Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – zalety i wady

Podczas poszukiwań idealnego instrumentu do wykonania nacięć tkanki, nie bez powodu wybór pada często na skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami. Narzędzie ma wiele zalet, ale też pewne mankamenty. Na jakie kwestie, jeśli chodzi o skalpele tego typu, zwracają uwagę chirurdzy i instrumentariusze? Jakie mają one wady i zalety? Na wszystkie pytania w tym temacie staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Spis treści

    Sprawdź produkty

    Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – zalety

    Skalpele chirurgiczne z wymiennymi ostrzami mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego też zaczniemy właśnie od nich. Przede wszystkim przy zastosowaniu narzędzia lekarz w trakcie zabiegu ma możliwość szybkiej wymiany ostrza na inny rozmiar, bez konieczności utylizowania czy też sterylizacji całego narzędzia. Ponadto, dzięki ciągłej wymianie nożyków, tych nie trzeba ostrzyć, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Co jeszcze przemawia za stosowaniem skalpeli z wymiennymi ostrzami?

    Wysoka trwałość

    Uchwyty do skalpeli najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest odporny na korozję i działanie wysokiej temperatury, co pozwala na bezpieczne wkładanie trzonków do autoklawu czy sterylizatora. Stal nierdzewna może być stosowana w agresywnym środowisku, dlatego też wykonane z niej narzędzia są wykorzystywane przy różnego rodzaju zabiegach, a w tym w chirurgii przewodu pokarmowego. Z materiałów wysokiej jakości wykonywane są też wymienne nożyki.

    Ergonomiczny kształt trzonka

    Uchwyty przeznaczone do skalpeli z wymienni ostrzami są bardzo poręczne. Ich ergonomiczny kształt sprawia, że chirurg nawet przy długotrwałym użytkowaniu zachowuje swobodę ruchu. Możliwość wygodnego ułożenia dłoni znacznie ułatwia prowadzenie narzędzia i pozwala kontrolować siłę nacisku ostrza, co oczywiście przekłada się na wysoką precyzję zabiegu.

    Łatwa wymiana ostrza

    Po każdym użyciu skalpela chirurgicznego z wymiennymi nożykami, jednorazowe ostrze należy usunąć i założyć nowe. Ze względu na przemyślaną budowę narzędzia jest to bardzo proste. Dla większej wygody i bezpieczeństwa, chirurg może jednak wyposażyć się w specjalny przyrząd, dzięki któremu będzie mógł usuwać ostrza w szybki, a zarazem bezpieczny sposób.

    Wygrawerowana podziałka

    Większość trzonków dedykowanych do skalpeli z wymiennymi ostrzami posiada wygrawerowaną miarkę. Dzięki temu, chirurg z wysoką precyzją może wykonywać nawet najmniejsze nacięcia, a to daje doskonałe efekty zabiegów.

    Skalpel chirurgiczny
    Trzonki przeznaczone do skalpeli z wymiennymi ostrzami są poręczne, a do tego często mają wygrawerowane praktyczne podziałki (źródło: www.needpix.com, autor: Lynn Greyling)

    Różne rozmiary

    Jednorazowe ostrza chirurgiczne występują w różnych rozmiarach i kształtach. Te mogą być proste, trójkątne lub zaokrąglone. Ze względu na duże zróżnicowanie, chirurg podczas zabiegu może wybrać takie ostrze, jakie pozwoli mu idealnie naciąć tkankę. Aby zapewnić lekarzowi równowagę, także uchwyty występują w kilku rozmiarach. Mogą się one różnić długością, a co za tym idzie i ciężkością.

    Bezpieczeństwo

    Używanie skalpeli z wymiennymi ostrzami pozwala zachować na sali operacyjnej maksymalną higienę. W końcu nic tak nie eliminuje ryzyka przenoszenia materiału zakaźnego, jak stosowanie narzędzi jednorazowych. Jałowe ostrza chirurgiczne pakowane są w oddzielne, aluminiowe saszetki. W związku z tym, nawet podczas długiego okresu przechowywania, zachowują sterylność i gwarantują wysokie bezpieczeństwo zabiegu.

    Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – wady

    Specjaliści wymieniają wiele zalet skalpeli chirurgicznych z wymiennymi ostrzami. Trzeba jednak jeszcze raz zaznaczyć, że narzędzia te mają także pewne wady. Co można do nich zaliczyć?

    Obowiązek sterylizacji

    Jak już wspomnieliśmy, skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami, posiada wielorazowy trzonek. W związku z tym, po każdym użyciu narzędzia, niezbędna jest jego sterylizacja. Proces wyjaławiania sprzętu zajmuje sporo czasu, a ponadto wymaga zaangażowania specjalisty i wygospodarowania dodatkowego miejsca. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że to właśnie dzięki sterylizacji, ryzyko przeniesienia ciała obcego w okolice pola operacyjnego zostaje zmniejszone do minimum, co daje pacjentowi bezpieczeństwo.

