Rodzaje igieł chirurgicznych – opis i zastosowania

Czubek igły chirurgicznej jest jednym z bardziej zróżnicowanych elementów konstrukcyjnych w tego typu asortymencie. Punkt ten rozciąga się od wysuniętego końca igły do miejsca maksymalnego przekroju korpusu. Każdy czubek igły jest zaprojektowany i wykonany z uwzględnieniem wymaganego poziomu ostrości, aby płynnie penetrować określonego rodzaju tkanki. Pod tym względem wyróżniamy zakończenie stożkowe, tnące i szpatułkowe. Więcej na ten temat znaleźć można w treści poniższych akapitów.

Spis treści

    Zdecydowana większość igieł dostępnych na rynku to igły atraumatyczne, gdzie igła i nić połączone są w jedno, a budowa ich punktu scalenia zależy od średnicy igły. Zatem dobór odpowiedniej igły chirurgicznej determinuje jej trzon i czubek, który może być stożkowy lub tnący

    Igły chirurgiczne stożkowe

    Igła chirurgiczna okrągła

    igła chirurgiczna okrągła
    igła chirurgiczna okrągła czarna

    Mają okrągły przekrój trzonu i ostre, okrągłe zakończenie, które przebija tkankę, ale jej nie tnie. Są używane do penetracji tkanek, które nie stawiają dużego oporu lub w miejscach, gdzie pożądany jest jak najmniejszy otwór jak np. w zbliżeniach tkanek wewnątrz organizmu. W połowie długości igły znajduje się spłaszczenie dla imadła, które zapewnia wyjątkową stabilność trzymanej igły i umożliwia precyzyjne zakładanie szwu chirurgicznego.

    Ograniczenie uszkodzeń tkanki determinuje szerokie zastosowanie igieł okrągłych w zabiegach związanych z zespoleniem wewnętrznym, np. jamy brzusznej, przydatne w przypadku tkanek gęstych, laparoskopii, w ginekologii, czy też szyciu przepukliny, dróg żółciowych, powięzi, przewodu pokarmowego, mięśni kości, nerwów, otrzewnej, opłucnej, tłuszczu podskórnego, dróg moczowo-płciowe, naczyń krwionośnych, zastawki). Igły okrągłe dostępne są w pełnym zakresie rozmiarów:

    • igły o mniejszej średnicy preferowane są do szycia tkanek bardziej miękkich, np. w zabiegach naczyniowych lub przewodu pokarmowego,
    • igły o większej średnicy znajdują zastosowanie przy szyciu bardziej twardych tkanek, takich jak mięśnie.

    Extrablack® – specjalne czarne igły do chirurgii sercowo-naczyniowej, zaprojektowane w celu zapewnienia lepszej widoczności w tkance i w przypadku obecności krwi w polu operacyjnym.

    Zastosowanie:

    • przybliżanie miękkich tkanek,
    • chirurgia otrzewnej,
    • chirurgia urologiczna,
    • chirurgia przewodu pokarmowego,
    • chirurgia ginekologiczna,
    • chirurgia sercowo -naczyniowa.

    Igła chirurgiczna tępa

    igła chirurgiczna tępa

    Jest ona przeznaczona do szycia chirurgicznego bardzo kruchych tkanek, między innymi wątroby. Posiada okrągły profil i tępy czubek, który powoduje tzw. tępe rozwarstwienie tkanki. Zapewnia minimalizację urazów powstających przy wkłuwaniu igły, dzięki czemu zapobiega ryzyku zakażenia. Jest to idealne zakończenie do szycia narządów miąższowych, np. kruchej tkanki jelita, nerek, wątroby czy też śledziony. Stosowane również w wielu procedurach położniczych i ginekologicznych.

    Zastosowanie:

    • szycie delikatnych tkanek m. in. wątroby, nerek, śledziony,
    • pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG).

