Szew pojedynczy – charakterystyka rodzajów

Szycie chirurgiczne wymaga od chirurga ogromnej zręczności oraz doświadczenia w wiązaniu węzłów. Zwłaszcza, kiedy lekarz decyduje się na szew przerywany. Technika szwu pojedynczego pozwala dokładnie zespolić tkanki, co przekłada się na wysoki efekt estetyczny. Co ważne, podczas zaopatrywania rany chirurg może zastosować wiele metod szwu przerywanego. Czym charakteryzują się poszczególne z nich?

Spis treści

  Sprawdź produkty

  Szew węzełkowy zwykły

  Technika szwu węzełkowego należy do najprostszych metod zespalania tkanek. Chirurdzy najczęściej stosują ją do zespalania tkanek spoistych będących pod napięciem oraz podczas szycia skóry w chirurgii plastycznej. Za pomocą szwu pojedynczego lekarz jest w stanie zbliżyć do siebie zarówno brzegi ran operacyjnych, jak i urazowych.

  Szew węzełkowy jest łatwy w zakładaniu, co znacznie przyśpiesza przebieg operacji. Poza tym, przy zastosowaniu nici niewchłanialnych, lekarz po zagojeniu rany nie ma trudności z ich usuwaniem. Niemniej jednak, aby uzyskać wysoki efekt estetyczny, podczas zakładania szwu węzełkowego zwykłego chirurg musi pamiętać o wywinięciu brzegów rany za zewnątrz.

  Do prostego zaopatrywania ran skóry taką metodą lekarze rekomendują stosowanie nici niewchłanialnych. Dobrym wyborem są monofilamenty FILAPEAU® oraz COROLENE®, które dodatkowo zapewniają uzyskanie ładnej blizny.

  • Corolene nici chirurgiczne niewchłanialne polipropylen
   Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, polipropylen COROLENE®
   Szwy syntetyczne, monofilamentowe, niewchłanialne. Wykonane z polipropylenu. Bardzo miękkie i gładkie – zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Innowacyjne pakowanie “na prosto” zwiększa poręczność użytkowania. Wysoka wytrzymałość na rozciąganie umożliwia stosowanie szwu we wszystkich technikach szycia chirurgicznego. Rekomendowane do chirurgii sercowo-naczyniowej oraz chirurgii kosmetycznej. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek.
   Cena:od 390,67
  • nici chirurgiczne niewchłanialne Filapeau nylon
   Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne nylon FILAPEAU®
   Nici syntetyczne, monofilamentowe z nylonu (poliamid 6.6). Bardzo delikatne i odporne na zerwania – gwarantują bezpieczeństwo i doskonały efekt estetyczny. Występują w kolorze granatowym lub bezbarwnym. Zaopatrzone w plastyczną i wytrzymałą atraumatyczną igłę chirurgiczną. Rekomendowane do zbliżania brzegów skóry i w zabiegach chirurgii plastycznej. 36 saszetek w opakowaniu.
   Cena:od 209,30

  Szew węzełkowy pogrążony

  Metoda szwu pogrążonego polega na wiązaniu węzłów w głębi rany. Podczas zakładania szwów tego typu specjaliści rekomendują stosowanie nici wchłanialnych. Dzięki temu, w przyszłości lekarz nie musi ich usuwać.

  Celem zakładania szwów węzełkowych pogrążonych jest mechaniczne wzmocnienie miejsca zespolenia przy równoczesnym utrzymaniu hemostazy. Technika szwu węzełkowego pogrążonego pozwala również na likwidację wolnej przestrzeni w okolicach rany, która mogła powstać na skutek obkurczania się tkanek.

  Szew pogrążony wykorzystywany jest głównie do zespalania tkanki podskórnej czy błon śluzowych. Chirurg podczas zakładania szwów tego typu może zdecydować się na wiązanie węzła skierowanego w stronę dna lub w stronę powierzchni rany. Pierwsza metoda polecana jest w przypadku zespalania tkanek podskórnych, natomiast druga podczas szycia tkanek położonych głębiej.

  źródłó: it.wikipedia.org, autor: Rocco Cusari

  Pojedynczy szew materacowy

  Szew materacowy pionowy

  Zastosowanie szwu materacowego pionowego pozwala na optymalną adaptacje brzegów rany. Lekarze stosują go głownie do zapatrywania ran skóry. Dzięki niemu chirurg może uzyskać wysoki efekt estetyczny nawet wtedy, gdy skóra ma skłonności do podwijania się.