    Konieczność zakupu jednorazowych ostrzy

    Jednorazowe ostrze chirurgiczne po każdym użyciu należy bezwzględnie utylizować. W związku z tym, korzystanie ze skalpeli z wymiennymi nożykami, wiąże się z ponoszeniem niewielkich, ale stałych kosztów. Warto jednak wspomnieć, że jednorazowe ostrza można kupić w ekonomicznym opakowaniu po 100 sztuk, co pozwala sporo zaoszczędzić. Poza tym, w przeciwieństwie do wielorazowych trzonków, nie trzeba ich sterylizować, co jest dużym ułatwieniem dla instrumentariuszy.

    Skalpel chirurgiczny z wymiennymi ostrzami – częsty wybór lekarzy

    Stosowanie skalpeli z wymiennymi ostrzami ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zachować na sali operacyjnej maksimum bezpieczeństwa i zapewnia lekarzowi swobodę ruchów nawet podczas długotrwałych operacji. Ze względu na brak konieczności sterylizacji całego narzędzia, skalpele tego typu są częstym wyborem wśród chirurgów i podologów. Aby zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, lekarze preferują zakup jednorazowych ostrzy w większych, ekonomicznych opakowaniach.

    Źródła:

    • szpitalpila.pl/centralna_sterylizatornia,37.html
    • Dobór gatunku stali i zespołu własności mechanicznych na wytypowane narzędzia chirurgiczne, dr inż. Beata Świeczko-Żurek, Katedra Inżynierii Materiałowej i Spajania, Gdańsk 2017,
    • dezynfekcja24.com/product-pol-597-Trzonek-do-ostrzy-nr-4.html
    • usamedicalsurgical.com/blog/surgical-blades-which-scalpel-is-right-for-your-operating-room,
    • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, K. Bielecki, Makmed, 2008,
    • Surgical Blade Remover, broszury informacyjne Swann-Morton Ltd.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Opatrunek okluzyjny pozwala na całkowite oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego (Źródło: canva.com)

      Opatrunek okluzyjny

      Marcin Lewicki
      Opatrunek powinien być nieprzywierający do rany, a także łatwy do usunięcia po jej zagojeniu. Ponadto musi być sterylny i stanowić barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, a przy tym umożliwiać przeprowadzanie wymiany…
    • Dekontaminacja medyczna pozwala ograniczyć ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, co jest kluczowe w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń (Źródło: canva.com).

      Dekontaminacja medyczna

      Marcin Lewicki
      W celu ograniczenia ryzyka przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów, w szpitalach, a także pozostałych placówkach ochrony zdrowia, konieczna jest dekontaminacja medyczna. Należy poddawać jej nie tylko narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, które mają…
    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Gaziki dla noworodka są dostępne w wersji jałowej i niejałowej, w różnych rozmiarach. Mogą też różnić się nitkowością (Źródło: materiały własne).

      Gaziki dla noworodka

      Marcin Lewicki
      Jednym z największych wyzwań w opiece nad noworodkiem jest jego właściwa pielęgnacja i utrzymanie higieny. Skóra niemowlęcia w pierwszym okresie życia jest szczególnie wrażliwa, dlatego też wymaga specjalnej opieki. Zgodnie…
    • Największym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych wyróżniają się zabiegi klasyczne, z otwarciem jam ciała (Źródło: canva.com)

      Powikłania pooperacyjne

      Marcin Lewicki
      Na skutek niewłaściwego przygotowania pola operacyjnego, źle dobranej techniki operacyjnej czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Te mogą objawiać się wyciekiem ropy, krwawieniem, obrzękiem, silnym…
    • O tym czym przemywać rany po szyciu, a także jaki należy zastosować opatrunek zawsze powinien decydować lekarz (Źródło: canva.com)

      Czym przemywać rany po szyciu?

      Marcin Lewicki
      To, jak szybko zagoi się rana i jak będzie wyglądać blizna, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest pielęgnowana. Kluczową kwestię odgrywa w tym przypadku dobór właściwego…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    Rozmiar L XL
    Długość rękawa 57cm 60cm
    Długość całkowita 110cm 120cm
    Szerokość ramion 62cm 70cm
    Szerokosć na dole 130cm 150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość rękawa 48cm 50cm 52cm 54cm 56cm
    Długość całkowita 109cm 111cm 115cm 119cm 122cm

    Ubrania chirurgiczne

    Rozmiar S M L XL XXL
    Długość bluzy 70cm 72cm 75cm 77cm 82cm
    Szerokość ramion 53cm 56cm 59cm 63cm 67cm
    Szerokość w pasie 50cm 53cm 56cm 61cm 64cm
    Długość spodni 99cm 101cm 107cm 113cm 116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×