Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – zalety i wady

Podczas poszukiwań idealnego instrumentu do wykonania nacięć tkanki, nie bez powodu wybór pada często na skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami. Narzędzie ma wiele zalet, ale też pewne mankamenty. Na jakie kwestie, jeśli chodzi o skalpele tego typu, zwracają uwagę chirurdzy i instrumentariusze? Jakie mają one wady i zalety? Na wszystkie pytania w tym temacie staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Spis treści

  Sprawdź produkty

  Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – zalety

  Skalpele chirurgiczne z wymiennymi ostrzami mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego też zaczniemy właśnie od nich. Przede wszystkim przy zastosowaniu narzędzia lekarz w trakcie zabiegu ma możliwość szybkiej wymiany ostrza na inny rozmiar, bez konieczności utylizowania czy też sterylizacji całego narzędzia. Ponadto, dzięki ciągłej wymianie nożyków, tych nie trzeba ostrzyć, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Co jeszcze przemawia za stosowaniem skalpeli z wymiennymi ostrzami?

  Wysoka trwałość

  Uchwyty do skalpeli najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest odporny na korozję i działanie wysokiej temperatury, co pozwala na bezpieczne wkładanie trzonków do autoklawu czy sterylizatora. Stal nierdzewna może być stosowana w agresywnym środowisku, dlatego też wykonane z niej narzędzia są wykorzystywane przy różnego rodzaju zabiegach, a w tym w chirurgii przewodu pokarmowego. Z materiałów wysokiej jakości wykonywane są też wymienne nożyki.

  Ergonomiczny kształt trzonka

  Uchwyty przeznaczone do skalpeli z wymienni ostrzami są bardzo poręczne. Ich ergonomiczny kształt sprawia, że chirurg nawet przy długotrwałym użytkowaniu zachowuje swobodę ruchu. Możliwość wygodnego ułożenia dłoni znacznie ułatwia prowadzenie narzędzia i pozwala kontrolować siłę nacisku ostrza, co oczywiście przekłada się na wysoką precyzję zabiegu.

  Łatwa wymiana ostrza

  Po każdym użyciu skalpela chirurgicznego z wymiennymi nożykami, jednorazowe ostrze należy usunąć i założyć nowe. Ze względu na przemyślaną budowę narzędzia jest to bardzo proste. Dla większej wygody i bezpieczeństwa, chirurg może jednak wyposażyć się w specjalny przyrząd, dzięki któremu będzie mógł usuwać ostrza w szybki, a zarazem bezpieczny sposób.

  Wygrawerowana podziałka

  Większość trzonków dedykowanych do skalpeli z wymiennymi ostrzami posiada wygrawerowaną miarkę. Dzięki temu, chirurg z wysoką precyzją może wykonywać nawet najmniejsze nacięcia, a to daje doskonałe efekty zabiegów.

  Skalpel chirurgiczny
  Trzonki przeznaczone do skalpeli z wymiennymi ostrzami są poręczne, a do tego często mają wygrawerowane praktyczne podziałki (źródło: www.needpix.com, autor: Lynn Greyling)

  Różne rozmiary

  Jednorazowe ostrza chirurgiczne występują w różnych rozmiarach i kształtach. Te mogą być proste, trójkątne lub zaokrąglone. Ze względu na duże zróżnicowanie, chirurg podczas zabiegu może wybrać takie ostrze, jakie pozwoli mu idealnie naciąć tkankę. Aby zapewnić lekarzowi równowagę, także uchwyty występują w kilku rozmiarach. Mogą się one różnić długością, a co za tym idzie i ciężkością.

  Bezpieczeństwo

  Używanie skalpeli z wymiennymi ostrzami pozwala zachować na sali operacyjnej maksymalną higienę. W końcu nic tak nie eliminuje ryzyka przenoszenia materiału zakaźnego, jak stosowanie narzędzi jednorazowych. Jałowe ostrza chirurgiczne pakowane są w oddzielne, aluminiowe saszetki. W związku z tym, nawet podczas długiego okresu przechowywania, zachowują sterylność i gwarantują wysokie bezpieczeństwo zabiegu.

  Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – wady

  Specjaliści wymieniają wiele zalet skalpeli chirurgicznych z wymiennymi ostrzami. Trzeba jednak jeszcze raz zaznaczyć, że narzędzia te mają także pewne wady. Co można do nich zaliczyć?