  W przypadku zakładania szwów materacowych pionowych należy zwrócić uwagę na to, by każdy węzeł znajdował się po tej samej stronie rany. Podczas szycia ważne jest także, aby nie ciągnąć za nici zbyt gwałtownie, ponieważ skóra może ulec uszkodzeniu. By zmniejszyć traumatyzację tkanek podczas zaopatrywania chirurg powinien wybrać szwy chirurgiczne średniej grubości.

  Szew materacowy poziomy

  Pojedynczy szew materacowy poziomy jest przez chirurgów stosowany znacznie rzadziej niż pionowy. Niemniej jednak, zakładanie szwów tego typu wykorzystywane jest podczas przyszywania przeszczepów skóry. Technika szwu pojedynczego zapewnia ścisłe przyleganie nawet w przypadku dużej różnicy między poziomem przeszczepu a poziomem rany. Lekarz musi jednak pamiętać, by wiązać węzeł od strony otaczającej ubytek.

  Za pomocą metody szwu materacowego poziomego chirurdzy mogą zespalać również mięśnie oraz powięź. Z uwagi na to, iż szwy pojedyncze materacowe pozwalają wywinąć brzeg rany na zewnątrz, lekarze sporadycznie decydują się na zaopatrywanie nimi ran skóry.

  Szew materacowy pionowy z dodatkowa pętlą

  Zastosowanie pionowego szwu materacowego z dodatkową pętlą umożliwia rozłożenie napięcia na trzy poziomy – głęboki, powierzchowny oraz zewnętrzny. Technika szycia ułatwia wywinięcie brzegów rany, co znacznie przyśpiesza proces zrostu. Dodatkowa pętla pozwala również zaadaptować brzegi rany. W związku z tym, metoda zapewnia lepsze efekty gojenia.

  Ponadto, dzięki pętli lekarz ma możliwość łatwiejszego usunięcia szwu w sytuacji, gdy zastosuje nici niewchłanialne. Chirurdzy korzystają z techniki szwu z dodatkową pętlą podczas zaopatrywania ran skóry, gdy konieczne jest rozłożenie napięcia na poszczególne elementy szwu.

  Szew materacowy poziomy z dodatkowa pętlą

  Właściwości poziomego szwu materacowego z dodatkowa pętlą są podobne jak w przypadku szwu pionowego. Technika szycia pozwala na jednoczesne wywinięcie oraz adaptację brzegów rany, przez co zaopatrywanie przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Zakładanie poziomego szwu materacowego z dodatkową pętlą zapewnia estetyczną bliznę, przez co chirurdzy wykorzystują go do szycia ran skóry.

  Co istotne, dodatkowa pętla zmniejsza prawdopodobieństwo zagłębiania się szwu w tkanki. Z tego powodu, usuwanie nici chirurgicznych po zagojeniu rany jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Zaletą poziomego szwu materacowego z dodatkową pętlą jest również rozłożenie napięcia (analogicznie jak w przypadku szwu pionowego).

  Szew materacowy pionowy częściowo pogrążony

  Technika szwu częściowo pogrążonego stosowana jest do zaopatrywania ran skóry. Zarówno wkłucie igły, jak i wykłucie, wykonywane jest przy tym samym brzegu rany, natomiast każdy kolejny węzeł wiązany jest po tej samej stronie rany.

  Metoda szwu materacowego pionowego częściowo pogrążonego pozwala uniknąć upośledzenia ukrwienia wierzchnich warstw skóry. W związku z tym, używa się jej zwłaszcza, gdy istnieje podejrzenie niepewnego ukrwienia. Co ważne, pierwsze wkłucie lekarz powinien wykonywać od tej strony skóry, która jest ukrwiona lepiej. W przeciwnym razie szew może nie spełniać swojego zadania.

  Szew materacowy poziomy częściowo pogrążony

  Podobnie jak w przypadku pogrążonego szwu materacowego pionowego, szew poziomy jest stosowany, gdy istnieje podejrzenie niepewnego ukrwienia skóry. Prawidłowo założony szew zmniejsza ryzyko upośledzenia ukrwienia powierzchownych warstw skóry oraz umożliwia zbliżenie brzegów rany, które mają różną grubość.

  Chirurdzy decydują się na zakładanie szwów tego typu głównie podczas wszywania płatów skórno-tłuszczowych. Dzięki niemu, lekarz jest w stanie uzyskać gładką bliznę nawet w przypadku dużych ubytków tkankowych.

