Kiedy możliwe jest pozostawienie nici chirurgicznej?

Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta może prowadzić do powstania silnej reakcji tkankowej. Zwłaszcza przy zastosowaniu szwów o dużej średnicy lub naturalnych. Są jednak takie przypadki, kiedy pozostawienie nici chirurgicznej jest możliwe, a nawet konieczne. Więcej na ten temat w kolejnych akapitach.

Spis treści

    Sprawdź produkty

    W jakich zabiegach możliwe jest pozostawienie nici chirurgicznej?

    Chirurg zawsze powinien dobierać nici chirurgiczne do rodzaju zabiegu oraz specyfikacji tkanek, na jakich będzie przeprowadzany. Kiedy charakter zabiegu wymaga stałego wsparcia tkanek, konieczne jest pozostawienie nici chirurgicznej w organizmie. W takim przypadku chirurg powinien postawić na szwy, które przez długi czas zachowują niezmienną początkową wytrzymałość mechaniczną.

    Pozostawienie nici chirurgicznej ze względu na konieczność permanentnego wsparcia tkanek ma miejsce zwłaszcza w chirurgii sercowo-naczyniowej oraz przy wszywaniu sztucznych wszczepów. Mocnego i trwałego połączenia tkanek wymaga także wiele zabiegów ortopedycznych.

    Kiedy zabieg wymaga podtrzymania tkanek wewnątrz organizmu tylko do czasu ich zrośnięcia, pozostawienie nici chirurgicznej jest możliwe tylko i wyłącznie przy zastosowaniu materiałów wchłanialnych. Nici chirurgiczne wchłanialne są powszechnie stosowane w urologii, ginekologii, stomatologii i chirurgii plastycznej. Rzadziej używa się ich w chirurgii skóry. Ze względu na brak konieczności usuwania szwów, ich zastosowanie jest uzasadnione szczególnie w chirurgii dziecięcej.

    Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta jest możliwe przy zastosowaniu nici wchłanialnych, co często ma miejsce w chirurgii plastycznej (Źródło: pixabay.com, autor: sungmin cho)
    Pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta jest możliwe przy zastosowaniu nici wchłanialnych, co często ma miejsce w chirurgii plastycznej (Źródło: pixabay.com, autor: sungmin cho)

    Pozostawienie nici chirurgicznej – jakie szwy nie wymagają usuwania?

    Tak jak już wspomnieliśmy, pozostawienie nici chirurgicznej w ciele pacjenta jest możliwe tylko i wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. To znaczy, kiedy konieczne jest permanentne wsparcie tkanek albo kiedy chirurg stosuje nici wchłanialne. Kiedy zabieg wymaga długotrwałego i stałego wsparcia w tkankach, niezbędne jest zastosowanie nici niewchłanialnych o wysokiej biostabilności, czyli takich, które nie ulegają działaniu enzymów tkankowych.

    Kiedy zabieg wymaga jedynie czasowego wsparcia tkanek, a chirurg chciałby uniknąć usuwania szwów, może zastosować nici chirurgiczne wchłanialne, czyli takie, które ulegają stopniowej resorpcji. Rozkładają się na drodze hydrolizy, wywołując jedynie minimalny odczyn zapalny. Szew pozostawiony w organizmie nie może wywoływać silnych odczynów tkankowych, dlatego też kluczowy jest dobór optymalnych nici chirurgicznych.

    Nici chirurgiczne wchłanialne

    Tak jak już wspomnieliśmy, nici chirurgiczne wchłanialne ulegają stopniowej resorpcji wywołując przy tym minimalny odczyn zapalny, dzięki czemu mogą być stosowane do operacyjnego zespolenia tkanek wewnątrz organizmu. Ze względu na zdolność do absorpcji, po zagojeniu się rany nie trzeba ich usuwać. To jak długo szwy będą się wchłaniać zależy od rodzaju zastosowanej nici, a także umiejscowienia w organizmie i stanu zdrowia pacjenta. Najszybciej wchłaniają się nici o niskiej masie cząsteczkowej, takie jak OPTIME® R, natomiast najdłużej nici monofilamentowe o wysokiej odporności na działanie agresywnych płynów ustrojowych, czyli MONOTIME®.

    • nici chirurgiczne wchłanialne Optime R
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA rapid – OPTIME® R
      Szwy syntetyczne, plecione o szybkim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego o specjalnym powleczeniu (PGA Rapid). Zapewniają doskonałe wyniki leczenia ran. Rekomendowane w sytuacjach, w których potrzebny jest krótki czas podtrzymywania rany. Nici bezbarwne, nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. 36 saszetek w opakowaniu.
      Cena:od 372,31
    • nici chirurgiczne wchłanialne Monotime polidioksanon
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PDS MONOTIME®
      Szwy syntetyczne, monofilamentowe o długim czasie absorpcji, wykonane z polidioksanonu (PDS). Charakteryzuje je regularne wchłanianie i wysoka stabilność w długim okresie. Polecane do zaopatrywania ran o długim okresie gojenia.
      Cena:od 379,31

    Ponieważ nici chirurgiczne wchłanialne zapewniają jedynie czasowe podtrzymywanie tkanek, stosuje się je tylko i wyłącznie w zabiegach, które nie wymagają podtrzymywania permanentnego. Nici wchłanialne naturalne mogą wykazywać silne właściwości odczynowe, przez co stosuje się je bardzo rzadko. Alternatywą są nici syntetyczne, które wywołują niewielką reakcję organizmu.

    Wspomnieliśmy już, że nici chirurgiczne wchłanialne mogą być stosowane w chirurgii skóry i chirurgii plastycznej. Kluczową kwestią jest jednak dobranie szwu w taki sposób, żeby nie wywoływał silnych odczynów. Szwy wchłanialne o strukturze monofilamentu, takie jak ADVANTIME®, zapewniają płynny pasaż przez tkankę i jednocześnie zapobiegają osadzaniu się bakterii, gwarantując doskonałe wyniki gojenia się ran. Ze względu na delikatność, można stosować je nawet w chirurgii kosmetycznej i rekonstrukcyjnej.

    • nici chirurgiczne wchłanialne Advantime opakowanie
      Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne poliglekapron 25 (PGCL) ADVANTIME®
      Szwy syntetyczne, monofilamentowe, o średnim okresie absorpcji. Wykonane z poliglekapronu 25 (PGCL). Bardzo miękkie i delikatne – zapewniają doskonałe wyniki gojenia ran. Rekomendowane do szwu ciągłego, śródskórnego, szczególnie gdy wymagany jest wysoki efekt estetyczny. Dostępne są także z igłami kosmetycznymi z precyzyjnym ostrzem EXTRACUT®, przeznaczonymi do chirurgii plastycznej.
      Cena:od 404,51

    Nici chirurgiczne niewchłanialne

    W większości przypadków nici chirurgiczne niewchłanialne po zagojeniu rany wymagają usunięcia. Nie ulegają rozpuszczeniu, a pozostawione w tkance mogą stać się źródłem zakażenia – zwłaszcza jeśli są wykonane z naturalnych materiałów.

    Są jednak takie zabiegi, które wymagają permanentnego wsparcia tkanek, a co za tym idzie, wymagają zastosowania takich nici, które przez długi czas utrzymują się w niezmienionym stanie. W przypadku zabiegów tego typu chirurg powinien stawiać na szwy odznaczające się znikomą reakcją tkankową. Minimalny odczyn tkanki zapewniają zaś przede wszystkim niewchłanialne szwy syntetyczne.

    Kiedy zabieg wymaga długotrwałego i stałego wsparcia w tkankach, szew musi zapewniać wysoką biostabilność. To znaczy, że powinien zachowywać niezmienną początkową wytrzymałość mechaniczną zarówno w trakcie, jak i po założeniu. Co istotne szew, który ma zapewniać permanentne wsparcie tkanek, powinien być odporny na działania enzymów tkankowych. Wysoką biostabilność zapewniają nici chirurgiczne wykonane np. z polipropylenu czy polifluorku winyldenu (PVDF).

    • nici chirurgiczne niewchłanialne naczyniowe Premio PVDF monofilament kardiochirurgia
      Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne PVDF PREMIO®
      Szwy nieresorbowalne wykonane z polifluorku winyldenu (PVDF), o długotrwałej stabilności węzła. Biokompatybilność i delikatna struktura nici pozwala osiągnąć ponadprzeciętny efekt estetyczny i komfort pacjenta po zabiegu. Rekomendowane do kardiochirurgii, stomatologii i chirurgii plastycznej. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek nici chirurgicznych z wyjątkiem szwów nawiniętych na krążek z pianki, które pakowane są po 12 saszetek.
      Cena:od 422,00
    • Corolene nici chirurgiczne niewchłanialne polipropylen
      Nici, szwy chirurgiczne niewchłanialne, polipropylen COROLENE®
      Szwy syntetyczne, monofilamentowe, niewchłanialne. Wykonane z polipropylenu. Bardzo miękkie i gładkie – zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Innowacyjne pakowanie “na prosto” zwiększa poręczność użytkowania. Wysoka wytrzymałość na rozciąganie umożliwia stosowanie szwu we wszystkich technikach szycia chirurgicznego. Rekomendowane do chirurgii sercowo-naczyniowej oraz chirurgii kosmetycznej. Opakowanie zbiorcze zawiera 36 saszetek.
      Cena:od 438,10

    W tym miejscu warto jeszcze raz zwrócić uwagę na to, że pozostawienie nici chirurgicznej niewchłanianej może mieć miejsce tylko i wyłącznie w przypadku zabiegów, które wymagają permanentnego wsparcia tkanek. Zalicza się do nich niektóre zabiegi z zakresu chirurgii sercowo-naczyniowej (w tym procedury CABG), a także zabiegi zespoleń tkanek głębszych pozostających pod dużym napięciem. W przypadku szycia skóry z użyciem nici niewchłanialnych są zaś zdejmowane przez chirurgia po zagojeniu się rany.

    Istotne jest, aby decyzję co do pozostawienia lub zdjęcia szwu podejmował zawsze specjalista, co zapewni prawidłowe zespolenie rany.

    Źródła:

    1. mnocon.github.io/poradnik-chirurgiczny/rozdzial_3_b.html,
    2. dezynfekcja24.com/Nici-chirurgiczne-wchlanialne-i-niewchlanialne-jakie-wlasciwosci-powinny-posiadac-aby-zawsze-wzorowo-spelniac-swoja-role-chelp-pol-92.html,
    3. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015,
    4. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Do uszkodzenia łąkotki może dojść nawet w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności (Źródło: canva.com).

      Szycie łąkotki

      Marcin Lewicki
      Łąkotka to niewielki, ale niezwykle ważny element stawu kolanowego. Odpowiada m.in. za przenoszenie obciążenia, absorbowanie drgań i wstrząsów, a także stabilizację i rozprowadzanie płynu stawowego. Niestety, bardzo łatwo może ulec…
    • Szew ciągły – podstawowe techniki

      Sklep Medyczny Madens
      W zależności od umiejscowienia oraz napięcia rany, operujący musi zdecydować się na taki szew, który będzie podtrzymywał tkanki przez odpowiednio długi czas. W przypadku, gdy konieczne jest rozłożenie napięcia tkankowego,…
    • Szew ciągły – wady, zalety i zastosowanie

      Sklep Medyczny Madens
      Podczas zespalania tkanek chirurg może zdecydować się na zakładanie szwu ciągłego lub kilku pojedynczych szwów węzełkowych. Zarówno jedna i druga metoda ma swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniej techniki szycia…
    • rodzaje-szwów-pojedynczych

      Szew pojedynczy – charakterystyka rodzajów

      Sklep Medyczny Madens
      Szycie chirurgiczne wymaga od chirurga ogromnej zręczności oraz doświadczenia w wiązaniu węzłów. Zwłaszcza, kiedy lekarz decyduje się na szew przerywany. Technika szwu pojedynczego pozwala dokładnie zespolić tkanki, co przekłada się…
    • szew śródskórny

      Szew śródskórny – wskazówki, zalety i wady

      Sklep Medyczny Madens
      Podczas zaopatrywania ran skóry chirurg może zdecydować się na szew śródskórny, który jest idealną alternatywą dla szwu pojedynczego. Zwłaszcza, gdy lekarz nie jest doświadczony w wiązaniu dużej ilości węzłów. Technika…
    • szycie ran skóry

      Szwy pojedyncze – kiedy się na nie zdecydować?

      Sklep Medyczny Madens
      Istnieje wiele metod zespalania tkanek. Specjaliści dzielą je na dwie podstawowe grupy. Jedną z nich jest zastosowanie szwu ciągłego, a drugą zakładanie szwów pojedynczych (węzełkowych). W zależności od miejsca występowania…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×