Kiedy możliwe jest pozostawienie nici chirurgicznej? – Sklep Medyczny Madens

Kiedy możliwe jest pozostawienie nici chirurgicznej?

Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta może prowadzić do powstania silnej reakcji tkankowej. Zwłaszcza przy zastosowaniu szwów o dużej średnicy lub naturalnych. Są jednak takie przypadki, kiedy pozostawienie nici chirurgicznej jest możliwe, a nawet konieczne. Więcej na ten temat w kolejnych akapitach.

Sprawdź produkty

W jakich zabiegach możliwe jest pozostawienie nici chirurgicznej?

Chirurg zawsze powinien dobierać nici chirurgiczne do rodzaju zabiegu oraz specyfikacji tkanek, na jakich będzie przeprowadzany. Kiedy charakter zabiegu wymaga stałego wsparcia tkanek, konieczne jest pozostawienie nici chirurgicznej w organizmie. W takim przypadku chirurg powinien postawić na szwy, które przez długi czas zachowują niezmienną początkową wytrzymałość mechaniczną.

Pozostawienie nici chirurgicznej ze względu na konieczność permanentnego wsparcia tkanek ma miejsce zwłaszcza w chirurgii sercowo-naczyniowej oraz przy wszywaniu sztucznych wszczepów. Mocnego i trwałego połączenia tkanek wymaga także wiele zabiegów ortopedycznych.

Kiedy zabieg wymaga podtrzymania tkanek wewnątrz organizmu tylko do czasu ich zrośnięcia, pozostawienie nici chirurgicznej jest możliwe tylko i wyłącznie przy zastosowaniu materiałów wchłanialnych. Nici chirurgiczne wchłanialne są powszechnie stosowane w urologii, ginekologii, stomatologii i chirurgii plastycznej. Rzadziej używa się ich w chirurgii skóry. Ze względu na brak konieczności usuwania szwów, ich zastosowanie jest uzasadnione szczególnie w chirurgii dziecięcej.

Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta jest możliwe przy zastosowaniu nici wchłanialnych, co często ma miejsce w chirurgii plastycznej (Źródło: pixabay.com, autor: sungmin cho)
Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta jest możliwe przy zastosowaniu nici wchłanialnych, co często ma miejsce w chirurgii plastycznej (Źródło: pixabay.com, autor: sungmin cho)

Pozostawienie nici chirurgicznej – jakie szwy nie wymagają usuwania?

Tak jak już wspomnieliśmy, pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta jest możliwe tylko i wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. To znaczy, kiedy konieczne jest permanentne wsparcie tkanek albo kiedy chirurg stosuje nici wchłanialne. Kiedy zabieg wymaga długotrwałego i stałego wsparcia w tkankach, niezbędne jest zastosowanie nici niewchłanialnych o wysokiej biostabilności, czyli takich, które nie ulegają działaniu enzymów tkankowych.

Kiedy zabieg wymaga jedynie czasowego wsparcia tkanek, a chirurg chciałby uniknąć usuwania szwów, może zastosować nici chirurgiczne wchłanialne, czyli takie, które ulegają stopniowej resorpcji. Rozkładają się na drodze hydrolizy, wywołując jedynie minimalny odczyn zapalny. Szew pozostawiony w organizmie nie może wywoływać silnych odczynów tkankowych, dlatego też kluczowy jest dobór optymalnych nici chirurgicznych.

Nici chirurgiczne wchłanialne

Tak jak już wspomnieliśmy, nici chirurgiczne wchłanialne ulegają stopniowej resorpcji wywołując przy tym minimalny odczyn zapalny, dzięki czemu mogą być stosowane do operacyjnego zespolenia tkanek wewnątrz organizmu. Ze względu na zdolność do absorpcji, po zagojeniu się rany nie trzeba ich usuwać. To jak długo będą się wchłaniać zależy od rodzaju zastosowanej nici, a także umiejscowienia w organizmie i stanu zdrowia pacjenta. Najszybciej wchłaniają się nici o niskiej masie cząsteczkowej, takie jak OPTIME® R, natomiast najdłużej nici monofilamentowe o wysokiej odporności na działanie agresywnych płynów ustrojowych, czyli MONOTIME®.

Ponieważ nici chirurgiczne wchłanialne zapewniają jedynie czasowe podtrzymywanie tkanek, stosuje się je tylko i wyłącznie w zabiegach, które nie wymagają podtrzymywania permanentnego. Nici wchłanialne naturalne mogą wykazywać silne właściwości odczynowe, przez co stosuje się je bardzo rzadko. Alternatywą są nici syntetyczne, które wywołują niewielką reakcję organizmu.

Wspomnieliśmy już, że nici chirurgiczne wchłanialne mogą być stosowane w chirurgii skóry i chirurgii plastycznej. Kluczową kwestią jest jednak dobranie szwu w taki sposób, żeby nie wywoływał silnych odczynów. Szwy wchłanialne o strukturze monofilamentu, takie jak ADVANTIME®, zapewniają płynny pasaż przez tkankę i jednocześnie zapobiegają osadzaniu się bakterii, gwarantując doskonałe wyniki gojenia się ran. Ze względu na delikatność, można stosować je nawet w chirurgii kosmetycznej i rekonstrukcyjnej.