  Szew pojedynczy wgłębiający

  Istnieją dwie odmiany szwów wgłębiających – według Lemberta oraz według Halsteda. Chirurdzy wykorzystują je do zespalania błon surowiczych oraz szycia narządów pokrytych błoną. Szew wgłębiający według Halsteda umożliwia zawinięcie brzegów rany do środka, co sprawia, że zewnętrzne powierzchnie tkanki do siebie przylegają.

  Technika szwów wgłębiających zapewnia dokładne zespolenie tkanek, aczkolwiek wiązanie pojedynczych szwów jest bardzo czasochłonne i wymaga dużej wprawy chirurga.

  Szew typu „zetka”

  Istnieje kilka technik zakładania szwów typu „zetka”. Metodę w której nici na zewnątrz rany układają się względem siebie równolegle, lekarze stosują do zaopatrywania ran skóry. Natomiast pozostałe techniki zakładania szwów tego typu chirurdzy wykorzystują podczas zespalania błon surowiczych.

  Zakładanie węzłów wymaga doświadczenia ze strony chirurga, ponieważ nieodpowiednie wiązanie może doprowadzić do rozejścia się brzegów rany. Co ważne, w trakcie szycia błon chirurg musi zwracać uwagę, by zarówno wkłucie jak i wykłucie wykonywane były w równych odstępach od brzegu rany.

  W następnym wpisie wyjaśniamy, w jakich sytuacjach decydować się na zakładanie szwów pojedynczych. Zapraszamy do lektury!

  Źródła:

  1. Podstawy szycia chirurgicznego; M. Trybus, MP Wydawnictwo, Kraków 2006, wyd.3,
  2. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
  3. Podstawy chirurgii plastycznej, wyd. I, M. Trybus, MP Wydawnictwo, Kraków 2005,
  4. ETHICON INC, Ethicon Wound Closure Manual, 2004,
  5. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011,
  6. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2,
  7. „Zamknięcie powłok jamy brzusznej – szew ciągły czy szwy pojedyncze?” W. Zimmer, T. Urbanek, D. Stańczyk, Chirurgia Polska 2008.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Kiedy możliwe jest pozostawienie nici chirurgicznej?

   Sklep Medyczny Madens
   Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta może prowadzić do powstania silnej reakcji tkankowej. Zwłaszcza przy zastosowaniu szwów o dużej średnicy lub naturalnych. Są jednak takie przypadki, kiedy pozostawienie nici chirurgicznej…
  • Szew ciągły – podstawowe techniki

   Sklep Medyczny Madens
   W zależności od umiejscowienia oraz napięcia rany, operujący musi zdecydować się na taki szew, który będzie podtrzymywał tkanki przez odpowiednio długi czas. W przypadku, gdy konieczne jest rozłożenie napięcia tkankowego,…
  • Szew ciągły – wady, zalety i zastosowanie

   Sklep Medyczny Madens
   Podczas zespalania tkanek chirurg może zdecydować się na zakładanie szwu ciągłego lub kilku pojedynczych szwów węzełkowych. Zarówno jedna i druga metoda ma swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniej techniki szycia…
  • szew śródskórny

   Szew śródskórny – wskazówki, zalety i wady

   Sklep Medyczny Madens
   Podczas zaopatrywania ran skóry chirurg może zdecydować się na szew śródskórny, który jest idealną alternatywą dla szwu pojedynczego. Zwłaszcza, gdy lekarz nie jest doświadczony w wiązaniu dużej ilości węzłów. Technika…
  • szycie ran skóry

   Szwy pojedyncze – kiedy się na nie zdecydować?

   Sklep Medyczny Madens
   Istnieje wiele metod zespalania tkanek. Specjaliści dzielą je na dwie podstawowe grupy. Jedną z nich jest zastosowanie szwu ciągłego, a drugą zakładanie szwów pojedynczych (węzełkowych). W zależności od miejsca występowania…
  • Proste zeszycie rany skóry – jak zszyć ranę?

   Sklep Medyczny Madens
   Od techniki szycia skóry zależy efekt estetyczny, który jest szczególnie ważny w przypadku ran twarzy, szyi czy dłoni. Proste zeszycie rany skóry należy do mało skomplikowanych metod zamykania. Niemniej jednak, wymaga dużej wiedzy i…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×