Kiedy możliwe jest pozostawienie nici chirurgicznej?

Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta może prowadzić do powstania silnej reakcji tkankowej. Zwłaszcza przy zastosowaniu szwów o dużej średnicy lub naturalnych. Są jednak takie przypadki, kiedy pozostawienie nici chirurgicznej jest możliwe, a nawet konieczne. Więcej na ten temat w kolejnych akapitach.

Spis treści:

  Sprawdź produkty

  W jakich zabiegach możliwe jest pozostawienie nici chirurgicznej?

  Chirurg zawsze powinien dobierać nici chirurgiczne do rodzaju zabiegu oraz specyfikacji tkanek, na jakich będzie przeprowadzany. Kiedy charakter zabiegu wymaga stałego wsparcia tkanek, konieczne jest pozostawienie nici chirurgicznej w organizmie. W takim przypadku chirurg powinien postawić na szwy, które przez długi czas zachowują niezmienną początkową wytrzymałość mechaniczną.

  Pozostawienie nici chirurgicznej ze względu na konieczność permanentnego wsparcia tkanek ma miejsce zwłaszcza w chirurgii sercowo-naczyniowej oraz przy wszywaniu sztucznych wszczepów. Mocnego i trwałego połączenia tkanek wymaga także wiele zabiegów ortopedycznych.

  Kiedy zabieg wymaga podtrzymania tkanek wewnątrz organizmu tylko do czasu ich zrośnięcia, pozostawienie nici chirurgicznej jest możliwe tylko i wyłącznie przy zastosowaniu materiałów wchłanialnych. Nici chirurgiczne wchłanialne są powszechnie stosowane w urologii, ginekologii, stomatologii i chirurgii plastycznej. Rzadziej używa się ich w chirurgii skóry. Ze względu na brak konieczności usuwania szwów, ich zastosowanie jest uzasadnione szczególnie w chirurgii dziecięcej.

  Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta jest możliwe przy zastosowaniu nici wchłanialnych, co często ma miejsce w chirurgii plastycznej (Źródło: pixabay.com, autor: sungmin cho)
  Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta jest możliwe przy zastosowaniu nici wchłanialnych, co często ma miejsce w chirurgii plastycznej (Źródło: pixabay.com, autor: sungmin cho)

  Pozostawienie nici chirurgicznej – jakie szwy nie wymagają usuwania?

  Tak jak już wspomnieliśmy, pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta jest możliwe tylko i wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. To znaczy, kiedy konieczne jest permanentne wsparcie tkanek albo kiedy chirurg stosuje nici wchłanialne. Kiedy zabieg wymaga długotrwałego i stałego wsparcia w tkankach, niezbędne jest zastosowanie nici niewchłanialnych o wysokiej biostabilności, czyli takich, które nie ulegają działaniu enzymów tkankowych.

  Kiedy zabieg wymaga jedynie czasowego wsparcia tkanek, a chirurg chciałby uniknąć usuwania szwów, może zastosować nici chirurgiczne wchłanialne, czyli takie, które ulegają stopniowej resorpcji. Rozkładają się na drodze hydrolizy, wywołując jedynie minimalny odczyn zapalny. Szew pozostawiony w organizmie nie może wywoływać silnych odczynów tkankowych, dlatego też kluczowy jest dobór optymalnych nici chirurgicznych.

  Nici chirurgiczne wchłanialne

  Tak jak już wspomnieliśmy, nici chirurgiczne wchłanialne ulegają stopniowej resorpcji wywołując przy tym minimalny odczyn zapalny, dzięki czemu mogą być stosowane do operacyjnego zespolenia tkanek wewnątrz organizmu. Ze względu na zdolność do absorpcji, po zagojeniu się rany nie trzeba ich usuwać. To jak długo będą się wchłaniać zależy od rodzaju zastosowanej nici, a także umiejscowienia w organizmie i stanu zdrowia pacjenta. Najszybciej wchłaniają się nici o niskiej masie cząsteczkowej, takie jak OPTIME® R, natomiast najdłużej nici monofilamentowe o wysokiej odporności na działanie agresywnych płynów ustrojowych, czyli MONOTIME®.

  Ponieważ nici chirurgiczne wchłanialne zapewniają jedynie czasowe podtrzymywanie tkanek, stosuje się je tylko i wyłącznie w zabiegach, które nie wymagają podtrzymywania permanentnego. Nici wchłanialne naturalne mogą wykazywać silne właściwości odczynowe, przez co stosuje się je bardzo rzadko. Alternatywą są nici syntetyczne, które wywołują niewielką reakcję organizmu.

  Wspomnieliśmy już, że nici chirurgiczne wchłanialne mogą być stosowane w chirurgii skóry i chirurgii plastycznej. Kluczową kwestią jest jednak dobranie szwu w taki sposób, żeby nie wywoływał silnych odczynów. Szwy wchłanialne o strukturze monofilamentu, takie jak ADVANTIME®, zapewniają płynny pasaż przez tkankę i jednocześnie zapobiegają osadzaniu się bakterii, gwarantując doskonałe wyniki gojenia się ran. Ze względu na delikatność, można stosować je nawet w chirurgii kosmetycznej i rekonstrukcyjnej.

  Czym różnią się nici monofilamentowe od multifilamentowych? Zapraszamy do przeczytania artykułu poświęconego tej tematyce.

  Nici chirurgiczne niewchłanialne

  W większości przypadków nici chirurgiczne niewchłanialne po zagojeniu rany wymagają usunięcia. Nie ulegają rozpuszczeniu, a pozostawione w tkance mogą stać się źródłem zakażenia – zwłaszcza jeśli są wykonane z naturalnych materiałów. Są jednak takie zabiegi, które wymagają permanentnego wsparcia tkanek, a co za tym idzie, wymagają zastosowania takich nici, które przez długi czas utrzymują się w niezmienionym stanie. W przypadku zabiegów tego typu chirurg powinien stawiać na szwy odznaczające się znikomą reakcją tkankową. Minimalny odczyn tkanki zapewniają zaś przede wszystkim nici syntetyczne.

  Kiedy zabieg wymaga długotrwałego i stałego wsparcia w tkankach, szew musi zapewniać wysoką biostabilność. To znaczy, że powinien zachowywać niezmienną początkową wytrzymałość mechaniczną zarówno w trakcie, jak i po założeniu. Co istotne szew, który ma zapewniać permanentne wsparcie tkanek, powinien być odporny na działania enzymów tkankowych. Wysoką biostabilność zapewniają nici chirurgiczne wykonane np. z polipropylenu.

  W tym miejscu warto jeszcze raz zwrócić uwagę na to, że pozostawienie nici chirurgicznej niewchłanianej może mieć miejsce tylko i wyłącznie w przypadku zabiegów, które wymagają permanentnego wsparcia tkanek. Zalicza się do nich niektóre zabiegi z zakresu chirurgii sercowo-naczyniowej (w tym procedury CABG), a także zabiegi zespoleń tkanek głębszych pozostających pod dużym napięciem. W przypadku szycia skóry z użyciem nici niewchłanialnych są zaś zdejmowane przez chirurgia po zagojeniu się rany. Istotne jest, aby decyzję co do pozostawienia lub zdjęcia szwu podejmował zawsze specjalista, co zapewni prawidłowe zespolenie rany.

  Źródła:

  1. mnocon.github.io/poradnik-chirurgiczny/rozdzial_3_b.html,
  2. dezynfekcja24.com/Nici-chirurgiczne-wchlanialne-i-niewchlanialne-jakie-wlasciwosci-powinny-posiadac-aby-zawsze-wzorowo-spelniac-swoja-role-chelp-pol-92.html,
  3. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
  4. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *