To jakie szwy po porodzie zakłada lekarz i czy są one konieczne, zależy od tego czy dochodzi do niego siłami natury czy na drodze cesarskiego cięcia. Mogą być one rozpuszczalne lub nie – wtedy też w odpowiednim czasie należy je ściągnąć. Jak długo wchłania się szew rozpuszczalny po porodzie i czy pacjentka może czuć przy tym dyskomfort? Po jakim czasie ściąga się szwy po porodzie, kiedy są one nierozpuszczalne? Podpowiadamy!
Spis treści
Jakie szwy po porodzie mogą być założone pacjentce? Rodzaje
W przypadku porodu naturalnego, przy którym dochodzi do pęknięcia lub nacięcia krocza, jak i cesarskiego cięcia, niezbędne jest zastosowanie nici chirurgicznych, które będą w stanie odpowiednio podtrzymywać tkanki. Jednocześnie muszą one także pozwolić im prawidłowo się goić. Szwy po porodzie naturalnym najczęściej są rozpuszczalne. Szwy po cesarce – rozpuszczalne i nierozpuszczalne. Zależy bowiem czy są to szwy wewnętrzne po porodzie czy szwy zewnętrzne.
Jakie szwy po porodzie zakładane są pacjentkom rodzącymi siłami natury, u których dojdzie do samoistnego pęknięcia krocza lub jego nacięcia? Najczęściej są to nici rozpuszczalne, czyli takie, które z czasem ulegają wchłonięciu. To oznacza, że nie trzeba ich już usuwać. Może jednak zdarzyć się, że szwy rozpuszczalne w pochwie po porodzie będą sprawiać pacjentce dyskomfort. W takim przypadku wcześniej można je usunąć. Najlepiej jednak zrobić dopiero po upływie 7 dni – tyle bowiem najczęściej goi się rana po nacięciu krocza.
Jakie konkretnie szwy po porodzie siłami natury mogą zostać założone pacjentce? Częstym wyborem wśród położników są wielowłóknowe nici z kwasu poliglikolowego (PGA). Aby uniknąć nadmiernej traumatyzacji tkanki, najlepsze będą takie z dodatkowym powleczeniem (np. OPTIME®R).
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA rapid – OPTIME® RSzwy syntetyczne, plecione o szybkim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego o specjalnym powleczeniu (PGA Rapid). Zapewniają doskonałe wyniki leczenia ran. Rekomendowane w sytuacjach, w których potrzebny jest krótki czas podtrzymywania rany. Nici bezbarwne, nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. 36 saszetek w opakowaniu.Cena:od 346,42zł
Niekiedy zdarza się, że w ciąży u pacjentki stwierdzona zostaje niewydolność szyjki macicy, która może prowadzić do poronienia albo przedwczesnego porodu. Aby temu zapobiec, lekarz może założyć w takim przypadku szwy na szyjce macicy. Po porodzie, przy kolejnej ciąży, również może okazać się to konieczne. Tak zwany szew szyjkowy można założyć za pomocą nici niewchłanialnych mutlifilamentowych. Oczywiście, takie szwy na szyjce macicy po porodzie mogą powodować pewne powikłania (m.in. urazy szyjki macicy), natomiast te zdarzają się rzadko, a sama metoda jest bardzo skuteczna.
Jakie szwy po porodzie zakładane są pacjentkom przy cesarskim cięciu? Inne służą do zaopatrywania mięśnia i otrzewnej macicy, natomiast inne do zamknięcia rany skóry. Kiedy mowa o szwach wewnętrznych, stosowane są te wchłanialne. Bardzo często lekarze sięgają w tym przypadku po plecione nici chirurgiczne wykonane z poliglaktyny 910 (PGLA), najlepiej takie powlekane polikaprolaktonem i stearynianem wapnia, których przykładem są GLACTIME®. Szwy rozpuszczalne po cesarce wchłaniają się z reguły kilka tygodni.
-
Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGLA GLACTIME®Nici plecione wykonane z poliglaktyny 910 o średnim czasie absorpcji. Wyróżnia je przewidywalna, regularna absorpcja z wysoką początkową siłą podtrzymywania. Miękka struktura plecionki zapewnia wysoką poręczność użytkowania i łatwe sprowadzenie węzła. Wyjątkowo poręczne i wytrzymałe nici, o szerokim zastosowaniu w chirurgii ogólnej. 36 saszetek w opakowaniu.Cena:od 247,04zł
Do zaopatrzenia rany od zewnątrz lekarze najczęściej wybierają syntetyczne nici niewchłanialne np. z nylonu. Aby blizna była jak najmniej widoczna, prowadzą szew ciągły.
Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie?
Wiele pacjentek będących w ciąży zastanawia się nad tym jak wyglądają szwy rozpuszczalne po porodzie naturalnym, a także jak długo rozpuszczają się szwy po cesarce. Jest to dość indywidualna kwestia. To jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie zależy od różnych czynników. Istotny wypływ na to ma m.in. to, jak wygląda proces gojenia się rany.
Co jeszcze wpływa na to, ile rozpuszczają się szwy po porodzie? To ile czasu rozpuszczają się szwy po porodzie, w dużej mierze zależy od tego, jakich użyto do ich założenia nici. Znaczenie ma oczywiście też to, czy był to poród naturalny czy cesarskie cięcie.
Szwy rozpuszczalne po porodzie naturalnym, w przypadku którego doszło do nacięcia krocza, wchłaniają się szybciej. Najczęściej nie ma po nich śladu już po upływie 3 tygodni. Warto przygotować pacjentkę na to, że szwy rozpuszczalne po porodzie siłami natury nieco wcześniej mogą zacząć się wykruszać. Po jakim czasie rozpuszczają się szwy po porodzie drogą cesarskiego cięcia? Z reguły dzieje się to po upływie 3 miesięcy. Niekiedy jednak to, jak długo rozpuszczają się szwy po cesarce, przedłuża się do 6 miesięcy.
Czy szwy po porodzie mogą pęknąć? Jak je pielęgnować?
Kobiety, u których konieczne okazało się nacięcie krocza albo doszło do jego samoistnego pęknięcia, często zastanawiają się też nad tym, czy szwy po porodzie mogą pęknąć. To samo dotyczy tych pacjentek, które są po cesarce. Niestety może się to zdarzyć. Zwłaszcza, jeśli operujący źle dobierze nici albo założy szew nieprawidłowo.
W kwestii tego czy szwy po porodzie mogą pęknąć, warto zaznaczyć, że częściej zdarza się to w przypadku ran krocza. Po cesarskim cięciu raczej nie powinno dojść do takiej sytuacji. Zwłaszcza, jeśli pacjentka wie, jak pielęgnować szwy po porodzie. Wbrew pozorom ma to naprawdę bardzo duże znaczenie. Wskazania, co do tego jak pielęgnować szwy po porodzie, każda pacjentka powinna otrzymać przy wypisie ze szpitala.
Po jakim czasie ściąga się szwy po porodzie?
Kiedy można zdjąć szwy po porodzie? Niekiedy przy porodzie naturalnym lekarz decyduje się na założenie szwów niewchłanialnych. Ponieważ te same się nie rozpuszczą, należy je ściągnąć.
Kiedy można zdjąć szwy po porodzie w takim przypadku? Najczęściej odbywa się to po 7 dniach. To po jakim czasie ściąga się szwy po porodzie drogą cesarskiego cięcia zależy od tego, jak wygląda rana. Z reguły jest to możliwe już w 8 dobie po operacji. Niekiedy jednak konieczne jest pozostawienie ich nieco dłużej, natomiast zdejmowane są wtedy nie później niż po kilkunastu dniach.
Źródła:
- Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2;
- https://podyplomie.pl/ginekologia/30524,pielegnacja-krocza-po-porodzie, lek. Justyna Sztajerowska, dr n. med. Monika Szafarowska;
- https://podyplomie.pl/ginekologia/12873,postepowanie-operacyjne-w-krwotoku-poporodowym, Prof. dr hab. n. med. Ryszard Poręba, Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa w Tychach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach;
- https://www.szpitalzelazna.pl/szycie-krocza/, Natalia Maciejczyk, położna Bloku Porodowego;
- https://www.szpitalzelazna.pl/pielegnacja-rany-po-cieciu-cesarskim-2/, Alicja Misztal, położna.
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy