Ostrza a skalpele chirurgiczne – jaka jest różnica?

Skóra, powięź czy mięśnie to tkanki, które posiadają różne właściwości, dlatego też do ich nacinania używa się innych narzędzi chirurgicznych. Ponadto, rodzaj stosowanego instrumentu zależy także od charakteru przeprowadzanego zabiegu. Podstawowe narzędzia tnące to skalpele chirurgiczne i nożyczki preparacyjne. W chirurgii szerokie zastosowanie mają także jednorazowe ostrza chirurgiczne, zwłaszcza te wykonane ze stali węglowej. W artykule tłumaczymy, w czym tkwi różnica między poszczególnymi instrumentami.

Spis treści

    Sprawdź produkty

    Ostrza a skalpele chirurgiczne – podstawowa różnica

    Skalpele chirurgiczne i ostrza wykorzystuje się zarówno do nacinania tkanek, jak i szwów. Z tego powodu chirurg stosuje je w codziennej pracy. Chociaż wielu laików używa pojęć skalpel i ostrze jak wyrazy równoznaczne, należy zdawać sobie sprawę z tego, że to dwa różne narzędzia chirurgiczne. Jak je zatem rozróżnić?

    Ostrze chirurgiczne jest jedynie częścią skalpela. To ten element, który zawiera krawędź tnącą. Natomiast skalpel oprócz ostrza posiada jeszcze trzonek. Element ten ułatwia lekarzowi prawidłowe chwycenie narzędzia. Chirurg musi wykonywać cięcie chirurgiczne niezwykle precyzyjnie, dlatego też ostrza i skalpele występują w wielu rozmiarach i kształtach. Takie zróżnicowanie sprawia, że chirurg może idealnie dopasować instrument do rodzaju preparowanych tkanek.

    Skalpele chirurgiczne – charakterystyka

    Skalpel to jedno z podstawowych instrumentów chirurgicznych tnących, które jak już wspomnieliśmy, składa się z ostrza i uchwytu. Elementy te mogą być złączone trwale lub tymczasowo. Skalpele chirurgiczne występują zarówno w wersjach jednokrotnego, jak i wielokrotnego użytku.

    Skalpele jednorazowe najczęściej mają plastikowy trzonek i metalowe ostrze. Po ich użyciu należy bezwzględnie je utylizować. Narzędzia wielorazowe w całości wykonane są ze stali. Bez wątpienia trzeba je sterylizować i nie należy zapominać o tym, że raz na jakiś czas powinno się je także ostrzyć.

    Oprócz standardowych skalpeli jednokrotnego i wielokrotnego użytku, występują też takie, które mają wymienne tylko ostrza. Ich trzonki są wykonane ze stali tak, aby można było wielokrotnie je sterylizować.

    Zastosowanie skalpeli tego typu ma wiele zalet. Przede wszystkim, nie trzeba ich ostrzyć. Ponadto w trakcie zabiegu, istnieje możliwość szybkiej wymiany ostrza na inny rozmiar, bez konieczności utylizowania lub sterylizowania całego narzędzia. Używanie skalpeli z wymiennym ostrzem jest jednocześnie bezpieczne i bardzo ekonomiczne, przez co są one częstym wyborem wśród chirurgów, czy też weterynarzy.

    Chirurdzy często stosują skalpele z wymiennymi ostrzami, co zmniejsza ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego (fot. pixabay.com)
    Chirurdzy często stosują skalpele z wymiennymi ostrzami, co zmniejsza ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego (fot. pixabay.com)

    Co z ostrzami chirurgicznymi?

    Ostrza chirurgiczne mogą być produkowane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są te ze stali węglowej oraz ze stali nierdzewnej.

    Jednorazowe ostrza chirurgiczne pozwalają zachować maksimum bezpieczeństwa. Stosowanie narzędzi jednorazowych eliminuje ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego, co z kolei zmniejsza ryzyko powstania powikłań. Warto też dodać, że ostrzy jednorazowych po zabiegu nie trzeba sterylizować, co znacznie ułatwia pracę instrumentariuszom.

    Ostrza chirurgiczne posiadają niezwykle ostrą krawędź tnącą, co pozwala wykonać precyzyjne nacięcie tkanki. Narzędzia są odpowiednio profilowane, tak aby chirurg mógł poprowadzić cięcie pewnie i płynnie. Ostrza chirurgiczne mają różne kształty, dlatego też są ponumerowane. Dla przykładu jedne posiadają spiczastą końcówkę, a inne zaokrągloną.

    Przed wykonaniem cięcia, lekarz musi umieścić ostrze chirurgiczne w uchwycie. Najpopularniejsze trzonki produkowane są w dwóch rozmiarach: 3 i 4. Co istotne, każdy z nich pasuje do innych ostrzy:

    • Do uchwytu nr 3 dedykowane są ostrza o numerach: 10, 11, 12, 15, 16.
    • Do uchwytu nr 4 dedykowane są ostrza o numerach: 20, 21, 22, 23, 24, 25.

    Ostrza a skalpele chirurgiczne – podsumowanie

    Podsumowując, ostrze chirurgiczne jest jedynie częścią skalpela. Przed wykonaniem nacięcia, narzędzie musi zostać umieszczone w odpowiednio dobranym uchwycie. Po każdym zabiegu ostrza są utylizowane, więc instrumentariusz nie musi ich sterylizować.

    Skalpele z wymiennymi ostrzami chirurgicznymi bez wątpienia mają wiele zalet – przede wszystkim nie trzeba ich ostrzyć, są precyzyjne, a na dodatek sprzedaje się je w ekonomicznych opakowaniach.

    Źródła:

    • Broszury informacyjne Bard-Parker®,
    • Chirurgia, Wojciech Noszczyk, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2005,
    • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki, Makmed, 2008,
    • Commonly Used Surgical Instruments, Michael R. Visenio, MS IV, University of Nebraska Medical Center,
    • https://www.usamedicalsurgical.com/blog/surgical-blades-which-scalpel-is-right-for-your-operating-room,
    • https://24medyczny.pl/kategoria-produktu/produkty-sterylne-i-jednorazowe/ostrza-i-skalpele-chirurgiczne/.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×