    Igła chirurgiczna okrągło-tnąca

    igła chirurgiczna okrągło-tnąca trokar

    Igły okrągłe występują również w wersji z krawędzią tnącą. Końcówkę tej igły stanowi trójkątna część tnąca, która następnie rozszerza się w stożek, aby na końcu łagodnie przejść w okrągły profil trzonu. Taka konstrukcja zapewnia lepszą penetrację tkanki przy zachowaniu minimalnych uszkodzeń. Igły przyostrzone służą głównie do penetracji twardych, zwapniałych tkanek w chirurgii sercowo-naczyniowej, a także szycia oskrzeli, powięzi, więzadeł, jamy nosowej, jamy ustnej, jajników, chrząstek, okostnej, gardła, mostka, ścięgien, tchawicy, macicy i zastawki.

    Zastosowanie:

    • chirurgia sercowo-naczyniowa,
    • szycie twardych i zwapniałych naczyń,
    • szycie mięśni, ścięgna i więzadło.

    Igły chirurgiczne tnące

    Igła chirurgiczna konwencjonalnie tnąca

    igła chirurgiczna konwencjonalnie tnąca

    Mają trójkątne ostrze z trzema krawędziami tnącymi, w tym jednym skierowanym do środka igły. Trójkątny czubek przechodzi gładko w okrągły lub płaski trzon zarówno w przypadku igieł prostych, jak i zakrzywionych. Wadą budowy tej igły jest fakt, że w czasie przechodzenia przez tkankę może się z niej „wyciąć”, ze względu na krawędź tnącą skierowaną ku górze. Igła konwencjonalnie tnąca jest używana do szycia skóry (zwłaszcza w chirurgii plastycznej) oraz mostka. Mimo wielu ulepszeń tego typu igły w zakresie smukłości, wytrzymałości i właściwości tnących ryzyko wycięcia z tkanki pozostało. Aby przezwyciężyć tę wadę, opracowano igłę odwrotnie tnącą.

    Zastosowanie:

    • chirurgia plastyczna.

    Igła chirurgiczna odwrotnie tnąca

    igła chirurgiczna odwrotnie tnąca

    Bardzo podobna konstrukcją do igły konwencjonalnie tnącej. Również posiada trójkątne ostrze i trzy krawędzie tnące, przy czym jedna z nich jest skierowana na zewnątrz igły. Dzięki temu rozwiązaniu igła posiada większą siłę tnącą i ogranicza ryzyko wycięcia z tkanki, ponieważ w trakcie penetracji krawędź igły skierowana jest na zewnątrz i tnie otwór w głąb tkanki.

    Igła odwrotnie tnąca posiada większą wytrzymałość niż wersja konwencjonalna. Zaprojektowana jest dla tkanek twardszych, opornych na penetrację, w przypadku których konwencjonalne zakończenia igły nie gwarantowałoby osiągnięcia atraumatycznych warunków pasażu. Profil igły wspomaga szybką regenerację tkanek i gwarantuje bardzo małe blizny pozabiegowe. Zapewnia jej to zastosowanie w szczególności w okulistyce oraz chirurgii kosmetycznej, ale także do szycia powięzi, więzadła, jamy nosowej, błony śluzowej jamy ustnej, gardła, skóry, czy też pochewki ścięgna.

    Zastosowanie:

    • szycie skóry,
    • szycie mięśni, więzadła i ścięgna.

    Igła chirurgiczna szpatułkowa

    igła mikrochirurgiczna szpatułka

    Igły szpatułkowe mają spłaszczony trzon o trapezoidalnym przekroju. Budowa ta zwiększa odporność igły na zginanie i poprawia jej stabilność umocowania w imadle, umożliwiając pewne i precyzyjne założenie szwów chirurgicznych. Poziome krawędzie tnące po obu stronach służą w szczególności do tzw. cięcia bocznego. W ten sposób znacznie obniżają ryzyko przekłucia się do otaczających tkanek, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych igieł tnących.

    Dokładna konstrukcja igły szpatułkowej różni się w zależności od wariantu i może zakładać występowanie łącznie nawet 4 krawędzi tnących. Szpatułki dedykowane są do chirurgii okulistycznej. Ich płaski przekrój umożliwia separowanie cienkich warstw rogówki i twardówki, zapewniając bezpieczny pasaż szwu między tkankami.

    Zastosowanie:

    • chirurgia okulistyczna.