  Obowiązek sterylizacji

  Jak już wspomnieliśmy, skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami, posiada wielorazowy trzonek. W związku z tym, po każdym użyciu narzędzia, niezbędna jest jego sterylizacja. Proces wyjaławiania sprzętu zajmuje sporo czasu, a ponadto wymaga zaangażowania specjalisty i wygospodarowania dodatkowego miejsca. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że to właśnie dzięki sterylizacji, ryzyko przeniesienia ciała obcego w okolice pola operacyjnego zostaje zmniejszone do minimum, co daje pacjentowi bezpieczeństwo.

  Konieczność zakupu jednorazowych ostrzy

  Jednorazowe ostrze chirurgiczne po każdym użyciu należy bezwzględnie utylizować. W związku z tym, korzystanie ze skalpeli z wymiennymi nożykami, wiąże się z ponoszeniem niewielkich, ale stałych kosztów. Warto jednak wspomnieć, że jednorazowe ostrza można kupić w ekonomicznym opakowaniu po 100 sztuk, co pozwala sporo zaoszczędzić. Poza tym, w przeciwieństwie do wielorazowych trzonków, nie trzeba ich sterylizować, co jest dużym ułatwieniem dla instrumentariuszy.

  Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – częsty wybór lekarzy

  Stosowanie skalpeli z wymiennymi ostrzami ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zachować na sali operacyjnej maksimum bezpieczeństwa i zapewnia lekarzowi swobodę ruchów nawet podczas długotrwałych operacji. Ze względu na brak konieczności sterylizacji całego narzędzia, skalpele tego typu są częstym wyborem wśród chirurgów i podologów. Aby zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, lekarze preferują zakup jednorazowych ostrzy w większych, ekonomicznych opakowaniach.

  Źródła:

  • szpitalpila.pl/centralna_sterylizatornia,37.html
  • Dobór gatunku stali i zespołu własności mechanicznych na wytypowane narzędzia chirurgiczne, dr inż. Beata Świeczko-Żurek, Katedra Inżynierii Materiałowej i Spajania, Gdańsk 2017,
  • dezynfekcja24.com/product-pol-597-Trzonek-do-ostrzy-nr-4.html
  • usamedicalsurgical.com/blog/surgical-blades-which-scalpel-is-right-for-your-operating-room,
  • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki, Makmed, 2008,
  • Surgical Blade Remover, broszury informacyjne Swann-Morton Ltd.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

   Ziarninowanie rany

   Sklep Medyczny Madens
   Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
  • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

   Opatrunek na odleżyny

   Sklep Medyczny Madens
   Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
  • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

   Jaki opatrunek na oparzenia

   Sklep Medyczny Madens
   Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…
  • Opatrunki foliowe sprawdzają się zarówno do zaopatrywania ran, jak mocowania kaniul i cewników (Źródło: canva.com)

   Opatrunki foliowe. Właściwości, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Chcąc mieć pełną kontrolę nad przebiegiem procesu gojenia się rany, można opatrzyć ją opatrunkiem foliowym. Taki plaster jest przezroczysty, dzięki czemu, żeby zobaczyć jak ona wygląda, nie trzeba go ściągać.…
  • Opatrunki hydrożelowe oraz hydrokolowidowe to nowoczesne opatrunki aktywne (Źródło: canva.com)

   Opatrunek hydrożelowy a hydrokoloidowy. Różnice, zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   W leczeniu różnego rodzaju ran szczególnie cenione są opatrunki aktywne, do których zalicza się te hydrożelowe oraz hydrokoloidowe. Pozwalają one zabezpieczyć ranę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a do tego umożliwiają…
  • Opatrunki hemostatyczne w każdym momencie dają możliwość szybkiego zatrzymania krwawienia (Źródło: canva.com)

   Opatrunki hemostatyczne. Skuteczne narzędzie w kontroli krwawienia

   Sklep Medyczny Madens
   W każdej apteczce, oprócz plastrów, bandaży, kompresów jałowych i środków do dezynfekcji, powinny znaleźć się opatrunki hemostatyczne. Pozwalają one na zahamowanie krwawienia, nawet w przypadku dużych ran. Wszystko dzięki temu,…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  Rozmiar L XL
  Długość rękawa 57cm 60cm
  Długość całkowita 110cm 120cm
  Szerokość ramion 62cm 70cm
  Szerokosć na dole 130cm 150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
  Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

  Ubrania chirurgiczne

  Rozmiar S M L XL XXL
  Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
  Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
  Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
  Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×