Szwy po porodzie i cesarce – jakie są ich rodzaje, jak długo się rozpuszczają?

To jakie szwy po porodzie zakłada lekarz i czy są one konieczne, zależy od tego czy dochodzi do niego siłami natury czy na drodze cesarskiego cięcia. Mogą być one rozpuszczalne lub nie – wtedy też w odpowiednim czasie należy je ściągnąć. Jak długo wchłania się szew rozpuszczalny po porodzie i czy pacjentka może czuć przy tym dyskomfort? Po jakim czasie ściąga się szwy po porodzie, kiedy są one nierozpuszczalne? Podpowiadamy!

Spis treści

  Sprawdź produkty

  Jakie szwy po porodzie mogą być założone pacjentce? Rodzaje

  W przypadku porodu naturalnego, przy którym dochodzi do pęknięcia lub nacięcia krocza, jak i cesarskiego cięcia, niezbędne jest zastosowanie nici chirurgicznych, które będą w stanie odpowiednio podtrzymywać tkanki. Jednocześnie muszą one także pozwolić im prawidłowo się goić. Szwy po porodzie naturalnym najczęściej są rozpuszczalne. Szwy po cesarce – rozpuszczalne i nierozpuszczalne. Zależy bowiem czy są to szwy wewnętrzne po porodzie czy szwy zewnętrzne.

  Jakie szwy po porodzie zakładane są pacjentkom rodzącymi siłami natury, u których dojdzie do samoistnego pęknięcia krocza lub jego nacięcia? Najczęściej są to nici rozpuszczalne, czyli takie, które z czasem ulegają wchłonięciu. To oznacza, że nie trzeba ich już usuwać. Może jednak zdarzyć się, że szwy rozpuszczalne w pochwie po porodzie będą sprawiać pacjentce dyskomfort. W takim przypadku wcześniej można je usunąć. Najlepiej jednak zrobić dopiero po upływie 7 dni – tyle bowiem najczęściej goi się rana po nacięciu krocza.

  Szwy po porodzie naturalnym są konieczne w przypadku pęknięcia lub nacięcia krocza (źródło: pixabay.com, autor: Manuel Alejandro Leon)
  Szwy po porodzie naturalnym są konieczne w przypadku pęknięcia lub nacięcia krocza (źródło: pixabay.com, autor: Manuel Alejandro Leon)

  Jakie konkretnie szwy po porodzie siłami natury mogą zostać założone pacjentce? Częstym wyborem wśród położników są wielowłóknowe nici z kwasu poliglikolowego (PGA). Aby uniknąć nadmiernej traumatyzacji tkanki, najlepsze będą takie z dodatkowym powleczeniem (np. OPTIME®R).

  • nici chirurgiczne wchłanialne Optime R
   Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGA rapid – OPTIME® R
   Szwy syntetyczne, plecione o szybkim czasie wchłaniania. Wykonane z kwasu poliglikolowego o specjalnym powleczeniu (PGA Rapid). Zapewniają doskonałe wyniki leczenia ran. Rekomendowane w sytuacjach, w których potrzebny jest krótki czas podtrzymywania rany. Nici bezbarwne, nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. 36 saszetek w opakowaniu.
   Cena:od 335,11

  Niekiedy zdarza się, że w ciąży u pacjentki stwierdzona zostaje niewydolność szyjki macicy, która może prowadzić do poronienia albo przedwczesnego porodu. Aby temu zapobiec, lekarz może założyć w takim przypadku szwy na szyjce macicy. Po porodzie, przy kolejnej ciąży, również może okazać się to konieczne. Tak zwany szew szyjkowy można założyć za pomocą nici niewchłanialnych mutlifilamentowych. Oczywiście, takie szwy na szyjce macicy po porodzie mogą powodować pewne powikłania (m.in. urazy szyjki macicy), natomiast te zdarzają się rzadko, a sama metoda jest bardzo skuteczna.

  Jakie szwy po porodzie zakładane są pacjentkom przy cesarskim cięciu? Inne służą do zaopatrywania mięśnia i otrzewnej macicy, natomiast inne do zamknięcia rany skóry. Kiedy mowa o szwach wewnętrznych, stosowane są te wchłanialne. Bardzo często lekarze sięgają w tym przypadku po plecione nici chirurgiczne wykonane z poliglaktyny 910 (PGLA), najlepiej takie powlekane polikaprolaktonem i stearynianem wapnia, których przykładem są GLACTIME®. Szwy rozpuszczalne po cesarce wchłaniają się z reguły kilka tygodni.

