Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – zalety i wady – Sklep Medyczny Madens

Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – zalety i wady

Podczas poszukiwań idealnego instrumentu do wykonania nacięć tkanki, nie bez powodu wybór pada często na skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami. Narzędzie ma wiele zalet, ale też pewne mankamenty. Na jakie kwestie, jeśli chodzi o skalpele tego typu, zwracają uwagę chirurdzy i instrumentariusze? Jakie mają one wady i zalety? Na wszystkie pytania w tym temacie staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – zalety

Skalpele chirurgiczne z wymiennymi ostrzami mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego też zaczniemy właśnie od nich. Przede wszystkim przy zastosowaniu narzędzia lekarz w trakcie zabiegu ma możliwość szybkiej wymiany ostrza na inny rozmiar, bez konieczności utylizowania czy też sterylizacji całego narzędzia. Ponadto, dzięki ciągłej wymianie nożyków, tych nie trzeba ostrzyć, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Co jeszcze przemawia za stosowaniem skalpeli z wymiennymi ostrzami?

Wysoka trwałość

Uchwyty do skalpeli najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest odporny na korozję i działanie wysokiej temperatury, co pozwala na bezpieczne wkładanie trzonków do autoklawu czy sterylizatora. Stal nierdzewna może być stosowana w agresywnym środowisku, dlatego też wykonane z niej narzędzia są wykorzystywane przy różnego rodzaju zabiegach, a w tym w chirurgii przewodu pokarmowego. Z materiałów wysokiej jakości wykonywane są też wymienne nożyki.

Ergonomiczny kształt trzonka

Uchwyty przeznaczone do skalpeli z wymienni ostrzami są bardzo poręczne. Ich ergonomiczny kształt sprawia, że chirurg nawet przy długotrwałym użytkowaniu zachowuje swobodę ruchu. Możliwość wygodnego ułożenia dłoni znacznie ułatwia prowadzenie narzędzia i pozwala kontrolować siłę nacisku ostrza, co oczywiście przekłada się na wysoką precyzję zabiegu.

Łatwa wymiana ostrza

Po każdym użyciu skalpela chirurgicznego z wymiennymi nożykami, jednorazowe ostrze należy usunąć i założyć nowe. Ze względu na przemyślaną budowę narzędzia jest to bardzo proste. Dla większej wygody i bezpieczeństwa, chirurg może jednak wyposażyć się w specjalny przyrząd, dzięki któremu będzie mógł usuwać ostrza w szybki, a zarazem bezpieczny sposób.

Wygrawerowana podziałka

Większość trzonków dedykowanych do skalpeli z wymiennymi ostrzami posiada wygrawerowaną miarkę. Dzięki temu, chirurg z wysoką precyzją może wykonywać nawet najmniejsze nacięcia, a to daje doskonałe efekty zabiegów.

Skalpel chirurgiczny
Trzonki przeznaczone do skalpeli z wymiennymi ostrzami są poręczne, a do tego często mają wygrawerowane praktyczne podziałki (źródło: www.needpix.com, autor: Lynn Greyling)

Różne rozmiary

Jednorazowe ostrza chirurgiczne występują w różnych rozmiarach i kształtach. Te mogą być proste, trójkątne lub zaokrąglone. Ze względu na duże zróżnicowanie, chirurg podczas zabiegu może wybrać takie ostrze, jakie pozwoli mu idealnie naciąć tkankę. Aby zapewnić lekarzowi równowagę, także uchwyty występują w kilku rozmiarach. Mogą się one różnić długością, a co za tym idzie i ciężkością.

Bezpieczeństwo

Używanie skalpeli z wymiennymi ostrzami pozwala zachować na sali operacyjnej maksymalną higienę. W końcu nic tak nie eliminuje ryzyka przenoszenia materiału zakaźnego, jak stosowanie narzędzi jednorazowych. Jałowe ostrza chirurgiczne pakowane są w oddzielne, aluminiowe saszetki. W związku z tym, nawet podczas długiego okresu przechowywania, zachowują sterylność i gwarantują wysokie bezpieczeństwo zabiegu.

Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – wady

Specjaliści wymieniają wiele zalet skalpeli chirurgicznych z wymiennymi ostrzami. Trzeba jednak jeszcze raz zaznaczyć, że narzędzia te mają także pewne wady. Co można do nich zaliczyć?

Obowiązek sterylizacji

Jak już wspomnieliśmy, skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami, posiada wielorazowy trzonek. W związku z tym, po każdym użyciu narzędzia, niezbędna jest jego sterylizacja. Proces wyjaławiania sprzętu zajmuje sporo czasu, a ponadto wymaga zaangażowania specjalisty i wygospodarowania dodatkowego miejsca. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że to właśnie dzięki sterylizacji, ryzyko przeniesienia ciała obcego w okolice pola operacyjnego zostaje zmniejszone do minimum, co daje pacjentowi bezpieczeństwo.

Konieczność zakupu jednorazowych ostrzy

Jednorazowe ostrze chirurgiczne po każdym użyciu należy bezwzględnie utylizować. W związku z tym, korzystanie ze skalpeli z wymiennymi nożykami, wiąże się z ponoszeniem niewielkich, ale stałych kosztów. Warto jednak wspomnieć, że jednorazowe ostrza można kupić w ekonomicznym opakowaniu po 100 sztuk, co pozwala sporo zaoszczędzić. Poza tym, w przeciwieństwie do wielorazowych trzonków, nie trzeba ich sterylizować, co jest dużym ułatwieniem dla instrumentariuszy.

Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – częsty wybór lekarzy

Stosowanie skalpeli z wymiennymi ostrzami ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zachować na sali operacyjnej maksimum bezpieczeństwa i zapewnia lekarzowi swobodę ruchów nawet podczas długotrwałych operacji. Ze względu na brak konieczności sterylizacji całego narzędzia, skalpele tego typu są częstym wyborem wśród chirurgów i podologów. Aby zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, lekarze preferują zakup jednorazowych ostrzy w większych, ekonomicznych opakowaniach.

Źródła:

 • szpitalpila.pl/centralna_sterylizatornia,37.html
 • Dobór gatunku stali i zespołu własności mechanicznych na wytypowane narzędzia chirurgiczne, dr inż. Beata Świeczko-Żurek, Katedra Inżynierii Materiałowej i Spajania, Gdańsk 2017,
 • dezynfekcja24.com/product-pol-597-Trzonek-do-ostrzy-nr-4.html
 • usamedicalsurgical.com/blog/surgical-blades-which-scalpel-is-right-for-your-operating-room,
 • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki, Makmed, 2008,
 • Surgical Blade Remover, broszury informacyjne Swann-Morton Ltd.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

 • O tym jak zakładać rękawiczki chirurgiczne, aby zachować ich aseptykę, powinien pamiętać każdy, kto przygotowuje się do procedur medycznych (Źródło: pixabay.com, Autor: Ewa Urban)

  Jak zakładać rękawiczki chirurgiczne sterylne?

  Marcin Lewicki
  Przed wykonaniem jakichkolwiek procedur medycznych, lekarz, a także pozostałe osoby biorące udział w zabiegu, muszą zadbać o prawidłowe założenie rękawiczek chirurgicznych. Tylko i wyłącznie wtedy będą dawać one im i…
 • Pęseta chirurgiczna to jedno z tych narzędzi, które przydaje się niemalże podczas każdego zabiegu (pixabay.com, AhmadArdity)

  Pęseta chirurgiczna – zastosowanie oraz wybór najlepszego narzędzia

  Marcin Lewicki
  W chirurgii do chwytania i podtrzymywania tkanek wykorzystuje się różne narzędzia. Pod tym względem bardzo przydatnym instrumentem jest pęseta chirurgiczna. Kiedy dokładnie się ją stosuje? Czy warto zdecydować się na…
 • Nożyczki opatrunkowe typu Lister mają bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza na sali zabiegowej (Źródło: commons.wikimedia.org, Autor: Saltanat ebli)

  Nożyczki opatrunkowe Lister – jakie mają zastosowanie?

  Marcin Lewicki
  Żeby opatrunek mógł prawidłowo chronić ranę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zakażenie drobnoustrojami, musi zostać odpowiednio założony. Niezbędne jest do tego prawidłowe docięcie gazy, opaski czy plastra. Służą temu nożyczki…
 • Kleszczyki chirurgiczne obok igłotrzymaczy i nożyczek chirurgicznych są jednymi z najczęściej wykorzystywanych instrumentów w takcie zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej i nie tylko (Źródło: Pixabay.com, Autor: Mériele Oliveira Méri)

  Kleszczyki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

  Marcin Lewicki
  Nawet w przypadku prostych zabiegów chirurgicznych, niezbędne jest zastosowanie wielu instrumentów chirurgicznych. Jednymi z najczęściej używanych narzędzi są kleszczyki chirurgiczne, które są niezwykle przydatne zwłaszcza przy konieczności zatrzymania krwawienia. Jakie…
 • Nożyczki chirurgiczne mogą mieć różny kształt, dlatego też wyróżnia się nożyczki proste i zagięte (Źródło: pixabay.com, Autor: Ahmad Ardity)

  Nożyczki chirurgiczne – rodzaje i zastosowanie

  Marcin Lewicki
  Pośród narzędzi, które są niezbędne do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, są nożyczki chirurgiczne. W zależności od kształtu i zakończenia ostrzy, można wyróżnić ich różne rodzaje. Po jakie nożyczki chirurgiczne chirurdzy sięgają…
 • narzędzia chirurgiczne na sali operacyjnej

  Podstawowe narzędzia (instrumenty) chirurgiczne na sali operacyjnej

  Marcin Lewicki
  Spośród narzędzi chirurgicznych można wyróżnić takie, które na sali operacyjnej stosuje się najczęściej. Jednym z nich jest nóż chirurgiczny, który służy głównie nacinaniu tkanek. Po jakie narzędzia chirurgiczne oprócz skalpela…

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×