    Dobór odpowiedniego czubka igły to nie wszystko

    Dobór odpowiedniej igły chirurgicznej wymaga dostosowania jej rodzaju do zabiegu. Aby prawidłowo dobrać igłę chirurgiczną warto wiedzieć, jak skonstruowana jest igła chirurgiczna oraz jak poszczególne elementy konstrukcyjne igły wpływają na jej zastosowanie.

    REKOMENDOWANE ARTYKUŁY:

    • Rany cukrzycowe wymagają kompleksowego leczenia i ciągłej profilaktyki (Źródło: canva.com)

      Rany cukrzycowe

      Sklep Medyczny Madens
      Rany cukrzycowe na nogach, a w szczególności rany cukrzycowe na łydkach oraz rany cukrzycowe na stopach mogą wywoływać ogromny dyskomfort. Ponadto, nieleczone mogą prowadzić do powstania ogólnoustrojowego zakażenia i wielu…
    • Inne rodzaje ran wyróżnia się ze względu na głębokość, ryzyko zakażenia oraz mechanizm urazu (Źródło: canva.com)

      Rodzaje ran

      Sklep Medyczny Madens
      W zależności od tego co jest przyczyną przerwania ciągłości skóry, a także jakie jest prawdopodobieństwo zakażenia, wyróżnia się różne rodzaje ran. Od tego jakiej wielkości jest uszkodzenie oraz jak długo…
    • Blizny po oparzeniu można poddać terapii laserowej, terapii uciskowej albo zacząć stosować odpowiednie plastry i maści (Źródło: canva.com)

      Blizny po oparzeniu

      Sklep Medyczny Madens
      Oparzenia nie tylko wywołują ból, pieczenie czy rumień, ale często też prowadzą do pojawiania się nieestetycznych blizn. W przypadku, kiedy do urazu dochodzi w obrębie twarzy, szyi czy dłoni, blizny…
    • Gojenie poprzez ziarninowanie może wystąpić zarówno w przypadku ran po zranieniu, jak i pooperacyjnych (Źródło: canva.com)

      Ziarninowanie rany

      Sklep Medyczny Madens
      Gojenie przez ziarninowanie występuje m.in. przy ranach przewlekłych, takich jak owrzodzenia. W niektórych przypadkach zaobserwować można również ziarninowanie rany pooperacyjnej. Jak długo może goić się taka rana? Ziarninowanie trwa z…
    • Opatrunek na odleżyny powinien pozwolić na ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji (Źródło: canva.com)

      Opatrunek na odleżyny

      Sklep Medyczny Madens
      Aby utrzymać optymalne warunki gojenia się ran w przypadku odleżyn, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju opatrunku. Wybór metody leczenia powinien być uzależniony m.in. od czasu trwania i rozległości, umiejscowienia, a…
    • Opatrunek na oparzenia powinien zadbać o odpowiednią wilgotność rany (Źródło: canva.com)

      Jaki opatrunek na oparzenia

      Sklep Medyczny Madens
      Odpowiedni opatrunek na oparzenia nie będzie przylegał do powierzchni rany. Jednocześnie nie będzie pozwalał jej wyschnąć, co pozwoli stworzyć optymalne warunki gojenia. W ten sposób działają m.in. plastry na oparzenia…

    Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

    Copyright © 2024 - Sklep Medyczny Madens - Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna
    Zamknij

    Fartuchy medyczne

    RozmiarLXL
    Długość rękawa57cm60cm
    Długość całkowita110cm120cm
    Szerokość ramion62cm70cm
    Szerokosć na dole130cm150cm

    Fartuchy chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość rękawa48cm50cm52cm54cm56cm
    Długość całkowita109cm111cm115cm119cm122cm

    Ubrania chirurgiczne

    RozmiarSMLXLXXL
    Długość bluzy70cm72cm75cm77cm82cm
    Szerokość ramion53cm56cm59cm63cm67cm
    Szerokość w pasie50cm53cm56cm61cm64cm
    Długość spodni99cm101cm107cm113cm116cm
    Przejdź do pełnej tabeli rozmiarowej

    ×