Czym różnią się nici monofilamentowe od multifilamentowych? Zapraszamy do przeczytania artykułu poświęconego tej tematyce.

Nici chirurgiczne niewchłanialne

W większości przypadków nici chirurgiczne niewchłanialne po zagojeniu rany wymagają usunięcia. Nie ulegają rozpuszczeniu, a pozostawione w tkance mogą stać się źródłem zakażenia – zwłaszcza jeśli są wykonane z naturalnych materiałów. Są jednak takie zabiegi, które wymagają permanentnego wsparcia tkanek, a co za tym idzie, wymagają zastosowania takich nici, które przez długi czas utrzymują się w niezmienionym stanie. W przypadku zabiegów tego typu chirurg powinien stawiać na szwy odznaczające się znikomą reakcją tkankową. Minimalny odczyn tkanki zapewniają zaś przede wszystkim nici syntetyczne.

Kiedy zabieg wymaga długotrwałego i stałego wsparcia w tkankach, szew musi zapewniać wysoką biostabilność. To znaczy, że powinien zachowywać niezmienną początkową wytrzymałość mechaniczną zarówno w trakcie, jak i po założeniu. Co istotne szew, który ma zapewniać permanentne wsparcie tkanek, powinien być odporny na działania enzymów tkankowych. Wysoką biostabilność zapewniają nici chirurgiczne wykonane np. z polipropylenu.

W tym miejscu warto jeszcze raz zwrócić uwagę na to, że pozostawienie nici chirurgicznej niewchłanianej może mieć miejsce tylko i wyłącznie w przypadku zabiegów, które wymagają permanentnego wsparcia tkanek. Zalicza się do nich niektóre zabiegi z zakresu chirurgii sercowo-naczyniowej (w tym procedury CABG), a także zabiegi zespoleń tkanek głębszych pozostających pod dużym napięciem. W przypadku szycia skóry z użyciem nici niewchłanialnych są zaś zdejmowane przez chirurgia po zagojeniu się rany. Istotne jest, aby decyzję co do pozostawienia lub zdjęcia szwu podejmował zawsze specjalista, co zapewni prawidłowe zespolenie rany.

Źródła:

 1. mnocon.github.io/poradnik-chirurgiczny/rozdzial_3_b.html,
 2. dezynfekcja24.com/Nici-chirurgiczne-wchlanialne-i-niewchlanialne-jakie-wlasciwosci-powinny-posiadac-aby-zawsze-wzorowo-spelniac-swoja-role-chelp-pol-92.html,
 3. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
 4. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011.

REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

 • Szew ciągły – podstawowe techniki

  Marcin Lewicki
  W zależności od umiejscowienia oraz napięcia rany, operujący musi zdecydować się na taki szew, który będzie podtrzymywał tkanki przez odpowiednio długi czas. W przypadku, gdy konieczne jest rozłożenie napięcia tkankowego,…
 • Szew ciągły – wady, zalety i zastosowanie

  Marcin Lewicki
  Podczas zespalania tkanek chirurg może zdecydować się na zakładanie szwu ciągłego lub kilku pojedynczych szwów węzełkowych. Zarówno jedna i druga metoda ma swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniej techniki szycia…
 • rodzaje-szwów-pojedynczych

  Szew pojedynczy – charakterystyka rodzajów

  Marcin Lewicki
  Szycie chirurgiczne wymaga od chirurga ogromnej zręczności oraz doświadczenia w wiązaniu węzłów. Zwłaszcza, kiedy lekarz decyduje się na szew przerywany. Technika szwu pojedynczego pozwala dokładnie zespolić tkanki, co przekłada się…
 • szew śródskórny

  Szew śródskórny – wskazówki, zalety i wady

  Marcin Lewicki
  Podczas zaopatrywania ran skóry chirurg może zdecydować się na szew śródskórny, który jest idealną alternatywą dla szwu pojedynczego. Zwłaszcza, gdy lekarz nie jest doświadczony w wiązaniu dużej ilości węzłów. Technika…
 • szycie ran skóry

  Szwy pojedyncze – kiedy się na nie zdecydować?

  Marcin Lewicki
  Istnieje wiele metod zespalania tkanek. Specjaliści dzielą je na dwie podstawowe grupy. Jedną z nich jest zastosowanie szwu ciągłego, a drugą zakładanie szwów pojedynczych (węzełkowych). W zależności od miejsca występowania…
 • Proste zeszycie rany skóry – jak zszyć ranę?

  Marcin Lewicki
  Od techniki szycia skóry zależy efekt estetyczny, który jest szczególnie ważny w przypadku ran twarzy, szyi czy dłoni. Proste zeszycie rany skóry należy do mało skomplikowanych metod zamykania. Niemniej jednak, wymaga dużej wiedzy i…

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2023 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×