówno w wersjach jednokrotnego, jak i wielokrotnego użytku.

  Skalpele jednorazowe najczęściej mają plastikowy trzonek i metalowe ostrze. Po ich użyciu należy bezwzględnie je utylizować. Narzędzia wielorazowe w całości wykonane są ze stali. Bez wątpienia trzeba je sterylizować i nie należy zapominać o tym, że raz na jakiś czas powinno się je także ostrzyć.

  Oprócz standardowych skalpeli jednokrotnego i wielokrotnego użytku, występują też takie, które mają wymienne tylko ostrza. Ich trzonki są wykonane ze stali tak, aby można było wielokrotnie je sterylizować.

  Zastosowanie skalpeli tego typu ma wiele zalet. Przede wszystkim, nie trzeba ich ostrzyć. Ponadto w trakcie zabiegu, istnieje możliwość szybkiej wymiany ostrza na inny rozmiar, bez konieczności utylizowania lub sterylizowania całego narzędzia. Używanie skalpeli z wymiennym ostrzem jest jednocześnie bezpieczne i bardzo ekonomiczne, przez co są one częstym wyborem wśród chirurgów, czy też weterynarzy.

  Chirurdzy często stosują skalpele z wymiennymi ostrzami, co zmniejsza ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego (fot. pixabay.com)
  Chirurdzy często stosują skalpele z wymiennymi ostrzami, co zmniejsza ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego (fot. pixabay.com)

  Co z ostrzami chirurgicznymi?

  Ostrza chirurgiczne mogą być produkowane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są te ze stali węglowej oraz ze stali nierdzewnej.

  Jednorazowe ostrza chirurgiczne pozwalają zachować maksimum bezpieczeństwa. Stosowanie narzędzi jednorazowych eliminuje ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego, co z kolei zmniejsza ryzyko powstania powikłań. Warto też dodać, że ostrzy jednorazowych po zabiegu nie trzeba sterylizować, co znacznie ułatwia pracę instrumentariuszom.

  Ostrza chirurgiczne posiadają niezwykle ostrą krawędź tnącą, co pozwala wykonać precyzyjne nacięcie tkanki. Narzędzia są odpowiednio profilowane, tak aby chirurg mógł poprowadzić cięcie pewnie i płynnie. Ostrza chirurgiczne mają różne kształty, dlatego też są ponumerowane. Dla przykładu jedne posiadają spiczastą końcówkę, a inne zaokrągloną.

  Przed wykonaniem cięcia, lekarz musi umieścić ostrze chirurgiczne w uchwycie. Najpopularniejsze trzonki produkowane są w dwóch rozmiarach: 3 i 4. Co istotne, każdy z nich pasuje do innych ostrzy:

  • Do uchwytu nr 3 dedykowane są ostrza o numerach: 10, 11, 12, 15, 16.
  • Do uchwytu nr 4 dedykowane są ostrza o numerach: 20, 21, 22, 23, 24, 25.

  Ostrza a skalpele chirurgiczne – podsumowanie

  Podsumowując, ostrze chirurgiczne jest jedynie częścią skalpela. Przed wykonaniem nacięcia, narzędzie musi zostać umieszczone w odpowiednio dobranym uchwycie. Po każdym zabiegu ostrza są utylizowane, więc instrumentariusz nie musi ich sterylizować.

  Skalpele z wymiennymi ostrzami chirurgicznymi bez wątpienia mają wiele zalet – przede wszystkim nie trzeba ich ostrzyć, są precyzyjne, a na dodatek sprzedaje się je w ekonomicznych opakowaniach.

  Źródła:

  • Broszury informacyjne Bard-Parker®,
  • Chirurgia, Wojciech Noszczyk, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2005,
  • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki, Makmed, 2008,
  • Commonly Used Surgical Instruments, Michael R. Visenio, MS IV, University of Nebraska Medical Center,
  • https://www.usamedicalsurgical.com/blog/surgical-blades-which-scalpel-is-right-for-your-operating-room,
  • https://24medyczny.pl/kategoria-produktu/produkty-sterylne-i-jednorazowe/ostrza-i-skalpele-chirurgiczne/.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
  • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

   Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…
  • Opatrunki hydrożelowe oraz hydrokolowidowe to nowoczesne opatrunki aktywne (Źródło: canva.com)

   Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy. Różnice, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   W leczeniu różnego rodzaju ran szczególnie cenione są opatrunki aktywne, do których zalicza się te hydrożelowe oraz hydrokoloidowe. Pozwalają one zabezpieczyć ranę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a do tego umożliwiają…
  • Opatrunki hemostatyczne w każdym momencie dają możliwość szybkiego zatrzymania krwawienia (Źródło: canva.com)

   Opatrunki hemostatyczne. Skuteczne narzędzie w kontroli krwawienia

   Sklep Medyczny Madens
   W każdej apteczce, oprócz plastrów, bandaży, kompresów jałowych i środków do dezynfekcji, powinny znaleźć się opatrunki hemostatyczne. Pozwalają one na zahamowanie krwawienia, nawet w przypadku dużych ran. Wszystko dzięki temu,…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  Rozmiar L XL
  Długość rękawa 57cm 60cm
  Długość całkowita 110cm 120cm
  Szerokość ramion 62cm 70cm
  Szerokosć na dole 130cm 150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
  Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

  Ubrania chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
  Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
  Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
  Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×