  • Nici chirurgiczne PGLA Glactime opakowanie
   Nici, szwy chirurgiczne wchłanialne PGLA GLACTIME®
   Nici plecione wykonane z poliglaktyny 910 o średnim czasie absorpcji. Wyróżnia je przewidywalna, regularna absorpcja z wysoką początkową siłą podtrzymywania. Miękka struktura plecionki zapewnia wysoką poręczność użytkowania i łatwe sprowadzenie węzła. Wyjątkowo poręczne i wytrzymałe nici, o szerokim zastosowaniu w chirurgii ogólnej. 36 saszetek w opakowaniu.
   Cena:od 229,55

  Do zaopatrzenia rany od zewnątrz lekarze najczęściej wybierają syntetyczne nici niewchłanialne np. z nylonu. Aby blizna była jak najmniej widoczna, prowadzą szew ciągły.

  Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie?

  Wiele pacjentek będących w ciąży zastanawia się nad tym jak wyglądają szwy rozpuszczalne po porodzie naturalnym, a także jak długo rozpuszczają się szwy po cesarce. Jest to dość indywidualna kwestia. To jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie zależy od różnych czynników. Istotny wypływ na to ma m.in. to, jak wygląda proces gojenia się rany.

  Co jeszcze wpływa na to, ile rozpuszczają się szwy po porodzie? To ile czasu rozpuszczają się szwy po porodzie, w dużej mierze zależy od tego, jakich użyto do ich założenia nici. Znaczenie ma oczywiście też to, czy był to poród naturalny czy cesarskie cięcie.

  Szwy rozpuszczalne po porodzie naturalnym, w przypadku którego doszło do nacięcia krocza, wchłaniają się szybciej. Najczęściej nie ma po nich śladu już po upływie 3 tygodni. Warto przygotować pacjentkę na to, że szwy rozpuszczalne po porodzie siłami natury nieco wcześniej mogą zacząć się wykruszać. Po jakim czasie rozpuszczają się szwy po porodzie drogą cesarskiego cięcia? Z reguły dzieje się to po upływie 3 miesięcy. Niekiedy jednak to, jak długo rozpuszczają się szwy po cesarce, przedłuża się do 6 miesięcy.

  Czy szwy po porodzie mogą pęknąć? Jak je pielęgnować?

  Kobiety, u których konieczne okazało się nacięcie krocza albo doszło do jego samoistnego pęknięcia, często zastanawiają się też nad tym, czy szwy po porodzie mogą pęknąć. To samo dotyczy tych pacjentek, które są po cesarce. Niestety może się to zdarzyć. Zwłaszcza, jeśli operujący źle dobierze nici albo założy szew nieprawidłowo.

  W kwestii tego czy szwy po porodzie mogą pęknąć, warto zaznaczyć, że częściej zdarza się to w przypadku ran krocza. Po cesarskim cięciu raczej nie powinno dojść do takiej sytuacji. Zwłaszcza, jeśli pacjentka wie, jak pielęgnować szwy po porodzie. Wbrew pozorom ma to naprawdę bardzo duże znaczenie. Wskazania, co do tego jak pielęgnować szwy po porodzie, każda pacjentka powinna otrzymać przy wypisie ze szpitala.

  Po jakim czasie ściąga się szwy po porodzie?

  Kiedy można zdjąć szwy po porodzie? Niekiedy przy porodzie naturalnym lekarz decyduje się na założenie szwów niewchłanialnych. Ponieważ te same się nie rozpuszczą, należy je ściągnąć.

  To kiedy można zdjąć szwy po porodzie zależy m.in. od tego jak goi się rana (źródło: pixabay.com, autor: Engin Akyurt)
  To kiedy można zdjąć szwy po porodzie zależy m.in. od tego jak goi się rana (źródło: pixabay.com, autor: Engin Akyurt)

  Kiedy można zdjąć szwy po porodzie w takim przypadku? Najczęściej odbywa się to po 7 dniach. To po jakim czasie ściąga się szwy po porodzie drogą cesarskiego cięcia zależy od tego, jak wygląda rana. Z reguły jest to możliwe już w 8 dobie po operacji. Niekiedy jednak konieczne jest pozostawienie ich nieco dłużej, natomiast zdejmowane są wtedy nie później niż po kilkunastu dniach.

  Źródła:

  • Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, Krzysztof Bielecki (red.), Makmed Lublin 2008, wyd.2;
  • https://podyplomie.pl/ginekologia/30524,pielegnacja-krocza-po-porodzie, lek. Justyna Sztajerowska, dr n. med. Monika Szafarowska;
  • https://podyplomie.pl/ginekologia/12873,postepowanie-operacyjne-w-krwotoku-poporodowym, Prof. dr hab. n. med. Ryszard Poręba, Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa w Tychach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach;
  • https://www.szpitalzelazna.pl/szycie-krocza/, Natalia Maciejczyk, położna Bloku Porodowego;
  • https://www.szpitalzelazna.pl/pielegnacja-rany-po-cieciu-cesarskim-2/, Alicja Misztal, położna.

  REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

  • Stripy chirurgiczne pozwalają zaopatrzyć ranę skóry w sposób szybki i bardzo prosty (Źródło: canva.com)

   Stripy chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Stripy chirurgiczne to niewielkie plastry, które umożliwiają zamknięcie ran skóry bez konieczności zakładania szwów. Z reguły są one wykonane z elastycznej, wzmocnionej włókniny i pokryte delikatnym klejem. Dzięki temu świetnie…
  • Plastry chirurgiczne można stosować samodzielnie, a także jako dodatkową stabilizację rany przy szwach lub zszywkach chirurgicznych (Źródło: canva.com)

   Plastry chirurgiczne

   Marcin Lewicki
   Ze względu na niezwykle szybką i prostą aplikację, coraz większą popularnością cieszą się plastry chirurgiczne, które umożliwiają zamknięcie rany bez konieczności zakładania szwów. Są to samoprzylepne paski wykonane z elastycznej,…
  • Siatka po operacji przepukliny może wrastać się w różnym okresie, w zależności od swojej struktury

   Jak długo wrasta siatka po operacji przepukliny?

   Marcin Lewicki
   Leczenie przepuklin za pomocą siatek chirurgicznych to obecnie najskuteczniejsza technika w hernioplastyce. Zapewnia mniejszy odsetek nawrotów, a także ogranicza prawdopodobieństwo występowania przewlekłych dolegliwości bólowych. Czy siatka po operacji przepukliny zanika,…
  • Podkłady medyczne na łóżko to specjalne pokrycia, które chronią materac przed zmoczeniem i zabrudzeniem, zwiększając higienę pracy (Źródło: materiały własne).

   Podkłady medyczne – typy i rozmiary

   Marcin Lewicki
   Podkłady medyczne na łóżko pozwalają na zwiększenie higieny i komfortu pacjentów, a do tego chronią materac. Są one wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również gabinetach zabiegowych. Podkład medyczny na…
  • Wysięk z rany może mieć różną barwę i konsystencję i świadczyć o różnych procesach (Źródło: canva.com)

   Wysięk z rany

   Marcin Lewicki
   Pojawienie się przezroczystego wysięku z rany w trakcie fazy ziarninowania czy naskórkowania jest sytuacją jak najbardziej normalną. Niemniej jednak w momencie, w którym wysięk z rany pooperacyjnej zaczyna być mętny,…
  • Apteczka pierwszej pomocy musi być wyposażona w taki sposób, aby umożliwić zaopatrzenie rany, zabezpieczenie złamania czy zatamowanie krwawienia (Źródło: canva.com)

   Apteczka pierwszej pomocy

   Sklep Medyczny Madens
   Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy może nawet uratować życie. Bez niej trudno zaopatrzyć nagły uraz czy zatamować krwawienie, w związku z czym warto mieć ją w domu, samochodzie, a także…

  Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
  Zamknij

  Fartuchy medyczne

  RozmiarLXL
  Długość rękawa57cm60cm
  Długość całkowita110cm120cm
  Szerokość ramion62cm70cm
  Szerokosć na dole130cm150cm

  Fartuchy chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
  Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

  Ubrania chirurgiczne

  RozmiarSMLXLXXL
  Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
  Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
  Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
  Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
  Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

  ×