Rodzaje siatek chirurgicznych

Siatka chirurgiczna jest materiałem szewnym, służącym do zaopatrywania przepuklin. Powinna być bezpieczna i nie powodować negatywnych reakcji organizmu. Implantacja siatki jest niezbędna w leczeniu przepukliny brzusznej i pooperacyjnej. Możemy je podzielić ze względu na stopień resorpcji, materiał wykonania, czy rozmiar oczek. Dodatkowo rozróżniamy siatki płaskie i przestrzenne. W poniższym artykule postaramy się w jasny sposób przedstawić szczegółową klasyfikacje siatek chirurgicznych.

Dzięki siatce chirurgicznej możemy zaopatrzyć ranę bez napięcia jej brzegów. Najlepsi chirurdzy już dawno przestali operować przepukliny bez zastosowania tych materiałów. Wszystko z powodu częstych nawrotów przepuklin i skarg pacjentów na silne bóle w okolicach rany pooperacyjnej. Zastosowanie siatki odznacza się wysoką skutecznością operacji i minimalnym ryzykiem nawrotu przepukliny.

Przykład siatki wykorzystywanej w operacji przepukliny pachwinowej. (fot. Wikipedia)

WCHŁANIALNE, CZĘŚCIOWO WCHŁANIALNE I NIEWCHŁANIALNE

Zastanawiasz się czym różnią się wchłanialne materiały szewne od niewchłanialnych? Przeczytaj artykuł poświęcony tej tematyce.

SIATKI PRZEPUKLINOWE – RODZAJE

Praktycznie we wszystkich przypadkach leczenia przepuklin ściany brzucha zaleca się stosowanie materiału syntetycznego. Ma on dużą wytrzymałość mechaniczną i dobrą tolerancje kliniczną. Materiały szewne możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane.

Siatka polipropylenowa chirurgiczna

Siatki wykonane z tego materiału są hydrofobowe i szybko wrastają w sąsiadujące tkanki. Według wielu chirurgów tradycyjne siatki polipropylenowe są sztywne i powodują niepożądane reakcje organizmu. Badania dowiodły, że dla prawidłowego wzmocnienia wystarczy mniejsza ilość materiału. W związku z tym producenci postanowili wyprodukować materiały o strukturze luźnej plecionki. W ten sposób powstały tzw. siatki lekkie. PROMESH® LIGHT są materiałami wykonanymi z luźno plecionego polipropylenu. Stawiając na nie ograniczamy ból pacjenta i ryzyko stanu zapalnego, dzięki minimalnej ilości implantowanego materiału.

Siatka polipropylenowa z warstwą silikonową

Są to głównie siatki separujące. Sprasowany termicznie polipropylen z silikonową warstwą antyadhezyjną zapewnia przerost tkanki przez siatkę i zapobiega tworzeniu się zrostów wewnątrzotrzewnowych. Można je docinać bez obawy, że się rozwarstwią. Zalicza się do nich materiały SIL PROMESH®, które są bardzo elastyczne.

Siatka chirurgiczna poliesterowa

Należą do nich materiały dwu- i trójwymiarowe. Odznaczają się dobrą tolerancją kliniczną. Pleciony poliester ma wysoką wytrzymałość mechaniczną, a jego zastosowanie jest bezpieczne dla pacjenta. PROMESH® FLEX jest przykładem poliestrowej dzianiny, która jest rekomendowana do zaopatrywania przepuklin metodą laparoskopową i otwartą.

Kompozyt poliglekapronu PGA-CL i polipropylenu

Lekkie, częściowo wchłanialne plecionki. Materiały wykonane z tych włókien charakteryzują się doskonała pamięcią kształtu. Dzięki temu umieszczenie siatki w przestrzeni zaotrzewnowej jest o wiele łatwiejsze.

SIATKI CHIRURGICZNE PŁASKIE I PRZESTRZENNE

  • Płaskie – należą do nich zarówno materiały resorbowalne, jak i nieresorbowalne. Mogą być używane do zaopatrywania wszystkich typów przepuklin. Szczególnie rekomendowane przy zastosowaniu metody kratkowej lub metody Lichtensteina. Do siatek dwuwymiarowych zalicza się PROMESH® T, które mają wyjątkowa poręczność, co jest szczególnie ważne w zabiegach naprawczych wykonywanych techniką laparoskopową.
  • Przestrzenne – są niewchłanialne lub częściowo wchłanialne. Mają zastosowanie w leczeniu przepuklin pachwinowych prostych i skośnych metodą laparoskopową. Niektórzy chirurdzy stosują je w operowaniu małych przepuklin brzusznych. Przykładem siatek trójwymiarowych do zaopatrywania przepuklin metodą otwartą są PROMESH® SOFT EVOLUTION.
Siatki chirurgiczne wykonane z polipropylenu są wykorzystywane zarówno w chirurgii otwartej jak i laparoskopowej. Najbezpieczniej będzie wybierać te o strukturze luźnej plecionki. (fot. Wikipedia)

RÓŻNORODNOŚĆ WYMIARÓW I KSZTAŁTÓW

Producenci oferują nam siatki różnych rozmiarów i kształtów. Z tego powodu zawsze możemy wybrać siatkę o odpowiedniej wielkości, dostosowując ją do rozmiarów zaopatrywanej rany, bez potrzeby jej docinania. Poniżej przedstawiamy przykładowe formy siatek chirurgicznych, rozmiary i metody ich wykorzystywania:

  • Owalne: 10 cm x 15 cm, 15 cm x 20 cm, np. chirurgia laparoskopowa
  • Okrągłe: średnica 5 cm i 11 cm, np. metoda korkowa, chirurgia laparoskopowa.
  • Kwadratowe: 15 cm x 15 cm, chirurgia laparoskopowa lub otwarta
  • Prostokątne: 7 cm x 15 cm, 30 cm x 50 cm, np. metoda laparoskopowa lub otwarta
  • Anatomiczne: 10,5 cm x 14,8 cm, 13,5 cm x 15,6 cm. Charakteryzuje je idealne dopasowanie i doskonała pamięć kształtu, która pozwala na szybkie rozmieszczenie w leczonym obszarze.

CENY SIATEK CHIRURGICZNYCH

Wśród producentów materiałów szewnych możemy zauważyć duże zróżnicowanie cen. Cena siatki przepuklinowej różni się w zależności od jej kształtu i materiału z którego została wykonana. Nie zapominajmy, że na cenę wpływają także cechy szczególne danej siatki.

Najtańsze siatki chirurgiczne

Najniższą cena charakteryzują się dwuwymiarowe siatki z plecionego polipropylenu i te poliestrowe. Należą do nich niewchłanialne materiały polipropylenowe PROMESH® T, czy poliestrowe PROMESH® FLEX. Im większy rozmiar, tym wyższa cena siatki przepuklinowej.

Droższe siatki chirurgiczne

Ze względu na doskonałe dopasowanie, siatki anatomiczne charakteryzują się wyższą ceną. Do najdroższych siatek zaliczamy te kompozytowe. Częściowo wchłanialne kompozyty to innowacyjna konstrukcja, która ułatwia umieszczenie siatki w przestrzeni zaotrzewnowej. Z tego powodu ich cena jest najwyższa.

Zdecydowałeś się na zakup konkretnej siatki przepuklinowej? W naszej ofercie znajdziesz siatki chirurgiczne każdego rodzaju, w atrakcyjnej cenie.

Wybranie najlepszej siatki

Podczas każdego zabiegu należy pamiętać jak ważne jest dobranie siatki o rozmiarze i kształcie dopasowanym do miejsca i wielkości przepukliny. W każdym przypadku zastosowane materiały szewne powinny być wytrzymałe i sterylne. Nigdy nie powinny wywoływać reakcji zapalnej organizmu. Po więcej szczegółowych informacji, dotyczących różnych rodzajów siatek chirurgicznych, zapraszamy na strony internetowe naszych produktów.

Źródła: